ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Meet Garda Lake Hostel – cazare mai mult decât decentă în Peschiera del Garda

[...]

Localizarea hostelului și alte detalii

Meet Hostel se află pe Via Benaco 14,37019 Peschiera del Garda, district Verona, iar coordonatele GPS certe sunt: 45.442689, 10.697526. Pagina oficială a hotelului este meethostel.com/en. Pentru cei care vin cu trenul, de la gară sunt vreo 700 de metri. Există indicatoare încă de la rondul din fața gării.

Pentru cei care vin cu mașina, există parcare gratuită în fața intrării. Personalul este deosebit de amabil și vorbește destul de bine engleză. Hostelul este preferat de tinerii care caută o cazare decentă la un preț cât de cât ok. Există atât dormitoare la comun, cât și camere private cu baie.

Noi am optat pentru o cameră dublă cu baie privată pentru care am plătit 165 de euro pentru 3 nopți. Mai mult decât convenabil față de celelalte cazări disponibile din zonă.

Condițiile de cazare

Camera noastră a fost la etajul 2. Fiind hostel nu ne așteptam la cine știe ce, dar camera ne-a depășit toate așteptările.

Suprafața generoasă, gresie pe jos, pat dublu cu saltea foarte comodă, două dulapuri, măsuță, noptiere (de fapt, două lădițe de fructe :)), veioze (din acelea cu clips, pentru citit)... pe scurt, cam tot ce e necesar pentru un sejur comod. În plus două prosoape mari și două mici, plus unul de pus pe jos în baie. De menționat că în a doua zi ne-am trezit cu câte un prosop mare și unul mic, iar coșul de gunoi a fost golit zilnic.

Așternuturile erau albe și curate, iar de-o parte și de alta a patului, pe noptiere, existau fel de fel de cărți și albume pentru ocuparea timpului în caz de nevoie.

Existau, de asemenea, și umerașe pentru haine, dar acestea nu erau puse în vreun dulap, ci erau atârnate la vedere pe o bară de haine.

Tot la capitolul “cazare” aș menționa balconul imens cu vedere superbă asupra lacului Garda, balcon dotat cu măsuță, scaune și uscător de rufe. Impresia generală a fost: nu seamănă clar cu o cameră de hostel!

Încălzirea se face pe bază de aer condiționat și funcționează ireproșabil. Un mic aparat de încălzit există și la baie. Și că tot am ajuns la capitolul baie...

Rareori mi s-a întâmplat să fiu impresionată de baia unei unități de cazare, mai ales ținând cont de raportul calitate/preț. Aici însă, de cum am deschis ușa, am exclamat: Wow! Baia era imensă, cu duș cu cabină (care funcționa excelent), chiuvetă, vas de toaletă și bideu. Apă caldă a fost în permanență și nu am observat nimic să ne deranjeze... mirosuri de canalizare, etc. Nu lipseau săpunul lichid și gelul de duș, exista până și suport de periuțe și pastă de dinți. Au fost multe hoteluri, fără S care nu erau atât de dotate ca acest amărât de hostel din Peschiera del Garda.

Au fost însă și două probleme pe care le-am observat și care, în anumite cazuri, pot crea ceva neplăceri.

Prima din ele ar fi izolarea fonică defectuoasă. În prima noapte a fost cazat și un grup de copii. Nu pot să vă descriu în ce hal se auzeau țipetele lor, trânteala de uși, alergătura pe hol, etc. Am avut norocul că a doua zi au plecat, că altfel... cu greu am fi reușit să ne odihnim în acele condiții. Asta pe de o parte...

A doua problemă sesizată a fost prezența furnicilor, chiar și la etajul al doilea, unde am avut noi camera. Am lăsat la un moment dat pe balcon o punguță desfăcută cu câteva ciocolățele. A doua zi a trebuit s-o aruncăm. Era plină de furnici!! De asemenea, din cauza unui pachet de biscuiți lăsat în cameră, ne-am trezit într-o seară cu o grămadă de astfel de insecte pe jos. Era un bairam pe cinste.

Dacă în primul caz am semnalat problema la recepție, în cel de-al doilea caz nu am avut cum să comentăm. În sala de mese era un afiș mare pe care era clar specificat că este interzis consumul de lichide și alimente în camere. Amenda era în valoare de 40 de euro. Deci... probabil nu degeaba puseseră acel anunț acolo. Ideea e că din momentul în care nu am mai avut nimic în cameră ca să le atragă, au dispărut toate furnicile la fel de brusc cum apăruseră.

Micul dejun și alte opțiuni de masă

În cei 165 de euro plătiți pentru cazare a fost inclus și micul dejun. Pe booking era specificat că acesta este format din “produse dulci”. Nu ne așteptam la nimic. Eu, mai ales, după ce fusesem cu ceva ani în urmă la un hostel unde micul dejun era format strict din felii de pâine cu unt și cu gem, nu mă așteptam la altceva nici aici. A fost însă ok, per ansamblu, iar cafeaua... chiar la superlativ.

Deci, în regim bufet suedez, existau așa: pâine albă toast, pâine gata prăjită, chifle proaspete, trei tipuri de biscuiți, unt, gem, miere, cereale, lapte, suc și cafea la automat. Cafeaua însă era din aceea adevărată, nu vreo poșircă subțiată. La automat puteai alege din mai multe tipuri. Noi am consumat doar espresso și cafea normală (mai tare chiar decât espresso-ul), nu ne-am aventurat la capuccino, latte macchiatto sau alte combinații. Aveam nevoie să ne trezim!

Există contra-cost și posibilitatea de mic dejun “sărat”, format din mezeluri, brânzeturi, și ce-or mai fi dat ei pe acolo. Nu l-am încercat, ne-a fost de ajuns ceea ce ne era pus la dispoziție. Mai trebuie să menționez că micul dejun se servește în fiecare dimineață între orele 8 și 10 teoretic, în fapt începeau să strângă abia după ora 11.

Am observat de asemenea un anunț de “prânz la pachet” care pornea de la prețul de 5 euro și puteai să-ți comanzi două panini pe care să ți le combini cum vrei. De asemenea mai aveau și ceva salate în ofertă, dar nu m-am uitat prea atent.

Una peste alta, la Meet Hostel nu te răsfeți din punct de vedere culinar, dar nici nu mori de foame.

Alte dotări ale hostelului

Sala de mese se află la parter, acolo unde este și recepția. Fiind un hostel, bineînțeles că are personalitate. Mobila este originală, improvizată, dar cu mult bun gust. Nu am observat nimic deranjant sau bătător la ochi. Există, pentru recreere, o pianină și o chitară. De asemenea, contra cost, oaspeții pot juca biliard. Masa însă nu este prea bună.

Pentru cei care aleg să meargă acolo cu copii, precizez că există, tot în interior la parter, un mic loc de joacă. Am pozat câte ceva, sper să vă faceți o idee.

În hostel semnalul Wi-fi este bun, și e disponibil atât în cameră, cât și în zona de mic dejun/recepție, fără să fie nevoie de user și parolă.

În zonă cumpărăturile se pot face la Penny Market, aflat cam la 600-700 de metri de hostel. De asemenea, există restaurante și magazine.

În concluzie, recomand cu drag Hostelul Meet. Este o excelentă bază de plecare, atât pentru Garda Lake, cât și pentru Gardaland.

Trimis de ariciu in 03.05.16 22:35:41
    Validat / Publicat: 03.05.16 23:56:03

VIZUALIZĂRI: 1744 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ariciu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 Vedere din balcon a doua zi dimineață

webmasterX [03.05.16 23:49:08] »

Mutat în rubrica "Meet Garda Lake Hostel [Peschiera del Garda], SIRMIONE & LAGO di GARDA" (nou-creată pe sait)

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

Maya_C [04.05.16 08:50:22] »

@ariciu: poate furnicile erau detectivi sub acoperire angajati de hostel sa caute nelegiuiti ca voi care fac trafic cu ciocolata.

ariciu [04.05.16 21:09:30] »

@Maya_C -

Să știi că există o probabilitate destul de mare! Oricum, planul ne-a fost dejucat. Am rămas fără ciocolată.

ariciu, Maya_C