ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2016
DIN: Otopeni [IF]
ÎNSCRIS: 20.07.11
JUN-2016

De la Vama pana la Balcic...

Ne-am dorit de ceva timp sa vedem Balcicul. Si iata ca a venit si momentul. Asa ca ne-am gandit sa ne alocam 3 zile pentru bucatica asta de Bulgaria (adica de la Vama Veche si pana la Blacic-atat).

Cu documentarea de rigoare despre ce putem vedea in drum spre Balcic pornim la drum. Prima oprire Cap Kaliakra. Cum noi pana acum nu prea am fost in vacante in alte destinatii legate de mare in afara de Romania, vazand peisajul acela deluros cu stancile rosii care se opreau in mare…... sau invers, marea se lovea de stancile rosii, a fost un mare waw. Ne-am minunat si parca nu ne mai saturam sa privim in jurul nostru. Totul pe acolo e facut pentru a fi privit si mai ales imortalizat pe aparatul de fotografiat. Acel monument al naturii cu ruinele cetatii medievale, cu statuia fecioarelor despre care legenda spune ca s-au aruncat in mare de frica turcilor, cu rezervatia naturala in care e plin de smochini si arbusti frumosi.

Am plecat de acolo cu un sentiment foarte placut si ne-am indreptat spre Golful Bolata. Se ajunge foarte usor. Cand pleci de la Cap Kaliakra primul drum asfaltat la dreapta. Se merge pe el pana ajungi in golf. Acest golfulet aflat in inima Rezervatiei naturale Kaliakra iti da senzatia ca esti intr-o poveste. Aceleasi stanci rosii de jur imprejur se deschid parca si fac loc marii sa intre timid spre uscat. Nu am poposit foarte mult acolo, cu toate ca am mai fi stat, plaja fiind goala in acea zi, dar mai aveam de vazut si simteam si gadilici la burtici.

Ne-am indreptat spre Tyulenovo. E... aici mie mi s-a parut cel mai frumos loc pe care l-am vazut langa Marea Neagra. Marea mi se parea ca are aici o alta culoare, iar modul cum apa a modelat stancile era demn de opera de arta. Sotul meu a fost de parere ca Golful Bolata e mai frumos. Deh, fiecare cu parerea lui.

Bineinteles ca ne-am oprit sa astamparam stomacurile la Ferma de midi Dalboka. Am mancat pe cinste. Foarte bune toate si am promis ca si la intoarcere ne vom opri aici. Ne-a placut si aici peisajul. Chiar daca nu a durat pana ni s-a adus comanda, oricum nu ne-am fi dat seama, aveam de admirat.

O observatie: Prima data am platit in lei, la intoarcere in leva. Ne-am dat seama ca nu e rentabil sa platim in lei, cursul pe care l-au folosit cei de acolo nu a fost deloc rentabil. Vina noastra. A si inca ceva. Chiar daca e rost de ceva miscare…. lasati masinile sus. La intoarcere era deja un blocaj maxim de masini. Multi vroiau sa coboare, altii sa urce, iar drumul mi se pare groaznic- si destul de degradat si panta mare. Nu de alta da e pacat de masini.

Si pe la ora 18.00 ajungem si la Balcic. Ne cazam, ne schimbam si plecam sa exploram locul. Loc care ne-a placut foarte mult. Clar un loc unde sa te plimbi, sa vizitezi, mai putin sa faci plaja. Am observat ca erau 2 plaje (atat cat ne-am plimbat noi) dar destul de mititele si foarte aglomerate. De altfel nu ne-a interesat foarte mult acest aspect pentru ca nu vroiam la plaja.

Ne-au placut cladirile frumoase, multe chiar noi, faptul ca e foarte multa verdeata. Am prins un concurs de yachturi – Cupa Dobrogei- concurs desfasurat intre Eforie Nord si Balcic in cadrul Regatei Internationale Poseidon.

Am vazut o multime de ambarcatiuni, ne-am plimbat printre ele, am vorbit cu unii din concurenti (romani) si am admirat acele frumuseti, care pareau si mai frumoase in alumina apusului.

Am mancat la un restaurant de pe strada care duce spre castel, nu mai stiu cum se numeste, este situat chiar vis a vis de Ariciul.Mancarea a fost super buna si ok ca si pret .

A doua zi am vizitat Gradina Botanica si Castelul Reginei Maria. Ne-a luat cam 4 ore, pentru ca am vizitat pe indelete, am pozat tot ce se putea poza, ne-am imbatat de mirosul trandafirilor care erau infloriti, am admirat impresionanta colectie de cactusi –unii deja infloriti-. Ne-am plimbat prin acele gradini minunate, am privit marea de la balconul vilei Cuibul Linistit, si ne-am imaginat cum statea Regina si privea marea si gradina de trandafiri. Superb.

In ultima zi am plecat spre casa nu inainte de a ne opri inca o data sa savuram midiile picante sau orezul cu midii.

Cert este ca inca cateva zile am tanjit dupa acele midii.

Trimis de ancutza26 in 22.06.16 17:41:34
Validat / Publicat: 22.06.16 19:13:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1426 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cap Kaliakra

webmaster26 [22.06.16 17:46:14] »

@ancutza26 - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 43&ridAnt=69424

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Hai-hui prin nordul litoralului bulgăresc, #CU MAŞINA ÎN ZONA VARNA [NORD]" (deja existentă pe sait)

Zoazore [22.06.16 19:34:44] »

@ancutza26 - Vezi că se poate? Fiecare vede altfel locurile, simte altfel! Niciodată nu-s prea multe comentarii despre un loc. Te-am votat cu mult drag!

ancutza26 [22.06.16 19:48:45] »

@Zoazore - Multumesc mult. O seara placuta.

tata123 🔱 [23.06.16 14:10:26] »

@ancutza26 - Frumoase fotografii! Zonele enumerate mai sus cred că au farmec indiferent de anotimpul în care le vizităm. Deosebită imaginea P13 - mulțimea de vase cu vele privite din Grădina Botanică de la Balcic. Mi-am adus aminte cât de mult mi-a plăcut popasul de câteva ore în acest paradis verde și la Castelul Reginei Maria. Atmosfera e atât de liniștită și plăcută.

ancutza26 [23.06.16 18:11:52] »

@tata123 - Multumesc din suflet pentru aprecieri. Nu pot decat sa ma bucur cand ceea ce am scris e apreciat de ''grei'' ai sitului (si Zoazore) pe care ii citesc cu drag.

Poza 13 este facuta dupa terminarea concursului de yahturi, acelea fiind ambarcatiunile care se retrageau spre casa. Vacante placute si insorite!!!

Aurici [27.06.16 12:51:33] »

@ancutza26 - Și ce ne-ai spus mi-a plăcut dar pozele sunt excelente. Și ne ajută să ne aducem aminte...

ancutza26 [28.06.16 12:56:01] »

@Aurici - Multumesc mult Aurici.

ancutza26, Aurici, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂHai-hui prin nordul litoralului bulgăresc: