ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2016
JUN-2016
colegi
PREȚ SEJUR 1716 € ?

Paseo del Arte Hotel4

Un hotel excelent pentru un city break în Madrid

Aflat la doi pași de gara Atocha, cu stații de metrou și autobuz aproape de intrare e cea mai bună alegere pentru un city break pentru cei care vin în capitala Spaniei cu avionul.

Procedura de check-in a fost foarte rapidă și a decurs fără nimic deosebit de semnalat.

Am primit o cameră cu pat matrimonial la etajul 1, spre stradă. Dacă vă e teamă de zgomot, cereți una care să fie spre spatele hotelului (de fapt, spre curtea interioară, clădirea având în secțiune o formă triunghiulară). Dar tot nu veți scăpa de disconfortul huruitului roților trenurilor (cercanias) care circulă printr-un tunel chiar pe sub hotel. Din fericire, nu toată noaptea. Și oricum, eu am reușit să dorm destul de bine, cu tot acest zgomot înconjurător.

Camera nu e deosebit de mare, dar pentru mine a fost suficientă. Nu m-am lovit decât o singură dată de un scaun, în rest am scăpat fără alte urme. Cum spuneam, patul era mare, nu am reușit să nu încap în el oricât m-am chinuit, cu perne bune și destule. Mobilierul era completat de un birou cu scaun, un minibar aflat sub acest birou, câteva lămpi (dar care dădeau doar o lumină palidă pe timpul nopții - doamne! cât urăsc acest stil de iluminare fără... strălucire), un dulap încăpător pe perete, două noptiere și un fotoliu cu scaun pentru întins picioarele și privit la TV (un LED smart Samsung de un metru și ceva diagonală). Ca accesorii - listele de prețuri pentru minibar, restaurant și room service; o mapă cu instrucțiuni și informații diverse (turistice, despre hotel și facilitățile sale, despre canalele televizorului - vreo treizeci și ceva la număr, mai mult de jumătate în spaniolă, evident, de pănă și telejurnalul părea telenovelă). Un mic seif (gratuit) era pe unul dintre rafturile din dulap, cu tot cu instrucțiunile de folosire. Ca o remarcă interesantă: activarea inițială a acestuia se face cu cardul de acces în cameră - e prima oară când văd metoda asta.

Dar mie mi-a plăcut foarte mult baia: mare, luminoasă, cu două oglinzi mari față-n față, cu cadă, cu bideu... Nu mai spun de „consumabile” de calitate reîmprospătate zilnic.

Și pentru că veni vorba - totul era curat și lucea iar personalul își făcea zilnic treaba cu conștiinciozitate, mereu găsind camera când veneam din oraș la fel ca la sosire. Nu știu de câte ori au schimbat lenjeria și prosoapele în timpul ăsta - au fost mereu curate și aranjate atât de perfect că pur și simplu nu mi-am dat seama dacă erau cele din ziua precedentă sau altele noi.

Despre micul dejun aș putea scrie un capitol întreg, dar cu siguranță se va găsi vreodată cineva care să spună că abia a găsit ce să ciugulească, ori că timp de zece zile a fost același „meniu”. Bine, dar când în acel maniu sunt trei feluri de șuncă, vreo alte trei de salam, jamon, ouă fierte, omletă, mozarella, cașcaval de vreo patru feluri, camembert, salate divers, fructe de cel puțin șase feluri, fructe uscate, cereale, lapte, cafea (și aia de N feluri), ceai, iar pentru englezi, beans and bacon, supă de două feluri. Într-o zi au fost și midii! Vin, șampanie pentru doritori... Chifle proaspete și pâine la fel - cel puțin de vreo patru feluri din fiecare. Produse de patiserie, tarte pentru desert. Mai vreți? Or mai fi fost, da' nu-mi vin în minte.

Facilități (existente, dar netestate de mine): parcare subterană (mai mult ca sigur contra cost, dar cum acolo nu ai alt loc unde să lași mașina - cu excepția parcării publice de la Atocha...). Restaurant, bar fitness, solarium pe terasă. Plus alta, testată, dar de care nu prea am avut timp - acces la internet WiFi prin tot hotelul, la liber.

Dacă îl recomand? da. Dacă aveți bani să stați acolo, merită!

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de Dragos in 19.06.16 13:01:43
Validat / Publicat: 19.06.16 14:10:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA
Adn. FAVORITÎncarcă VIDEO

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dragos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 98.60 EUR pe cameră

webmasterX [19.06.16 13:03:53] »

Dragos [19.06.16 13:07:55] »

@webmasterX - Da, poziționarea e corectă, chiar la intrarea în hotel; acolo e parcarea unde trag taxiurile, sau clienții până trec de check-in. Parcarea subterană e pe prima străduță la dreapta, cum intri pe Calle Atocha, chiar pe latura sud-estică a hotelului.

Carmen Ion [19.06.16 17:55:43] »

@Dragos - Pare o alegere interesantă. Nu m-am dumirit însă cât a costat camera pe noapte.

Aştept şi continuarea - impresiile despre Madrid.

Dragos [19.06.16 19:56:01] »

@Carmen Ion - păi e simplu: împarți 1716 € la 13 zile și afli rezultatul. Se pot economisi 17,50 € din cei 132 € pentru o zi de cazare, dacă alegi varianta fără mic dejun. PS prețul a fost unul negociat - ei ceruseră mai mult, și chiar și pe booking am verificat cât e o noapte acolo și iese mai scump.

Despre Madrid, încă mai stau să mă gândesc dacă o să scriu. Am doar vreo două mii și ceva de poze, dar parcă nu am prea rezonat cu orașul ăsta.

calatorul [27.08.16 00:52:15] »

@Dragos: Arata bine hotelul, nu l/am ales cand am stat la Madrid, o sa scriu si eu despre asta, cu pozele de rigoare. Multumim pentru informatii si relatare.

calatorul, Carmen Ion