ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2010
DE ms65
ÎNSCRIS: 23.09.09
SEP-2009

Palatul (Castelul) Schonbrunn

Am ajuns in Viena dupa o calatorie de 2-3 ore cu autocarul, venind dinspre Budapesta. Ne-am cazat la Hotel Etap (aveam rezervare din Romania) dupa care am plecat sa, , descoperim, , orasul...

La Palat am ajuns a doua zi. Ca sa vizitam tot nu ne-a ajuns timpul asa ca am revenit si a treia zi.

Se pot achizitiona diferite cupoane care includ mai multe sau mai putine obiective de vizitat, in functie de valoarea fiecaruia. Noi am preferat Gold Pas, 36E pt. adulti, 18E pt. copii cu varsta intre 6 si 18 ani. Am avut inclus Turul Palatului, Gradina printului mostenitor, Gloriette, Labirintul, Strudel-show, Gradina zoologica, Casa desertului, Sera palmierilor, Muzeul trasurilor imperiale. Cuponul este valabil 1 an de la data emiterii, o singura intrare la fiecare dintre atractiile incluse. Programul de vizitare este zilnic intre orele 8. 30-17. 00. In sezonul de vara se prelungeste pana la orele 18. 00 iar din luna noiembrie pana in martie este pana la 16. 30.

Cum va spuneam noi nu am reusit sa vedem totul intr-o zi, asa ca am revenit si am rezervat o zi numai pt. gradina zoologica (care nu trebuie sa o ratati). La intrarea in Palat ti se ofera o brosura- ghid in limba romana sau casti pt explicatii in engleza, germana... Se incepe turul de la primul etaj, Camera garzilor si se continua pe parcursul a 40 de camere. Este interzis sa filmati si sa fotografiati. Veti trece prin Camera de garda unde era postata garda de corp a imparatului, Camera de biliard care era utilizata ca spatiu de asteptare inaintea audientelor la Franz Joseph, Camera de lucru a acestuia, Dormitorul, apartamentul imparatesei Elisabeta, Dormitorul matrimonial, Salonul imaparatesei, Camera Mariei Antoaneta, Camera copiilor, Sala oglinzilor (folosita de Maria Tereza pt mici concerte-in 1762 aici a avut loc primul concert al lui W. A. Mozart), Camera Rosa denumita asa dupa Joseph Rosa pictorul tablourilor cu peisaje, Galeria mare si cea mica, Cabinetul chinezesc rotund si cel oval, Camera caruselului, Sala de ceremonii, Salonul albastru chinezesc, Camera de lac vechi, Camea Napoleon si multe altele pe care va las sa le descoperiti singuri... La terminarea turului, inainte sa iesiti din palat exista un magazin maricel in care gasiti o sumedenie de suveniruri pt. cei dragi de acasa.

Trimis de ms65 in 12.02.10 06:28:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 4569 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ms65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Palatul Schonbrunn,gradina cu splendide combinatii de flori si,in spate,o mica parte din oras - poza facuta in drum spre Gloriette
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

lia_popescu
[22.02.10 12:58:31]

Te invidiez, ai facut poze in interior, desi nu aveai voie. Noi ne-am multumit cu zecile de poze facute in exterior si cu cele cumparate de la magazinul de la iesirea din palat.

Superba locatie, neaparat trebuie vazuta daca ajungeti in Viena.

ms65AUTOR REVIEW
[22.02.10 18:25:36]

Se puteau face poze daca nu foloseam blitzul... nu era 100% corect dar in fine... era mult prea frumos si ma gandeam ca trebuie sa le arat si celor pe care i-am lasat acasa o parte din ce am vazut, sa le impartasesc bucuria din suflet pe care am simtit-o cand AM FOST ACOLO...

[23.02.10 00:20:17]

Shonbrunn si Mozart doua nume care zic eu fac pereche, insa pot fi si contrazis!

geany_m
[12.05.10 20:37:10]

Superb peisajul vazut de sus, de la Gloriette! Din pacate noi am fost doar jos, in curtea palatului. Cu ocazia asta am posibilitatea sa vad si reversul! Super!

Te invidiez pt ca ai avut mult mai mult timp de vizitat locatia.

geany_m, lia_popescu, ms65
Alte impresii din această RUBRICĂPalatul Schonbrunn: