ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2016
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 23.01.12
MAY-2016

Vacanta de Paste la Club Hotel Riu Helios Paradise Bulgaria

Anul acesta am hotarat sa petrecem Pastele si 1Mai in Bulgaria din nou la Sunny Beach, dar de data aceasta intr-o alta locatie fata de ceilalti ani.

Am aflat de acest Complex de la agentia de turism de unde luam mereu bilete si apoi din postarile prietenilor de pe AM FOST ACOLO. Este vorba deCLUB HOTEL RIU HELIOS PARADISE, un complex superb, ceva in stilul celui de la Dunni.

Voi spune de la inceput ca am fost foarte placut surprins de locatie, ceva grandios, cu spatii poate de multe ori chiar foarte mari, cu camere mari si spatioase foarte luminoase, toate cu vedere la mare si in acelasi timp la parc, pat matrimonial cu lenjerii albe ca laptele, curatenie exemplara (care se facea zilnic si se schimbau prosoapele), baie frumoasa si sclipind de curatenie, balcon spatios cu masa si scaune.

Locatia e ingradita si pazita, deci nu se pune problema locurilor de parcare si a securitatii masinilor, insa parcarea costa 10leva/zi!!!

Cazarea a durat foarte putin deoarece documente erau pregatite din timp si efectiv nu a durat decat cat ni s-au dat cardurile de intrare in camera si cele pentru prosoape pentru piscina, PROGRAMUL SEJURULUI si ni s-au pus bratarile la mana.

Si acum poate sunt eu carcotas, dar fata de alte locatii unde am mai fost si am fost asteptati cu un pahar de sampanie sau techila, aici nu ni s-a servit nimic, in schimb am fost invitati la masa inca de la masa de prinz. Dupa cum vedeti vreau sa fiu cat se poate de obiectiv si sa arat si partile bune dar si cele mai putin bune.

Si am ajuns la masa. Ar trebui sa fii cel mai mare carcotas ca sa aduci vreun repros la acest capitol. Mancare a fost foarte multa, diversificata si gustoasa. Am avut carne de porc, de vita de pasare si de miel. Erau doua sau trei gratare care mergeau nonstop cat tinea masa. Mezeluri proaspete si diverse, branzeturi, masline, salate cateva feluri, dulciuri fel de fel, torturi, inghetata si chiar nu imi mai aduc aminte, cate si mai cate. Nu se statea la coada ca sa te servesti cu ceva, poate doua, trei persoane in fata, dar am aflat ca in aceasta perioada am fost cazati aici 1200 de persoane!!! Mi s-a intamplat sa ajung la masa intr-o zi cam cu 15 min inainte sa se termine programul de masa, ei bine, am avut impresia ca atunci se incepea masa, nu ca in alte locatii unde mai pe la sfarsitul mesei nu prea mai gaseai mancare sau gaseai ce ramanea. In sala de mese ca bauturi alcoolice gaseai vin si bere iar nealcoolice: apa, sucuri diverse, ceai si cafea. Ca fructe am avut mere, pere, portocale, banane, grefe, pepene rosu.

Masa de seara o puteai lua in restaurantul central TERA sau in celelalte doua restaurante cu specific, cel cu specific bulgaresc NESEBAR sau cel cu specific asiatic cu conditia sa iti faci rezervare dimineata de la 08.00-10.00. Iar in perioada dintre mese aveai la dispozitie un restaurant snack bar TOSCANA, cu pizza, spaghete si sandvisuri cu diverse mezeluri cat si dulciuri si bauturile care se gaseau si in celalalte restaurante.

Ca baruri, exista un bar in holul receptiei care functiona de dimineata pana la ora 24, un alt bar afara la piscina exterioara, care functiona cam pana la ora 18 si alte doua baruri, unul in sala de spectacol care functiona de la ora 21 la 24 si altul in sala de karaoke care functiona de la ora 22 la 02. La aceste baruri puteai servi orice bautura autohtona pe care o aveau, simpla sau sub forma diverselor cokteiluri (barmanii erau niste baieti tineri, doi, trei, chiar patru odata in bar si se miscau extraordinar de repede, deci nici la bar nu era coada niciodata).

Si voi trece acum la partea de divertisment si voi spune SLAB, SLAB, SLAB. Personalul pentru divertisment era ca si inexistent, doi trei baietei pe care i-am vazut foarte sters in peisaj, iar seara divertismentul era asigurat de o domnisoara si un domn care cantau, el la orga si ea din gura, in sala de spectacole. (de fapt nu cantau rau, dar te plictiseai stand pe scaun si ascultand cum cantau ei). Si mai era sala de karaoke unde ne faceam singuri spectacolul. Ar mai fi o masa de tenis de masa, o masa de biliard si un joc de fotbal. Piscina interioara era relativ mica ca suprafata si apa din ea cam rece si mirosea foarte tare a clor.

Poate ca ne-ar fi trecut timpul mai placut daca am fi avut internet (wi-fi), dar acesta era doar undeva in jurul receptiei free, dar nu in tot holul, iar daca doreai internet in camera, se putea, dar pentru 10leva/zi/FIECARE telefon, laptop sau tableta!!! (deci nu pe camera) !!!

Voi incheia, dar nu inainte de a ma referi putin si la partea de management. In seara de 30.04, deci in seara INVIERII, nu a fost nimic organizat ca sa se mearga la o biserica la slujba (asa cum ni s-a organizat in alti ani in alte locatii din Bulgaria), ba mai mult cam cu o ora inainte de 12 noaptea s-a pornit alarma de incendiu din hotel. Au incercat sa o opreasca dar nu au reusit aproape o ora, iar chiar inainte de 12 noaptea s-a oprit si iluminatul, lasandu-ne cateva minute in bezna. Toti eram ingroziti, lumea a coborat din camere in pijamale cu copii in brate si toti asteptam sa ni se spuna ce se intampla. Nu am primit nici un raspuns, nu a aparut NICI UN SEF sa ne linisteasca, decat receptionerele care dupa cum le vedeam nici ele nu stiau mare lucru. Intr-un final cam la 12 noapte s-a oprit alarma si a venit lumina, singura explicatie pe care am primit-o fiind ca a fost o defectiune de sistem. Deci noi chiar am primit la propriu LUMINA la 12 noaptea. Acum glumesc, dar atunci nimanui nu ii venea sa glumeasca mai ales ca noi aveam experienta dezastrului de la COLECTIV.

Voi trece la o alta parte neplacuta a sejurului nostru. Cand ne-am cazat, asa cum am mai spus ni s-a dat si PROGRAMUL SEJURULUI. Pentru ca noi ne-am cazat cu o zi mai tarziu, in momentul cand ceilalti au plecat (cam 70% din turisti), toate restaurantele cu specific s-au inchis, chiar si cel snack bar care functiona intre mese si activitatile din sala de spectacole si cea de karaoke, s-au anulat. Muzica ambientala din tot hotelul s-a oprit si personalul, cel de la receptie, bar, sala de mese, si-au schimbat tinuta din alb, in negru (ma refer la camasi). Dintr-o data atmosfera a devenit apasatoare. Cand am cerut explicatii la receptie, ne-au dat o fituica cu un alt program pentru restul sejurului. Intreband de ce nu am fost anuntati de schimbarea programului, ne-au raspuns ca asa a stabilit conducerea si ca le pare rau. Am luat legatura cu agentia de turism din tara, spunandu-le situatia. Ultimul raspuns din tara a fost ca operatorul de turism bulgar incearca sa ia legatura cu hotelul dar nu raspunde nimeni.

Cert este ca dupa demersurile noastre, in acea seara am avut cea mai bogata si diversificata masa, am avut un alt fel de spectacol de divertisment si s-a deschis si sala de karaoke (e adevarat doar pana la ora 24). De ce oare???

Acesta a fost sejurul nostru cu bune si cu rele. Cert este ca daca ma intrebati daca recomand locatia, nici nu stiu ce sa spun. Va las pe voi sa trageti concluzia.

Trimis de gummy in 23.05.16 11:08:55
Validat / Publicat: 23.05.16 12:30:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2447 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gummy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In sala de spectacol

• Alte impresii din această RUBRICĂDreams Sunny Beach Resort (ex RIU Helios Paradise) :