ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2016
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
APR-2016

La Papillon Belvil - o plăcere de vacanță!

Imaginează-ți… un soare blând – era încă primăvară, sfârșit de april, o briză mângâietoare și foșnetul nesfârșit al neobositelor valuri ale Mediteranei…

Deschizi încet ochii, cu teama de a nu se destrăma visul și descoperi un decor plin de farmec… Așa pățeam de fiecare dată când mă lăsam purtată pe valul gândurilor pe plaja din Belek…

Dacă vă doriți o baie bună de soare, picioare în apă, cap în nori, o vacanță sport sau de relaxare – depinde ce vă doriți, căci vă puteți compune sejurul după bunul plac – plimbări revigorante, aventuri culinare și divertisment de seară, vizite culturale sau descoperirea comorilor istorice, am adresa ideală: hotel Papillon Belvil.

Vreți să ajungeți acolo? Doar deschideți ușile celor 5* și veți fi întâmpinat de spațiul generos al recepției și al holului elegant al hotelului, unde vă puteți relaxa pe deplin în compania unei cafele, a unui pahar cu ceai, sau, de ce nu, a unui delicios, dar periculos, cocktail.

Hotelul Papillon Belvil se află la vreo 25 de kilometri spre est de aeroportul Antalya, în apropierea stațiunii Belek, pe țărmul Mediteranei și face parte din șirul celor peste 50 de hoteluri de 5 stele și cluburi de vacanță care se întrec în creativitate și modernitate arhitecturală.

Zona este recunoscută pentru concursurile internaționale de golf datorită excepționalei calități a terenurilor de aici. O parte a hotelurilor au propriul lor teren de golf, iar pentru începătorii acestui sport există posibilitatea de a lua lecții în particular, bineînțeles, la prețuri deloc rahitice…

Cei 20 de ani împliniți ai complexului hotelier nu eclipsează atracția pe care încă acesta o exercită.

Înconjurat de păduri întinse de pini și eucalipt, resortul Papillon Belvil deține o clădire principală cu patru nivele, precum și 35 de clădiri tip bungalow, cu unul sau două etaje, dispersate într-o imensă grădină luxuriantă, frumos amenajată.

Noi am fost cazați în bungalow-ul cu numărul 31, aproape de clădirea hotelului și de restaurant, puțin mai retras față de terasa teatrului de vară, unde în ficare seară aveau loc spectacole.

Din primul moment, de cum am deschis ușa camerei, am avut sentimentul de liniște deplină care vine peste tine… Descoperi o cameră spațioasă, simplă și primitoare, luminoasă, în tonuri calde. Bine, nu-mi puteam scufunda privirea în orizontul albastru al mării, dar acest mic neajuns era recompensat de balconul camerei situat la nivelul ramurilor pinilor, înlesnind parfumarea în mod natural a acesteia. Și spuneți-mi dacă nu-i plăcut ca în fiecare dimineață să fii trezit de ciripitul vesel al păsărelelor?

N-am să insist în prezentarea amănunțită a componentelor camerei – doar pozele au și ele rolul lor – important a fost faptul că m-am simțit în largul meu și n-a fost cazul apariției de mici vânătăi din cauza mobilierului înghesuit sau colțuros (uneori, mi s-a mai întâmplat în camere mici și aglomerate de hotel…)

Aer condiționat, TV LCD cu canale prin satelit, minibar aprovizionat zilnic în mod gratuit cu răcoritoare, apă și bere, acces gratuit WiFi, telefon, seif, fierbător de apă pentru prepararea ceaiului sau a cafelei, halate de baie și papuci de unică folosință – sunt facilități de care beneficiază cei cazați la Papillon Belvil. Prosoapele erau înlocuite zilnic, iar lenjeria de pat a fost schimbată la două zile. Baia încăpătoare, dotată cu cadă, uscător de păr, articole de toaletă gratuite.

Hotelul are plajă privată, bine întreținută, lată, lungă de 250 m, cu nisip fin și intrare lină în apa mării. Pentru calitățile sale, plaja a primit certificat Blue Flag. Șezlonguri, parasolare și scăunele asigură și aici confortul oaspeților. În imediata apropiere a plajei se află barul cu terasa acoperită, unde vă puteți retrage pentru a vă bucura de o băutură răcoritoare.

În cele patru baruri sunt servite băuturi locale și de import, de calitate, alcoolice și nonalcoolice între orele 9 și 24, iar în discotecă până la ora 2 noaptea.

După o pauză de răcorire într-una dintre cele trei piscine, puteți face un salt la SPA sau în sala de fitness. Centrul de fitness, renovat, dispune de toate echipamentele de care ar putea avea nevoie un profesionist.

SPA? De ce nu? Într-un cadru relaxant și plăcut vă puteți lăsa răsfățați de mâinile unui expert.

Accesul la piscina interioară, saună și baie turcească sunt gratuite, la fel și prosoapele pentru plajă.

Cei tineri pot beneficia de terenurile de tenis, volei, baschet, fotbal, de sporturi nautice și polo, de tenis de masă, biliard, darts…

Nici juniorii nu rămân dezamăgiți. Pentru ei există Papy Land, un nou concept, o lume plină de veselie, distracții la maxim, piscine și tobogane, cluburi în funcție de vârstă, locuri de joacă unde micii monștrii sunt pe mâini bune, în timp ce părinții se pot relaxa sau bucura de diverse activități. Pe timpul zilei, acestora le sunt la îndemână programe de divertisment, concursuri, gimnastică aerobică, iar seara, spectacole, discotecă, cinematograf.

În fiecare seară, la 20:30 scena amfiteatrului aparținea micilor oaspeți care se dezlănțuiau în jocuri și dansuri, încântând spectatorii. În final, primeau diplome pentru performanțele de la jocurile practicate la Papy Land. În continuare, se desfășurau spectacole pentru adulți.

Dar, ca să vă bucurați pe deplin de sejur, trebuie să vă aventurați și pe partea de arome. În fiecare zi veți fi surprinși cu momente ”gourmet”. Gust sărat sau dulce, papilele-mi erau recunoscătoare… În regim UAI, mâncarea a fost din abundență, variată și gustoasă, iar personalul foarte amabil și grijuliu, muncind din greu când restaurantul era supraaglomerat, dar mereu cu zâmbetul pe buze… Calzi și simpatici, ospitalieri, dar fără să fie lingușitori, chelnerilor le făcea plăcere să stea de vorbă cu noi. Și știau să-și trateze clienții…

Un mic bemol – dar nesemnificativ pentru mine – cele cinci restaurante a la carte nu erau încă deschise. Poate, scuzabil, era extrasezon…

Se făcea ora 11 dimineața? Ca un magnet eram atrasă de locul unde se preparau vestitele gozleme… Oh, ce dor mi-era de ele! Bucătăreasa învârtea cu dibăcie blatul de gozleme, ayranul și berea erau la îndemână, priveliștea mării, tot așa… Ei, și lângă gozleme ”înfloreau” și pizzele… Alte arome ne invadau… Cum să nu te tenteze? Măcar una mică… Când comandam pizza, îmi alegeam singură ingredientele care voiam s-o compună. Lângă acest loc apetisant se află și o cafenea mică, cu terasă, unde, o gamă largă de prăjituri îți făceau cu ochiul… Fără drept de apel…

Pe terasa barului de lângă piscină erau servite diverse gustări, shaorma, înghețată.

Pentru cei ce vin cu automobilul este asigurată o parcare întinsă, gratuită și păzită, umbrită de copaci cu coroane imense.

Confortul resortului n-a eclipsat plăcerea de a descoperi în timpul sejurului lucruri noi și de a vizita vestigii antice ce-și murmură fascinanta istorie.

Nu există stațiune în imediata apropiere a complexului hotelier, până la Belek sunt vreo 5-6 km, iar până la Kadriye, ceva mai puțin, așa încât, shopping-ul și divertismentul nu sunt chiar accesibile. Dar cu dolmusul, pe care-l puteți lua din imediata apropiere a resortului și pantru 1 euro/sens, totul se rezolvă.

Ce mi-a plăcut la Papillon Belvil?

Atmosfera caldă și prietenoasă, serviciile ireproșabile, curățenia, frumoasa grădină ce îmbia la plimbare… A fost un sejur plăcut, liniștit și distractiv, o alegere potrivită pentru satisfacerea așteptărilor noastre, așa încât nu ezit să vi-l recomand și eu, în mod sigur, va ști să vă seducă…

Alte imagini care înfățișează resortul Papillon Belvil, puteți urmări în clipul următor: youtube

Trimis de Alina53 in 12.06.16 22:27:04
Validat / Publicat: 13.06.16 08:13:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Înviorarea de dimineață
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.70 EUR pe cameră

[12.06.16 22:30:12]

Webmaster, te rog: https://www.youtube.com/watch?v=Oq7QyTlhOjo&spfreload=10 Mulțumesc!

[13.06.16 06:38:03]

@Alina53 - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [13.06.16 08:48:51]

Dacă ar fi să compari cu Simena, Delphin Imperial şi Alhambra, care ar fi ordinea preferinţelor tale?

[13.06.16 09:58:04]

@tm67bru - Cam dificilă întrebarea... Pentru că nu reușesc să fac departajarea între hotelurile Delphin Imperial și Royal Alhambra Palace. Amândouă sunt hoteluri recent construite, grandioase, luxoase, fermecând pe oricine prin aspectul lor interior și exterior, dar și prin servicii de calitate. Deci un binemeritat loc întâi, la egalitate, pentru cele două, urmate totuși la distanță de hotelul Simena din Camyuva, un hotel care nu excelează prin lux, dar care nu vrea să se lase mai prejos, etalând un decor frumos al cărui fundal sunt Munții Tahtali...

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [13.06.16 10:12:50]

@Alina53 - nu ai inclus in clasament tocmai Belvilul...

GabrielaG
    [13.06.16 11:30:32]

Ahh de cand asteptam articolul acesta... doamneeeeeeeee... am citit parca pe nerasuflate ce ati scris si mi s-a facut un dor de Turcia de numai numai

[13.06.16 13:33:24]

@tm67bru - Papillon Belvil urmează în scurtul meu clasament după hotelurile Delphin Imperial și Royal Alhambra Palace.

[13.06.16 13:45:17]

@GabrielaG - Mă bucur, Gabriela, că articolul meu ți-a trezit sentimentul de dor de Turcia, înseamnă că și-a atins scopul. Din păcate, în România nu ne prea putem lăuda cu astfel de hoteluri...

GabrielaG
    [13.06.16 13:58:49]

@Alina53 - Articolul dvs este un articol scris din inima si se vede asta. Desi lucrez in lantul Papillon, nu am avut pana acum ocazia de a vizita Belvil-ul. Doar la Ayscha am fost... (exceptand bineinteles Zeugma, unde lucrez)

Din relatarea dvs imi dau seama ca si Belvilul este superb si sper anul acesta sa am ocazia sa trec pe acolo (este mai departe fata de celelalte doua Papilloane )

Si noi avem ceva hoteluri dragute dar nu se ridica la standardul celor din Turcia din pacate... cel putin nu inca... eu totusi sper...

[13.06.16 15:19:15]

@GabrielaG - Musai, să cunoști și acest hotel din lanțul Papillon, mai ales că nu este prea departe de Zeugma, vreo 8-10 kilometri.

ANILU
    [13.06.16 20:47:12]

@Alina53: După o zi cumplită la serviciu, că doar e 13, am văzut articolul tău.

Și pentru că te cunosc am zis ia să vedem pe unde s-a mai plimbat Alina.

L-am citit cu cea mare plăcere, chiar m-am relaxat, mi-a plăcut foarte mult Cum ai descris totul.

Acum plouă, beau o bere și mă uit la poze.

Superb ce pot să mai spun. Sunt copleșită.

Felicitări.

Toate cele bune.

[14.06.16 09:24:05]

@ANILU - Îți mulțumesc frumos pentru aprecieri. În altă ordine de idei, pentru mine, 13 nu este un număr fatidic, dimpotrivă, chiar îmi poartă noroc.

Corina70
    [14.06.16 10:59:26]

@Alina53 - Mai sunt pisici in resort? Dar broscutele testoase? La spa ai incercat ceva proceduri? Daca da, care au fost preturile? In bungalow 31 unde ai avut cazarea, cum era cada din baie, din aceea mica, normala, cu paravan fix de sticla pe margine sau gen cabina mare cu usi glisante (asa am avut in block 35, unde am stat in 2014)?

Multumesc!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [16.06.16 00:43:19]

@Corina70:

Puține camere au băile dotate cu cabină de duș. Marea majoritate au cadă de baie. Eu am vizitat opt camere din blocuri diferite până când am ales -o pe prima văzută și singura care avea cabină de duș mare de două persoane. Era la etajul al doilea în blocul 15 cu vedere de Bellis Belek, pe atunci încă Iberostar.

Încă nu am găsit resort turcesc din care să lipsească pisicile. Ceea ce nu am înțeles niciodată este de ce acestea erau mereu slabe în resorturi cu mâncare în neștire la orice restaurant.

Corina70
    [16.06.16 08:14:53]

@nicole33 - Nu stiu daca atunci cand vom ajunge (din nou) la Belvil vom avea posibilitatea sa ne alegem camera, daca resortul va fi full. Am retinut, asadar si in block 15 exista cabina mare de dus, mersi pentru pont. Cat despre pisici, noi suntem mari iubitori, dar nu avem una, ne vom bucura sa le smotocim pe cele din resort. La Belvil pisicile au casuta lor, amenajata si dotata cu tot ce trebuie, inclusiv mancare bobite. Or fi slabe de la cat le alearga copiii din resort :-))).

[16.06.16 13:02:14]

Am avut o retinere in a citi acest articol si acum la final imi dau seama ca am avut dreptate, e mult prea frumos, eu la munca si inainte de pauza de masa.

In fine insa prea le-ai povestit frumos asa incat nu pot spune decat votat cu placere si retinut la favorite, ca cine stie, poate, poate.

Alina53, ANILU, Corina70, GabrielaG, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂPapillon Belvil Club Hotel [Kadriye]: