ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.04.2016
DIN: Râmnicu Sărat
ÎNSCRIS: 09.05.11
APR-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Hotelul Select din Tulcea - o variantă bună de cazare!

Prima noastră ieșire pe anul acesta a fost un sejur de weekend la Tulcea. Au fost mai multe motive pentru care am ales această destinație. Am citit prin articolele altor useri de pe site că Tulcea este un oraș frumos (aveau dreptate ;) ), iar în zonă există numeroase obiective, așa că am avut ce vizita; dar principalul argument a fost faptul că nu mai fusesem niciodată la Tulcea, această poartă de intrare în Delta Dunării!

Buuun, odată destinația aleasă, am trecut la căutarea locației de cazare. Trebuia să fie în zona centrală a orașului, aproape de faleză (acolo sunt concentrate multe dintre obiectivele pe care ne propusesem să le vizităm). Nu în ultimul rând, am căutat o locație despre care să nu existe impresii publicate pe AFA (aveam de valorificat un premiu săptămânal obținut anul trecut pe site, weekend gratuit – motiv pentru care mulțumesc tuturor celor care mi-au citit și mi-au apreciat review-urile :* ). Așa că am tot ”săpat” pe internet în căutare de informații și am întocmit o listă scurtă cu trei locații de cazare (două hoteluri și o pensiune).

Vineri, cu un ochi la prognoza meteo ce se anunța cam amestecată, am rezolvat rapid treburile la serviciu și am decis că a venit momentul! Gata, în weekend nu stăm acasă! Am sunat la primul hotel de pe lista mea (Hotelul Select) și norocul ne-a surâs, aveau camere libere! Înainte de a face rezervarea telefonică, am întrebat dacă la hotel mai funcționează căldura în camere (urma să-l luăm și pe cel mic la plimbare și nu voiam să ne întoarcem răciți acasă, deoarece noaptea temperaturile sunt încă mici). Recepționera mi-a răspuns că hotelul este în continuare încălzit, așa că nu am mai stat pe gânduri și am făcut rezervarea telefonică pentru două nopți, începând de vineri seara până duminică.

Drumul până la Tulcea a însemnat la dus ruta Râmnicu Sărat – Giurgeni – Hârșova – Tulcea, adică aproximativ patru ore pe șosele destul de bune, cu excepția unor porțiuni ca Ianca–Viziru, unde sunt mai multe cratere în asfalt ce pot fi evitate circulând cu viteză redusă. Am prezentat pe larg drumul dus-întors aici: vezi impresii . Așadar, am ajuns la Tulcea în jurul orei 18.30 și am intrat în oraș pe strada Babadag, coborând spre Piața Civică, zona unde se află hotelul la care ne-am cazat.

Adresa exactă a hotelului Select este Piața Civică, numărul 1, Tulcea, adică la intersecția străzii Babadag cu strada Păcii. Pe direcția noastră de mers la sosire, am trecut de Piața Civică, de magazinul Winmarkt și, imediat după aceea, pe partea dreaptă am intrat în parcarea hotelului. O parcare nu foarte mare, dar în care existau acum locuri libere, probabil și pentru că în această perioadă nu sunt prea mulți turiști. Din ceea ce am văzut, vara probabil că parcarea nu ar fi suficientă, dar există pe partea cealaltă a străzii Babadag mai multe locuri de parcare amenajate (cu plată, însă).

Hotelul este o clădire având parter și patru etaje, iar oferta de cazare cuprinde camere single, camere duble și apartamente. Chiar dacă prețul afișat la recepție era ceva mai mare, noi am plătit atât cât mi se comunicase telefonic înainte: 160 de lei pe noapte, cu mic dejun inclus. La recepție se afla o domnișoară comunicativă (am remarcat faptul că tot personalul este serviabil) care ne-a întocmit repede factura și ne-a dat cheia de la cameră și parola pentru internetul wireless. Am completat fișa de cazare, timp în care am aruncat o privire rapidă prin recepția hotelului – un spațiu aerisit, primitor, prevăzut cu o canapea și fotolii unde cel mic s-a instalat imediat pentru a se odihni puțin. Pe pereți sunt expuse mai multe picturi abordând tematici diverse. La intrare în hotel este amenajat un mic spațiu care ne-a amintit de faptul că suntem la marginea Deltei Dunării: câteva ornamente din stuf, vreo două păsări împăiate și o cumătră vulpe alături de o mică fântână ornamentală completează acest spațiu.

Accesul la etajele superioare se poate realiza pe scări, dar și cu un lift modern, pe care l-am utilizat de mai multe ori și care a funcționat corect de fiecare dată.

Ajunși la ultimul etaj al hotelului, ne-am îndreptat către camera ce ne fusese repartizată de la recepție. Aici trebuie să fac o precizare: am fost întrebați dacă dorim cameră pe colț sau nu, precum și pe ce parte vrem să avem vedere din cameră. Deoarece ne aflam pentru prima dată în oraș, am lăsat-o pe domnișoara de la recepție să decidă camera, noi solicitând doar să fie la un etaj superior. Așa ne-am cazat în camera 404, cu vedere către strada Babadag și spre parcarea hotelului.

Camera dublă care ne-a găzduit pentru două zile este o încăpere spațioasă, unde ne-am simțit bine, fără a descoperi inconveniente majore. Trebuie spus că chiar de la intrarea în hotel, la recepție, apoi pe hol și în cameră, am fost încântați să constatăm că este foarte cald; am stat în cameră în tricou și am mers echipați lejer și la restaurantul hotelului.

Din holul hotelului am intrat în holul camerei, un spațiu micuț în care am găsit cuierul pentru haine, o oglindă și un corp de mobilier ce oferea câteva spații de depozitare pentru pantofi sau alte accesorii mărunte. În față se afla camera propriu-zisă, adică patul matrimonial, două fotolii, o măsuță din pal, un taburet, două dulapuri alăturate (spațiu suficient pentru bagaje), dar și corpul de mobilier pe care se află televizorul și dedesubtul căruia este minibarul. Cred că televizorul are diagonala de 81, suficient pentru dimensiunile camerei. În ceea ce privește minibarul, acesta era dotat cu sticle mici de vin, bere, alune, sucuri, apă și o ciocolată, iar prețurile le-am găsit afișate în interior (apa plată/minerală – 5 lei sticla; doza de suc 5 lei, etc.).

Ne-am odihnit bine, salteaua patului a fost confortabilă, pernele în schimb puțin cam tari pentru noi, așa că dimineață ajunseseră lângă pat :) . În ceea ce privește căldura, subliniez, am dormit dezveliți.

Camerele nu sunt prevăzute cu balcon, așa că ne-am bucurat numai de priveliștea de la fereastră în puținul timp petrecut în cameră. La geam există plasă contra insectelor, iar aparatul de aer condiționat completa imaginea unei camere primitoare. Pe jos în cameră este parchet.

Din holul camerei se intră în baie. Spațiul suficient și aici, chiuveta este prevăzută cu un blat mare, unde am găsit așezate prosoapele albe pe care le-am avut la dispoziție. Și într-unul dintre dulapurile de lângă pat erau două prosoape albe, de care nu am mai avut nevoie, fiindu-ne suficiente cele găsite în baie. Toaleta, coșul de gunoi, cada și foehnul sunt celelalte dotări din baia camerei noastre. Am avut la dispoziție consumabile pentru baie (hârtie igienică, săpun lichid). Poate că unele racorduri prezentau pe alocuri rugină, para dușului ar mai trebui curățată puțin de calcar, dar nu am mers acolo să căutăm nod în papură, ci să ne simțim bine, să ne bucurăm de timpul nostru liber; acum, ajunși acasă și privind în urmă, zicem că am reușit asta pe deplin!

Internetul wireless a avut semnal bun, astfel că în cele două seri am putut accesa diferite informații atât pe laptop, dar și pe telefon. Era semnal wireless și la recepție, dar și la restaurantul din incintă.

Restaurantul hotelului l-am folosit pentru a servi micul dejun care a fost inclus în prețul plătit pentru cameră. Hotelul oferă mic dejun sub formă de bufet suedez. Am avut la dispoziție cam tot ce ne puteam dori și am văzut că produsele erau completate pe măsură ce se terminau. La micul dejun se poate servi șuncă presată, mușchi de porc, cașcaval, telemea, brânză topită cuburi, ouă fierte, omletă, unt, gem, crenvuști, iaurturi, cereale diverse, plăcintă de mere, roșii și castraveți feliate, măsline, mere, lapte, suc, apă plată, cafea... ce să mai spun? Cât de mofturos ai fi, tot ai avea de unde alege pentru a nu te ridica flămând de la masă. Doamnele din restaurant sunt amabile, de exemplu în prima dimineață s-au oferit să ne aducă o cafea sau să ne încălzească lapte pentru cel mic, fără ca noi să solicităm acest lucru.

Restaurantul este destul de spațios, am remarcat curățenia, dar și picturile de pe pereți care se completează vizual cu tablourile expuse la recepție. Restaurantul continuă cu o terasă exterioară, unde se poate servi masa în perioada caldă. Acum nu era cazul!

În ceea ce privește localizarea restaurantului, spațiul este amenajat la etajul unu și se ajunge acolo pe o scară ce pleacă din zona recepției. Programul pentru servirea micului dejun era cuprins între orele 07.00 – 10.00, iar programul general al restaurantului (așa cum l-am văzut afișat pe ușă) înseamnă intervalul orar 07.00 – 24.00.

La capitolul distracție și relaxare ar fi multe de spus. Voi încerca să fac un foarte rapid rezumat pentru că voi scrie o serie de articole despre ceea ce am vizitat noi în acest scurt, dar intens sejur. Pot doar să evidențiez încă o dată poziționarea excelentă a hotelului, aflat la trei-patru minute mers pe jos de faleza orașului (locul de unde puteți achiziționa diverse excursii în deltă), dar și de Muzeul de artă, Muzeul de etnografie și artă populară sau de Centrul ecoturistic Delta Dunării (frumosul acvariu din oraș). Deasemenea, distanța de la hotelul Select până la parcul unde se află Monumentul Eroilor poate fi parcursă pe jos în aproximativ 20-25 de minute, în pas lejer.

Ajuns la final de review, vă recomand cazarea la hotelul Select din municipiul Tulcea. Hotelul constituie o variantă bună de cazare pentru oricine dorește să viziteze orașul, dar și unele obiective din zona de nord a Dobrogei.

Sejururi plăcute în continuare!

Trimis de Floryn81 in 25.04.16 14:28:16
Validat / Publicat: 25.04.16 16:14:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TULCEA.

VIZUALIZĂRI: 2058 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Recepția hotelului Select văzută din alt unghi. În partea stângă se află casa scărilor și liftul, iar în dreapta se vede intrarea spre restaurantul hotelului.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

[25.04.16 16:15:53]

Mutat în rubrica "Select Hotel, TULCEA" (nou-creată pe sait)

Floryn81AUTOR REVIEW
    [25.04.16 18:40:22]

@webmasterX - Poziționarea unității de cazare este corectă.

Floryn81