ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2016
JUN-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Circuit Milano - 5 Terre - lacul Como

Inainte de a planifica o vacanta, consult articole pe amfostacolo, sunt inspirata de ceea ce citesc si intotdeauna aflu lucruri interesante si mai putin stiute. Acesta este principalul motiv pentru care ma straduiesc sa scriu acest articol.

Nu voi descrie aceste superbe locatii, s-au scris foarte multe si mult mai bine decat as putea eu sa o fac, vin doar cu precizari tehnice care sper sa va ajute in calatoria voastra.

Am plecat de pe aeroportul din Bacau spre Milano Bergamo. Transferul de la aeroport la gara centrala Milano (Statione centrale) este asigurat de 3 firme de transport, care au acelasi pret la bilete:Autostradale, Orio Shuttle si Terravision. Biletele se pot cumpara inainte de a iesi din aeroport sau direct de la autobuze, pretul fiind de 5 euro/pers. Toate autobuzele opresc in gara centrala Milano, tot de aici le luati la intoarcere. Fiecare firma de transport este bine semnalizata pe trotuarul garii, are ghereta pentru bilete, orar afisat.

Gara este senzationala, foarte curata si bine structurata. De la parter se coboara pentru metrou, se traverseaza o galerie plina de magazine, restaurante si de la chioscul cu ziare si reviste puteti cumpara card turistic pentru mijloacele de transport pentru cate zile doriti. Cred ca am dat 16 euro/2 zile/2 pers.

La parterul garii sunt iarasi magazine, case de bilete, automate pentru bilete, sali de asteptare Freccia si centru de lasat bagaje. La primul etaj-magazine si toalete. La etajul urmator sunt liniile de tren, peste 20, impartite pe porti:A-E. Pe un panou imens sunt afisate plecarile, cu poarta si linia corespunzatoare. Din cauza atacurilor teroriste acest loc este supravegheat de jandarmi inarmati si se face control la bilete, nu poti altfel sa ajungi pe peron.

La 5 Terre am ajuns cu trenul, am calatorit 3 ore pana la Monterosso. Biletele le-am cumparat cu cateva luni inainte de pe trenitalia, ne-au costat 36 euro dus-intors/2pers. Am stat 3 nopti in Monterosso, am vizitat din nou aceste locuri superbe, mi-au placut la fel de mult ca prima oara si as merge oricand sa le revad. Te incarci cu energie si voie buna si intradevar inghetata cu miere din Corniglia este cea mai buna inghetata din Italia.

Am revenit in gara Milano si am luat trenul spre Varenna. Biletele pentru Varenna le-am luat din gara Monterosso si le-am validat in gara Milano pe peron, asa am primit indicatii. Calatoria a durat o ora si jumatate, cazarea a fost absolut superba si o recomand cu caldura: Luna House de pe Contrada Vecchia 6, Varenna, 100 euro/noapte. Este un apartament cu dormitor separat, baie mare si eleganta, bucatarie utilata complet si living cu canapea si tv, aflat in centru, langa biserica. Propietara ne-a asteptat chiar in fata bisericii, conform intelegerii.

Am stat 5 nopti, aprovizionarea ne-am facut-o de la un supermarket aflat in Bellano, localitate la care am ajuns cu trenul, 5 min de mers din Varenna. Magazinul se afla chiar langa gara, dincolo de locul de parcare. Am vizitat Bellagio, gradinile Melzi, Menaggio, Tremezzo, vila Carlotta, cu vaporul. Indiferent unde traversezi, biletul costa 4,6 euro/pers. Bellagio merita vizitat de "n" ori, la gradinile Melzi nu m-as mai duce si nici la cele de la vila Carlotta. Tot timpul compar cu gradinile de pe insula Bella- lacul Maggiore, cel mai frumos lucru pe care l-am vazut, mai frumos chiar decat insula Mainau.

Tremezzina, locul unde se afla vila Carlotta, Griante si Tremezzo sunt ca o singura localitate, se insira frumos pe marginea lacului, au vederi superbe spre Bellagio si cam atat. Menaggio are o promenada lunga si frumoasa pe lac, centru mic si in capat un "lido" frumos amenajat cu sezlonguri, umbrele, loc de joaca pentru copii, terase; intrarea costa 6 euro/zi/pers. In Varenna este si villa Monastero cu gradinile ei, nu am vizitat-o pentru ca se vad foarte bine de pe drumul care duce la Fiumelatte. Este o plimbare foarte placuta, puteti hotari dupa aceea daca merita sa vizitati gradinile Monasterio.

Intre Lecco si Colico se circula doar cu trenul, aproximativ la fiecare 20 min. Colico este un orasel frumos,aerisit, merita vizitat. De la Colico se poate lua autobuzul spre Como, opreste in toate localitatile de pe acest brat. Intr-o zi am mers cu trenul din Varenna pana la Sondrio dar nu merita, nimic deosebit in acest oras.

Am plecat spre Como, urmatoarea noastra oprire pentru 2 nopti prin Bellagio. Am luat autobuzul din statia aflata vizavi de debarcader; biletele le-am cumparat de la un bar din apropiere, are afisat mare pe geam acest lucru. Din ce am observat soferul nu da bilete. Calatoria a durat aprox. 1 ora si costa in jur de 6 euro/pers.

Como are un centru plin de magazine si terase si un Dom foarte frumos, merita vizitat. Autobuzele opresc chiar in zona lacului si vizavi este si gara Lago Nord. Din autogara am luat autobuzul pentru Cernobbio la care am inteles ca se poate ajunge si pe jos. Este un orasel extraordinar de frumos, cu stradute inguste care coboara spre lac,magazine elegante,mi-a placut foarte mult,vizitati-l daca aveti timp.

Din pacate in aceasta zona din Italia si ma refer la tot lacul Como,la ora pranzului,intre ora 12 si 15 magazinele sunt inchise.Acelasi lucru se intampla si cu casele de bilete din garile mici si atunci trebuie urmarit unul din controlori cand coboara din tren si sa-i solicitati bilet.Noi asa am facut. Gara San Giovanni din Como, la care noi am ajuns cu bus C4 este locul de plecare pentru Milano Centrale si pentru Milano Garibaldi. Drumul dureaza o ora.

In Milano am stat 2 nopti la hotel Soperga aflat langa gara, pe care il recomand, 80 euro/noapte, foarte curat si linistit cu camera spatioasa. Lunea sunt inchise muzeele, nu am putut vizita pinacoteca di Brera, in schimb acest cartier este spectaculos, este altceva fata de zona centru. Are stradute mici si racoroase pline de terase, merita vizitat.

Mi-a placut si piata Gae Aulenti, se ajunge usor cu metroul; urcati pur si simplu pe scarile rulante din fata voastra, dupa ce ati iesit de la metrou. Este o zona cu fantani, terase cu preturi foarte, foarte bune si bineinteles magazine, cum altfel? La parter este un supermarket Esselunga cu preturi rezonabile si foarte bine aprovizionat, tot ce gandesti.

In galleria Vittorio Emanuele II, langa Mcdonald's se afla faimoasa pizzerie Spontini unde tot timpul este aglomerat iar pe straduta alaturata am vazut doua cozi lungi pentru gogosi dulci si sarate. Ne-am propus sa revenim si sa ne rasfatam in ambele locatii, dar bineinteles ca nu am mai ajuns in aceasta zona. Poate data viitoare.

Cam atat despre aceasta frumoasa vacanta. Vremea in prima parte a lunii iunie este perfecta pentru cei care circula mult pe jos, nu foarte cald la amiaza. Noi am mers cam 7 ore/zi, fara sa fim terminati de caldura.

Trimis de CAMELIA SPATARU in 19.06.16 16:51:11
    Validat / Publicat: 19.06.16 18:38:10
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4844 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CAMELIA SPATARU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 22 voturi)

[19.06.16 18:31:03]

@CAMELIA SPATARU: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro, ca autor de review-uri.

Mulţumim pentru impresii, am citit un bun review de debut.

Te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare. De exemplu, ne-ar plăcea să aflăm mai multe despre cazările din această vacanță, despre care ne-ai povestit.

=====

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 71&ridAnt=69304

=====

[19.06.16 18:36:04]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Hai-hui prin Nordul Italiei, ITALIA DE NORD" (deja existentă pe sait)

irinad
    [19.06.16 18:45:48]

@CAMELIA SPATARU - Un prim vot pentru primul articol concis, plin de informaţii utile, practice, pe care mi-a făcut plăcere să-l acord!

Radu Tudoran
    [19.06.16 21:40:08]

Foarte "tehnic" review-ul tau. Cand voi merge in zona, caci sunt "fan Italia", o sa-l reiau si-o sa-l printez, pentru ca este mult mai bun decat orice gasesti la o agentie turistica. Deci un vot si de la mine.

[19.06.16 21:45:56]

@irinad - Multumesc, cand l-am scris m-am gandit la informatiile pe care vreau eu sa le gasesc in articole de acest gen pentru a avea o vacanta aproape perfecta.

[19.06.16 22:09:50]

@Radu Tudoran - Multumesc si vacanta placuta!

Michi
    [20.06.16 08:51:09]

Superbonus! Dacă fiind nouă nu ştii ce este, află că articolele foarte bune care întrunesc 13 voturi, la al 14-lea votat primesc pe lângă cele 900 puncte ale celui care te votează şi 2000 din partea AFA. La 50 de voturi dar cazurile sunt foarte rare şi sunt numai câţiva useri de mare talent şi inspiraţie care le iau, pentru că aduc puncte de vedere pertinente, AFA dă un bonus de 20000 puncte. Spor la scris şi succes!

[20.06.16 15:23:29]

@Michi - Multumesc, dorinta mea sincera este ca toate informatiile oferite sa va faca vacanta placuta iar daca punctele primite sunt pentru acuratetea articolului, sunt de doua ori multumita.

CAMELIA SPATARU, irinad, Michi, Radu Tudoran
    Alte impresii din această RUBRICĂHai-hui prin nordul Italiei: