ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2016
MAY-2016
single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

A doua oara sau Un pic piua

Am fost un pic prin Italia si Dusseldorf cu serviciul. Patru zile patru zboruri. O noapte in Milano, una in Dusseldorf si apoi alta in Milano. Plecat cu autobuzul Blue air cu pret low cost luat de multicel. Aterizat pe Linate si preluat de amicul italian care m-a scapat de autobuzul 73 de la capat la capat Piata San Babila si Metrou 7 statii pana la statia Wagner.

Ajuns frumusel la Metro. Deja suntem prieteni si isi aduce aminte de mine si-mi spune cu un zambet larg ca am cazare (asta stiam si eu). Imi da cheia si urc in camera. Nu-mi dau seama daca mi-a dat o camera cu usa anti incendiu sau cu usa anti mafia. Usa era din fier. O camera matrimoniala modesta ca spatiu cu o plasmuta cu 24 canale si toate in limba italiana si camera de baie.

Dau o fuga pe la magazinul de cartier si-mi iau o sticla de apa 30 centi, ceva de mancare (o berica de 66 cl) 69 centi si un sandwich cu ton 1,29 centi. Nu conteaza totalul. Ajung in camera si trag repede berica pentru completarea fluidelor, mananc sandwich-ul cu ton, suna telfonul... Italianul isi cere scuze ca nu va merge la masa cu mine si maine dimineata plecam la 6,46 spre Malpensa sa prindem avionul spre Dusseldorf. Acceleratie maxima: fuga la Mc Donalds si ingurgitat un Big chiftea pe repede inainte. Dat inca odata fuga la magazin si luate inca doua sandwich-uri cu ton si doua iaurturi natur si retur. Colazione comincia dalle 7 mattina, adica micul dejun este de la ora 7.

Bag in minibar ce am cumparat, mananc berica :) si nani.

Dimi imi fac o cafeluta caci aveam in camera tot ce trebuie, mananc ce am cumparat, platesc camera pentru 2 nopti. Plec spre Dusseldorf, terminal 1. Distanta intre terminale 1 si 2 este considerabila si daca nu stii exact de unde pleci, risti sa pierzi avionul.

Malpensa pe cat este de mare pe atat este de nefolosit. Pana si la Otopeni parca este mai mare imbulzeala.

Plecat, intors la Metro. Seara la ora 22,10 Totul pustiu pe strada (maine este ziua Republicii si este festa). Amicul isi cere scuze ca este tarziu si o taie. Ma cazez, aceeasi camera fara cafea caci o folosisem si nu completase. Intreb ce mai este deschis si aflu ca Mc... este deschis pana la ora 24. Fug repede sa bag o Mc chiftea cu toti chinezii, filipinezii si marocchini.

Ma intorc la hotel si cer o bere. 4,90 euro una de 30 cl. Dupa ce am baut-o parca mergea o alta. Peste chiftea mai curge inca o bere de 4,90 euro. Chifteaua este deja inecata si cere somnic.

Dimineata la colazione (mic dejun) intru si nu ma baga nimeni in seama. Ma intreaba tipa de anul trecut daca vreau o cafea si-i spun ca vreau un esspreso ma non streto ci un po lungo. Ma facut sa astept asa de lung/mult ca terminasem si masa. I-a servit pe toti dar pe mine la final. Ma gandeam in timp ce mancam ca daca eram cu flacaul si sotia nu ne ajungea sa mancam tot ce era expus. Eu nu sunt italian si nu beau doar un esspreso streto e una briosce.

Nu mai conteaza, am coborat cu bagajul am dat 10,80 euro pentru 2 berici si asteptam ca prostul o firfirica de 1 euroi. Patronul se uita lung la mine si intr-un final a inteles ca vreau o firfirica. Pentru ca am platit cash, baga banul in buzunar. Am avut un gust amar si o sa intelegeti de ce daca cititi si despre Dusseldorf.

Prosoapele erau schimbate. Sapunul nu l-au completat. Naspa.

Trimis de fanespoitorul in 06.06.16 21:17:49
    Validat / Publicat: 06.06.16 22:12:27

VIZUALIZĂRI: 1694 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 Malpensa, terminal 1
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 66.50 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂMetro Hotel: