ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2016
APR-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Spre Roma

Atunci când te urci prima dată în avion, trebuie să iei ceva în gură. Așa se zice, nu vă uitați strâmb la ce am scris eu aici. Cum pietre nu erau deloc prin aer, m-am gândit la ăl mai indicat lucru care ar păstra amintirea primului meu zbor. Acela de a bea un lichid gălbui cu gust de ploșniță oferit ca măsură excelentă contra fricii. Prețul? Acceptabil. 5 euro bucata de sticluță mică. Parcă și mușchii pe tine se pot încorda la un eventual terorist după câteva guri de curaj. În fine!

Zborul până la Roma a durat cam 1 și 50 de minute mai mult sau mai puțin. Doar nu mă uitam fix la ceas, cu toate că aș fi făcut-o din cinci în cinci minute. În avion, și o zic pentru începători ca mine în ale zborului care vor dori să-și facă de-ale gurii de acasă, nu mori de foame sau de sete, asta-i clar. Sandvișuri și sucuri? La dispoziție. Cu bani, bineînțeles. Vrei un parfum mai deosebit? Au la prețuri chiar bune. Între 20-40 euro. Am văzut mulți români care își cumpărau, ceea ce denotă faptul că erau mai ieftine ca pe pământ. Pe lună cum or fi? Ha, ha, glumesc, desigur!

Am ajuns pe aeroportul Fiumicino din Roma, al doilea ca mărime al capitalei italiene, exact după ce mă zgâisem pe hublou la orașul cărămiziu în arhitectura care ne aștepta spre vizitare. Aterizarea pilotului? Corespunzătoare. Teama mea? Fără cuvinte. Ce să vă zic de aeroport? Că prima impresie a fost aia c-aș fi coborât pe un oarecare banal aeroport de provincie de pe la noi? Bănuiesc doar cam cum ar arăta unul de-al nostru. C-am trecut prin vama lor doar soția ca prin brânză, eu fiind analizat cu amănuntul, fața mea de borfaș bătrân fiindu-mi luată tacticos la puricat? Toate bune.

A, am uitat să vă zic! Prețul biletelor către Roma și implicit către alte alte orașe italiene, mizerabil de mici în sensul bun al cuvântului. Noi am dat 105 euro dus întors. Apoi, de prin citite pe forumuri și alte chestii utile cu referire la modul de a ne ușura excursia, am achiziționat on-line două ghiduri Roma Pass pe care am plătit 72 euro, aici fiind incluse doua intrări la muzee și gratuitate pe toate mijloacele de transport în comun. Așaaaaa! În acest ghid nu este inclus transportul de la aeroport către gara Termini situată aproximativ în centrul orașului mai acana un pic. Asa c-am cumpărat tot on-line bilete dus întors cu prețul de 16 euro pentru amândoi.

După ce ne-am dumirit noi cum se mănâncă Italia și cam unde ar fi stația firmei care ne făcea transferul de la aeroport la gara Termini, ne-am îmbarcat în autobuzul cu direcția oraș, autobuz în care au fost luați turiști exact cât numărul locurilor de pe scaune. Nu coturi în cap și geamantane pe bătături, nu urlete cu dă-te mai încolo mascalzone și alte chestii de mahala prin care sunt renumiți ai noștri frați italieni. Roma, venim!

PS. Mâine continui. Stați pe fază dacă v-a plăcut povestitorul.

Trimis de vladix18 in 02.06.16 12:01:55
    Validat / Publicat: 02.06.16 14:50:40
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2774 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vladix18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Roma de sus

[02.06.16 14:50:12]

@vladix18

Stați pe fază dacă v-a plăcut povestitorul.

Mie mi-a plăcut, chiar mult. Dar nu pot să nu resimt o vagă senzaţie de "fragmentare nejustificată" — primele două "episoade" le-aş fi văzut contopite într-un singur articol, unul "adevărat"

Cum se zice: 'om trăi şi-om vedea. :-)

nicole33
    [02.06.16 17:37:19]

@vladix18 -

Aproape la fel de inutil ca și anteriorul.

Oare voi afla de la tine vreodată și ceva util despre Roma, de exemplu, sau vei continua în a consuma degeaba timpul cititorilor?

Dragoș_MD
    [02.06.16 18:39:48]

@vladix18 -

am achiziționat on-line două ghiduri Roma Pass pe care am plătit 72 euro, aici fiind incluse doua intrări la muzee și gratuitate pe toate mijloacele de transport în comun... În acest ghid nu este inclus transportul de la aeroport către gara Termini

De fap, este vorba despre un card, nu despre un ghid.

Presupun că urmează articolele: „Prima oară cu metroul în Roma”; „Prima oară per pedes în Roma”; „Prima oară la Vatican” etc. până la „Ultima oară cu avionul spre București” - nu?

[02.06.16 19:35:32]

Din lipsa de timp???? m am apucat ieri SI nu am putut Sa termin ASA cum imi propusesem. Zi faina!

Costi
    [02.06.16 21:08:43]

@vladix18 -

Îmi aduc aminte cum a fost când am zburat eu prima dată... nici că mi-a păsat vreun pic, eram tânăr și abia așteptam să zbor, mai ales că, la un moment dat mi-a trecut prin minte să mă fac pilot.

După o pauză de vreo 20 de ani am zburat din nou. Poate că nu am resimțit chiar atât de acut ca tine acea senzație de nedescris, dar recunosc că nu m-am mai simțit la fel de confortabil ca la tinerețe...

Dar după încă câteva zboruri m-am obișnuit în așa măsură cu zborul, încât nici zgâlțâiturile destul de puternice la zborul de întoarcere de la Bologna, acum în mai, nu m-au mai impresionat.

Mai mult ca sigur, așa ți se va întâmpla și ție. Trebuie doar puțin exercițiu.

Așa cum spui, cel mai bine, pentru alungarea fricii, funcționează „consumul moderat de alcool”.

O sticluță mică, din acelea din care ai băut și tu este, de regulă, suficientă... să prinzi aripi.

Știi, precum soldații sovietici care, înainte de atac, primeau o porție de votcă și deveneau foarte curajoși... așa au ajuns la Berlin.

Se pare că metoda sau mai degrabă cantitatea nu a fost potrivită în cazul tău.

Și, ca să fiu și la obiect, cu ce companie ai ajuns de la Fiumicino la Termini? Și apropo de asta, Fiumicino (Leonardo da Vinci) este aeroportul principal al Romei. Al doilea ca mărime este Ciampino și mă întreb ce impresie ți-ar fi făcut acesta, dacă despre Fiumicino spui că ți s-a părut ca „un oarecare banal aeroport de provincie de pe la noi”...

Dacă ai aterizat pe Fiumicino, trag concluzia că ai zburat cu compania albastră, aia mov operează de pe Ciampino. La fel și irlandezii.

Oricum, să-ți fie de bun augur botezul aerului...

[02.06.16 23:03:11]

Cred c am gresit EU ???? despre Ciampino era vorba ????

[02.06.16 23:20:28]

Transferul Ciampino Termini cu Tera SI viziune ???? SI compania aeriana aia cu numele irlandez nou intrata PE piata romaneasca. Multam de incurajare! Acum m am pornit PE zbor????

Cdia
    [02.09.16 00:56:58]

Se vede Colosseumul din avion?

Nici eu nu am zburat... dar cred că prind curaj. Oare?

Cdia, vladix18
    Alte impresii din această RUBRICĂCu avionul spre Roma și transfer aeroport: