ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2016
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 07.03.14
MAY-2016

Hotel Sofianu - o amintire unica!

Cu ocazia zilei mele de nastere (5 mai), am decis sa mergem la strandul de la Calimanesti de care auzisem atatea. Dupa care a urmat o mica escapada in Valcea unde am vrut sa mergem sa vedem un film 3D, sa mancam niste placinte delicioase pe centru si sa ne bucuram de un week-end prelungit. Zis si facut.

La Calimanesti a fost foarte frumos si extrem de cald. Am inotat vreo 2 ore si in bazinul din interior si in cel din exterior, ne-am dat pe topogan, iar cand ni s-a facut foame am pornit la drum, in continuare spre Valcea.

Hotelul este celebru deoarece este singurul hotel muzeu de arta din Romania. Este foarte bine plasat, chiar langa parcul Zavoi care a fost recent reamenajat si la 5 minute de centru. Noi am parcat in spatele hotelului. Locuri de parcare sunt suficiente si supravegheate video.

Parcul este un atu foarte puternic deoarece se poate manca si afara pe terasa si se vede parcul foarte frumos. Noi a 2-a zi dupa micul dejun ne-am plimbat prin parc si a fost minunat. Ne-am bucurat sa vedem 4 veverite care se plimbau vesele pe langa noi. Am trecut chiar pe langa ele, dar nu s-au ferit. Se vede ca sunt obisnuite cu oamenii. De asemenea, copiii cu siguranta nu se plictisesc. Sunt foarte multe leagane, topogane etc pentru ei. Nici adultii nu stau degeaba deoarece sunt amplasate diverse aparate pentru miscare.

Revenind la hotel. Am fost cazati in apartamentul 514. Structura camerei este urmatoarea: La intrare este un hol mic unde se gaseste un dulap de haine, un seif, minibarul si o baie proprie. Mai departe se intra in livingul foarte spatios dotat cu TV si canapele in stil vintage. Ultima incapere este dormitorul matrimonial unde gasim un TV si de unde se intra in baia cu hidromasaj.

Micul dejun se ia la restaurant intre orele 7:00-10:00. Sortimentele de mancare sunt cele clasice: omleta, ochiuri, crenvusti, rosii, cascaval, ceai, cafea, cornulete cu ciocolata etc.

Impresia generala a fost una foarte buna. Camera arata foarte bine, este spatioasa si este aranjata cu bun gust. Insa am si mici nemultumiri care cred ca nu-si aveau locul la hotel de 4 stele. Primul meu regret este acela ca, desi camera are un balcon foarte mare, nu am putut sa ne bucuram de el deoarece nu aveam aceasta posibilitate. Geamul se deschidea doar in jumatatea de sus, partea de jos fiind fixa.

Un alt minus ar fi musca moarta din baie si o panza de paianjen (cu paianjen cu tot) in spatele televizorului din dormitor. De asemenea, am mai observat o mica pata pe perdea.

Am trecut cu vederea toate aceste detalii. In mod normal m-ar fi deranjat mai tare, insa joi am fost ceruta de sotie si acest eveniment minunat a umbrit orice nemultumire as fi avut. Am plecat acasa foarte fericita si implinita :)

Trimis de AleDia in 11.05.16 12:26:51
Validat / Publicat: 11.05.16 13:14:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂMNICU VÂLCEA.

VIZUALIZĂRI: 1834 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AleDia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Tortul care m-a asteptat acasa dupa un sejur de neuitat :)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

[11.05.16 13:16:33]

AleDiaAUTOR REVIEW
    [11.05.16 14:15:07]

@webmasterX - Este ok.

Aurici
    [11.05.16 16:51:38]

@AleDia - Păi să fie într-un ceas bun, draga noastră și toată viața de aici înainte astea să-ți fie sentimentele. Să nu mai vezi și să nu mai auzi în jurul tău nimic neplăcut și dragostea să le estompeze pe toate.

Dar și despre hotel vreau să zic ceva că eram cât p-aci să ajungem și noi. Am fost în tratative pentru revelionul din 2014-2015 și aproape că bătusem palma când neserioșii din gașca noastră au zis că este prea scump. L-am studiat mult atunci ca să am argumente dar tot n-a fost să fie până la urmă. Îmi propusesem să ajung doar eu cu soțul dar am și uitat de el până acum când am văzut articolul tău. O să mă gândesc și eu din nou la el. Încă o data să fiți fericiți toată viața și când v-o fi mai rău să vă aduceți aminte de acel week-end.

zlatna
    [11.05.16 16:56:27]

@AleDia - Felicitari pentru articol, asa este hotelul Sofian este singurul hotel care adaposteste un muzeu. Hotelul are si o piscina interioara. Geamurile fixe pe jumatate ar fi o problema. Cum ati zis, parcul este ca nou, abia in luna martie s-a deschis. Daca veneati anul trecut in aceiasi perioada prindeati parcul in santier ca si centrul orasului.

Va doresc calatorii placute.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [11.05.16 18:21:35]

La mulţi ani cu dragoste şi armonie! Să-ţi împlineşti cele mai frumoase vise alături de alesul inimii tale! Tot 25 de ani aveam şi eu când m-am căsătorit... şi nu regret niciun minut din cei 21 de ani care au trecut de atunci...

Grand Hotel Sofianu ne-a găzduit de multe ori. Este unul dintre hotelurile la care ne întoarcem mereu cu plăcere. Atmosfera rafinată, de bun gust, lipsită de ostentaţie, amabilitatea personalului, preparatele gustoase dar mai ales piscina cu apă caldă şi valuri sunt pe placul meu şi al familiei mele.

Amplasarea în Parcul Zăvoi este un mare avantaj, te simţi ca într-o staţiune de munte dar... există şi un dezavantaj. La restaurantul de pe malul lacului care nu are nicio legătură cu hotelul se încind uneori nişte chefuri cu manele care ţin până în zori. Dacă ai norocul să asişti la astfel de cântări, se cam alege praful de atmosfera romantică... Noi am păţit-o vara trecută! Sper că se vor lua măsuri dar din câte ne-au spus cei de la hotel totul se petrece cu complicitatea celor care ar trebui să vegheze la liniştea oraşului. Ar mai fi desigur varianta camerelor cu vedere spre parcare dar acelea nu prea sunt pe gustul meu.

Vacanţe de vis îţi doresc!

Zoazore
    [11.05.16 21:12:43]

@AleDia - Felicitări și ”Casă de piatră! ” La mulți ani!

Frumos hotel, frumoasă prezentare.

De tort ce să mai zic?

Viața să vă fie însorită ca ziua aceea fericită.

Parcul pare frumos cât am văzu din el, hotelul de asemenea....

AleDiaAUTOR REVIEW
    [13.05.16 14:12:48]

Va multumesc din suflet pentru urarile de bine! Am sa ma intorc cu drag la acest hotel ori de cate ori voi avea ocazia. Noi nu am apucat sa mergem si la piscina, insa am citit si eu multe impresii bune despre aceasta.

Am prins si Parcul Zavoi in santier anul trecut deoarece am fost in trecere pe acolo. Am fost placut surprinsa sa vad cat de frumos a iesit. Sper sa aiba grija de el si sa-l mentina asa cum este acum.

[24.08.16 14:48:15]

@AleDia: Ei, mai bine mai tarziu decat niciodata, vin si eu cu votul meu cu intarziere, insa niste urari din suflet nu vin tarziu niciodata.

Asa incat cu asta am sa incep, felicitari, sa fie intr-un ceas bun si la cat mai multe aniversari.

Revenind la acest loc, pare unul minunat si cred ca a fost ales special astfel incat sa fie o aniversare memorabila.

Iti doresc sa ne povestesi multa vreme de aici incolo calatoriile si tot ce mai vrei sa impartasesti cu noi.

Felicitari, votat cu placere.

AleDia, Aurici, Floria, mishu, zlatna, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Sofianu: