ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2016
MAY-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Hotel Arcoveggio, potrivit pentru o vizită în Bologna

În vacanța petrecută în această primăvară la Bologna (vezi impresii), am ales să stăm cele șapte zile (de fapt, mai mult nopți) la hotelul Arcoveggio.

Cazarea în Bologna nu este ieftină, dar cum nu ne interesează luxul, mai ales că nu am petrecut prea mult timp în hotel, am ales să stăm economic, adică la un hotel mai ieftin.

Inițial alesesem hotelul Fiera (3 stele), unde am și făcut rezervare, dar acesta nu avea referințe prea grozave, era mai departe și nici nu avea legături de transport în comun prea convenabile. Prețul la hotelul Fiera era de 314 € pentru șapte zile, cu mic dejun.

Cu două săptămâni înainte de plecare, am renunțat la rezervarea la acest hotel și am schimbat-o cu oferta de tip nerambursabil, de la hotelul Arcoveggio, la prețul de 320 €, fără mic dejun.

Deși poate părea mai dezavantajos, trebuie să spun că noi am fost foarte mulțumiți de alegerea făcută.

Hotelul Arcoveggio se află într-o zonă rezidențială, liniștită, cu case de cel mult două etaje, în cartierul Bolognina, ale cărui străzi au nume de pictori, în nordul orașului, dincolo de Stazione Centrale, principala gară a acestuia.

De altfel, acesta a fost unul din motivele pentru care am ales hotelul Arcoveggio: cum în patru zile programasem câte o vizită în orașele din apropierea Bolognei, pentru care urma să ne deplasăm cu trenul, am fost interesați ca poziția hotelului să fie una apropiată de gară. E drept, hotelul Arcoveggio nu este chiar lângă gară, dar compromisul realizat era unul convenabil: prețul era jumătate din cel al celor mai ieftine hoteluri din imediata apropiere a gării. Distanța de la hotel la gară este de aproximativ 1 km, timpul de parcurs pe jos fiind de aproximativ 15 minute.

Am ajuns la hotel venind de la aeroport cu autobuzul expres Aerobus, până la gară, după care am continuat, folosind același bilet, cu autobuzul 27. Stația de autobuz, în ambele sensuri, este foarte aproape de hotel și se numește Ca’ dei Fiori (Casa Florilor), după numele unei case aflate în imediata apropiere.

Hotelul are o curte în față, cu câteva mese și scaune (și multe flori), de unde se intră la recepție, nu foarte mare, dar care se continuă cu sala pentru micul dejun, unde se poate sta și în timpul zilei, mai ales că aici se află și un televizor LCD cu ecran mare. În recepție se găsește și un bar.

La recepție am fost întâmpinați de o domnișoară foarte amabilă și drăguță (de altfel, amabilitatea personalului este unul din aspectele pozitive ale hotelului), care ne-a explicat cum să ne descurcăm.

Recepția este deschisă doar de la 7:00, până la 23:00, așa că, alături de cheia de la cameră ni s-a dat și o cheie electronică, pentru deschiderea ușii de la intrarea în recepție și a porții de la intrarea în curte.

Dar noi nu am folosit aceste intrări decât dimineața, când erau deja deschise. Cheia electronică ne-a fost însă necesară pentru a intra în clădirea în care se găsea camera noastră. Domnișoara de la recepție ne-a condus aici și ne-a arătat procedurile, prilej cu care am aflat că hotelul are două corpuri de clădire aproape identice, situate în curți diferite și separate de un spațiu nu mai lat de 3 m, în care se află o clădire mai mică, cu un singur etaj (clădirile hotelului au câte două etaje), având curtea ei proprie.

Cheia electronică se folosea și pentru deschiderea porții și a ușii de la intrarea în corpul de clădire în care am avut camera, la parter. După sistemul electronic de închidere a porții și ușii de la intrare (doar prin apropierea cheii electronice de un senzor), mă așteptam ca și la cameră să avem un sistem de închidere electronică, dar nu, ușa camerei se încuia cu o yală obișnuită. Holul de intrare era destul de îngust și întunecat, dar era prevăzut cu sistem de iluminare cu senzor de mișcare, așa că imediat ce intram în clădire se aprindea lumina în hol.

Camera pe care am avut-o este destul de mare, dar mobilată economic: două paturi, fiecare cu noptiera lui, o comodă cu trei sertare și un fotoliu cu o măsuță; în loc de șifonier, un suport cu mai multe umerașe, fixat pe peretele din fața paturilor. Pe același perete, era fixată o oglindă mare și un televizor LCD, cu diagonala de aproximativ 50 cm.

Baia este și ea destul de încăpătoare, fiind echipată cu un duș cu perdea, fără cădiță, cu scurgerea direct în pardoseală. Cum perdeaua era foarte lungă și de calitate, când făceam duș nu ieșea apă în afara spațiului închis de perdea.

În baie se mai găsește o chiuvetă, vasul de WC și un bideu. De asemenea, așa cum se poate vedea și în fotografiile atașate, baia este echipată cu dispozitive pentru persoane cu handicap (bare de susținere și scaun pentru duș). De asemenea, are și uscător de păr.

La baie am avut săpunuri, șampon și câte trei prosoape (mare, mijlociu și mic), toate albe, curate și pufoase, care ne-au fost schimbate de patru ori în cele șapte zile cât am stat acolo. Lenjeria de pat ne-a fost schimbată de două ori în acest timp. Săpunurile și șamponul se completau zilnic. Curățenie ni se făcea, de asemenea, zilnic, chiar dacă nu părea a fi necesar.

Ceea ce m-a mirat cel mai mult a fost că hotelul dispune de încălzire centrală (camera dispune și de aer condiționat), care a funcționat permanent, chiar dacă temperatura în cursul zilei atingea și 30o. Culmea e că, deși noi opream căldura și lăsam fereastra deschisă dimineața când plecam, camerista o pornea de fiecare dată când venea, lăsând însă fereastra deschisă …

Rezervarea o făcusem, cum spuneam, în regim nerambursabil, motiv pentru care nu am rezervat și micul dejun. Am preferat însă să profităm de acest serviciu oferit de hotel, contra sumei de 5 €/persoană/zi, la care s-a mai adăugat și suma de 15 € taxa de oraș pentru două persoane pe întreaga perioadă de ședere, ceea ce ne-a dus la un cost total de 405 €, pentru cele șapte zile de ședere.

Micul dejun îl luam în spațiul destinat în acest scop, aflat la recepție.

În meniu se găseau, în regim de autoservire, cereale, lapte, iaurt, cașcaval, salam, prosciutto, roșii cherry, gem, miere, unt, prăjituri de patru-cinci feluri și, bineînțeles, băuturi: suc de portocale sau alte fructe, la cană și diferite feluri de cafea foarte bune (espresso, lung/scurt, cappuccino, macchiato etc.), de la un dozator automat. Să nu uit, erau la dispoziție și fructe: mere, portocale și chiar curmale uscate.

Pentru 5 € am considerat că micul dejun a fost satisfăcător, având avantajul că nu a trebuit să căutăm noi un loc unde să mâncăm, ceea ce a însemnat și o economie de timp.

E drept, pe Via di Corticella (Via Lionello Spada, pe care se află hotelul e perpendiculară pe aceasta) se găsesc, în imediata apropiere a hotelului tot felul de localuri și magazine. Spre nord, cam la jumătatea distanței între cele două stații de autobuz, se găsește Ristorante Pizzeria Le Rose, unde puteți mânca și celebrele paste bolognese; ceva mai aproape, sunt unul lângă altul, două magazine de fructe, ținute de niște pachistanezi. Chiar pe colț, la intersecția celor două străzi, e un magazin de tutun, ziare și reviste, de unde puteți cumpăra bilete de autobuz (1,3 €), iar puțin mai la sud de stația de autobuz este supermarketul Pam.

În concluzie, hotelul Arcoveggio, deși de doar două stele, este o opțiune convenabilă pentru cazarea în Bologna, chiar și pentru cei mai comozi, cărora nu le place mersul pe jos, întrucât variantele de transport în comun sunt convenabile.

Poziționarea într-un cartier rezidențial liniștit este și ea un avantaj, chiar dacă, din când în când, liniștea este tulburată de câte un avion ce-și ia zborul sau aterizează pe aeroportul Gugliemo Marconi, dar asta e valabil pentru întregul oraș, întrucât aeroportul este foarte aproape.

Hotelul oferă inclusă în preț conexiunea internet Wi-Fi. Ni s-au dat două carduri (numărul cardurilor primite este în funcție de numărul dispozitivelor pe care vrei să le folosești) pe care erau înscrise username-ul și parola de conectare.

Să mai precizez că cei care ajung aici cu mașina, o pot parca, contra cost (5 €/zi), în parcarea proprie a hotelului, fiind însă necesară rezervarea prealabilă.

Trimis de Costi in 17.05.16 17:45:33
    Validat / Publicat: 17.05.16 20:48:00
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1962 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Intrarea în La Dependance. Fereastra din dreapta fotografiei este a camerei în care am stat.

[17.05.16 19:24:29]

@Costi - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

CostiAUTOR REVIEW
    [17.05.16 21:24:31]

@webmaster26 - Da, e corect.

[18.05.16 10:21:53]

Un articol de retinut si din care se vede ca lucrurile sunt in regula. Felicitari

mihatu
    [18.10.17 08:22:49]