ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2016
ÎNSCRIS: 24.01.10
OCT-2015
2 AD. + 2 COPII

Piatra Alba: Iar si iar si iar

De obicei, atunci cand merg in Romania, imi place sa merg de fiecare data in alt loc. Nu si de data aceasta cand Pensiunea Piatra Alba ne-a chemat iar si iar si iar.

Prima data a fost parca pe 1 mai 2014 cand, impreuna cu un grup de prieteni eram in cautarea unei pensiuni la munte, ca tot romanul, pregatitit pentru mici si bere.

Am cautat pe AFA ceva dar era cam tarziu pentru a mai gasi o pensiune cu 7 camere libere mai ales ca aveam nevoie si de camere triple, de 4 locuri, ...

Si tot cautand pe prietenul nostru google mi-a atras atentia Pensiunea Piatra Alba din Fundatica.

Pe site-ul lor, piatraalba.wordpress.com vad si "Un oaspete de seama" - Gerard Butler si Madalina Ghenea.

Studiez un pic pensiunea, ma bucura ca are si un tur virtual si dau un telefon. Imi amintesc de convorbirea cu dl. Octavian care pare foarte amabil (se va dovedi ulterior ca este mai mult de atat) si-mi trimite pe mail o oferta dar cu specificatia ca avand in vedere ca suntem un grup, ca stam 3 nopti "sa va ganditi cum o vedeti ajustata, astfel incat sa va vina usor sa o acceptati".

Am ajustat-o noi in asa fel incat sa fie bine ca sa nu fie rau :) si pentru noi si pentru dansii.

Pensiunea este situata in Fundatica, cea mai inalta localitate din Romania, unde 'cerul se intalneste cu pamantul', mai precis chiar langa mai cunoscuta pensiune complex Padina Ursului.

De cum am ajuns am avut impresia ca ne aflam in Austria.

Am fost intampinati de personalul unitatii care, spre surprinderea mea, aveau "uniforma" - lucru nemaintalnit la o pensiune de la noi, ci doar la hotel. Dupa ce ne-a aratat fiecaruia camera am fost invitati la o gustare traditionala din partea casei (platou cu sunca, branza, ceapa, carnati, etc... si nelipsita palinca).

In pensiune domneste caldura, atmosfera familiara, curatenia si discretia. Gazdele, cu multa diplomatie si discretie au fot atente la toate nevoile noastre. SI nu au fost putine pentru ca un grup de 7 familii cu copii nu este usor sa-l satisfaci.

In surdina se aude muzica lui Norah Jones - Asta spune multe, nu?

Dl Octavian ne prezinta restul pensiunii (gratarul, Sala de Club, Sala de Biliard).

Pensiunea are un corp principal in care sunt 7 camere si Gust House cu inca 3 camere.

In primul an noi am stat in camera A1 de la parter. Perfecta pentru cel putin 4 persoane: cu pat matrimonial, canapea extensibila si pat la semiinaltime, bucuria fetelor si ulterior locul lor de joaca.

Mancarea? Un festin. Bufet suedez absolut indestulator si foarte gustos. Bucatele servite au fost intotdeauna proaspete, gustoase, si servite pe indelete Nu poti pleca de aici decat cu cateva kg in plus.

In a 2-a seara dl Octavia ne-a invitat sa-i fim alaturi la gratarul pe care il pregatea pentru masa de seara dar nu oricum ci cu cativa metri de palinca.

Poti aduce bautura de acasa iar in schimbul sumei de 5 lei/zi ei ti-o racesc, iti asigura vesela si curatarea acesteia (asta daca nu vrei sa bei din pahare de plastic :)

Aventura s-a repetat si un an mai tarziu cand, tot de 1 Mai, tot in gasca ne-am infatisat la Piatra Alba. Ce am gasit schimbat aici? Nimic! Am gasit aceeasi atmosfera familiara, aceeasi caldura, aceeai discretie si aceeasi amabilitate.

Ce a urmat? Inca un weekend la sfarsitul lui octombrie. De data asta insa am fost doar in familie si am fost nevoiti sa schimbam camera. Am primit asadar o camera mare, frumoasa, spatioasa din Guest House.

Concluzia?

Oricand, cu placere voi reveni aici sau acolo, unde cerul de intalneste cu pamantul.

Este cel mai caldut loc din Romania in care am poposit, fotografiile de pe site-ul lor redu intocmai atmosfera de acolo.

Trimis de dalumian in 04.05.16 10:31:52
Validat / Publicat: 04.05.16 12:55:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FUNDATA.

VIZUALIZĂRI: 2497 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dalumian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Curtea

[04.05.16 12:54:40]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea Piatra Albă [Fundăţica], FUNDATA" (nou-creată pe sait)

dalumianAUTOR REVIEW
[04.05.16 14:02:12]