ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2016
ÎNSCRIS: 03.03.08
JUN-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: +30

Trattoria Il Calcio - Floreasca

Nu cred că la ora asta să am prea multe cuvinte la mine, dar voi încerca să fiu cât pot de scurt: Am ajuns ieri acolo împreună cu băiatul meu, pe care am apucat să-l văd de data asta tare pe fugă. Localul a fost alegerea lui pe care am acceptat-o fără multe comentarii. De fapt, chiar fără. De loc. Eu oricum plănuisem să-l duc la Il Mulino, tot o „trântorie” unde fusesem recent și mi-a plăcut mult.

Ei, dar să revin; sediul din Floreasca al Trattoriei Il Calcio se află pe locul unde acum vreo treizeci de ani în urmă, când copilu' era abia puțin mai 'năltuț decât genunchii mei, stăteam cu toți prietenii de la fostul meu loc de muncă la cozi kilometrice să apucăm ceva cafea boabe sau măcar o punguță de nechezol, să ne țină ochii deschiși pe planșetele de proiectare și pe ecranele osciloscoapelor și aparatelor de măsură de care ne foloseam în activitatea de cercetare... Dar cum azi nu mai avem cercetare, nu mai e nevoie de „Alimentare” care să vândă materia primă necesară cercetătorilor să-și facă „magia” - așadar, nu e de mirare conversia spațiului în ceva mai frumos și mai util societății actuale.

Personalul ne-a primit frumos, erau mereu prezenți la nevoie, fără a fi agasanți, am luat loc la o masă și ni s-a luat comanda. În rate, că ne-am hotărât mai greu.

Meniul e suficient de generos, ai de unde și ce alege - stomac și bilă să fie! A! și ceva bănuți, că prețurile nu-s chiar mici. Dacă vreți mult și ieftin, treceți strada și intrați la Spring Time.

Noi am ales o porție de bruschete de fiecare, apoi eu am mers pe mâna măcelarului, iar juniorul a preferat pastele de casă proaspete: GRIGLIATA “IL CALCIO” (file porc, file vită la grătar cu ciuperci in sos de vin, sos de smantană, mustar si praz) , respectiv MEZZELUNE FATTE IN CASA CON SALMONE, GAMBERETTI E ASPARAGI (paste de casă umplute cu somon, creveți si sos de sparanghel, ceapă) . La mine, carnea a fost excelentă și făcută fix cât trebuie (cel puțin pe gustul meu), sosul de muștar chiar bun, dar cu ciupercile am avut totuși o problemă (eu oricum nefiind un fan al lor); copilu' a remarcat faptul că pe meniu nu se specifică faptul că în preparat se folosește somon afumat, nu proaspăt (sau barem congelat). Dar gustul i-a plăcut. La final, îmbiați dacă am mai dori ceva, eu am fost nevoit să mă declar prea plin ca să mai pot adăuga ceva, dar băiatul meu a luat un espresso scurt, să poată aprinde și o țigară.

Și asta a fost. Halatu'? un fleac: 160 cu tot cu bacșiș. Dar mie mi-a plăcut.

Trimis de Dragoș_MD in 04.06.16 01:00:10
Validat / Publicat: 04.06.16 01:37:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1866 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Trattoria Il Calcio - Floreasca - două treimi din porția mea de bruschete

Zoazore [04.06.16 15:23:12] »

@Dragos - Arata a mult si bun! Floreasca, deh! Zona... Sa va fie de bine!

Lyssys [06.06.16 17:39:51] »

@Dragos, all - Pentru că a venit vara şi... e vremea berii, la proxima vizită la oricare Trattoria Il Calcio, vă recomand platoul de bruschete şi crostini, pentru 2 persoane, la 40 lei. Sunt o minune cu o bere rece (un Heineken draft)!

Veţi avea 8 (4x2) feliuţe de franzelă cu delicatese: cu roşii, ca cele din foto, cu somon afumat, cu mozzarella, cu brânză-albastră şi cîrnăciori... Sunt atât de săţioase, că nu vă mai trebuie altceva, iar berea mergeee...

Sau, tot un platou pentru două persoane, cu legume la grătar (parcă are şi ciuperci)...

Pentru cei care merg pe Litoralul nostru, la Mamaia, e de luat în consideraţie Trattoria...

Lyssys, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: