ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2016
ÎNSCRIS: 26.08.10
APR-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 10, 13

La pas prin Iasi

De sarbatorile pascale am redescoperit incantarea de a bate la pas Iasul, oras in care mi-am petrecut primul sfert de secol din viata :)

Sambata, 30 aprilie am avut norocul sa gasim Palatul Culturii redeschis spre vizitare doar de 3 zile (dupa decenii de renovare...).

Construit in perioada 1905-1925 pe locul fostului palat domnesc, reuneste in prezent 5 muzee permanente (Complexul Muzeal National Moldova, Muzeul de Istorie al Moldovei, Muzeul Etnografic al Moldovei, Muzeul de Arta si Muzeul Stiintei si Tehnicii).

Interesanta e si vizitarea ceasului din turn, fiecare din cele 3 cadrane avand un diametru de peste 3 metri si fiind decorate cu vitralii reprezentand cele 12 semne zodiacale.

Carillonul ceasului e alcatuit dintr-un sistem cu 8 clopote, la ora exacta reproducand Hora Unirii prin intermediul unui sistem tambur cu stifturi.

Muzeul de Arta gazduieste opere de inestimabila valoare ale unor pictori precum Grigorescu, Tonitza, Aman, Palady s. a. m. d.

Noi am avut norocul sa putem vizita si expozitia "Aurul si Argintul Antic al Romaniei" si am putut admira celebrele bratari de aur dacice furate nu demult si recuperate, cat si tezaurul de la Pietroasa (closca cu puii de aur).

O plimbare prin parcul Copou si prin parcul Expozitiei mi-au adus aminte de anii de liceu si de studentie. Cu aceasta ocazie le-am aratat si copiilor Sala Pasilor Pierduti din corpul B al Universitatii Tehnice Gh. Asachi, cu ale sale fresce pictate de Sabin Balasa.

Restaurantul Bolta Rece, fondat in 1889, martorul intalnirilor lui Eminescu si Creanga printre multi altii, e de asemenea un "must see".

Iasul e in continua schimbare, moluri noi atrag cumparatorii iar pista de biciclete coborand kilometri integi dealul Copoului arata optiunea europeana a edililor.

Nu ne-am putut abtine sa nu intram la meci pe stadionul din dealul Copoului si sa incurajam echipa locala, lucru care a contribuit (al 12-lea jucator) la victoria gazdelor cu 1-0 in fata Petrolului. Intrarea la meciuri e libera, o noua bila alba edililor.

Spre seara ne-am adunat in sfarsit acasa la parinti/bunici si ne-am pregatit sa luam lumina.

Hristos a inviat!

Trimis de raducondurache in 08.05.16 18:13:33
Validat / Publicat: 08.05.16 20:08:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 2226 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducondurache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 tezaurul de la Pietroasa

raduconduracheAUTOR REVIEW
[08.05.16 19:02:55]

Webmaster, te rog insereaza ca fundal video "campanie TVR Iasi restaurare orologii turn". Multumesc.

[08.05.16 20:05:23]

raducondurache