ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2016
ÎNSCRIS: 11.09.14
JUN-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ANI SI 10 LUNI

Un hotel extraordinar

Vreau sa specific de la inceput ca acest review este al doilea pe care il scriu pentru acest hotel, lucru pe care il fac deoarece este una dintre putinele locatii in care lucrurile se schimba in bine in fiecare an. Nu are rost sa mai laud acest hotel sau sa specific beneficiile cazarii deoarece am facut-o deja (vezi impresii), ci vreau sa subliniez schimbarile in bine, schimbari observate de mine pe parcursul celor 4 ani de cand mergem aici:

- in general noi mergem la Savoy cate 10 nopti in luna august. Anul acesta am profitat de minivacanta de Rusalii si am ales tot hotel Savoy deoarece pretul era mai convenabil decat la munte sau chiar la Snagov. Eu nu inteleg de ce se plange lumea de preturile de la Savoy atata timp cat iti ofera absolut TOTUL. Nu mai scoti nici un ban din buzunar cat timp esti in perimetrul hotelului. Avand in vedere comentariile rautacioase de pe internet am crezut ca in luna iunie nu ti se ofera aceleasi conditii ca in august. Acest lucru este FALS.

- mancarea a fost delicioasa si foarte variata. Nu-i inteleg pe cei care spun ca nu au avut ce manca, atata timp cat ti se ofera pui, porc, vaca, berbecut, scoici etc. Pe langa diversitatea de carnuri se gasesc zilnic legume gatite delicios, si nu in baie de ulei cum spun altii, piure, orez, diverse salate, branza proaspata si nu in ultimul rand paste. De dulciuri nici nu mai vorbesc ca nici la cofetarie nu gasesti atatea sortimente si sunt vesnic PROASPETE. Daca la pranz minitartele sunt cu piersici seara sunt cu capsuni. Nu este adevarat ca se pune iarasi la masa ce nu s-a mancat.

- curatenia in camere se face zilnic si tot zilnic se schimba prosoapele. Mocheta din camere era noua, la fel ca si dusul si capacul de la wc, iar camerele zugravite.

- restaurantul este complet renovat si arata cu adevarat luxos. Au schimbat geamurile catre plaja si au facut o terasa descoperita care probabil este pentru fumatori dar acestia nu au loc de cata lume prefera sa stea acolo, inclusiv noi care nu fumam. Nu am cuvinte sa descriu senzatia pe care o ai cand mananci si vezi direct valurile marii. Mancarea, tacamurile, painea etc se schimba imediat cum s-au terminat, nefiind adevarat ca astepti o gramada dupa ele. Ospatarii sunt extrem de bine instruiti in acest an si chiar m-am bucurat sa vad ca se descurca cu brio. Sunt atenti, politicosi si daca chiar lipseste ceva pe moment poti cere si ti se va rezolva (eu am cerut gem si mi s-a adus pe loc). La receptie check in se face in furnctie de eliberarea camerelor dar nu inteleg de ce se supara cei care vin cu noaptea in cap si nu au camera pregatita deoarece nici ei nu pleaca la prima ora. Chiar daca ajungi mai devreme ti se da bratara, adica accesul pe plaja si la piscina, ti se tin bagajele intr-o camera speciala si esti sunat imediat cum e gata camera.

- pe mine personal nu ma deranjeaza muzica de nici un fel dar pot spune cu mana pe inima ca noi adormeam seara ascultand valurile (camera fiind la etajul 6).

- baietii de pe plaja sunt de nota 20, nu 10. Cand te vad sar imediat sa-ti aduca saltele si sa-ti deschida umbrela (umbrele noi noute). Aici se vede beneficiul unui angajat competent care isi face treaba bine an de an: nu intra nici un vanzator ambulant, nu te deranjeaza nici un cersetor si noua nu ne-a disparut niciodata nimic de pe plaja. Chiar ne-a dat anul trecut baiatul care se ocupa de plaja lucrurile celui mic pe care le uitasem acolo.

- masajul de pe plaja este extraordinar, ba chiar nu face fata doamna respectiva solicitarilor. I-am sugerat ca ar trebui sa vorbeasca cu conducerea hotelului sa o lase sa faca masaj inauntru in zilele cand ploua. Anul trecut in august a plouat aproape tot timpul cat am fost noi la mare si lumea se plangea ca nu are ce face (nu ma plang ci a fost doar un comentariu).

- piscina este incalzita si curatata zilnic.

- singurul lucru negativ, care nu prea vad cum l-ar putea schimba conducerea hotelului, este parcarea extrem de mica din fata dar avand in vedere ca ne-a crescut baiatul acum am lasat masina in parcarea de vis-a-vis. Angajatii din parcare raman la fel de nepoliticosi si scarbosi dar noi suntem obisnuiti din Bucuresti asa ca nu i-am bagat in seama. Dar eu personal as concedia pe loc un angajat care se mira de ce se inghesiue lumea la Savoy in loc sa meraga la alte hoteluri goale din zona, norocului lui a fost ca i-a spus acest lucru sotului meu si nu mie.

Per total este un hotel care se reinventeaza in fiecare an si abia asteptam sa mergem in august sa ne bucuram de un sejur de nota 10. FELICITARI!!

Trimis de GBS in 22.06.16 15:57:41
Validat / Publicat: 22.06.16 16:44:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2562 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GBS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 SEARA PE PLAJA!

rentea [22.06.16 17:14:31] »

Cam in ce procent era ocupat hotelul? Ramane de vazut daca si in plin sezon vor pastra aceeasi calitate a serviciilor! De regula atunci apar problemele...

GBS [22.06.16 17:39:26] »

@rentea: 100%, asta m-a surprins si pe mine. Nu ma asteptam sa fie in iunie la fel ca in august. Probabil oferta de Rusalii a facut diferenta.

ANILU [23.06.16 10:36:05] »

@GBS - Am votat şi superbonul ţi-am dat (na că mi-a ieşit cu rimă).

În general gusturile nu se discută, întotdeauna se vor găsi cârcotaşi pro sau contra.

Am înţeles că vă place acest hotel, dacă voi mergeţi aici de 4 ani, oferă AI şi toate condiţiile inclusiv şezlong şi umbrelă gratuit la plajă.

Dar totuşi mi se pare mult prea scump, pentru început de iunie 575 lei/noapte, cam 127 euro.

In aceste condiţii în august cât vă costă sejurul?

Toate cele bune.

GBS [23.06.16 11:16:40] »

@ANILU: Pe cel din august l-am platit din noiembrie si ne costa 6.000 lei. Probabil pentru unii este mult dar avand un copil care se plictiseste repede, e mofturos la mancare etc. mie mi se pare un pret acceptabil pt. 10 nopti.

Plaja este enorma, scaunul pe plaja este asigurat indiferent la ce ora mergi, umbrela iti asigura umbra toata ziua, daca te-ai plictisit de mare poti merge la piscina, de locul de joaca de afara nici nu mai vorbesc. Eu am subliniat mereu ca este un hotel perfect pt familiile cu copii.

Pana sa avem copil mergeam in Costinesti nu in Mamaia.

Prin review-urile mele nu vreau sa laud hotelul ci doar sa ajut prin descrierile mele persoanele care chiar cauta un loc in care sa scapi de griji.

In ce priveste pretul parerile vor fi in permanenta impartite, fiecare decide daca se merita sau nu.

Ayumi [23.06.16 13:34:25] »

Multumim de review!

Noi am fost anul trecut si ne-a placut tare mut, asa ca anul asta repetam. Am luat bilete si vom fi acolo in 2 august.

Vroiam sa intre, la terasa de era si anul trecut s-a schimbat ceva? Mai sunt baietii care cantau acolo seara?

Aaa, si am vazut ca au schimbat bauturile, nu-i asa?

GBS [23.06.16 20:56:57] »

@Ayumi: Din pacate acum canta altcineva si nu baietii aia care au fost 2 ani la rand. Sincer nu prea mi-a placut deoarece canta cover-uri. Vedem in august cum v-a fi. La bauturi nu stiu ce sa spun deoarece noi bem doar bere. In schimb un lucru minunat este ca au introdus cafea din boabe macinate pe loc. Partea proasta este ca in restaurant e doar un singur aparat care are boabe si se face o coada infernala... dar daca insisti se elibereaza.

Ayumi [24.06.16 13:08:46] »

@GBS -

Multumesc mult pentru detalii. Noi ajungem in 2 august. Eu si gemenii de 9 ani.

GBS [24.06.16 13:17:27] »

Va doresc un concediu superb! Noi venim pe 11 seara.

Ayumi [27.06.16 13:34:14] »

@Ayumi - Stiti cumva daca se mai poate fuma pe plaja? (pe sezlong)

GBS [27.06.16 15:46:56] »

Noi nu fumam.

Ayumi [27.06.16 16:21:07] »

@GBS - Multumesc de raspuns. Nici eu nu fumez, ma interesa pentru sora si cumnatul meu.

Vacanta frumoasa in august!

Corina70 [27.06.16 16:33:35] »

@Ayumi - Se fumeaza pe plaja, cu exceptia locurilor amenajate ca loc de joaca pentru copii. Din cate stiam, legea anti-fumat nu mentioneaza pe nicaieri interzicerea fumatului pe plaja (mai exact, era vorba ca vor stabili niste norme, dar n-au facut-o).

Ayumi [27.06.16 16:52:58] »

@Corina70 - Multumesc mult pentru raspuns.

Nefiind fumatoare si nelocuind in Romania, nu prea sunt la curent cu aceasta lege.

alinush_geo [24.07.16 00:05:17] »

Subscriu la cele scrise mai sus in review, am fost la Savoy in luna iunie, inainte de Rusalii. A fost prima experienta All Inclusive in Romania cu 2 copii mici si pot spune ca vom reveni si la anul, fiind multumiti de serviciile oferite.

alinush_geo, ANILU, Ayumi, Corina70, GBS, rentea
Alte impresii din această RUBRICĂSavoy Hotel: