ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2016
DE Lexy
ÎNSCRIS: 09.07.13
MAY-2016

Salina Prahova - o excursie interesanta

Week endul trecut am decis sa vedem pentru prima oara Salina din Prahova. Probabil va fi si ultima oara cand ne aventuram acolo dar per total a fost interesant.

Drumul cu masina din Bucuresti dureaza putin peste 2 ore si o data ajunsi acolo te asezi la coada si astepti, si astepti... cam o ora si jumatate in cazul nostru.

Intrucat nu se mai coboara cu liftul acum au o serie de microbuze cu 15 locuri si intrucat nu au voie sa ia si vizitatori in picioare ai de asteptat cel putin o ora la coada.

Intrarea costa 20 de lei si include drumul dus-intors cu autocarul si desigur vizitarea salinei.

Dupa circa 10 minute printr-un pasaj foarte lung dar ingust pe unele portiuni se ajunge la usile salinei. In momentul cand pasesti inauntru te simti usor coplesit de maretia ei. In interior sunt in mod constant 12 grade, indiferent de anotimpul de la suprafata. Au chiar si o zona de odihna cu sezlonguri ca la plaja, mese si canapele. Din pacate aparatele de cafea la care puteai gasi ceai cald, cafea sau ciocolata la 2 si 3 lei nu functionau in ziua cand am vizitat noi prin urmare nu am avut cum sa ne incalzim.

Am petrecut cam 2 ore prin salina unde va vine sau nu sa credeti telefoanele au semnal perfect. Pacat ca nu invata si cei de la metrou smecheria cu antenele asa cum au invatat cei de la salina.

Este doar o parte din ea deschisa publicului iar din unul din pereti lipseste o bucata uriasa care ne-a dat un pic de fiori. Ne-am intrebat daca atunci cand s-a prabusit erau vizitatori prin preajma. Peretii sunt atat de dret taiati incat nu par sa fi fost facuti de mana omului dar la mica expozitie de vagoneti si freze din apropierea intrarii se pot observa poze cu puscariasii si minerii care au exploatat mina.

In interior se gasesc: un lac sarat in care o multime de oameni au aruncat monezi si bancnote de 1 leu, un mic izvor cu formatiuni calcaroase foarte interesante, statuile lui Decebal, Traian si Eminescu printre altele si desigur un wc.

Ultima masina spre suprafata pleaca duminica la 16.30 prin urmare in jur de ora 16.00 am pornit spre iesire unde am descoperit o alta coada imensa formata din adulti mai mult sau mai putin rabdatori si copii care lingeau peretii de sare sau incercau sa stranga cat mai multa sare in pumni :)). O fetita de circa 5-6 ani isi lingea palma apoi o plimba pe perete. Era metoda ei ingenioasa de a sfida interdictia parintilor de a linge peretele direct.

Dupa cele 2 ore petrecute in interior eram cam infrigurati asa ca nu ne-a picat deloc bine sa vedem inca o coada la care am avut de asteptat inca o ora mai ales ca in ultima din cele doua incaperi de la intrare este un curent ingrozitor.

Nu credeam ca ma voi bucura atat de tare sa vad un microbuz sau ca imi voi dori atat de mult sa ma incalzesc intr-o zi foarte calduroasa de final de Mai.

Per total a fost o excursie foarte interesanta dar cozile de la intrare si iesire ne-au cam demoralizat. Am inteles ca erau portiuni in acel tunel de la intrare in care nu incapea decat un singur microbuz si de aceea nu circulau mai des dar avand in vedere numarul foarte mare de vizitatori cred ca puteau lua macar 5 persoane in plus in microbuz sau ar fi putut gasi o alta metoda sa elimine asteptarea.

Dar va sfatuiesc sa va imbracati foarte bine si sa vizitati salina.

Trimis de Lexy in 04.06.16 21:55:04
Validat / Publicat: 04.06.16 22:44:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC [PH]. A mai fost în/la: Litoralul romanes si desigur la munte.

VIZUALIZĂRI: 4145 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lexy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Zoazore [04.06.16 23:07:15] »

@Lexy - Ai descris frumos, dar cam cu patima excursia la Salina Prahova.

Esti membru Gold, despre Salina s-a tot scris (si nu numai despre cea din Prahova) si pe AFA, dar si-n toate blogurile. N-ai citit in prealabil ca este frig, ca se sta la coada? Asta cu 12*C in interior este scrisa de foarte multa vreme. Eu am invatat-o la scoala, la geografie.

Lexy [04.06.16 23:31:05] »

@Zoazore - Stiam despre cele 12 grade din salina, motiv pentru care am intrat destul de bine echipata, doar ca dupa 2 ore aveam senzatia ca este mult mai frig decat arata termometrul. Desi in salina am vazut o doamna in tricou, pantaloni scurti si slapi.

Dar este adevarat ca nu am cautat impresii inainte. A fost o decizie luata de pe o zi pe alta si desi de regula caut pe cat de multe impresii cu putinta despre locurile pe care vreau sa le vad, la salina am decis sa merg cu minimul de informatii si sa imi formez o parere la fata locului. Poate daca as fi stiut despre cozi nu mai plecam atat de fericita si nerabdatoare.

Cat despre faptul ca am adaugat o alta impresie despre acest loc la sirul destul de numeros... am facut asta pentru ca am decis sa scriu o impresie personala despre toate locurile noi si/sau interesante pe care le vizitez.

Zoazore [05.06.16 19:37:29] »

@Lexy - Și-ai scris foarte frumos și te-am votat!

Eu m-am referit la faptul că, din multitudinea de impresii tu n-ai aflat că-i frig! Nu contează, bine c-ai fost, c-ai văzut și că ne-ai povestit! Eu îți mulțumesc!

Lexy, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Unirea Slănic Prahova: