ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2010
ÎNSCRIS: 14.10.09
AUG-2009
2 AD. + 1(4 ani) COPII

Bucovina vazuta prin ochii unui localnic - un colt de rai

S-a scris in nenumarate randuri despre frumoasa Bucovina. Fiecare a perceput in felul sau un coltisor din aceasta frumoasa zona si nu pot decat sa multumesc pentru cuvintele frumoase. La intrarea in judetul Suceava cum vii dinspre Iasi scrie Suceava, tinut al Manastirilor. E adevarat ca ne laudam cu unele dintre cele mai frumoase locasuri de cult din tara si, de ce nu din lume. Putini stiu insa ca mai sunt multe asemenea locuri de o frumusete rara, dar care din pacate nu au fost indeajuns de mediatizate.

Manastirea Camarzani se afla in Comuna Vadu Moldovei, la 7 km de Falticeni. Fiind construita in totalitate din piatra, este de o frumusete rara, in fiecare din cele 4 anotimpuri uimindu-te cu noua infatisare. Aici gasiti un muzeu, mai multe centre mestesugaresti si Hramul Manastirii este Sf Gheorghe.

O alta manastire, mai mult un schit se afla la vreo 14 km de Falticeni spre Targu Neamt inspre localitatea Brusturi, de la drumul principal mergand inca vreo 7 km pe un drum de tara, prin padure. Am avut ocazia sa merg chiar de ziua mea anul trecut, mama spunand ca acolo se afla un calugar cu puteri de leac. Eu o stiu dupa denumirea de Manastirea Sfintei Cruci. Peisajul este de vis, baietelul meu ramanand super incantat cand a vazut caprioare, bufnite, stane cu oi si padurea atat de aproape. Este chiar in mijlocul padurii, foarte mica dar cocheta, si linistea de acolo te imbie la meditatie.

O a treia manastire este cea de la Dragomirna, mergand de la Suceava spre Radauti faci dreapta si se mai merge 15 km. Imaginati-va o manastire superba, in spatele ei se afla o pajiste mare si un lac. Cuvintele nu pot descrie frumusetea acestui loc. www.dragomirna.ro.

O alta manastire estea cea a copilariei mele Slatina. Am avut sansa sa cresc la Malini, locul casei memoriale a lui Labis. In fiecare an pe 6 august, De Schimbarea la Fata localnicii si cei din satele apropiate merg in pelerinaj la Slatina. Am avut ocazia copil fiind sa merg in fiecare an aici, drumul de la Malini spre Slatina fiind parcurs pe jos. Era o incantare se vezi mii de pelerini, multi dintre ei cazati in chiliile frumos amenajate, cum stau la Sfanta Slujba. De cate ori am ocazia revin in aceste locuri dragi mie pline de amintiri de neuitat. Asa ca va invit si pe voi sa gustati din acest coltisor de rai sa dormiti macar o noapte aici si daca ati reusit sa treceti pragul acestor locuri nu plecati fara sa fi poposit la masa. Toata lumea este binevenita, iar mancarea este nemaipomenita.

Trimis de Sanziana in 15.02.10 08:58:25

VIZUALIZĂRI: 1841 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sanziana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 aleea ce duce spre intrarea la manastire din strada principala

[15.02.10 09:30:17]

mutat in cadrul unei noi rubrici, 'Descopera Bucovina', unde vom grupa toate recoamndarile de calatorie din aceasta regiune

Valentina69
[15.02.10 09:48:14]

Bravo Sanziana, frumos review amintirile ma napadesc, la manastirea Dragomirna am fost si eu si asa este. Toata Bucovina este un colt de rai cu niste oameni intr-adevar mult mai buni si mai primitori

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[15.02.10 09:59:19]

mda... pacat ca noua ne-a ramas doar Sudul ei... ca in harta asta... oare cati isi mai amintesc (sau au auzit vreodata) versurile lui Eminescu:

"De la Nistru pan'la Tisa / tot romanul plansu-mi-s-a..."

biancuta
[15.02.10 20:08:58]

Fara indoiala, un loc frumos care merita vizitat. Este o zona cu multe traditii.

Costi
[25.02.10 15:37:39]

Mă bucur că cineva din zonă a decis să facă nişte prezentări pentru cei din locuri mai depărtate.

Ultimele două mănăsiri le-am vizitat şi eu în 2004, dar ştiu că mai sunt multe lucuri de văzut, iar tu îmi demonstrezi asta.

Pozele (de la alt review de-al tău, dar care apar şi aici) sunt foarte frumoase şi vorbesc de la sine despre frumuseţea locurilor.

Cumva sunt făcute atunci când domnul Flutur "a scris cu oi pe dealuri"?

Ai votul meu, dar şi o critică (sper să nu te superi). În titlu, suna mai bine "... prin ochii... "

[25.02.10 15:45:53]

pozele cu tematica de partid nu le -am atasat. Toate sunt facute de mine si imi pare rau ca nu le pot pune pe alea din interiorul stinelor, sunt cu oameni politici si nu se cade. normal ele sunt atasate la Hora bucovinei ,nu la acest review care intradevar e prin ochii mei. promit sa ma duc in week end sa fac poze la aceste manastiri si sa le atasez.

PS ptr mine orice critica este constructiva si eu nu ma supar asa repede.

webmasterXY*
[25.02.10 15:47:46]

Cu voia ta Sanziana, am retusat putin titlul

[25.02.10 15:50:26]

multumiri.....e blonde.... e multe ....si e grele....!

Cristian_h*
[25.02.10 15:52:07]

ce este deosebit la Dragomirna este biserica in sine la care proportiile sunt deosebite fata de celelalte biserici din zona, biserica fiind foarte "supla" daca raportam latimea la inaltime! poate vedem si poze cu celelalte manastiri de care ai mentionat, oricum eu gasesc aceste impresii foarte utile!

[25.02.10 16:07:17]

am programat acest week end pentru revizitarea acestor locuri,deci voi atasa si fotografii

[07.03.10 20:23:24]

"DE VOIESTE CINEVA SA VINA CU MINE SA-SI IA CRUCEA, SA SE LEPEDE PE SINE SI SA-MI URMEZE... "

Dintr-o dorinta mai veche de a ma tine de promisiune si de a atasa niste poze la acest review am plecat azi dis de dimineata spre manastirea Dragomirna. Cufundata intr-un peisaj de vis inghetat si inconjurata de o liniste ce te imbie la rugaciune am gasit manastirea la 10 km de Suceava (ca si o rectificare la ce am scris mai sus). Am pasit pe aleia cufundata in troiene de zapada ce duce la manastire de la strada principala cu teama, ca si cum as fi deranjat decorul prea perfect. Am ajuns in curte, mirata de linistea ce ma inconjoara si am aflat de un credincios ca slujba se tine in Paracliser, intr-unul dintre corpurile cu bucataria si cu chiliile. Nu cad usor praga emotiilor, totusi pentru mine ziua de astazi a insemnat ceva deosebit. Trecand peste frigul din zona, peste faptul ca mi-era foame si era un miros dumnezeiesc de mancare la manastire, timpul s-a oprit in loc pentru mine, fiind doar eu si vocea preotului care predica inganata de corul maicutelor intr-un susur linistitor. Nu sunt o habotnica in religie, dar nu pot spune ca nu merg la biserica. Totusi pot spune ca astazi am ajuns putin mai aproape de Dumnezeu, manastirea Dragomirna fiind locul de intalnire.

Web master daca se poate, pe site-ul manastirii atasat in review este o cantare a corului de maicute de la dragomirna. crezi ca se poate atasa?

webmasterXY*
[07.03.10 21:38:04]

Din pacate, acel "cantec" nu este inserabil; este inclus intr-un fisier mai special (o animatie FLASH), inclusiv acea poza din susul paginii... Probabil facut asa special 'antifurt'.

[07.03.10 23:17:09]

multumesc oricum, intentia conteaza