ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2016
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 28.05.09
SEP-2015

Hotel Azalena - Paralia Vrahos-liniste si relaxare

Tot cautand incotro sa fugim anul acesta prin Grecia, am realizat ca nu v-am povestit despre vacanta mea in Paralia Vrachos. Poate va este de ajutor si nu este tarziu pentru rezervari.

Avem un amic grec care mai tot timpul ne-a sfatuit sa nu mai mergem prin insulele grecesti comerciale, alterate de turisti ci sa vizitam Grecia autentica, plina de istorie si, anume, Peloponezul. Dupa o vacanta super reusita in Zakynthos (cu toata mustaceala amicului grec), am hotarat sa dam o sansa si Peloponezului, mai ales ca se facuse valva cu Parga, mult recomandata si cautata. Am incercat sa gasesc ceva convenabil in Parga si nu ma refer la bani ci la posibilitatea de a reusi sa patrundem cu masina pe stradutele inguste si casele aglomerate. M-am lasat pagubasa dar, sper norocul meu, site-ul de rezervari mi-a recomandat o localitate mica de langa Parga, Paralia Vrachos.

Nu auzisem niciodata de o astfel de Paralia dar mi-a placut ce am vazut din poze. Tot cautand o vila cu vedere la mare am dat de Azalena, 3 stele, cocotata pe un deal, vila moderna, curata si cu o priveliste de vis de nu m-as mai fi dat dusa din balcon.

Odata sositi in Paralia Vrachos, la 30 km de Parga, am cam bajbait cautand vila deoarece nu vedeam deloc placuta de la strada iar cand am zarit vila nu stiam cum sa ajungem la ea. In sfarsit, am fost ghidati si am ajuns, gafaind. Am dat peste o proprietara tanara, foarte amabila care ne-a propus sa ne gaseasca cazare mai jos, la strada daca ne era prea greu sa urcam. Ne-a dus sa vedem camera si acolo am ramas pentru ca totul era foarte frumos. Cu masina ei ne-a dus unde lasasem masina noastra sa invatam pe unde sa o luam (era un drum serpuit care nu ridica nicio problema) si acolo am ramas. Drumul de la vila merge pe langa alte vile cochete si gradini cu flori din cele mai diverse.

Vila-hotel nu are multe camere, are 2 etaje, camerele sunt spatioase ca si baia moderna si cu obiecte de ingrijire personala,mobilier din lemn,tv, in sifonier am gasit si o masina de calcat, internet gratuit, un mini frigider ,piscina si... vedere la marea cea bleu.

Micul dejun era pregatit de mama proprietaresei, o bunica grecoaica autentica imbracata in negru, se lua cam tarziu in ritmul grecilor si, pe langa cele feliate, ne mai pregatea si chestii traditionale, pateuri, gogosi, omlete.

In vila era liniste, nu erau multe camere ocupate, vreo 4 in perioada in care am stat noi, 3-10 septembrie si se auzeau valurile. Sa nu uit de ascensor!! care ne-a mirat dar i-am descoperit utilitatea curand, mai ales pt cei care au si carucioare de copii.

Localiatea are 3 km, plaja este lata, cu nisip fin, cu umbrele si sezlonguri ce apartineau tavernelor, gratuite cu conditia sa consumi de la ei. Era putina lume, nu urla muzica ci se auzea discret, intrarea in apa este lina, apa curata, verde-turqoaz cu teren de volei, ce sa mai, relaxare, zacut la soare si bere rece. Sunt suficinte taverne unde se mananca nemaipomenit si traditional si european (Ionion!), cu specific pescaresc majoritatea turistilor erau nemti, cativa polonezi, macedoneni si 4 masini de Romania. Cazare gasesti peste tot, sunt si 2-3 magazine alimentare, patiserii, club in aer liber, farmacie. seara ne placea sa mergem la o taverna pe faleza care avea pe masute lampi mici cu gaz, o lumina discreta si intima si, in muzica traditionala, beam un vin rosu de caliate si mancam saganaki si alte aperitive, ce sa mai zic,ca-n filme!

Am vizitat si Parga care este fermecatoare, are parcari unde poti lasa masina, este plina de culoare si parfum, aglomeratie, nu mi-au placut plajele, mici si cu pietricele dar, per total, merita vizitata pas cu pas.Lefkada este si ea aproape,50 km,am dat o fuga,merita un sejur complet.

La sfarsitul sejurului, proprietara ne-a propus sa mai stam o zi, gratuit si cu o croaziera spre 2 insule, lucru care ne-a uimit si incantat. Am achitat cash si am primit chitanta!!!

Concluzia a fost ca am avut un concediu reusit, odihnitor si recomand aceasta destinatie linistita, cu preturi decente si oameni primitori.

Trimis de musette2008 in 14.06.16 13:26:09
Validat / Publicat: 14.06.16 15:02:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thasos, Zakynthos, Salonic

VIZUALIZĂRI: 2776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (musette2008); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Vedere de la taverna Ionion.

musette2008 [14.06.16 13:56:12] »

@musette2008 - Padelis Padelidis -Na Sou Po poate ar merge, multumesc.

webmasterX [14.06.16 15:01:40] »

Mutat în rubrica "Azalena Hotel [Vrachos], VRACHOS-LOUTSA" (nou-creată pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

calatorul [26.06.16 19:04:46] »

@musette2008 - Felicitari pentru vacanta frumoasa si multumim pentru informatiile oferite. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

musette2008 [26.06.16 20:40:45] »

@calatorul: Multumesc frumos, anul acesta sperăm să ajungem in insulele Ciclade. Vacanțe frumoase tuturor!!

floryca [01.11.19 07:44:00] »

@musette2008: Bine descrisa toata zona, felicitari! vreau sa stiu se gaseste cazare la fata locului, pe booking nu prea sant!

Nasshu [01.11.19 07:56:03] »

@floryca: da-mi voie sa-ti raspund si eu, amfostacolo.

NU iti recomand cazare la fata locului, Vrachos este aproape de Igoumenitza si Preveza si in weekend nu aveai unde sa arunci un bat pe plaja. Pesemne vin si grecii lor in weekend.

cit despre cazari pe booking sunt destule

booking.com

O alta varianta ar fi sa identifici hotelul pe harta google si sa incepi discutiile direct cu grecii.

google.com/maps/search/Ho ... ,15.5z?hl=en-US

calatorul, floryca, musette2008