ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2016
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 26.08.11
MAY-2016

Un Paste reusit la Hotel Simeon Metamorfosis

Pentru Pastele din 2016 am ales ca locatie Grecia, Hotel Simeon din Metamorfosis. Pentru ca am gasit reviw-uri pro si contra desi am luat legatura personal cu hotelul am plecat la drum cu inima putin stransa pentru ce voi gasi acolo...

Am avut o surpiza placuta cand am intrat in Metamorfosis, este o localitate nu foarte mare dar cu vilute cochete si ingrijite... cu siguranta o localitate frumoasa.

Am ajuns la hotel si desi cazau persoanele din 2 autocare s-au ocupat imediat de noi. Xenia care cred ca este manager sau patroana acestui hotel ne-a condus la camera. Camerele superior cu vedere la piscina si mare asa cum am solicitat sunt cu adevarat superbe, camerele foarte mari, mobilier modern, luminoase, TV cu ecran plat, telefon, baie moderna, balconul cu mobilier de ratan si vedere la palmieri.

Am avut cazare cu demipensiune bufet. Am avut onoarea si oportunitatea de a inaugura noul restaurant care fusese deschis cu doar 2 zile inainte, ca orice lucru nou totul era perfect, f. f. f curat, ospatarii foarte atenti si politicosi, micul dejun a fost peste asteptari, nu cred ca este cazul sa insir denumiri de mancare, cred ca este sufficient sa spun f. f. f. bun, iar seara masa a fost buna... nu la nivelul micului dejun dar buna, am avut chiar si fructe de mare - pentru doritori si destul de diversificata, aveai ce allege, mai slabut la capitolul desert seara, fructe taiate, ceva prajiturele si un jeleu cu fructe... mmm f. f. bun.

Xenia s-a ocupat foarte mult pentru masa de Paste unde timp de 4 ore am avut all inclusive, muzica greceasca live, dansuri, miel la protap si multe alte delicatese... iar noaptea dupa invirea domnului am fost asteptati cu oua rosii, muzica greceasca, o ciorba din maruntaie de miel f. f. buna si... artificii... o atmosfera frumoasa de sarbatoare.

Raportul calitate pret a fost mai mult decat satisfacator... asadar recomand din tot sufletul Hotel Simeon... si Grecia pentru a petrecere sarbatoarea nasterii domnului cu adevarat.

Mulumim Xenia pentru atmosfera de sarbatoare si grija ta de a ne simti bine... cu siguranta vom reveni iar Sithonia este un vis... superba.

Trimis de mnine in 06.05.16 14:45:43
Validat / Publicat: 06.05.16 16:39:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Cassandra, Hotel Macedonian Sun - HB - f. f. bine, Thasson, Hotel Kinira Beach - BB - superb

VIZUALIZĂRI: 3571 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mnine); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Sithonia... sufletul meu a ramas acolo...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

[06.05.16 15:22:52]

-----

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 96&ridAnt=68428

[06.05.16 16:53:57]

@mnine - Felicitari pentru alegere si frumoasa vacanta petrecuta la Metamorfosi, acum 11 ani era intre sat si statiune, dar tot frumos si primitor. HOtelul asta nu stiu daca l-am intalnit, poate niste poze postate langa review ar ajuta. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

mnineAUTOR REVIEW
    [06.05.16 23:13:09]

Da, pozitionarea corespunde, este foarte aproape de mare... merge si ca plaja, noi doar ne-am plimbat pe malul marii, din punctul nostru de vedere este pacat sa ajungi in Grecia si sa ramai doar pe o singura plaja... cand pe Sithonia sunt plaje cu peisaje si apa marii turcoaz de nu stii daca mai esti pe pamant sau undeva... in rai... ti se taie rasuflarea... la propiu.

[08.05.16 09:51:25]

[13.06.16 13:18:48]

@mnine - Multumim pentru poze, am recunoscut locurile primei mele vacante grecesti, petrecute la o pensiune vis/a/vis de bisericuta din poze, al carei clopot ne trezea dimineata. La hotelul asta mancam micul dejun, pe marginea piscinei, caci pensiunea noastra nu avea bucatarie, si tot acolo mergeam la baie in piscina cu copiii. Si am ramas cu o mare pasiune pentru Sithonia, pe care inca o mai apreciez dupa ce am mai vazut cate ceva prin Grecia continentala si niste insule. Si eu cred ca este o zona foarte frumoasa, care merita toata atentia, mai ales fiind asa aproape de Romania si usor de ajuns pana acolo. Vacante frumoase!

ionita_v
    [01.07.16 14:45:38]

Salut,

imi poti spune in cazul in care ai fost cu masina personala detalii despre traseul ales pana in Metamorfosi, mai ales prin Grecia.

Multumesc

Viorel

[01.07.16 15:10:06]

@ionita_v - Asta e partea cea mai simpla si usoara a drumului: odata ajunsi in Grecia alegeti directia Thessaloniki, intrati pe autostada si ocoliti orasul spre directia Halkidiki indicata pe panourile autostrazii de 2-3 ori la rand *(pe autostrada mai ales grecii afiseaza de cate 2-3 ori directiile de mers, odata in greaca si apoi in engleza).

Apoi urmati traseul spre Nea Moudania pe soseaua mare/autostrada din Halkidiki si acolo faceti la stanga pe drumul spre Neos Marmaras, cea mai mare statiune din Sithonia, drumul e simplu si cu multe indicatoare.

Dupa ce soseaua ajunge pe bratul Sithonia si treceti de localitatea Psakoudia, pe partea dreapta aveti indicator de intrare in Metamorfosi, puteti vedea traseul clar si pe google. maps. Succes si drum bun!

ionita_v
    [01.07.16 16:15:56]

@calatorul - multumesc pt raspuns

Dar daca vin dinspre Makaza? mai are rost sa merg spre Thessaloniki?

Sau trebuie sa aleg drumul prin Kulata?

[01.07.16 16:23:38]

@ionita_v - Pe harta se poate cobori de la Asprovalta spre Halkidiki parasind autostrada dar nu stiu cum sunt drumurile alea, oricum secundare si mai incete. Eu am facut drumul asta anul trecut ultima data si prefer Kulata, desi multi opteaza pentru Makaza. Mi se pare mai bun si mai rapid traseul pe la Sofia, mai ales daca au terminat si centura ocolitoare si autostrada de langa Kulata. Poate ar trebui postata o intrebare pe AFA la rubrica de intrebari sa vedem ca mai stie lumea.

calatorul, ionita_v, mnine
    Alte impresii din această RUBRICĂSimeon Hotel: