ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2016
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14
MAY-2016

Its Kale Boutique Hotel, Ioannina

Cei care au citit articolul meu "Vacanța, mereu un vis, mereu multe povești" cunosc mica noastră aventură legată de drumul către acest frumos hotel, locație pe care am rezervat-o încă din octombrie anul trecut și nu-mi pare rău, regret doar că a fost doar o noapte. Dar, vacanța, mereu un vis...

Deci aduși aici de iepurașul taximetrist, răsuflăm ușurați, mai ales eu pentru că șoferul și aparținătorul meu nu se implică în problema cazărilor, el zice doar "surprinde-mă cu ceva frumos". Deci las șoferul să-și strângă de pe bord tot felul de chestii mai mult sau mai puțin utile după părerea mea (cel puțin la viteză și depășiri, dacă ai nevasta în dreapta, orice țiuitoare care te trage de conștiință - nu de conștiență Doamne ferește - devine inutilă!)

Așadar cobor, admir încă o dată clădirea, îmi ordonez vertebrele ce se cam amestecaseră de la atâția km, ochesc recepția la parter sub scara dublă și intru. Frumoasă încăperea, caldă și primitoare, văd dalele de sticlă și golul de sub ele dar povestea lor o aflu abia a doua zi. Mă întâmpină un tânăr plăcut, din două vorbe ne înțelegem - a fost, pentru mine, cea mai faină engleză vorbită de un grec pe parcursul acestei vacanțe - insist să-i plătesc atunci, chiar glumim că eu am cam rămas cu năravul acesta după multele drumuri la bulgari unde se plătește avanti. Factura/ chitanța pe care eu nu le-am cerut mi-au fost emise în timp record, primesc explicații, mă conduce în camera de la etajul 1, se asigură că am înțeles ce trebuie despre mic dejun, wi-fi, etc., îmi oferă împrumut fără să cer o hartă cu restaurante și alte locuri plăcute stomacului apoi mă întreabă dacă am venit cu carul și dacă da, unde e. Noroc că neuronul meu încă era în timpul serviciului, așa că răspund cu teamă că-i desigur în parcare, gândind în același timp cu mirare că grecii n-au aflat încă cum că românii au cam renunțat la car, au mai păstrat totuși pe ici pe colo ceva boi! Dar alta era treaba, pe dânsul nu-l interesa fișa noastră fiscală, doar mi-a dat un pătrățel de hârtie scris, cum altfel, doar în greacă, pe care obligatoriu să-l punem în loc vizibil în mașină. De fapt este interzisă intrarea cu mașina în cetate iar toți cei care locuiesc acolo sau care se cazează la vre-un hotel în incintă, primesc acest așa-zis card, gratis, astfel că nu pot fi sancționați la un eventual control și, în același timp, pot parca oriunde între zidurile cetății. Cât de important era acest petecuț de hârtie aveam să aflu a doua zi.

Prima impresie fiind super bună, zburd la mașină, luăm câteva lucruri importante și hai să facem poze că apoi avem de colindat.

Hotelul este la poarta dinspre mormântul lui Ali Pașa (nu m-a bântuit căci acolo nu i-au pus și capul), are două nivele și două ieșiri pe două străzi paralele, ambele la fel de înguste. Are curte mică pe ambele părți, plină cu flori frumoase în pământ și ghivece, iarbă și câteva măsuțe cu scaune răsfirate ici-colo. Scara dublă ce duce sus la camere este foarte curată.

Camera noastră a fost pe un hol micuț unde mai sunt încă trei camere și unde am văzut 2 sau 3 extinctoare, routerul wireless (wi-fi excelent), camerele video, holul având o ușă ce se putea încuia peste noapte.

Camera mare, frumoasă, curată. Podeaua din parchet foarte bine lucrată și foarte curată.

Geamuri mari și curate, fiecare avea storuri bune și o draperie în culorile camerei iar în exterior grilajul de fier îmbrățișa ghivece cu flori frumoase. Un pat mare cu o saltea ce s-a dovedit foarte bună, cu câte 3 perne de fiecare, lenjerie foarte albă și plăcut mirositoare, cu veioze și prize în perete de o parte și alta iar în fața patului pe perete un televizor cu ecran plat suficient de mare.

Alături de pat, dulapul de haine în care se mai găseau pături, un corp cu multe lăcașuri în care să poți pune obiecte mici dar care să fie la vedere, un loc pentru o geantă mai voluminoasă, un cuier exterior și, putin mascat, suportul pentru valiză.

Oglindă în cameră, o masă de toaletă ce putea fi folosită și ca birou, un scaun tapițat, bun și curat. Minifrigiderul, două pahare curate și un minuscul coș de gunoi erau prezente. Aerul condiționat funcțional, doar l-am încercat, nu era necesar.

Un fotoliu mare, cred că era extensibil, plasat între geamurile cu flori, foarte bun pentru a savura o cafea și citi legendele Kyrei Frosini.

Baia este suficient de mare, în faianță și gresie neagră, cu calorifer pentru prosop, semn că hotelul este deschis și iarna. Cabina de duș normală, cu panouri glisante, bine etanșată. Și alături de ea era uscătorul de păr. Chiuveta din imitație de marmură, cu articole de toaletă și căști de baie suficiente puse în savoniera de ceramică ornată cu flori de lavandă iar dedesubt coșulețul cu prosopul de picioare, 2 perechi papuci de unică folosință și un sul suplimentar de hârtie igienică; prosoapele albe erau deja verificate de noi. Deși nu are geam exterior, sistemul de ventilație este bine făcut, așa că nu am avut nici aburi și nici mirosuri neplăcute în baie.

Deși nu caut special cazări cu mic dejun, la acesta intra în prețul camerei. Cum a fost? Nu pot decât să spun că a fost cel mai bun MD din această vacanță: x feluri de lactate, două de salam, ouă, gem de multe feluri, unt pentru cei care știu să trăiască bine, cafea, ceaiuri dar ce m-a dat gata, platourile cu prăjituri de casă. Dacă nu erau fetele de față cred că fugeam măcar cu unul! Aranjamentul meselor în recepție pentru MD era plăcut, veselă frumoasă, fețe de masă și naproane de pânză, curate iar grecoaicele numai zâmbet și gata să ajute.

Le-am întrebat de ce acolo fântâna, ne-au povestit că atunci când au săpat pentru fundația clădirii au dat de ea și, după legile grecești, au anunțat autoritățile care le-au impus conservarea ei. Așa au câștigat ceva interesant și pentru frumosul lor hotel, afacere de familie.

După micul dejun și lămuriri despre cum ajungem la peștera Perama, dau cheia, bye-bye, ies și aud în urmă ceva de card! Cum era doar singurul cuvânt pe care l-a spus drăguța domnișoară, gândul meu a fost la cardul de plată și nu pricepeam, doar plătisem, aveam dovada, noroc că și-a dat seama imediat și a completat "parking card". Uitasem de el, ea nu desigur și atunci am aflat cât este de important și că primesc un anumit număr de carduri din partea primăriei, în funcție de numărul camerelor hotelului și clar că destul de importante pentru că se verifică pe neanunțate mașinile parcate în zonă. De fapt cred că mai corect se numesc free pass căci dacă este în parbriz poți circula și parca oriunde în interiorul cetății vechi.

Hotelul Its Kale Boutique se află așa cum v-am spus, în incinta cetății vechi, pe strada Andronikou Palaiologou la numărul 64, plata se poate face cash sau cu card, este aproape de zona istorică, asigură parcare, se vorbește limba engleză- numai atât dintre cele străine -check-in până la ora 22 dar se poate anunța o sosire târzie și se rezolvă. Nu acceptă animale de companie iar dacă sunteți clienți booking.com mai vechi, nu vă retrag sau blochează banii pe card așa cum prevede politica hotelului. Și nu se admite fumatul în camere!

Vi-l recomand cu multă plăcere, sper să ofere în continuare aceleași condiții deosebit de plăcute.

Trimis de elviramvio in 18.06.16 18:02:12
Validat / Publicat: 18.06.16 21:13:47

VIZUALIZĂRI: 1407 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrare din strada cu parcare.

[18.06.16 21:13:16]

@elviramvio - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Its Kale Boutique Hotel, IOANINA" (nou-creată pe sait)

[18.06.16 21:56:53]

@webmaster26 -

Da, acolo este.

[19.06.16 06:54:00]

@elviramvio - Draga mea, am citit de două ori, parcă nu-mi vine să cred că este vorba despre un hotel din Grecia, despre greci. Am admirat și pozele, am verificat și prețul, iar m-am uitat la încadrarea articolului. Dar știam că ai fost în Grecia! Ospitalitate? Camere frumoase? Mic dejun bun? Felicitări pentru alegerea făcută dar și pentru acest articol frumos!

[19.06.16 07:24:41]

@krisstinna -

Multumesc. Da, rămâne cea mai bună cazare cu md de la greci, am fost și noi încântați. Dar cazări bune și oameni simpatici și sufletiști au mai fost, o să scriu. Și înainte de a trimite articolul la publicare, am verificat pe booking hotelul, prețul era de 71 € acum și ocupat în perioada Rusaliilor. Mie îmi place Grecia și mă simt foarte bine acolo, chiar glumesc cu soțul că dacă mă uită pe undeva prin țara aceea, să nu vină după mine prea repede.

Vacanță frumoasă să ai !

[19.06.16 07:56:57]

@elviramvio: Și mie îmi place Grecia, pentru peisaje. Dar cazările și oamenii mă fac să mă simt ca în România. Mâncarea nu e pe gustul meu și al familiei mele, dar nu rămânem flămânzi, găsim totuși ceva de ronțăit. Anul acesta tot în Grecia vom merge, dar mai avem până la concediul din Iulie. Mulți mă întreabă de ce merg acolo dacă nu rezonez cu oamenii greci și cu ceea ce oferă ei. Păi... Suntem grup, alegerea e a lor, suntem prieteni, ne distrăm și profităm din plin de clipele de vacanță petrecute împreună. E adevărat că grecii au o bere super bună, o înghețată delicioasă și ceea ce e cel mai important, marea îmi taie respirația, mă face să simt că trăiesc cu adevărat, mă face să uit de probleme și de greutățile cotidiene, mă încarcă pozitiv, mă îndeamnă să iubesc și să visez. Acum sunt la ceilalți greci-la românii noștri, unde camerele sunt la fel ca în Lefkada, iar ospătarii din restaurante sunt clonele grecilor. Norocul meu e frumoasa mare și... Iubita mea prietenă, Maria.

[19.06.16 08:11:15]

@krisstinna -

V-am văzut pozele de la Eforie, vă stă tare bine.

Grecii au și niște prăjituri ucigător de bune, depinde însă de regiune, fiecare cu rețetele ei.

Soare, veselie și tot ce-ți dorești să ai în această mini-vacanță!

[19.06.16 08:18:41]

@elviramvio: Mulțumim frumos! Cred că le-a pus Maria pentru că eu nu exist-nu am FB . Te pupăm dulce!

elviramvio