ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2016
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 31.08.15
MAY-2016

Castele în Spania

CAND ERAM MICI SI VISAM, MAMA NE SPUNEA CA VISAM CASTELE IN SPANIA, ceea ce insemna ca visele noastre sunt irealizabile... Pana acum! .

Am gasit o Dubla excursie Valencia MADRID, SI LAUD ACEASTA INITIATIVA DE A ALEGE 2 ORASE. Despre Valencia am vorbit. Despre Madrid, insa...

Am incercat sa luam bilete din tara, la AVE, ADICA TRENUL DE MARE VITAZA, care merge cu 300km, dar taxa de rezervare era30 euro. asa ca le-am luat din gara, jn Valencia de cum am ajuns. Atentie, programul e pana la ora20. IN schimb, am luat bilete... cu masa''' asta inseamna ca stateam fata in fata, cu o masa intre noi. AM platit, noi 4persoane, 122euro, cate30 de persoana. Foarte convenabil. Dar am ales un tren de seara. Ziua e mult mai scump.

Trenul e o minune, treci prin securitate ca la avion, control la bilete la urcare, steward care vine cu apa, mancare, ziare, orice vrei, contra cost. SI filme, iti dau casti de unica folosinta, selectezi tu limba in care il vrei tradus, 4 E PENTRU LIMBA FRANCEZA. Am facut 1ora 40. repede, iar peisajul te face, din nou, sa te miri de ce la altii se poate... Drumuri asfaltate oglinda printre terenuri agricole... la noi nici in orase nu-i asa...

AM SOSIT LA GARA ATOCHA, MARE CAT UN AEROPORT, cu benzi transportoare.

AM LUAT UN TAXI pana la hotel TOGUMAR apartaments hotel, de 3 stele dar era de 4 cel putin. Am inteles de ce se numea asa. Camera foarte mare, baia incredibila, si, ,,CHICINETA! Cuptor cu microunde, plita mobila, vase, masina de spalat. Nu stiu cat costa, s-a ocupat agentia! Noua, pentru patru zile, ne-am fi dorit mai bine un mic dejun, dar asa era oferta Aproape statia de metrou PROSPERIDAD,

Am mers doar cu metroul, cu cartela de 10euro. Asa, sa stiti ca taxiul va ia un supliment de trei euro ca cica vii de la gara. Noi, in patru, a mers, dar singuri, sa va ganditi. Iar pentru aeroport se ia30 de euro sau bilete de metrou, speciale4.9 euro Scrie pe ele aeroportul si terminalul. Nu am gasit cartela ca in Valencia, Sa stiti terminalul. Va uitati pe chekin, ca pe bilet nu scrie, Luati in considerare distanta intre terminale este foarte mare.

Despre taxiuri... STAU FRUMOS INSIRATE, PE TREI, PATRU BENZI, NU TE URCI TU, CI VIN LA RAND stai frumos la rand, un lucrator face semn, ele vin in ordine, nimeni nu se impinge, nimeni nu se grabeste, sunt pentu toata lumea. La VALENCIA, am recunoscut gara JOAQIN SOROLLA, desi e o cladire obisnuita, dupa numarul mare de taxiuri, vre-o 50-60 Dar dupa cateva minute ne-a fost greu sa gasim un taxi liber. Sunt foarte bine organizati, in functie de mersul trenurilor

. MADRID, mare si frumos ca orice capitala, desi inainte capitala Spaniei era la TOLEDO.

RECOMAND, PENTRU FIECARE PRIMA ZI, SA VA LUATI DE PE NET bilet la FREE WAKKING TOUR. Eu am incercat in urma cu ani, prima data la ROMA. Este minunat. La MADRID, am putut cunoaste principalele obiective istorice, culturale, gastronomice, rapid Ghida o tanara, a fost grozava Asa am vazut palatul regal, dar si catedrala Almudena, mai inalta ca palatul, pentru a ii arata regelui ca biserica e mai sus ca monarhia. Statuia reginei ISABELA, INALTA, SUBTIRICA, dar ne-a aratat cum arata ea in realitate[ urata si grasa, ] Prima statuie ecvestra a regelui ALFONSO realizata cu ajutorul lui GALILEO GALILEI, care a turnat plumb doar in picioarele din spate le calului, Ne-a aratat tablouri, ne-a spus povesti amuzante, am pus piciorul pe km 0, in fata primariei, ca sa mai venim in Madrid, am frecat laba ursului, simbolul orasului, ca sa avem noroc. ne-a aratat primul hotel din oras, unde oamenii isi faceau singuri curat si luau ceaceafurile, ,,sa le spele''' si plecau cu ele Am vazut si primele magazine, afaceri care dainuiesc de sute de anj, cu placi din bronz, pentru atestare, pe pragul de la intrare, am fost la MUSEO DE JAMON, care era de fapt un local unde se maninca senvisuri cu sunca lor, la 1 euro, se bea bere la pahar, cu 0,90, iti da rest si bonus cateva fellii de ,,chorisso. un salam picant, dar tare bun! De ce sa gateasca doamnele acasa? sI NELIPSITII, CALAMARI, la 2,70 euro,

IN ALTA ZI AM FOST LA CORIDA DAR COADA ERA INTERMINABILA, SE ORGANIZA LUPTA, noi nu suportam sangele, mai bine in parc la RETIRO, Nu am vazut nicaieri atata politie, in duba, calare, jandarmi, chiar politie canina, MULTE DE SPUS, DAR MAI BINE DESCOPERITI-LE SINGURI! adios!

Trimis de rodirodicuta in 15.05.16 21:48:49
Validat / Publicat: 15.05.16 22:20:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3642 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rodirodicuta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 PESTE TOT, ,,tauri, SI PE PRTETI...

[15.05.16 22:16:30]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 42&ridAnt=68625

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

balasa violeta
[16.05.16 14:23:41]

@rodirodicuta - ce frumos ai povestit!

Te rog, sa ne spui si restul povestilor aflate de la ghida si chiar despre tablouri, multumesc!

[17.05.16 20:43:01]

balasa violeta
[18.05.16 21:59:31]

@rodirodicuta - poza 10 cu plancarda in care se ureaza bun venit refugiatilor!

Merkel, vrea sa trimita romanii acasa!

laura.alexandrescu
[20.05.16 12:05:58]

Multumim pentru review. Foarte util! Amintiri foarte placute care raman o viata!

mimi
[21.05.16 19:46:18]

@rodirodicuta - Voi merge si eu in Spania in vacanta de vara! Articolul dvs mi a fost util!

Frumoase amintiri, frumoase descrierile locurilor! Felicitari!!

balasa violeta, laura.alexandrescu, mimi, rodirodicuta
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Madrid: