ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2016
ÎNSCRIS: 23.07.15
JUN-2016

Frumos, curat, liniste, sigur ma mai duc

Am fost in perioada 02-09.06.2016 in localiatatea Skala Potamina cazat in Vila Suzie care se afla la poalele muntelui Ipsarion intr-o zona plina de vegetatie.

In ceea ce priveste cazarea se aplica formula: calitate/pret=excelent, deoarece pt. 247 euro transport inclus si fara masa, camerele sunt mari, curate, dotate cu o chicineta care este suficienta pt. pregatirea micului dejun, frigider cu congelator (f. bun pt. cei cu genti frigorifice).

Piscina curata, se ocupa proprietarul zilnic, verdeata multa in locatie.

Curatenie se face zilnic in camera, lenjeria si prosoapele se schimba o data pe sejur. televizor diagonala mica cu programe putine, neinteresant pt. noi deoarece este mult mai placut sa bei o bere seara le o taverna pe plaja, 3 eu/halba.

Pt. cei pretentiosi sunt studiouri amenajate recent cu ultimele dotari dar preturile sunt de la 100 eu in sus pe zi, noi am preferat sa mergem de doua ori anul asta in Grecia.

Localitatea este in plina dezvoltare, este intesata de taverne si magazine pt. toate gusturile. De la vila pana la plaja cu nisip fin se merge de placere printre studiouri, taverne si gradini ~300-400 metri.

Plaja este f. mare si pe alocuri virgina ca Mamaia anilor 70, se poate face plaja pe prosop direct pe nisip sau, cum am ales noi, contracost 5 eu: 2 sezlonguri, umbrela si doua "nesfrapeuri". In apa se intra lin si este f. curata si linistita cu o priveliste deosebita deoarece din apropierea plajei incepe muntele care se duce la peste 1000m inaltime.

Cu mancarea o familie formata din doua persoane se descurca usor cu 400 euro 7 zile, pt. micul dejun ne-am aprovizionat de la un magazin cu de toate: branza, oua, masline, rosii, salamuri, paine (f. buna), etc., preturile fiind apropiate de cele din Romania, ex. pt. cei interesati: berea la cutie 500 ml este 0,80 eu, pt. pranz un gyros la pita: 2 eu, iar seara cu 25-30 eu, inclusiv o cana cu vin, cateva optiuni: calamar la gratar 8,50eu, caracatita la gratar 8,50 eu, creveti 12,5 eu, gyros la farfurie 6eu. Va sfatuiesc sa mancati preparate din fructe de mare pt. ca in Romania nu le gasesti asa proaspete si accesibile la pret, bineinteles cui ii place, daca nu este porc, vita, pui si oaie la discretie, dar este pacat.

Deoarece la taverna Alkyoni am nimerit prima data, fiind in vecinatatea vilei Suzie, am avut norocul ca proprietarul cu intreaga familie se se ocupe direct de gatit si servit si ne-a facut sa nu mai incercam in alta parte decat pt. chestii frugale (salate, prajituri, bere, etc.) deci va recomand pe dl. Nikos si taverna Alkyoni (vezi impresii) pt. o mancare proaspata si gatita/ servita ca la carte.

In ceea ce priveste excursiile nu sunt oferte deosebite dar este bine sa nu ratati un tur al insulei care cuprinde vizitarea manastirii sf. Mihail, un sit arheologic, o fosta cariera de marmura, o fabrica de ulei cu explicatiile de rigoare, f. interesante, si localitatea Golden Beach.

In concluzie a fost una din cele mai reusite vacante si sigur am sa ma mai duc acolo. Va atasez si poze.

Vacanta placuta!

Trimis de goguta99 in 21.06.16 18:48:30
Validat / Publicat: 21.06.16 19:51:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: NEI PORI, SKIATHOS, ATENA, SALONIC

VIZUALIZĂRI: 3352 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (goguta99); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 in turul insulei

ebirsan [21.06.16 21:17:25] »

Felicitari pentru concediul reusit.

Am fi dorit sa vedem totusi si niste poze cu Vila Suzie (camera, balcon, exterior). Poate mai puteti adauga.

calatorul [22.06.16 00:41:39] »

Ma bucur ca ati avut o vacanta frumoasa, era de asteptat pe o insula asa incantatoare, dar conteaza mult si cazarea, care inteleg ca v/a multumit. Thassos are multe plaje frumoase si merita vizitate si alte statiuni din jurul insulei, poate printr/o cazare mai variata data viitoare. Succes si vacanta frumoasa!

goguta99 [24.06.16 12:02:49] »

@ebirsan - buna ziua,

dupa cum v-am spus la Suzie se aplica "expresia" calitate /pret din plin, nu sunt niste interioare care sa impresioneze din cauza asta nu am facut poze, ne-am multumit cu faptul ca erea curat si practic, pt. 247 eu nu puteam avea pretentii mari. Am fost in resorturi si hoteluri in Turcia unde interioarele "te dau pe spate", cu schimburi de lenjerie zilnic, televizoare cu diag. mare, etc dar la peste 1000 eu sejurul. Noi am preferat sa mai mergem odata anul acesta in Grecia si am impartit bugetul. In concluzie este o locatie mai degraba modesta dar conteaza si pt. ce te duci in Grecia pt. ca daca doresti gasesti si studiouri la "ultimul ragnet" cu pret pe masura. Mai adaug niste poze din locatie.

Sa auzim de bine!

calatorul [24.06.16 14:27:23] »

@goguta99 - Felicitari pentru alegerile facute si multumim pentru pozele lamuritoare. Va dau dreptate in alegerea unei vacante mai lungi in detrimentul luxului cazarii, daca vreau un televizor mare imi cumpar unul acasa de banii aia, nu dau banii hotelului ca sa ma uit la televizor o saptamana. In vacanta merg cu alte scopuri si ma bucur sa gasesc si in optiunile altora aceeasi atitudine. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

calatorul, goguta99
Alte impresii din această RUBRICĂSusie (Suzie) Studios: