ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
MAR-2016

Fie soare fie frig eu la Snow as trage-un pic

Cum timpul trece si eu cam raman in urma cu cele ce vreau sa vi le prezint revin putin la locurile de luat masa in Sinaia si daca pentru ziua de vineri 25 martie am ales sa mancam la Bistro la Teleferic, vezi impresii pentru sambata am optat pentru Restaurantul Snow (tot datorita lui Tripadvisor care ni-l clasa pe locul 7 din 43 localuri in Sinaia). Acesta este localizat in apropierea telecabinei, pe strada Cuza Voda 2A adica foarte aproape de Bistro La Teleferic si imediat langa Muzeul Orasului Sinaia, asa ca fie ca mergeti sa va plimbati putin cu telecabina sau ati vizitat muzeul aici puteti sa va opriti sa luati masa. Am fost condusi spre o masa libera (spatiul poate parea usor inghesuit dar este placut. Comparativ cu locul anterior unde am luat masa, aici este ceva mai mare localul si cred ca incap ceva peste 100 clienti. Si aici am descoperit o atmosfera placuta pe care o sa o vedeti ilustrata in cateva poze. Ca sa va faceti o imagine cat mai aproape de adevar ganditi-va la un mic local sa zicem tirolez, la baza partiei de schi unde intri imbujorat si infrigurat de afara si unde te relaxezi imediat asteptand o ciorba calda langa un semineu unde troznesc lemnele.

Gata, trezirea, suntem la Sinaia, insa semineul chiar exista si chiar daca poza este usor neclara am sa o pun deoarece focul chiar ardea, nu era doar decor, cat despre alte aspecte ale localului o sa vedeti in poze de unde am batut campii.

Nu stiu ce face semineul vara! poate imi dati voi idei privind utlizarea lui in perioada calda. Cum acum deja a venit vara poate ca a mai ajuns careva pe acolo, cine stie poate este in conservare semineul vara!

Ce mai vreau sa mentionez este ca aveau oarecare distractie si pentru copii, exista o masuta la care copiii puteau sta, sau isi puteau lua la mese langa parinti carti de colorat, creioane colorate, astfel incat parintii sa poata petrece acolo cat mai mult timp. Daca este un loc maricel, cum te vede ospatarul fara sa-ti stea in coaste de planton? Simplu, pe fiecare masa exista un “dispozitiv” care avea trei butoane fiecare avand o alta destinatie dupa cum am scris mai jos:

Apasati butonul “Cheama” pentru a comanda sau pentru a primi meniul

Apasati butonul “Nota” pentru a primi nota de plata

Apasati butonul “Bautura” pentru alte comenzi de la bar sau bucatarie

Acestea fiind zise si cum am luat 2 meniuri de pe o alta masa a fost mai simplu, dupa ce am studiat meniul din fata noastra si meniurile din fata altor comeseni am luat decizia finala, va fi o ciorba taraneasca de vita, snitel cu cartofi prajiti si salata de varza alba si un bulz taranesc, cred ca in primul rand am poftit la el avand in vedere cum era prezentat, l-am vazut la o alta masa si mi-a placut. Binenteles ca bauturi nu se putea altfel, o bere (neagra ca sa fie totul asa cum trebuie) si o limonada. Asadar decizia fiind luata am apasat butonul “Cheama” si a aparut un ospatar care ne-a preluat comanda si a transmis-o instantaneu la bucatarie. Pana sa apara mancarea a aparut bautura iar noi ne-am mai delectat cu imagini din local. Despre mancare nu am decat cuvinte frumoase, a aparut destul de repede si a fost consumata si mai repede. Acum deja relaxati si cu burtile pline am zis sa-i punem si capac, de parca ar mai fi fost nevoie, dar ce sa-i faci cu naravul. Aici insa am mai avut o urma firava de decenta, mi-am pus intrebarea: “Cum sa-mi satisfac poftele si sa fie totusi bine? eram mult prea ghiftuita ca sa cer si dulce si cafea? ”, astfel incat intr-o doza de modestie care ma caracterizeaza am cerut un frappe cu inghetata asa ca am avut si cafea si inghetata. Normal ca am comandat tot prin actionarea butonului “Bautura” care aducea ospatarul la tine repede, fara sa faci ochii prin sala ca girofarul.

La final cu mare parere de rau ca trebuie sa o luam din loc am cerut nota, am platit si am plecat spre casa. A fost un loc in care ne-am simtit bine si pe care vi-l recomand cu drag.

Trimis de mishu in 02.06.16 11:03:36
Validat / Publicat: 02.06.16 11:42:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2939 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurantul Snow

[02.06.16 11:42:24]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante, terase în Sinaia, SINAIA" (deja existentă pe sait)

Zoazore
[02.06.16 11:54:24]

@mishu - Primaaaa! Am in birou un coleg care locuieste in Sinaia. I-am aratat aricolul tau, mi-a confirmat veridicitatea, si-n plus, a adaugat:"Aaaa, Casa Pionierilor! "

Bulzul ala... bine ca am niste cirese!

[02.06.16 12:34:07]

@Zoazore - Ma bucur ca ti-a placut bulzul , ia cu cirese la greu, gandeste-te ca atunci nu erau cirese, ca si eu tot cirese as fi mancat

GabrielaG
[02.06.16 13:14:21]

Citit si votat cu placere! Cand am citit titlul deja ma dusesem cu gandul la Snow World din Antalya )) Ma gandeam ca camera "inghetata", etc apoi mi-am dat seama ca e vorba de un restaurant cu acest nume )))

[02.06.16 13:22:53]

@GabrielaG - Nu, mai pe acilisea mai pe la noi, ca poate la Sinaia ajungem mai des ca in Antalya . Tie-ti cam arde de duca , si mie la fel de putin

GabrielaG
[02.06.16 13:25:55]

@mishu - Pai stii cum se zice... acolo unde ti-e gandul ti-e si inima si numai acolo te gandesti ) La mine asa se intampla si eram cu gandul deja la Antalya haha

Dar si la Sinaia e frumos, nu am ce zice... sunt aproape de Sinaia dar nu am mai fost de vreo 10 ani ))))))))))))

Michi
[02.06.16 20:29:09]

Plăcut, votat. Am fost şi noi la Snow şi prin iulie când vom sta mai mult pe acolo cu cei mici, o să-l mai vizităm.

[02.06.16 22:59:44]

@Michi - Inseamna ca si voua v-a placut daca mai vreti acolo. Multumesc de vizita si vot.

elviramvio
[08.06.16 18:39:14]

@mishu -

Mancarea, de, zic si eu precum braileanca noastra simpatica, bine ca am niste... baclava! Dar scaunele, zau, au camere de supraveghere prin zona?

[08.06.16 19:22:56]

@elviramvio: Nu stiu, poti incerca, asa aflam si noi ????

Zoazore
[08.06.16 20:02:15]

@elviramvio - Încearcă întâi cu oglinda. Stau eu de șase!

Baclava, ha?

elviramvio
[08.06.16 20:15:55]

@Zoazore -

S-a facut!

_Traveller
[31.07.16 23:15:18]

@mishu - Cred ca pozele sunt cele mai sugestive. Nu o sa ratez sansa sa iau masa la acest restaurant cand o sa trec prin Sinaia.

_Traveller, elviramvio, GabrielaG, Michi, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?: