ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2016
ÎNSCRIS: 09.05.11
JUN-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Hotelul Camelia din Jupiter - cazare la mare pentru buget redus

Tot studiind prognoza meteo pentru weekend-ul de Rusalii, plină de coduri galbene de vijelii pentru zonele montane, ne-am hotărât să mergem la mare, unde vremea părea să fie frumoasă; și așa s-a dovedit a fi. Știam de la niște prieteni care fuseseră acolo până cu o zi înainte că apa este foarte rece, dar acest lucru nu a contat. Am putut să facem plajă în fiecare zi, ne-am plimbat prin stațiunile din sudul litoralului și am descoperit câteva obiective interesante, despre care urmează să scriu atunci când timpul îmi va permite (cât mai curând, sper).

Am plecat către mare sâmbătă dimineața, traversând Dunărea pe la Giurgeni (11 lei taxă de pod pentru autovehicol) și am ales să mergem către stațiunile din sudul litoralului pentru a le revedea, întrucât în ultimii ani ne-am cazat numai în Eforie Nord. Drumul a fost destul de liber, astfel că în jurul orei 12.00 am virat spre stânga pe DN 39B spre stațiunea Olimp. Nu intenționam să ne cazăm la Olimp, ci la Neptun sau la Jupiter, însă am vrut să vedem în treacăt cum mai stau lucrurile pe acolo. Până la urmă am ajuns la Jupiter, stațiune de care ne leagă unele amintiri plăcute din urmă cu aproximativ 10 ani, când am mers de două ori consecutiv cu cortul la campingul Zodiac.

De data asta nu plecasem pregătiți pentru a ne caza la camping, așa că am căutat cazare pe la hoteluri. La Neptun ni s-au cerut 110 lei pe noapte la un hotel de două stele, am considerat că e cam mult și din acest motiv am zis să încercăm și la Jupiter. Am văzut hotelurile Violeta și Camelia aflate pe alee laterală nu departe de plajă, așa că am mers să vedem tarifele. La Violeta ni s-a solicitat 100 de lei pentru o noapte, în timp ce la Camelia am găsit un tarif pe care l-am considerat convenabil – 70 de lei pentru o noapte de cazare. Înainte să plătim, am solicitat să vedem camera în care urma să ne cazăm; băiatul de la recepție ne-a însoțit la etajul al II-lea, către o cameră de la capătul holului. Camera era OK pentru prețul plătit, așa că am achitat și ne-am cazat aici pentru următoarele două nopți.

Hotelul Camelia este clasificat la două stele și este situat în zona centrală a stațiunii Jupiter, la aproximativ 5 – 6 minute pe jos de plaja stațiunii. Hotelul are parter și două etaje, iar din exterior seamănă cu un bloc de garsoniere. În lateralul hotelului se află o alee înconjurată de spații verzi unde se poate parca. Apreciez că atunci când hotelul este ocupat la capacitate maximă, această zonă de parcare este neîncăpătoare. Acum, la început de sezon, noi am găsit loc atunci când ne-am cazat, dar și sâmbătă, după ce ne-am plimbat prin stațiunile din sudul litoralului.

Împrejurimile hotelului sunt îngrijite, fiind amenajate spații verzi printre aleile pietonale asfaltate. Din loc în loc, sunt tufe de trandafiri. Tot în exterior, în spatele unității de cazare, la dispoziția turiștilor se află un grătar, pe care noi nu l-am folosit.

Recepția este amenajată într-o cămăruță de la parter, iar la intrarea în hotel este o mică terasă, unde se află câteva mese și scaune din fier forjat. Am stat și noi pe această terasă și am urmărit duminică seara meciul de fotbal dintre România și Albania la un televizor model vechi amplasat aici; din păcate, rezultatul nu ne-a ajutat să creăm o atmosferă incendiară :(. Hotelul nu are restaurant.

Accesul către spațiile de locuit de la etajele unu și doi se face pe o scară interioară, iar la fiecare etaj este amenajată câte o mică terasă, prevăzută cu o masă și patru scaune.

Holul de la etajul al doilea este destul de bine iluminat, iar spațiile de locuit sunt prevăzute cu uși termopan. Noi ne-am cazat la camera 206, așa că în continuare voi vorbi puțin despre această încăpere. La intrarea în cameră se află un hol mic, de unde se intră în baie. În holul camerei este amenajat un dulap încastrat în perete, prevăzut cu uși glisante de termopan. Ușile sunt, de fapt, două oglinzi mari, bune pentru o scurtă aranjare înainte de plimbarea de seară.

Spațiul de locuit nu este foarte mare și central era amplasat un pat dublu, în fiecare zonă laterală rămânând spații de aproximativ un metru. Atât salteaua, cât și pernele, au fost comode; pe sub pat s-ar mai putea insista la curățenie. La capătul patului există câte o noptieră micuță pe fiecare parte. În spatele tăbliei de la capătul patului am găsit o priză, pe care noi am folosit-o fără probleme deoarece am avut la noi un prelungitor de 1,5 metri. În cealaltă parte a camerei se afla un minibar care răcea satisfăcător, iar deasupra, pe un suport de perete, era amplasat televizorul – un model vechi cu diagonală mică. Pe jos prin încăpere, dar și prin baie, este gresie care poate deveni extrem de alunecoasă atunci când încălțămintea este udă. Geamul camerei este din termopan și se deschidea/închidea greu. Atât perdeaua de la geam, cât și draperia ce o acoperea, mi s-au părut a fi cam prăfuite. În cameră am mai avut o măsuță din pal și două scăunele, utile pentru noi la micul dejun, pe care l-am încropit din ceea ce am cumpărat de la un magazin alimentar din apropiere. În ceea ce privește celelalte mese, noi am fost mulțumiți de terasa Barina aflată în apropiere.

Camerele hotelului nu au balcoane.

Baia camerei este destul de mică. Baia era curată atunci când ne-am cazat. Alături de vasul de toaletă, coșul de gunoi și chiuvetă, în baie se află dușul, prevăzut cu o cădiță scundă, fără perdea; așadar, după fiecare duș în baie era o baltă, apa scurgându-se cu greu prin sifonul din pardoseală. Apa caldă a curs permanent, deși venea destul de greu. La momentul cazării, am găsit în baie două pliculețe de șampon, două săpunuri mici și o sul de hârtie igienică.

Pe timpul acestui minisejur nu s-a făcut curățenie în cameră. A fost totuși luat gunoiul și s-a înlocuit hârtia igienică.

Una peste alta, noi am fost destul de mulțumiți, considerând că am plătit un preț rezonabil pentru condițiile avute. Mai ales că am petrecut puțin timp în cameră, unde am mers doar să ne schimbăm peste zi sau să dormim noaptea.

Așadar, recomand cazarea la hotelul Camelia din Jupiter pentru cei mai puțin pretențioși și care nu au un buget prea mare la dispoziție; consider că locația este indicată pentru sejururi scurte, iar dacă doriți să rămâneți mai multe zile este bine să aveți în vedere și alte variante de cazare.

Vă doresc tuturor o vară excelentă!

Trimis de Floryn81 in 23.06.16 00:57:14
Validat / Publicat: 23.06.16 08:30:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA.

VIZUALIZĂRI: 2072 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 La fiecare etaj este amenajată câte o terasă micuță, unde poți savura o cafea dimineața.

[23.06.16 06:40:52]

• Alte impresii din această RUBRICĂCamelia Hotel [Jupiter]: