ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2016
ÎNSCRIS: 27.02.14
JUN-2016

Am căsuța mea, sunt un boier

Coordonate - GPS: 45.4267833,25.3604832

Adresa - Moieciu de Sus, str. Bangaleasa, nr. 185a.

Citind un review al unui coleg de pe AFA, am rămas încântat de această locație. Am săpat și mai adânc, citind toate review-urile, și am hotărât : cu prima ocazie, aici venim, renunțând la frumoasa vale a Șimonului (tot pe aici, mai sus, pe dreapta, până în Castelul Bran), pe care am tot vizitat-o!

Dorind să facem un traseu prin țară, pentru a ajunge prin Transilvania, am ales, normal, Transfăgărășanul. Care Transfăgărășan, se deschide circulației rutiere abea la sfârșitul lunii iunie! Deci... pe unde o luăm? Pe (bine) bătuta Vale a Prahovei... mu!... nu! , adică. Prin Vălenii de Munte, nu. Deci, am ales o fasole bătută... ăăăă... asta a fost mai târziu, o cale bătută, pe care mergeam la Șimon, pe scurt-scurt : București-Pitești-Câmpulung-Moieciu de Sus. De Sus de tot, la doi pași de pădure, de Parcul Național Bucegi.

De fapt, Căsuța Mea (căci așa se numește pensiunea unde ne-am oprit)... "e mai multe", cinci la număr! Cum intri, patru pe stânga, în spate - bucătăria, și, pe dreapta, cea de-a cincea.

Prima senzație e una de basm, de miniatură, ceva din povești! Căsuțele cochete, intime, dotate cu de toate, e o adevărată plăcere să stai aici.

Că am ajuns pe o ploaie torențială și am cărat bagajele pe potop - nu contează! Ne-a întâmpinat administratorul pensiunii, un băiat tare de treabă, care ne-a stat la dispoziție tot timpul. Este adevărat că am fost și singurii ocupanți ai pensiunii! Paradoxal, căsuțele se numără de la cea din spate (nr. 1), venind spre poartă (nr. 4), căsuța nr. 5 fiind cea din dreapta. În spate, locuința administratorului, sala de mese și bucătăria. Un lucru plăcut este faptul că fiecare căsuță este complet separată de celelalte, asigurând astfel o intimitate excelentă. Deasemeni, un mare plus este masa cu băncuțe din fața fiecărei căsuțe, precum și cele două șezlonguri și o buturugă pe post de masă, aflate tot în fața fiecărei căsuțe.

Fiind uzi leoarcă, am solicitat să se dea drumu la căldură, lucru care s-a rezolvat imediat.

Parcarea Aerul de intimitate al pensiunii se răsfrânge asupra spațiului curții. Eram numai noi, și deja era înghesuială, cred că, cu 5 mașini în curte, nu prea mai era loc de respirat.

Palma de loc cu iarbă dintre căsuțe este umplut cu o trambulină pentru copii, care copii mai au, pentru joacă, și o mică construcție la dispoziție.

Căsuța Cum intri în hol, vezi în față un frigider, un mare plus. În dreapta, Baia, destul de mare, dușul cu "cădiță" și cu perdea din plastic. Feon, săpun lichid.

Camera Mare, generoasă, cu un pat la fel de mare, dulap încăpător, plus o măsuță cu două scaune. Televizorul, tip vechi, dar cu foarte multe programe, care se vedeau foarte bine.

Bucătăria Mare, dotată cu de toate, și cu un spațiu suficient pentru servit masa (deși există, cum am spus, și o masă mare și în fața fiecărei căsuțe. Afară, un grătar așteaptă fomiștii (sau doar pofticioșii), să pună ceva legume (poate și carne!) la prăjit.

Curtea, cum am mai spus, destul de mică, dar - în principiu - nu vii la munte să stai în curte, plus "cerdacul" individual din fața căsuței. Avem, lângă bucătărie, și un balansoar din - cum altfel! - lemn, și un foișor, construit din acelaș material.

Noi am fost, oarecum, în extrasezon, de aceea am fost singurii ocupanți, se vedea startul destul de lent al noului sezon, nici curtea nu "exploda" de flori, dar asta nu prea are mare importanță.

Wifi-ul promis... nu era, am atras atenția administratorului, care s-a scuzat și a promis că problema se va rezolva. Vedeți voi!

Așa cum am mai procedat și în alte reviewuri, voi face aprecieri despre locul de cazare spunându-mi Părerea mea, urmând ca voi să decideți, citind toate rewiev-urile despre această locație, pe saitul AFA.

Deci, o pensiune deosebită, ca și construcție (căsuțe, în loc de vilă), plăcută, intimă, dar care poate deveni foarte zgomotoasă atunci când - în spațiul destul de mic, totuși - vor apare 10-12-15 persoane. Dar, dacă există respect și bun simț... e foarte bine!

Vă doresc să vă duceți acolo, cu încă 4 prieteni, și să vă simțiți ca și când ar fi vorba - cu adevărat - de Căsuța ta.

Concedii multe și frumoase!

Trimis de puiutea in 24.06.16 19:39:32
Validat / Publicat: 24.06.16 22:35:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU.

VIZUALIZĂRI: 2879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Căsuțele pensiunii

[24.06.16 22:35:05]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pensiunea Casuța Ta [Moieciu de Sus], MOIECIU" (deja existentă pe sait)

irinad
[25.06.16 09:00:11]

@puiutea - Mă bucur că v-aţi reapucat serios de scris, mi-era dor să citesc ceva de la dvs. !

[25.06.16 09:25:57]

@irinad: Îmi pare bine că vă plac slabele mele încercări! Mulţumesc frumos pentru vot şi pentru cuvintele frumoase!

liviu49
[25.06.16 14:57:44]

@puiutea - In drumul spre munte (Parcul natural Bucegi) am trecut de multe ori pe langa aceasta locatie si care mi-a placut foarte mult. Din pacate imi aminteste de nesansa unui prieten care a fost cazat acolo, dar in aceasi pensiune mai era un grup care au sarbatorit o aniversare toata noaptea cu zgomotul de rigoare. A trebuit ca dupa miezul noptii, cand nu avea nici-o sansa sa poata dormi, sa caute cazare in alta parte. A avut noroc, dar amintirile lui de acolo nu cred ca sunt prea vesele. Sper ca aceasta patanie sa fi fost prima si ultima. Altfel e pacat de frumusetea locului.

Numai bine si calatorii placute!

[25.06.16 15:09:34]

@liviu49 - De acord, am și spus câte ceva despre asta, locul e superb, dar mic, dacă nu ești cu încă 4 prieteni... poate deveni un coșmar (și, iată confirmarea!).

Mulțimesc pentru urări, la fel și dvs!

Eugenia55* †
[27.06.16 12:33:20]

Am scris review-ul despre aceasta pensiune atipica acum doi ani cand implineam vreo 10 zece (le-am pierdut numarul) ani de cand, vara de vara, incheiam vacanta cu cel putin zece nopti la Casuta Ta. Am fost si vara trecuta, desigur. N-am fost niciodata in grup, am ocupat doar o casuta. In atata amar de ani am nimerit o singura aniversare si aceea a avut loc in sala de mese. Anul acesta, ca de obicei, cum a trecut Pastele, am sunat sa fac rezervare pentru august. Am plans cand am aflat ca pensiunea continua sa existe dar proprietarii au fost nevoiti sa vanda.

Si am mai plans o data, acum, cand am revazut curtea, atat de draga noua, cat de cheala poate sa fie. Sper ca noii proprietari sa o repopuleze cu flori, sa se opreasca din nou lumea pe ulita ca sa-i faca poze.

Vara asta nu vom fi la Casuta Ta!

[27.06.16 14:01:47]

@Eugenia55 - Din câte am înțeles, noul proprietar este un om de treabă și, sunt convins, nu va strica nimic din frumusețea acestei pensiuni!

Flori nu prea erau nu din dezinteres, dar sezonul abea începea, iar administratorul își dădea toată silința să fie bine!

Cât despre a ajunge acolo... nu se știe niciodată când apare o ocazie favorabilă!

Toate cele bune!

Eugenia55*, irinad, liviu49, puiutea