ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2016
APR-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Bologna, Nuovo Hotel del Porto

Cu toții ştim că Bologna este o destinație turistică, istoria şi arta înmagazinate în secolele de existență exercitând o atracție continuă asupra celor aflați în căutarea frumosului. Totodată ea poate fi un excelent punct de plecare în explorarea altor meleaguri mirifice din Emilia-Romagna, ca Ravenna, Ferrara, Parma.

În plus, Bologna este şi sediul unei cunoscute şi foarte vechi universități, aşa că prilejul unei vizite la vreun nepoțel sau nepoțică aflată la studii nu mai este improbabil.

Şi dacă am amintit-o pe "la rossa" şi pe "la dotta", să o amintesc şi pe "la grassa", mai precis să menționez că aici nu doar s-a născut sosul bolognez, dar, ce este mai important, se şi mănâncă ieftin. Ca un ultim argument pentru o vizită la Bologna, o companie low-cost (nu-i spun numele că nu mă plateşte pentru asta) are zboruri directe şi la un preț decent. Cum în timpul vacanței în Emilia-Romagna am avut cartierul general la Bologna, voi da câteva informații despre hotelul la care am stat, în speranța că vor fi de folos cuiva.

Numele hotelului este Nuovo Hotel Del Porto, adresa fiind Via Del Porto 6 şi telefonul +39 051247926. Probabil la telefon veți auzi o persoană care vorbeşte şi limba engleză, deoarece pe toată perioada şederii personalul de la recepție a dovedit cunoştiințe lingvistice în acest sens.

Poziția este la sud de gara principală a oraşului, la zece minute de mers voios de pionier sau douăzeci de minute dacă tractați troliul cu sudoarea frunții. Drumul este în mare parte pe sub celebrele loggii bologneze, loggii care împânzesc oraşul şi sunt atât de folositoare şi pe arşiță şi pe ploaie. Sincer nu recomand taxiul, cei zece, cincisprezece euro putând fi investiți mai înțelept într-o trattorie, oisterie, pizzărie sau chiar gelaterie. Singurul amendament este cu privire la intrare. Ca sa fiu mai precis, după ce ajungeți pe strada cu numele unui dulce vin, mergeți dând atenție blocurilor înalte de pe partea dreaptă. Spun acesta deoarece hotelul nu are o firmă mare şi luminoasă, intrarea fiind foarte discretă. Rememorând, când am ajuns era parcată în față o mare "caravană" (o rulotă în simbioză cu o dubă) şi era cât pe ce să ratez hotelul.

Fiind dotat doar cu trei stele, nu mă aşteptam la multe, dar după o vacanță petrecută aici nu pot să aduc nici cel mai mic reproş, nici personalului, nici proprietarului. Holul de la recepție este mic, fiind unit cu spațiul unde se servea micul dejun. După experiențele de la Veneția şi Roma am decis să renunț la prima colazione oferită de hotel şi încă îmi mențin decizia, astfel că nu am informații despre "principala masă a zilei". Dar într-o țară unde gătitul a ajuns la nivel de artă cred că este păcat să pierzi timpul în fiecare dimineață în acelaşi loc şi pentru aceleaşi produse, mai ales că la hotelurile obişnuite micul dejun este standard.

Am avut camera la etajul şase, mai aproape de cer şi mai ieftin. Totuşi mă îndoiesc că cei de la camerele mai pretențioase şi mai scumpe au avut priveliştea care mi se deschidea în fața ochilor de la fereastra camerei mele, în fiecare dimineață şi seară. Fotografiile vor fi elocvente. Hotelul are lift, dar cu dimensiunile sale probabil că celebrul Piedone, comisarul fără armă din Napoli, ar fi avut probleme în a intra. Cinstit vorbind, am încăput şi eu şi Şefa şi geamantanul, aşa că rândul de mai sus trebuie luat ca o glumiță şi nu ad litteram.

Încăperea de care am beneficiat a fost sistemul trei în unu, adică în acelaşi loc am avut dormitorul, living-room-ul şi sala de conferințe. Deşi nu puteai să întorci maşina în perimetrul ei nu am simțit pic de claustrofobie, semn că dimensiunile sunt cel puțin acceptabile. Patul a fost spațios, pernele moi, iar pilota ne-au ajuns şi când ne-am certat şi când ne-am împăcat. Există telefon, televizor cu o gramadă de programe şi mini-bar (bere, sucuri, apă minerală, chips-uri). Mobilierul părea vechi, dar se prezenta perfect întreținut.

Curățenia se făcea zilnic şi cu simț de răspundere şi o spun ca unul care lucrează în branşă. Mai mult, fără răutate, doar pentru a avea review-ul cât mai obiectiv, am făcut două teste pentru a pune la încercare aptitudinile personalului de la house-keeping şi rezultatul a fost pozitiv de fiecare dată. Seara găseam camera în ordine, gunoiul şi praful dispărute, cearceaful perfect întins pe pat (am făcut armata, deci cunosc subiectul bine), chiar şi pijamalele Şefei aranjate frumos. Nu erau făcute figurine din prosop, ca la hotelurile de cinci stele, dar eu nu găsesc relevant acest aspect.

Baia era normală, adică având suprafața celei de acasă. Eu stau la bloc şi nu sunt prea pretențios. Toaleta, duşul, bideul, erau noi şi pe toate le vedeam strălucind de curățenie. Prosoape aveam din belşug şi schimbate zilnic, fără economie. Deşi noi am folosit produsele aduse de acasă, gelul de duş şi şamponul hotelului au fost mereu prezente. Am văzut agățat şi un uscător de păr, probabil funcțional, de care n-am avut nevoie, eu pieptănându-mă cu prosopul.

Personalul este extrem de politicos şi prietenos, a doua calitate fiind întâlnită în general la hotelurile cu număr de stele redus. Cei de la recepție, cu care noi intrăm mai des în contact, îți puteau da o informație utilă, face o rezrvare sau doar răspunde la o întrebare în limba lui Shakespeare fără nici o dificultate.

Pentru date tehnice (dimensiunea parcării, prețul pe cameră, grosimea saltelei, etc) poate fi consultat booking.com sau site-ul hotelului, eu am oferit doar impresii personale (plus câteva de la Şefa). Nu cred că voi mai avea plăcerea de a veni din nou în Bologna, căci Europa este destul de largă pentru mine, dar dacă aş reveni, Nuovo Hotel del Porto ar fi iaraşi locul de popas.

Să aveți un drum frumos în față.

Trimis de Radu Tudoran in 07.06.16 22:22:32
    Validat / Publicat: 07.06.16 22:41:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1983 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Bologna
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 47.00 EUR pe cameră

[07.06.16 22:38:49]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Nuovo Hotel del Porto, BOLOGNA" (nou-creată pe sait)

Radu TudoranAUTOR REVIEW
    [07.06.16 22:53:31]

@webmasterX - Da, este corect.

Radu Tudoran