ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2016
DIN: Râmnicu Sărat [BZ]
ÎNSCRIS: 11.09.15
SEP-2015

Hotel Poseidon, Paralia Katerini

Dupa o studiere atenta a ofertelor mai multor agentii turistice, am ales ca destinatie Paralia Katerini, un factor favorizant fiind pretul destul de rezonabil, dar si impresiile lasate de alti turisti pe acest site.

La indemnul unei foarte bune prietene m-am lasat convinsa sa vizitez Grecia, eu fiind adepta turismului romanesc, ca doar ai atatea de vazut si la noi in tara.

Paralia Katerini, o statiune modesta, dar frumoasa, care merita vizitata. Linistita, multi romani, atat turisti, cat si angajati ai unor agentii turistice sau taverne, fapt care a permis adaptarea intr-o tara straina, mai ales pentru mine, necunoscatoare de limbi straine.

Hotelul Poseidon, un hotel foarte curat, ce nu se poate compara cu multe hoteluri din Romania cotate la mai multe stele decat acesta (3 stele).

Cuceriti de Grecia si aceasta statiune, nu am putut pleca dupa 7 zile, durata sejurului nostru si am prelungit sederea in alt hotel, la hotelul Poseidon acest lucru nefiind posibil, din cauza solicitarii cazarii in acest hotel a altor turisti iubitori de Grecia.

Micul dejun fiind alcatuit zilnic din aceleasi feluri de mancare acoperea totusi toate gusturile, fiind destul de variat si in fiecare zi puteai alege alta mancare si nu te puteai plictisi. Aveai la dispozitie mezeluri, oua, cereale, iaurt, lapte dulce, prajiturele, suc, cafea. Despre aceasta nu pot formula o parere, nefiind bautoare de cafea, dar ceilalti nu pareau prea incantati, dar fiecare cu gustul lui.

Curatenia se facea zilnic in camera, la o ora care nu deranja, sapunul, samponul se inlocuia la nevoie, lenjeria se schimba la 3 zile.

Aerul conditionat era inclus in pretul cazariii si nu la pret separat ca la multe alte hoteluri. In necunostiinta de cauza, initial am crezut ca acesta nu functioneaza, dar un sistem bine pus la punct facea ca acesta sa nu functioneze decat daca ferestrele si usile erau inchise, acest lucru ducand la economie de energie electrica. Nu puteai parasi camera si lasa vreun bec aprins sau televizorul functionand, deoarece acestea erau decuplate odata cu luarea chei din dispozitivul special, care facea posibila functionarea.

Am participat la mai multe excursii, unele fiind facute cu masina personala, altele cu ajutorul agentiilor turistice, destul de numeroase si cu multiple oferte. Ofertele sunt multiple in privinta preturilor, dar cu aceleasi servicii oferite. Cand optati pentru o excursie consultati mai intai preturile, ele difera de la agentie la agentie, dar cum spuneam puteti beneficia de acelasi lucru, dar mai ieftin.

Aici pot recomanda agentia Fly Club si totodata nu recomand agentia Sirios Tavel.

Angajata agentiei Sirios Travel, d-na Elena nu a facut decat sa ne insele in privinta ofertelor acestei agentii si cand a aflat ca am apelat la alta agentie pentru o excursie mai ieftina, dupa ce deja cumparasem o excursie destul de scumpa de la ea, a luat legatura cu angajatii hotelului Poseidon si ne-a anulat comanda de mancare la pachet pentru ziua respectiva, Un minus al hotelului pe care vreau sa-l semnalez, complicitatea intre agentie si ei, inseland increderea turistilor.

Cam atat deocamdata despre Grecia, dar promit sa revin cu alte amanunte si sperand ca nu am dat detalii plictisitoare.

Trimis de eusiatat in 05.06.16 21:56:16
Validat / Publicat: 06.06.16 08:21:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3749 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eusiatat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Biserica din Paralia Katerini, un punct de reper util turistilor, dar totodata si un obiectiv turistic ce merita vizitat

[06.06.16 08:20:10]

La primul review încărcat pe sait, să-i spunem şi lui @eusiatat: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Poseidon Hotel, PARALIA KATERINI" (nou-creată pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

adrianaglogo
[06.06.16 20:30:36]

Clar si obiectiv. Felicitari.

Daca ti-a placut la Paralia katerini, mergi anul asta intr-o insula. Pentru inceput poate fi Thassos : e aproape si foarte frumoasa. Nu o sa regreti.

[06.06.16 23:41:13]

@adrianaglogo - Multumesc pentru aprecieri! Anul acesta merg in Halkidiki, dar anul viitor sigur o sa vizitez insula Thassos.

adrianaglogo
[07.06.16 10:42:20]

@eusiatat: E frumos si in Halkidiki. Nu am stat acolo decat in trecere, cate o zi, doua.

O sa iti placa. Vacanta frumoasa.

[07.06.16 14:19:21]

@webmasterX - Pozitionarea hotelului Poseidon e conforma realitatii.

[07.06.16 21:32:20]

@webmasterX - In privinta conditiilor de cazare ma declar multumit, aproape incantat

[07.06.16 21:44:31]

@adrianaglogo - Multumesc

[07.06.16 21:50:09]

@eusiatat - Mulțumesc, am modificat în caseta tehnică.

calatorul
[10.06.16 15:13:53]

@eusiatat - Felicitari pentru alegerea facuta si frumoasa vacanta petrecuta. Si mie imi place Romania si o vizitez de cate ori pot, dar am constatat ca nu trebuie sa inchidem ochii in fata frumusetilor altor locuri din jurul nostru. Si am devenit un mare iubitor al Greciei, unde in afara de peisaje incantatoare si vechi locuri istorice, dau si peste oameni bine crescuti si cu bun simt, pe care am inceput sa-i apreciez tot mai mult, doar ca turist, desigur. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

[10.06.16 19:48:16]

@calatorul - Multumesc mult pentru aprecieri si urari. Multe si frumoase calatorii iti urez si eu!

adrianaglogo, calatorul, eusiatat
Alte impresii din această RUBRICĂPoseidon Hotel: