ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2016
ÎNSCRIS: 20.06.16
MAY-2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Puncte tari / slabe la hotel Daisy, Tsilivi - Zakynthos

Dragilor, fusei unde scrisei in titlu. Prima oara in Grecia, asta ca sa stiti. M-as lungi, dar va scriu pe scurt. 'Otelul asta Daisy e frumusel. Camere spatioase, balconas spatios pentru doi adulti. Perioada in care fusei acolo e rai. Finalul lui mai are soare destul dar care nu te prajeste, apa primitoare si pen'cei care is oleaca mai frigurosi, aglomeratie putina, ca abia spre 30-31 mai incepura aveoanele sa soseasca mai serios, pline cu turisti englezi in mare majoritate.

Preturile is maricele, fratilor, ca-i insula, traieste doar din turism, si mai e si luata la ochi de englezi, cum va zisei. Fusei cu o agentie care saluta vacantele, ma'ntelegi, si care negociasa cazare plus mic dejun la un pret simbolic.

Da'mai bine era fara mic dejun, ca ti se uraste sa manci acelasi lucru mereu: felie de sunca plus felie cascaval, plus ou fiert, plus cubulet unt plus cubulet gem. A, uitai! Si o cana mare de cafea (sau ceai). In rest, 'otelu'e aproape de plaja si la fel si de centrul Tsilivi (5 minute pe jos).

Plaja este ca la Mamaia: lunga, lata, putin adanca, taman buna pentru fameliile cu copilasi. A, da, cu nasip si fara petre. Personalul te trateaza nitel cam de sus, ca deh, la ei is mai buni de muls englezii decat romanii (cerui un uscator de par, da-mi zise fata cea multa de la receptie sec "tomorrow"; zisei "leidi, da' io acu facui baie pe cap" - ea nimic; ma dusei a doua zi la fel, iar ea-mi zice "e la englezi feonul"!!!).

In rest, Dimitri, mustaciosul de grec de-o fi patronul conacului e de treaba: amabil cat sa nu te simti prost, vorbitor de engleza ca statuile grecesti, dar expresiv prin gesturi si intentii.

A, sa mai zic de Pompi. Asta-i o fatuca de la noi din sat, din Romania, care lucra pe acolo de ceva ani; ii la o zvarlitura de bat de Daisy, spre centru; e o crasma unde se manca ok, o sa o recunoasteti caci e un englez de culoare, din Birmigham, Johnny ii zice, care te agata sa intri-n local. Daca afla ca esti roman iti zice de Pompi, care vinde la magazinul atasat de crasma. Ii de nota 10 (Pompilia, adeca) ! . Va mai recomand o taverna la care se ajunge mergand de la Daisy pe plaja, apoi dreapta pana la stanca de se vede 'nalta din mare; chiar la baza e taverna, ii zice Paradeisos - ii mai putin pentru turisti, ca-i pitita si discreta, da'merita. Vezi un apus de soare de toata frumusetea si manci greceste; la pret e-n limitele insulei.

Deci mereti fratilor acolo, ca-i bine-n mare!

Trimis de joyne in 20.06.16 08:42:53
Validat / Publicat: 20.06.16 09:36:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4460 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (joyne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 25 voturi)

[20.06.16 09:35:43]

@joyne: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

***

Interesant stil, te așteptăm și cu alte impresii simpatice

***

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 10&ridAnt=69326

Radu Tudoran
[20.06.16 10:53:33]

Fatuca de la receptie astepta ceva de la tine. Ca englezii sunt foarte stransi la punga daca este vorba de bacsis. De fapt bancurile cu scotieni zgarciti sunt doar literatura. Ei, britanicii sunt cu totii zgarciti, dar dau vina doar pe amaratii de scotieni, care, fie vorba intre noi, au nevoie de translator cand vor sa vorbeasca in engleza.

[20.06.16 20:53:26]

@joyne - Vot 14 si SB, mai mult pentru stil si pentru incurajare. Si baga, fraticule neste poze daca tot fusesi in Zakynthos, ca doara mi-oi mai alina dorul de apa aia frumoasa. Si daca tot zisesi de preturi, de ce nu scrisesi si unele dintre dansele? Excursii facusi sau nu facusi?

Hai, ca-ti sarira destule din scriere, pune-te si completeaza acusa! Spor!

krisstinna
[20.06.16 23:27:01]

@papone: Îți alin eu dorul , peste 25 de zile, dar și tu trebuie să mi-l alini, deci aștept cu interes impresiile despre Turcia. Schimb pe schimb, nu? Auzi, dar de Eforie nu ți-e dor?

[21.06.16 19:25:59]

@krisstinna - Ai inceput sa numeri zilele, Crissule? Abia astept sa vaz neste poze de pe acolo. Inca nu ma apucai sa scriu despre Turcia, e mai greu pana ma pornesc - apoi e scris si postat in maxim 2 ore (oricum, am sa scriu doar despre hotel si despre Pamukkale). Pana pleci tu, va fi scris

De Eforie nu prea mi-e dor, dar de Maria, da! Stam cam prost cu timpul liber, dar parca as incerca sa ajung acum, sambata seara - inca nu stiu nimic sigur.

Vacanta perfecta!

joyneAUTOR REVIEW
[21.06.16 22:29:07]

@papone - Bre, nea papone, esti d-al meu! Ma bucurai cand citii ca ma'ncurajasi, asa ca ia-uzi!

Preturile erau cam p'aci: gyros pentru doi plus o salata greceasca mare 7 eur, calamar umplut cu branza, rosii si ardei verde, c-un pui de caracatita bine prajit langa, 13 eur, un biban de mare cu garnitura de legume trantite langa 12 eur, creveti uriasi (fo 5 parca) 14 eur, stifado de vita 14 in rest, cam in jur de 10 eur felul de mancare. O salata greceasca ii cam 7 euro. Un cocteil e 4 euro la Dyonisos (asta e nepotu'lu'barosanu de la crasma unde va zisei ca e Johny, si e deasupra lu'magazinu'unde vinde Pompi). Precizez ca pustiul abea deschisese de cateva zile, ca-n rest un cocteil d-asta era cel putin 5 eur, chiar si 6). Bericile costa ca-n centru vechi din Bucale, 3 euro Mitos, Alfa sau Fix. Restul sunt cu 50 de eurocenti cel putin mai mult. Dar in toata insula au (cat vazui eu) maxim 6 marci de bere. Mai e Amstel, Heineken (?) si ceva chestii necunoscute. Vinutul e 3-4 eur jumatea, si e corect nenicule, merge cu potolul loc. Metaxa e si el (coniacul, frate) 5 euro.

Atata de potol. Acu', plimbarile.

Fuseram, nene papone, cu bamporiu, in cerc in jurul insulii. Bampor serios, taica, fo 500 de oameni se puteau inghesui pe el, da' noi furam cu totii fo 200. Pretu'era cam 25 de eur de persoana, da'il scoseram la 23, ca ne gruparam cat o echipa de futbol. Asa ca de la 9 la 17 tot bananairam pe mare in cerc: din Zante, unde ne adusesa compania cu otocaru', merseram spre plaja Alykes, apoi la Agios Nicolau (pa la noi la Gorj asta-i Sf. Nicolaie), apoi la Blue Caves (ne si balaciram o tara pe drum, ca era cam zaduf!), Navagio (asta-i plaja aia de-ti ramane ochii ca sarmalele cand vezi coloarea apei de la calcarele din apa, si nu e fotoshopata!!! A, e plaja de mai are o vechitura ruginita, da e atata de cuminte, ca sta la poza cu toti turistii), ajunseram apoi la Laganas, da'cred ca dupa ce trecuram pe langa Keri, unde un grec obisnuit isi pusa in gand sa ridice al mai 'nalt steag din lume (pentru o vreme ii reusi. Insa, dupa cum imi spusesa cu zi in urma, cand ajunseram la taverna lui pusa pe o inaltime de te lua cu ametala, niste mahari din Azerbaidjan parca facura unul mai batos ca al lui...). Pe la fo 17 si 15 fix ne'nturnaram in Zante si ne vararam in otocar, care ne duse 'napoi la Daisy.

Facuram inainte de apa si un tur pe uscat. Acelasi 11 inchiriaram de la Zante Cars (e chiar in capul strazii cand vii dinspre Daisy, vizavi de Popeye) 8 roti: un Nissan P... de 8 plus 1 locuri si un Fiat Panda (il stiti, aproape 5 locuri). Platiram masinile cu 90 eur iar benzinul cam 17 eur (acolo majoritatea e pe benzin, care era 1.38 - 1.48 eur). Deci inconjuraram insula pe uscat, opriram in Alykes (plaja inghesuita cu pietre claie peste gramada, da'o gramada de valuri, pentru sporturi extreme frate!), in Sfantul Nicolaie (taverna cu cactusii, pe mal, ar fi de stat la ea nitel, sa belesti ochii la insula 'nalta din port...), Navagio de sus, de la Belvedere (fratilor, nu va aventurati cum facui io sa pozati dincolo de gardul de piatra cu mana intinsa spre Epava, ca va apropiati de sfarsit... Cand vazui de jos in sus de unde intinsei mana cu aparatul foto, imi schimbai pararea despre noroc...), Keri - taverna arhitectului cu steagul, care abia daschisa de 2 zile il avea chiar pe Kir Stamatis la serviciu (mancai o Drunk beef - bere fearta in bere, moale si buna, cu o garnitura de orez, fo 20 eur). Omul, desi crez ca are ceva sute de mii de euro in cont, e foarte modest, prietenos si deschis. Privelistea de la crasma lui, situata chiar pe marginea prapastiei, de unde se vad doi canini de ias din apa ascutiti si tupeisti, iti taie suflarea (cum zicem noi aci, la Bailesti).

In rest, ce sa va mai zic... ? Pe baiatul care agata clienti de la terasa Athena il cheama Diamant (e de treaba, more than meets the eye), pe fata cea mai super de la Baracuda o cheama Evaghelina (nascuta pe 28 mai, ar vrea sa urmeze studii pentru asistenta persoanelor cu dizabilitati), pe managerul de la Olive Green il cheama Statis (aproximativ) si a venit din Grecia continentala sa isi ajute prietenul care are crasma (cam de lux) si hotelul din stanga ei, sa rentabilizeze afacerea. Pe Johny deja il stiti (casatorit cu o frantuzoaica, trei copii, de 17 ani la crasma mentionata).

Va mai sugerez (daca va place), sa negociati cu grecii daca achizitionati mai multe chestii de genul amintiri/prostioare/articole imbracaminte/palarii. Credeti-ma ca au de unde sa scada!

Va mai zic de personalul de la Daisy: premiul pentru cel mai muncitor (e usor de castigat cand candidezi singur!) ii revine unui... albanez (sunt aprox. 9.000 din totalul insulezilor de 25.000 - 40.000 dupa alte surse). Om sufletist, se vede ca atitudinea lui e dincolo de "cum sa le iau banii" (atitudine mai mult sau mai putin rafinata, pe care o au toti grecii din insula cu care am intrat eu in contact, poate mai putin Evaghelina). Cand auzii ca in Albania, in orase, se castiga (un venit apreciat ca mare) 3 eur!!! am oferit cu placere aceasta suma ca tips pentru acest baiat.

Cat despre poze, fratilor, e netu' plin. Nu va suparati pe mine!

A, inca un lucru: pana sa ajungem noi la Daisy, la pool bar erau steaguri peste steaguri England, Scotland, Switzerland, s. o. s. f. Ei, fratioare, d'acum e si-o cocarda mica, da'tricolora. Poate duceti voi un steag mai acatarii, ca tot contribuim la prosperitatea lui Dimitris et family!

[22.06.16 20:03:18]

@joyne - Pai vazusi nenicule ca se poate? Ia baga o rugaminte la webmaster ca sa completeaza ecoul asta la review. Da' vezi ca la faza cu "de poze e netu' plin" nu pun botu'. Ca orice poza are farmecul ei sau macar e diferita de altele (chiar si prin faptul ca e mai buna sau mai proasta ca alta, dar e diferita ).

Si daca citeai matale si ce scrisei io dupe 2 vizite in Zakynthos, mai gaseai ceva mancatorie tare misto si ieftinealaaaa.

Oricum, mercic mult pentru completare si ai votul meu pentru lungul ecou. Toate cele bune!

joyneAUTOR REVIEW
[25.06.16 11:26:47]

@papone -

Multamim, neica!

Esti un calator de treaba si un scriitor dedicat. Ma simtesc tare bine pe amfostacol' si ajuta mult. Amsavorbesc prietenilor despre amfostacolo! Sante! (sau Zante?).

joyne, Radu Tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂDaisy Hotel: