ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 03.04.08
    MAR-2009

Inima Reginei Maria

Am fost la Balcic in 2009, de Paste, in timpul sejurului de patru zile petrecut la Albena. Primul si singurul loc vizitat in afara statiunii a fost Balcicul. Bineinteles ca ne-am dus special pentru castelul reginei Maria (si, recunosc, pentru berea Kamenitza savurata pe malul marii:)).

Domeniul de la Balcic, a carui constructie a inceput in 1925, era numit de regina "Cuibul linistit". Aici, regina s-a retras pentru a picta. Balcicul este renumit pentru lumina deosebita, care a atras multi pictori de-a lungul vremii. Talentul sau artistic se simte in orice colt al domeniului, stiut fiind faptul ca a contribuit la proiectarea si amenajarea gradinii. Tot ansamblul imbina elemente romane, grecesti si maure, iar aerul general este de o simplitate cuceritoare.

Intrarea costa 10 leva si include turul castelului si al gradinii. In castel exista si un magazin cu vinuri. Distractiv este ca toate plachetele si afisele fac referire la Balcic ca fiind pamant bulgaresc. Ma intreb ce-are spune regina despre chestia asta:).

Trimis de zenobia* in 14.02.10 11:33:03

VIZUALIZĂRI: 1848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zenobia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 castelul Reginei Maria
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

magdalena
    [14.02.10 12:13:20]

"Pamant bulgaresc"... , mda, atata vreme cat este in Bulgaria... , putem spune altfel??

Dragoș_MD
    [14.02.10 13:07:09]

nu putem si nici nu trebuie, atata timp cat Romanaia a 'stapanit' acest teritoriu doar temporar, in urma razboiului balcanic cu numarul 2, incepand cu 1913! doar ca in acest caz, finalul a fost fericit si teritoriul s-a intors la detinatorul de drept, in 1940 (asemeni Ardealului si spre deosebire de Bucovina, de 'paregzamplu'...).

zenobia*AUTOR REVIEW
    [14.02.10 13:11:11]

Sigur ca nu, dar putem aminti din cand in cand aceste lucruri (de dragul adevarului istoric). Din cate imi amintesc eu, nu era nicio mentiune de acest gen. Cu atat mai mult cu cat este un loc de care banuiesc ca se ocupa niste muzeografi profesionisti.

sbacau
    [16.02.10 11:17:16]

se spune ca undeva in fata castelului este cea mai buna plaja din Balcic; asa este, zenobia?

Dragoș_MD
    [16.02.10 12:41:04]

nu-s zenobia, da-ti raspund eu: mergi la review-ul meu despre Hotel Bisser, am pus acolo poze si cu plaja asta (e si aici una, dar in afara sezonului - vara nu prinzi masini pe-acolo!) de la Castel, dar si cu cea cunoscuta printre romani de plaja "la silozuri", mult mai larga si mai fara pietre la mal. pe asta din urma o recomand calduros, desi nici restul nu-s "imposibile". am vazut si mai rele...

sbacau
    [16.02.10 13:17:14]

dragos, multumesc pentru informatii; pozele postate de tine mi-au amintit de unul din hotelurile romanesti de 2 stele la care am fost anul trecut; din pacate foto nu am facut, dar am sa postez rw, poate va fi de folos cuiva.

zenobia*AUTOR REVIEW
    [16.02.10 15:50:58]

da, este adevarat, plaja in zona aceea este foarte lata si cu nisip fin. Insa pentru ca am fost primavara, nu ne-am apropiat foarte tare de apa, asa ca nu stiu sa iti spun cum e intrarea (cu pietre, luna etc.)

magdalena, sbacau, zenobia*
    Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Reginei Maria de România: