ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2010
DIN: onesti
ÎNSCRIS: 30.04.08
MAR-2009

Un alt fel de 8 Martie

La recomandarea unor cunostinte am ales Harghita-Bai ca locatie pentru petrecerea unui week-end la munte. Din pacate nu mai fusesem in zona, nu stiam nici macar unde este localizata. Am cautat pe net si am ales: Tofalvi. Eram sase familii si aveam nevoie de o locatie unde sa fim doar noi, sa nu deranjam pe nimeni in eventualitatea unor petreceri prelungite mai ales ca era 8 Martie.

Pensiunea este pe doua nivele. La parter un living marisor, baie si o bucatarie utilata cu tot ceea ce trebuie pregatirii unei mese. S-a plecat din start pe ideea ca seara si dimineata ne descurcam cu ce am adus de acasa, iar pranzul il vom lua la restaurant. La etaj sunt 6 camere: 4 camere au baie proprie, celelalte doua "impart" o singura baie. Camerele nu sunt foarte mari, mobilate rustic, au televizoare, sunt curate, confortabile si calduroase.

La parter exista si un magazin alimentar, are intrare separata, de unde se poate cumpara strictul necesar: cafea, lapte, apa, legume, fructe etc.

Desi proprietara locuieste acolo, timp de trei zile nu am vazut-o decat de doua ori: la sosire si la plecare. Petrecerile s-au tinut lant nu am avut reclamatii de nici un fel, asta face ca pensiunea sa fie ideala pentru grupuri. Este rustica si primitoare.

Zona este chiar frumoasa, linistita, are potential si este in plina dezvoltare. Un partener de afaceri din zona ne-a spus ca abia acum cei de acolo se gandesc serios la agroturism. Am verificat pe propria noastra "piele": am cautat restaurante pentru masa de pranz si nu am gasit decat unul disponibil. (mai erau doua: unul inchis si celalalt rezervat).

Nu este o statiune de lux, oamenii locului chiar se straduiesc, preturile sunt rezonabile: un pranz ne-a ajuns cam 50, 00 ron/familie. La cazare pretul a fost 70,00/camera/zi.

Pata de culoare a week-endului fost data de un concurs de sanii trase de caini (s-a desfasurat pe un platou din apropiere) si la care cei din partea locului sunt foarte priceputi. Era prima data cand vedeam asa ceva.

Pentru o prima experienta a fost foarte bine si am plecat cu certitudinea ca ne vom intoarce. (stiam de existenta partiilor de schi, am si vazut una dintre ele, dar cum iarna era pe sfarsite... zapada doar pe alocuri... am spus ca va exista o data viitoare).

La data la care a avut loc mica incursiune pe plaiuri harghitene nu banuiam ca voi scrie pe AmFostAcolo (desi eram logata), deci fotografiile din interiorul pensiunii nu pot fi postate (ar trebui sa cer acordul prietenilor ce ne-au insotit).

Vacante placute sa aveti!

Trimis de geni in 12.02.10 22:04:44

VIZUALIZĂRI: 4240 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geni); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 asa arata pensiunea,abc-magazinul de care spuneam

[28.02.10 17:39:23]

in plin tinut secuiesc , eu cred ca merge un csardas, sa vedem daca si geni este de acord!

[28.02.10 17:48:16]

Igen,szereten,WM13!(Da,imi place!...)

pepsi70ro
[18.07.10 18:03:37]

Chiar ieri mi-a povestit cineva care s-a intors din vacanta despre aceasta pensiune, au ramas foarte incantati si acum citesc acelasi lucru si in rw tau, felicitari!

[18.07.10 18:18:30]

Daca nu ai fost in zona...ai rabdare pana la iarna!

Merita sa petreci cateva zile la Harghita-Bai.Preturile sunt mai mult decat rezonabile,drumul cam lung,este drept,dar iti va placea!

dorgo
[18.07.10 18:33:29]

@geni

S-a deschis Hotelul Ozon de la Harghita Bai? Anul trecut in vara era inca in renovare...

[18.07.10 19:09:15]

@dorgo,

Chiar nu stiu.Ultima data am fost in februarie,am stat la pensiunea Bella Vita,langa partie si nu prea am prospectat potentiale variante de cazare.Poate gasesti ceva pe net...imi pare rau ca nu te pot lamuri

danpopa
[16.01.11 17:35:00]

buna

nu am fost niciodata in zona si sincer nu stim intre ce sa alegem, Tofalvi sau Bella Vitae, tinand cint ca suntem si 4-5 familii si am dori sa facem niste petrceri private, cu karaoke, etc... nu am gasit un contact pentru pensiunea Tofalvi, daca ai un numar de telefon de acolo mi-l poti oferi? multumesc mult.

[16.01.11 17:53:25]

@danpopa

Pentru pensiunea Tofalvi am doua numere de telefon: 0266371590 si 0740652973 - d-na Gizi.

Eu asi alege Tofalvi pentru petrecerile de care spui. Pretul este acelasi de 2 ani, merita sa o inchiriati "la cheie" chiar daca nu ocupati toate cele 6 camere. Pensiunea Bella Vitae este mai mare, mai eleganta dar are restaurant si doua doamne care sunt tot timpul acolo.

Bafta la rezervare pentru ca am inteles de la prieteni ca este mai tot timpul ocupata.

danpopa, dorgo, geni