ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2016
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
MAY-2016

Pe-un picior de plai, pe-o gura de rai!!! Taul fara fund - Pesteana

Am avut un weekend prelungit si am revenit in Tara Hategului, tara pe care n-am apucat sa o vizitez in intregime cind am avut Intilnirea AFA. Datorita ghizilor pe care i-am avut in acele excursii despre care am scris acum vreo 2 luni, am tinut minte ca o planta carnivora creste si in Romania, si anume la Taul fara Fund, tau ce mi-a fost recomandat spre a-l vizita in luna mai cind totul este plin de verdeata si de flori.

Cum ajungem acolo? Din Hateg urmam indicatoarele spre Pesteana. Undeva in centrul acestei localitati, gasim si indicatorul spre Taul fara Fund la numai 2 kilometri. In fata unui podet se afla un panou cu informatii turistice despre acest loc si aflam ca avem de mers pe jos cam 1,5 kilometri. Oricum eram intepeniti de la Buzau pina in Hateg, asa ca nu ne-am suparat ca vom merge pe coclauri. Am trecut podetul si am lasat masina intr-un fel de parcare neamenajata, am luat o sticla cu apa (e mare nevoie pe traseu), am indesat sfintele electronice (vorba' lu' Fluturas) intr-o borseta si am urmat indicatoarele. Ne-a intimpinat un ciine mare si alb, cu o privide de bun venit. Ne-a dat prioritate pe carare si si-a vazut de calea lui. Prima parte a drumului m-a ingenuncheat la propriu, vreo 30-40 metri de urcus in panta. Se vedea ca nu aveam nici un fel de antrenament asa ca limba atirna mai tare decit minecile hanoracului legat la briu. :)

Imediat ce am ajuns in virful dealului am stiut ca acolo e raiul. Un miros persistent de floare de salcim de la copacii ce margineau cararea, un tapsan plin cu floricele galbene, din loc in loc mirosul cimbrisorului salbatic se intrepatrundea cu mirosul dulce al florilor de salcim. Roiuri de greieri isi cintau concertele de primavara si pasarelele performau in back stage-ul din copaci.

Am stat in loc si am privit de jur imprejur minute in sir. Am facut si niste filmulete ca sa vedeti frumusetea, insa cu regret, va anunt ca nu s-au inventat pozele cu miros asa ca va recomand din toata inima sa mergeti acolo.

M-am desprins cu greu si am pornit urcusul spre a doua panta mult mai usor de urcat. Indicatoare se afla din loc in loc asa ca turistul nu are cum sa se rataceasca. Gasim un panou unde sintem atentionati sa fim cu ochii in patru ca sa vedem fluturii viu colorati. Recunosc, am vazut citiva mai mititei, probabil ca luna viitoare vor creste si vor fi mult mai multi si mai mari. Superb!

Inc-o vale, inc-un deal si am ajuns la Tau! Nu era asa cum mi-am imaginat, credeam ca gasesc acolo un lac cu o adincime nedefinita insa era doar o mlastina pe "luciul" careia crescuse o padure de mesteceni tineri. O alee din scindurele duce putin in mlastina ca sa te poti apropia cit mai bine. Un panou iti povesteste ce se afla acolo, o sa pun o poza ca sa cititi singuri.

In zare, norii negri ce isi descarcau ploaia desupra Petrosaniului ne-au facut sa nu putem sta prea mult in zona asa ca dupa ce-am zburdat vreo 20 de minute, ne-am intors spre masina. Abia acolo mi-am amintit de planta carnivora pe care vroiam sa o vad (si de care am uitat complet,vrajita de frumusetea peisajului de pe drum) pe care nu am zarit-o desi am tinut minte ceea ce spunea ghidul : tulpina verde, frunza rosie si floare alba. Daca mergeti acolo si o vedeti, sa imi atasati si mie o poza. ;)

Peste doi ani ne-am propus sa revenim din nou in zona asa ca recomand celor ce iubesc natura, celor ce locuiesc la oras sa isi duca odraslele sa zburde pe dealurile inflorite. Sint sigura ca nu veti regreta.

Trimis de adri-nico in 24.05.16 09:55:50
Validat / Publicat: 24.05.16 14:06:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HAȚEG [HD]. A mai fost în/la: peste tot :)

VIZUALIZĂRI: 3599 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 densitatea florilor pe metru patrat.

[24.05.16 20:19:25]

Yupiii! Am prins si eu azi un superbonus dupa ce 2-3 voturi au avut nr 12 sau 13. Felicitari, am urmarit si pozele pe FB si sunt convinsa ca ai avut cateva zile frumoase. Votat cu mare placere.

[24.05.16 20:28:22]

@adri-nico - Că tot m-ai întrebat tu la Hanul Găzarilor, florile alea galbene sunt... sulfină!

De rest... OOOOAAUUU!

Și zi, uitași de Roua Cerului, ai? Mai du-te-odată!

adri-nicoAUTOR REVIEW
[24.05.16 22:42:50]

Misulica, merci pentru puncte, ai grija ca te-am lasat sa te duci in fata...

Zorzorica, asa se cheama plantuca aia? Se pare ca ai dreptate, am cautat la unchiu' Goagal si zice ca asa e. Am vazut acum poza si nu m-am intilnit cu asa ceva in plimbarea mea. O fi fost in mijlocul mlastinii? Tre' sa ma duc sa verific.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[25.05.16 08:49:04]

Numele e destul de înșelător, iar traseul e mai mult un pretext de plimbare. Dar, bine că e, au turiștii din zonă cu ce umple juma de zi. Bine că rezervația aia nu adăpostește ceva bujori sau narcise, ci niște plăntuțe nevalorificabile, care probabil nu sînt vandalizate.

Acum cîțiva ani am văzut indicatorul către tău în Peșteana, l-am urmat o vreme (cu mașina), apoi nu ne-am dat seama pe unde continuă drumul, și nici localnicii întrebați nu știau despre ce vorbim, așa că ne-am lăsat păgubași. E drept că noi întrebam pe unde se ajunge la lac, și, din cîte văd în poze, oamenii răspundeau corect - nu e nici un lac pe acolo. Bine că n-am tîrît toată gașca cu orice preț să vedem tăul! Ajungeam pradă pentru plantele alea carnivore.

Văzînd acu pozele, mi-am adus aminte de un banc:

Doi polițiști se uită la un pahar așezat pe masă cu gura în jos.

Primul:

- Ia uite bă, paharul ăsta nu are gură!

Al doilea, luînd paharul în mînă și întorcîndu-l:

- Ia uite bă, n-are nici fund!

(scuze pentru polițiști, asta e, sînt eroi de bancuri, ca și blondele, oltenii etc.)

Pe departe putem face o paralelă cu tăpșanul ăla care figurează pe post de „tău”: n-are fund pentru că n-are în primul rînd luciu de apă. Orice pajiște e „fără fund”

adri-nicoAUTOR REVIEW
[25.05.16 08:55:46]

@abancor - Foarte frumos ecoul tau despre tau.

Zici tu ca sint doar plantute nevalorificabile? Pai macesele se cauta, cimbrisorul pentru tuse... salcimul pentru gogosi. Interes sa fie.

Oricum, plimbarea a facut toti banii. Daca esti iubitor de natura si vrei sa evadezi dintre peretii blocurilor, acolo e de fugit. Ca Taul fara Fund e si fara gura, asta e o alta poveste.

[25.05.16 09:23:24]

@abancor -

Ajungeam pradă pentru plantele alea carnivore.

- abancoare, floricica aia e cat palma ta de mare. Mananca maximum 2 muste / saptamana. Hai ca m-ai distrat!

Acum te duci?

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.05.16 00:04:37]

Hehe, știu cît de gingașe și de neferoce sînt plantele alea carnivore. La ele, de altfel, mă refeream că sînt nevalorificabile de către gloată (pericol ar fi doar din partea unor braconieri specializați).

Contextul în care aș fi fost pradă era eventual în răzbunările verbale ale tovarășilor de drum, după ce ar fi văzut cum se prezintă lacul, în funcție de imaginația și propensiunea spre insulta amicală și blestemul tovărășesc a fiecăruia.

[26.05.16 08:22:17]

@abancor - Plus o baie-n "lac", asa, de invatare de minte!

M-ai distrat grav! Multumesc!

adri-nico, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Țara Hațegului: