ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2016
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 02.05.16
APR-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 12 ani

Poate fi util celor care viziteaza pentru prima data Londra

Scriu aceste impresii convins ca le pot fi utile celor care si-au pus in gand sa vada cu proprii lor ochi obiective din Londra despre care doar au citit sau pe care le-au vazut doar in filme artistice ori documentare: Buckingam Palace, Mme Tussaud Museum, Hyde Park ori St James Park, British Museum ori National Gallery, Picadilly Circus sau Trafalgar Square.

Noi (eu, sotia si cei doi baieti ai nostri de 7 si 12 ani) ne-am planificat vizita in Londra (pentru aprilie 2016) inca din luna ianuarie- bilete de avion, cazare si programul de vizite (obiective de interes atat pentru noi adultii, cat si pentru copii) pentru fiecare zi a sederii noastre. Ne-am documentat in privinta experientelor similare si desi am gasit informatii, unele erau destul de ambigue:

Am aterizat la Luton - cum ajungem in Londra?

Simplu:

- in aeroport sunt automate de eliberat bilete (asistate de reprezentanti ai firmelor) pentru tren (aprox 40 -46 L/2 copii si 2 adulti); cu trenul se face cam 35-40 min pana in gara St Pancras (in ac loc cu statiiile de metrou si bus) King's Cross - de aici se ajunge simplu in orice punct al Londrei

si pentru autocar (National Expres/Easy Bus etc.) - 33 Lire pt 2 adulti si 2 copii. Se poate opta si pentru transportul cu taxiul pana in Londra (cu rezervare online inca de acasa) costa cam 56 Lire din Luton pana in King's Cross.

Trebuie sa retineti ca pentru tren transferul de la Luton Airport Parkway se face cu un shutle bus pus la dispozitie de compania care gestioneaza transportul feroviar (Thameslink). Transferul intra in costul biletelor de tren.

Cu autocarul se face cam 45 minute pana in statia Baker Street (de unde se poate folosi apoi metroul sau autobuzele locale). Capatul de linie este Victoria Station (un puncte de unde se poate ajunge apoi in orice loc din Londra. Pentru noi a fost mai simplu sa coboram la Baker Street, avand cazarea in zona King's Cross.

Biletele pentru transport in Londra

Sunt doua posibilitati:

- Oyster cardul (mai familiar londonezilor), dar noua ni s-a parut mai scump si mai neprietenos de folosit si am preferat sa luam Travelcard. Din statiile de metro, de la automate de bilete, se pot lua doar Oyster card - pentru noi ne-ar fi ajuns pt 7 zile 112 Lire - 1 copil si 2 adulti fiindca copiii sub 11 ani au transport gratuit in Londra, daca sunt insotiti de 1 adult;

- Travelcardul - asta nu am stiut-, dar am aflat acolo, la fata locului, este eliberat doar de National Raillway, in punctele de vanzare al biletelor de tren din garile mai mari - Padington, St Pancras, King's Cross, trebuie si fotografii care e preferabil sa le aveti listate de acasa (cam 2x3 cm sau 3x4 cm). Travelcardurile pentru 1 copil si 2 adulti au costat 81 de lire, comparativ cu 112 lire cat ne-ar fi costat Oystercardurile :).

Cu travelcardurile pentru zonele 1-2 (Londra e impartita in 6 zone de transport urban) am calatorit usor si nestingheriti si cu metroul si cu busul in toate zonele de interes (pentru turisti) din Londra de la Kensington, Nothing Hill gate, City, Canary Warf, Trafalgar, Waterloo, Picadilly, Camden Town, Zoo Land din Regent's Park samd.

Posesorii de Oystercarduri foloses metoda touch-ului - doar le ating de locurile speciale de la intrarea in metro sau in bus, travelcardul trebuie introdus in fanta speciala la accesul la metro sau pur si simplu aratat la urcarea in bus, soferului.

La travelcard mai sunt niste facilitati (pot fi si la Oystercard, dar nu stim asta) la intrarea la unele obiective (formula 2 persoane la cost de o persoana, sau anumite discounturi la Thames cruise etc).

In privinta vremii noi am fost un pic descumpaniti de temperaturile destul de vitrege si un vant generalizat (posibil sa nu fie asa in permananta, dar noi ne-am confruntat cu asta -wintry si windy). Pe londonezi nu-i deranja musai o astfel de vreme, dar in cazul nostru a produs suficient disconfort - asa incat e super bine sa aveti ceva haine impermeabile in caz de vreme mai ploioasa, un pulover si tricou - pachet minim de rezistenta la vremea londoneza.

Cu mancarea nu trebuie sa va faceti probleme

Sunt restaurante unul langa celalalt de diferite feluri si categorii (turcesti, libaneze, chinezesti, italiene, spaniole, mexicane, frantuzesti etc.). O persoana poate servi un pranz decent cu 15 - 20 lire. Sunt si aici meniuri pentru copii cu 2-3 feluri, incluzand desertul si bauturle racoritoare la doar 5 - 7 lire de copil. Sunt anumite ore la care preturile sunt net mai bune decat in alte intervale orare - de obicei pranzul pana in orele 15 - 16,00.

Muzeele

Cele mari sunt gratuite, se solicita anumite donatii, dar civilizat, discret si nu sunt obligatorii - British Museum, National Gallery, National History Museum, Science Museum. Pentru aceste muzee rezervati-va macar cate o o jumatate de zi, daca nu o zi intreaga sau mai mult.

Atractiile megacunoscute

London Eye, Mme Tussaud, London Sea Life Aquarium, London Dungeon, Shreck... e bine sa achizitionati biletele de acasa online pentru oferte combinate.

Noi am luat de pe site-ul Aquariumuli londonez oferta combinata cu London Eye si Mme Tussuad si am iesit foarte avantajos ca pret fata de achizitia la fata locului. Am economisit si timp evitand cozile de la bilete si bani.

Mai pot fi luate bilete online la Zoo Land la Hop on Hop off (turul Londrei - principalele atractii) cu autobuzul cu etaj. Sincer cred ca acest produs merita doar daca esti in mare viteza prin Londra si nu ai cand sa-ti faci propriul circuit. Altfel, cu travelcardul, mergi linistit pe orice traseu si cu orice bus, la etaj, si vezi Londra bine -merci fara extra costuri (doar sa faci un pic de efort sa-ti fixezi traseele de acasa, ca sa nu pierzi mult timp consultand hartile de transport). Oricum dupa o zi doua, iti dai seama care e logica transportului londonez si devine o reala placere sa circuli cu mijloacele de transport public.

Incercati sa va faceti timp sa mergeti si pe jos, pe fermecatoarele stradute din Kensignton, Nothing Hill, Camden Town (cu aglomerata Camden Market si pe faleza canalului Regent (marginea Parcului Regent), Soho, Convent Garden si China Town - este o experienta unica.

Fireste, ca orice turist care se respecta, merita sa priviti (in general incepand cu 11,30) schimbarea garzii la Buckingam Palace. Nu trebuie ratat nici mersul la pas pe Tower Bridge, in City si, de ce nu? , in zona ultra moderna la Londrei Canary Warph.

Cu siguranta, Londra este un must see, macar o data in viata. Faceti-va timp si, dupa o minima documentare, fara a lasa chiar totul la intamplare, vizitati capitala UK.

Trimis de cata74 in 03.05.16 11:37:50
Validat / Publicat: 03.05.16 13:16:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 11415 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cata74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Buckingam Palace la incheierea ceremoniei de schimbare a garzii
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19999 PMA (din 23 voturi)

[03.05.16 13:16:19]

Bun, chiar f bun review de debut

@cata74: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru o vacanță reușită la Londra, LONDRA" (deja existentă pe sait)

[03.05.16 15:11:49]

Un articol util care reprezinta un punct de pornire pentru cei care merg prima data la Londra. Felicitari.

Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Londra: