ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2010
DIN: Ilfov
ÎNSCRIS: 22.05.09
JUN-2005

Parasailing si alte sporturi nautice

Nu stiu daca este un "must see" sau un "must do", dar merita!

Una dintre cele mai frumoase experiente pe care le-am trait a fost in vara lui 2005 in Limenaria, insula Thassos.

Inca de cand ne apropiam cu ferry de insula vedeam parasute mai mici sau mai mari agatate de barcute cu motor si am zis sa incercam si noi.

Chiar in port in Limenaria este o baza de sporturi nautice si mai stiu de una la Pefkari care se numeste "Albatros".

Intr-o barca cu motor ne-am imbarcat vreo 16 persoane, adulti si copii si am pornit in "Marea Aventura".

Zborul se poate face individual (30 euro) sau 'la dublu" (45 euro). Individual numai adulti, iar la dublu adult si copil sau 2 adulti (max. 120 kg).

Echipati cu veste de salvare si legati in hamuri asteptam semnalul capitanului. Dupa ce a primit ok-ul nostru a dat drumul la cablu (o parama mai subtire) si efectiv am simtit cum fuge pamantul de sub talpi. Nu-mi dau seama la ce inaltime ne-a ridicat dar panorama era superba.

Si cand ne era privelistea mai draga, o data slabea capitanul cablul care ne tinea, micsora viteza si ne baga cu poponetul in apa.

Si tot asa, sus-jos si de jur imprejur ne-a plimbat vreo 20 de minute.

Anul acesta vreu sa repet figura

Trimis de almona in 15.02.10 15:46:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7525 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (almona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Sanziana
[15.02.10 16:06:54]

trebuie sa stii sa inoti ptr acest gen de sport?Ca eu stiu, dar doar ca toporul la fund

georgiana
[15.02.10 17:06:26]

Almona,

ce tareeeeee!

Am vazut si eu afisul in Limenaria, dar n-am incercat, daca mai eram cu ceva prieteni. m-as fi incumetat.

Poate data viitoare.

Dar nu ai ametit deloc?

Se zice ca in viata e bine sa le incerci pe toate, dar... cu limita!

hi-hihi... nu va ganditi la prostii...

Cred ca o sa pun si eu aici o poza cu afisul, poate sunt doritori! Chiar e foarte util!

ileanaxperta*
[15.02.10 17:23:29]

Pentru cei cu ceva prb. la inima, acest "sport" are libera trecere???

ca tare as incerca si eu cu fii-mea, ca aia este, ca si maica-sa, tare curioasa...

mario 110
[15.02.10 18:00:28]

pt ileanaxperta: urcati-va fara grija in parasuta ca nu veti avea senzatii tari care sa va puna inima la incercare, nici nu se compara cu bungee jumping (deja e prea mult), sau cu alte masinute din parcul de distractii din Mamaia (balerina de exemplu).

Ridicarea este lina, fara socuri de nici un fel (cu siguranta nu vi se urca stomacu-n git), singurele sentimente care va pune singele-n miscare sunt acelea de satisfactie, de placere, imagini ale marii la care nu v-ati fi gindit vreodata, de fapt a fundului marii; stincile se vad superb iar cind nu sunteti la inaltime prea mare se vad foarte bine pestii (cei mai marisori, bineinteles). Citeodata capitanul obisnuieste sa va bage cu piciorele la apa, dar nu va faceti griji ca el stie foarte bine ce face si cu siguranta va veti uda numai pe picioare, nimic mai mult; este in interesul lui sa nu va scape in apa (si daca prin absurd ar face-o, sunteti in siguranta datorita vestei de salvare care o purtati in mod obigatoriu), pt ca daca o face si se uda parasuta, nu se mai deschide si s-a dus afacerea lui pe ziua respectiva.

personal va recomand sa nu mergeti impreuna cu fiica dvs ci separat, deoarece fiind greutatea mai mica, inaltimea la care va ridicati va fi mai mare si satisfactia garantat mai mare (inaltimea nu depaseste 30 - 35 de metri pe verticala, chiar daca lungimea coardei este de 70 - 80 de metri).

Un alt motiv ar fi controlul mai bun al capitanului in cazul in care vrea sa va bage la apa (de obicei nu o face in cazul zborurilor duble, decit daca cei doi sunt foarte mici).

Va recomand sa va luati cu dvs, o camera de filmat; garantat veti surprinde clipuri extraordinare, si daca capitanul va vede cu camera de filmat si-i mai si atrageti atentia, sigur nu va va baga la apa.

distractie placuta.

luci_matache*
[15.02.10 21:24:16]

Excelent!!! ce senzatie trebuie sa ai sa simti ca zbori pur si simplu...bravo pt. curaj!

almonaAUTOR REVIEW
[16.02.10 07:55:55]

@sanziana m

Nu trebuie sa stii sa inoti. Marea Egee in general este propice si pt cei neinitiati pt ca nu are valuri si este foarte sarata ca te tine la suprafata ca pe ou. In alta ordine de idei ai o vesta de salvare si cand te lasa in apa intri cel mult pana la genunchi.

@ileanaxperta

Un lift de mare viteza da senzatii mai tari decat urcarea-coborarea cu parasuta. Cam asta e senzatia ca urci cu un lift obisnuit, mai putin senzatia de claustrofobie pe care o simt unii in orice spatiu inchis. Iar sus, ai senzatia ca stai pe fotoliu in sufragerie, numai ca imaginile se deruleaza live si bate vantul.

Fara sa te cunosc, dar vom avea ocazia sa ne vedem in Poiana, eu te sfatuiesc sa mergi cu fiica ta, din mai multe motive:

1. Iesiti mai ieftin.

2. Copilul trebuie insotit, mai ales daca este minor. Cu noi in barca a fost un cuplu cu un copil de vreo 12 ani si nu l-a luat singur. I-a pus in vedere sa urce ori cu tatal ori cu mama, ori deloc. A facut pustiul ca toate visele, ca la turci l-a lasat, dar nu l-a induplecat pe capitan. El poarta toata responsabilitatea si in caz de, Doamne fereste, un incident, el isi pierde afacerea.

3. Fetita va sta in fata ta si veti putea schimba impresii la cald.

Daca va hotarati, pe langa costumul de baie, luati-va ceva care sa va acopere capul, picioarele si bratele. Eu n-am fost inspirata, mai ales ca am intrebat cat dureaza plimbarea si mi s-a spus ca in jur de 20 de minute. N-am luat in calcul ca in barca eram 16 persoane care fiecare s-a plimbat cate 20 de minute, astfel ca mai bine de jumatate de zi am stat in soare si in vant. N-am facut insolatie, dar m-am ars foarte rau.

Distractie placuta!

sbacau
[16.02.10 10:14:56]

Woww! super! recunosc, n-am tupeu de bungee...dar asta parca-parca as incerca-o...mai ales daca a avut almona curaj...mi-ar place; pacat ca nu se anunta de la agentiile cu care ajungi in Thassos si aceasta posibilitate...

Multumim almona...o noua idee de incercat!

almonaAUTOR REVIEW
[16.02.10 10:59:35]

@ sbacau

Adevarul este ca atunci cand am incercat eram mai tanara (nici acum n-ar fi o problema, ca eu am fost copil precoce, la 5 ani aveam mintea de acum si cu aia am ramas: lol), dar nu este absolut nimic de speriat.

Agentiile de aici n-o sa-ti spuna, ca lor nu le iese nimic ca nu sunt "optionale" din program.

BTW S-ar putea sa se fi modificat pretul si din poza pusa de @gerorgiana vad ca au redus la 10 minute. Da' tot merita.

georgiana
[16.02.10 11:21:47]

Sbacau,

Daca nu ai vazut poza ce am atasat-o eu la review-ul Almonei, care e mai sus, in dreapta, iti scriu aici

Water Sports-Dolphins

6974195831

Unii dintre voi v-ati pus cate un nume pe site... de niciodata nu stiu cum sa ma exprim cand ma adresez, la feminin, sau la masculin!!!

E o chestie, nu??

sbacau
[16.02.10 12:00:05]

multumesc de informatii; georgiana, am vazut poza da nu mi-a dat prin cap sa iau telefonul...o sa vad la fata locului, bine ca stiu cum e panoul...si-s mascul, dar nu era o problema daca te adresai la feminin, ca citeste si nevasta-mea raspunsurile :-))

multumiri din nou ambelor!

[05.06.15 08:06:35]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sporturi nautice în Thassos" (nou creată pe sait)

almona, georgiana, ileanaxperta*, luci_matache*, Sanziana, sbacau
Alte impresii din această RUBRICĂSporturi nautice în Thassos: