ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Hotel Ariston? Nu. Multumesc.

Salutare colegi si navigatori pe siteul A. F. A.

Inainte de a scrie un review despre frumoasa Venetie pe care anul acesta am vazut-o pentru prima oara, am sa va dau cateva informatii despre hotelul unde am fost cazat in aceasta minivacanta.

Hotelul se afla in oraselul Mestre, la aproximativ 20 de minute de mers cu autobuzul de Venetia, este amplasat intr-o zona linistita si plina de verdeata aproape de iesirea din localitate. Hotelul nu are o arhitectura aparte sau ceva care sa iasa din comun si zic eu fara sa exagerez ca seamana mai mult cu un camin muncitoresc, care nu a mai fost renovat de mult. In jurul locatiei stradute cu case frumoase si ingrijite iar peste strada de hotel o veche unitate militara dezafectata.

Cand am acceptat sa cumpar bilete in acest hotel, atat de mare a fost bucuria de a vedea Venetia incat nu m-am documentat aproape deloc despre hotel si ceea ce as fi putut vizita aici.

Prima surpriza placuta, si cred ca dealtfel si singura, a fost cand la receptie am fost intampinati de un roman, o fata care lucra ca receptionera si camerista in acelasi timp. Dupa ce am am facut cunostinta am incercat sa aflam de la ea tot ce ne interesa de la transportul in comun la multimea locurilor de vizitat. Am stat in receptie aproximativ o ora si parca tot parea insuficient pentru a afla chiar totul, ceea ce desigur nu se prea poate.

Apoi am fost sfatuit sa scot masina din parcarea hotelului care in acel moment era goala si sa parchez pe straduta hotelului un pic mai jos unde este gratuit, la hotel daca retin exact era in jur de 15e pe zi.

Cam de aici incep sa apara surprizele. Urcam cu un lift minuscul la etajul unde avem camera, ne strecuram pe holul prea ingust pentru un hotel, gasim camera care la prima vedere mi sa parut dezolanta.

Mentionez ca am facut rezervarea pentru o camera tripla si intradevar in camera se aflu 3 paturi din care 2 erau paturi pliante din acelea cum se gasesc in spitalele vechi. Cuverturile vechi cu modele asa zis venetiene pareau din timpuri stravechi si aveau si un pic de luciu incat la atingere iti creau o stare de repulsie. Restul de mobilier in afara celor 3 paturi erau un cuier, o plasma agatata chiar de tavan, singura pozitie in care puteai sta sa vezi ceva era la orizontala in pat. Doua noptiere vechi facute parca din niste sipci provenite de la niste ladite de fructe, un sifonier cam din acelasi material, foarte mic pe care un copil de cativa ani incercase timid sa picteze cateva modele venetiene. Chiar incepuse sa imi para rau ca nu m-am documentat cand am ales acest hotel, iar nemultumirea si o usoara tristete se zarea pe chipurile fetelor mele, sotia si fiica.

Baia, o alta surpriza si aici pentru ca cel care a amenajat acest loc a avut nevoie de foarte multa inventivitate, in 2 metri patrati sa ai si un loc pentru dus, chiuveta cu oglinda, toaleta si un imens bideu. Iti trebuia un pic de echilibristica pentru a ajunge fara probleme la locul dorit, iar ca bomboana pe tort accesul din camera in baie se facea prin urcarea unei trepte cam de 30cm. Asa ca iti trebuia un pic de luciditate pentru a merge noaptea la toaleta fara sa ai incidente majore. Iar ca un ultim aspect si inchei aici prezentare camerei, atat usa de le intrare cat si usa de la baie erau foarte solide, avand aspectul unor usi de penitenciar daca nu ar fi fost de culoare galbena.

Micul dejun sa spunem ca era acceptabil, sau foarte bun daca santeti fan dulciuri. Cateva feliute de branza, salam si oua fierte, cafea acceptabila, ma asteptam la ceva mai bun doar santem in Italia, suc la dozator si foarte foarte multe dulciuri, chec, croisante, napolitane, dulceturi etc etc. Chiar daca santeti un pic mai mofturosi eu zic ca puteati gasi ceva si pe placul dvs. Oricum dupa cum am observat, micul dejun italian este constituit pe alte criterii fata de cel din Bulgaria, Turcia ori Anglia.

Am trecut usor peste aceste aspecte, in fond aceasta locatie nu trebuie sa fie decat un loc unde sa ne odihnim seara dupa km parcursi prin frumoasa si fascinanta Venetie.

Personalul hotelului foarte amabil incerca prin politete, zambete si servicii sa acopere celelalte minusuri ale hotelului.

Legat de locatie va mai pot spune ca fiind exact la iesirea din oras opusa Venetiei, dimineata gaseai autobuz spreVenetia doar pana la ora 8_-45, dupa aceasta ora trebuia sa mergi aproximativ 1,5km pentru a ajunge la statia unde autobuzele spre Venetia trec din 10 in 10 minute. Chiar daca aceasta locatie nu a fost deloc pe gustul meu si al familiei mele, cele trei zile petrecute in Venetia au fost superbe, perioada in care am fost era chiar la inceputul carnavalului Venetian.

Am sa revin cu un nou review despre Venetia, multe fotografii despre acest frumos loc unde ar trebui sa ajunga macar o singura data in viata toti cei ce iubesc frumosul si calatoriile.

Vacante si calatorii cat mai frumoase.

Trimis de micutzu in 24.05.16 20:29:38
    Validat / Publicat: 24.05.16 21:12:50
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2715 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

webmasterX [24.05.16 21:10:54] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 32&ridAnt=68805

GabrielaG [25.05.16 11:36:18] »

Mai intai am citit titlul articolului dvs si am crezut initial ca e vorba despre Ariston & Palazzo Santa Caterina Hotel din Taormina, unde am fost si eu cazata. Apoi am citit mai bine si am vazut ca este vorba de un hotel din Mestre. Am rasuflat usurata

Astept cu mare interes articolul despre Venetia.

Spor la calatorii si la experiente cat mai placute!

GabrielaG
    Alte impresii din această RUBRICĂAriston Hotel [Mestre]: