ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2016
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
JUN-2016

Hotel Golf - merită 4 stele

Concediul de anul acesta l-am petrecut în Praga. Prin ianuarie am început căutările pentru cazare, şi din toate posibilităţile găsite am ales să ne cazam la hotelul Golf. Cum am făcut o oprire intermediară la Budapesta, drumul până la Praga nu a fost obositor şi ne-am permis să oprim pentru câteva ore şi în Bratislava.

Am ajuns la hotel pe la ora 17. M-am prezentat cu rezervarea la recepţie, unde m-a întâmpinat un tânar binevoitor care vorbea engleza foarte bine şi în cinci minute am primit cartela de la camera 231 din corpul B. Înainte de a-mi înmâna cartela, băiatul mi-a dat şi o hartă color A3 a Pragăi pe o parte, iar pe cealaltă traseele mijloacelor de transport în comun din Praga.

Hotelul Golf este un hotel catalogat la 4 stele complet renovat în anul 2015, şi ofera cazare în 4 corpuri (A, B, C, D), în două tipuri de camere Superior (care la rândul lor sunt de mai multe feluri) şi Delux. Hotelul este situat în districtul Praga 5, cu următoarea adresă: strada Plzenka, numărul 103/215 A, iar coordonatele GPS sunt: N- 50.067600 şi E- 14.344604.

După ce am primit cartela ne-am întors la maşină să luam geamantanul şi să mergem în cameră. Camera se afla la etajul 2 în coprpul B. De la parter la etajele superioare se poate urca fie pe scări, fie cu liftul. Am ajuns pe scări în faţa camerei 231, am introdus cartela şi am pătruns în camera. Aici am găsit o surpiză din partea gazdelor, pe biroul din cameră ne aştepta o sticlă de şampanie pusă la rece într-o frapieră. Bineînţeles că am savurat câte un pahar.

Camera. Camera pe care am rezervat-o noi face parte din categoria Delux, are o suprafaţa de 22 metri pătraţi. Are în dotare un pat mare matrimonial pe care era aşternută o lenjerie de un alb imaculat, erau aranjate câte două perne moi de persoană. Deasupra patului era amplasat pe perete un panou mare pe care se aflau două lămpi, dar şi un şir de leduri galbene. Tot pe pat ne aşteptau două halate albe şi câte o pereche de papuci de casă. În faţa patului, pe perete, era amplasat un televizor cu diagonala 81 cm, la care se pot urmării vreo 50 de posturi. Lângă telecomanda era un carton pe care erau trecute toate posturile care puteau fi recepţionate Printre acestea erau posturi în limba cehă, germană, engleză, italiană, poloneză şi rusă. Dintre acestea amintesc HBO, Eurosport, RTL, VOX, RAI etc. Lângă pat se afla un birou de lucru cu un scaun modern. Pe birou era o lampă, telefonul şi un ventilator. În cele două părţi ale patului erau noptire, care aveau o formă rotundă (în cele 4 zile, pe a mea a stat multă bere cehească). Mergem mai departe prin cameră şi găsim minibarul în care erau puse la rece bere, suc, apă minerala şi ciocolată, toate contracost. Deasupra barului era un fierbător de apă şi pliculeţe de ceai şi cafea, care erau schimbate ori de câte ori erau consumate. După corpul în care era mascat barul urma un dulap mare până în tavan care avea mai multe compartimente. Primul compartiment era cu mai multe rafturi, în cel de jos era un seif foarte uşor de utilizat (parola o puteai schima ori de câte ori doreai – tastai patru cifre şi tasta # şi se închidea). Urma partea de şifonier unde era loc pentru umeraşe şi rafturi. Pe uşa acestui compartiment era o mare oglindă. Urma apoi o parte unde puneai încălţămintea şi geamantanul. Cam acestea se găseau în cameră. Am uitat, mai era aţa şi ace, şi o pungă pentru haine murdare.

Baia. Baia este spaţioasă şi modernă, are pardoseala încălzită electric şi este dotată cu cabină de duş, vas WC, chiuvetă, uscător de păr, deasupra chiuvetei o oglidă iar lângă aceta o altă oglinda mica, telescopică cu lupă care mi-a fost de mare ajutor la bărbierit. În baie ne aştepau 5 prosoape desigur albe, 2 de corp, 2 de faţă şi unul pus în faţa cabinei de duş. Ca şi consumabile am primit trei tuburi care conţineau: unul şampon, unul gel de duş iar celălalt o cremă pentru corp şi hărtie igienică, acesta era schimbată zilnic chiar dacă rola nu era terminată (nu am înţeles de ce). Tuburile cu săpunuri erau şi ele schimbate când se consumau.

Curăţenia. Curăţenie în cameră se făcea zilnic, dat cu aspiratorul şi şters praful, prosoapele schibate zilnic, iar lenjeria de pat a fost schimbată după a trei-a noapte.

Să vă vorbesc puţin şi despre hotel. Recepţia se afla la parterul corpului principal, iar tot personalul care este la receptie este binevoitor şi tot timpul cu zâmbetul pe faţă. În faţa recepţiei se afla un spaţiu mare unde sunt amplasate canapele şi fotolii, unde poţi aştepta până îţi vine rândul la cazare. Tot la recepţie se află şi o casa de schimb valutar, dar schimbă numai bani străini în coroane nu şi invers. Trecând de recepţie se ajunge pe un coridor lung, aici sunt puse la dispoziţia clienţilor vreo 8 calculatoare moderne, legate la internet de mare viteză. Pe cealaltă parte a coridorului se află sala de conferinţe.

Restaurantul este format din două părţi, una este sala unde se servea micul dejun iar celaltă parte era lângă recepţie, avea mese atât în interior cât şi pe terasă. Aici se servea prânzul şi cina.

În hotel se află un centru wellness, o sală pentru fitnes, saună şi jacuzi dar nu am apelat la ele şi nu ştiu nimic să vă zic despre ele.

Parcarea era gratuită pentru toţi clienti hotelului şi se întindea de jur împejurul acestuia. Cred ca avea în jur de 100 locuri de parcare. Erau locuri speciale pentru autocare. Clienţii hotelului primeu un fel de ecuson care trebuia păstrat pe bordul maşinii, altfel maşina era ridicată.

Micul dejun este obligatoriu indiferent felul camerei pe care o luaţi. Mâncarea oferită de gazde la micul dejun cred eu că satisfăce pe orice mofturos, era mâncare pentru toate naţiile şi toate gusturile. Sala unde se servea micul dejun era la etajul 1 şi cred că încăpeau odată 100 de oameni. Cum intrai în sala pe prima masă erau vreo 4 platouri cu mezeluri printre care şi celebra şuncă de Praga, tot pe acestă masă era brânza, caşcaval, chiar şi brânză cu mucegai. Urma o vitrină frigorifică cu mai multe feluri de salate şi legumele, apoi urma preparatele calde, omletă, cârnăciori, crenvurști, şuncă prăjită, ouă fierte, orez, mâncare cu fasole (ultimele două erau servite mai mult de asiatici). După ce am terminat cu gustările calde trecem la masa cu cereale (tot vreo 4 -5 tipuri) şi boluri mari cu iaurt. Tot pe acestă masă se afla si iaurturile de fructe ambalate şi borcanele cu diferite dulceaţuri. Lângă masa cu mezeluri, se află masa cu fructe proaspete (mere, banane, struguri, pepene rosu, pepene galben, kiwi grepfruit, portocale, etc) iar langă această se află masa cu croasante şi prăjituri. Pentru sucuri, cafea şi ceai se aflau două dozatoare de suc, două expresoare de cafea, fierbătoare de apa pentru ceai. Pentru cine dorea exista lapte. Puteai mânca din fiecare cât doreai fară să se uite cineva urât la tine.

Înpejurimile hotelului. Într-o după amiază ne-am plimbat prin jurul hotelului. Hotelul este ampasat pe un deal şi înconjurat de o padure (dimineaţa te trezea cântatul păsărelelor). Am pornit pe potecile pădurii şi de fapt am descoperit că un parc, mare natural unde praghezii vin la alergat şi să se relaxeze. Apoi mergând mai departe am dat peste un teren de minigolf (de aici vine şi denumirea hotelului) şi 8 terenuri de tenis (erau numerotate). Dar până să ajungem aici am trecut pe langă o arenă unde se organizează curse cu câini. Parcul acesta am flat că se numeşte parcul Motol.

Minus. Trebuie să fie şi un minus, că doar nu am descoperit paradisul, acest minus îl trec pentru lipsa aerului condiţionat din camere. Perioada când am fost noi nu a fost foarte călduroasă şi nu am simţit nevoia Ac-ului, dar vara cred că e nevoie mare. În cameră este un mic ventilator pe birou dar cred că acesta nu face faţă.

În încheiere pot să vă zic că deşi nu avem obiceiul de a merge la acelaşi hotel de două ori, la acest hotel am sta ori de câte ori am avea ocazia, aşa că vă recomand acest hotel dacă drumurile dumneavostră duc pe aceste meleaguri.

Pentru cei care nu vin cu maşina sau nu vor să mergă cu maşina în centrul Pragăi, în faţa hotelului se află staţia de tranvai cu numele Hotel Golf de unde puteţi lua tranvaiul 9 care vă duce până în centrul oraşului.

Vă doresc concedii plăcute.

Trimis de zlatna in 21.06.16 07:50:33
Validat / Publicat: 21.06.16 12:22:16

VIZUALIZĂRI: 3915 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 masa cu fructe de la micul dejun

[21.06.16 08:04:44]

@zlatna - Am setat coordonatele GPS conform indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

zlatnaAUTOR REVIEW
[21.06.16 09:20:40]

@webmaster26 - OK.

Dan&Ema
[26.06.16 08:52:55]

Bine sa stii o cazare buna in centrul Pragai. Aerul conditionat deh nu e obligatoriu, depinde de ce zile toride prinzi sau nu si de cum suporti ac- ul.

zlatnaAUTOR REVIEW
[26.06.16 19:17:55]

@Dan&Ema - hotelul nu este în centrul Pragăi, chiar sunt vreo 5 kilometri până în centru. Noi nu am avut nevoie de aer conditionat, dar vara, zic eu, e nevoie.

Dan&Ema, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂGolf Hotel: