ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2016
DIN: Giurgiu
ÎNSCRIS: 01.01.14
MAR-2016

A doua oara la Abu Dhabi

Pe 22 martie am fost la Abu Dhabi pt 19 zile si am completat ceea ce deja am reusit sa vedem in cele 14 zile anul trecut (Abu Dhabi Villge, Moscheea Sheik Zayed, Jebel Hafeet Mountain langa Al Ain la limita cu Omanul, Mushrif Park, actual Umm Al Emarat).

Am locuit (la fel ca anul trecut) vizavi de Abu Dhabi Mall intr-un apt in Rak Bank Building, bloc de locuinte.

Am luat bilete de avion de la sfarsitul lui noiembrie si am gasit cu 550 E 2 buc dus intors cu Tarom care aterizeaza la Dubai pe megastructura aceea pe care o puteti vedea la Discovery... Pana la Abu Dhabi sunt in jur de 180 km, o ora si jumatate, noi am fost asteptati la terminalul 1, insa pt Romanii care vor sa mearga la Abu Dhabi, daca au bagaj recomand fie taxiul de la aeroport la Al Ghubaiba bus station (autogara) de unde se poate lua autobuz (card silver, in jur de 35/pers), sau un fel de taxi sharing, sau taxi direct de la aereoport Dubai la Abu Dhabi costa in jur de 250 AED (puteti intreba soferul care va aproxima destul de exact).

Intr-una dintre zile am venit la Dubai pt o rezervare At The Top la Burj Khalifa et 124 (454 m) pt 30 min de la ora 15; 180 AED/pers, plata cu card Visa (cardurile Maestro nu sunt f populare in emirate). Rezervarea include si vizata fara timp limita la Aqvarium si Underwater Zoo situate in Dubai Mall, langa Burj.

Aqvarium si Underwater Zoo sunt impresionante, iar Turnul (burj) mi-a lasat amintirea ca am fost si eu intr-un moment al vietii pe cea mai inalta cladire din lume la acel moment (taxiul Autogara Al Ghubaiba -Dubai Mall 35 AED, se poate merge si cu metroul dar am inteles ca trebuie schimbat undeva trenul...).

Am cumparatla Abu Dhabi un pachet safari (ora 15-ora 21) e absolut grozav; spartul dunelor scapa pe toata lumea de prob de constipatie si hemoroizi... (glumesc). Masinile acelea Toyota sunt absolut fenomenale iar soferii ar trebui clonati.

Pachetul include vizita la ferma de camile in desert, la camp mers cu camila, masa arabeasca tip buffet, dans arabesc, fumat shisha, admiratul stelelor in desert cand am fost noi la 18.45 incepea sa se intunece (arabii nu schimba ora). Merita fiecare ban din cei 250 AED/pers.

Se mai poate inchiria si ATV pt 50 AED (Yamaha 125 cc) pt mers pe dune; eu am luat pt ca probabil ca-n urmatorii 15-20 de ani ma voi intalni cu Creatorul si vreau sa-i multumesc si pt asta.

Sa mai spun ceva util : am fost f multe zile la plaja (family beach) de pe Cornisa, recomand poarta 6, situata la intersectia Corniche Road cu Mubarak Street (10 AED intrarea si optional sezlong rattan 25 AED); plaja dotata cu toate serviciile in 10 AED, apa nu are valuri pe Cornisa).

La plaja se poata ajunge cu taxiul, 12 AED de la Abu Dhabi Mall sau 2 AED/pers cu transportul in comun NR 5. Ca sa nu mergem mult pe jos trebuie coborat la Al Khalidiya (in autobus pe display apare Ministerul Educatiei. Ca pct de reper este prima dupa Statia Ambasada Irakului si in vecinatatea unei Moschei diferite de toate celelalte pt este din inox.

Langa statia acesta de autobus este un market de unde puteti lua pt plaja la pret de market apa, fructe, tigari; arabi-i spun Erberabela Market (de fapt Albert & Abela). de Acesta este primul market din Abu Dhabi, stiu de la gazdele si rudele noastre care sunt acolo din anii 80. Tot de la acesta statie de bus se poate incarca cu bani cardul care trebuie validat si la urcare si la coborare. Atentie, in bus de la jumatate spre sofer ONLY LADIES, regula cu care sunt absolut de acord si o agreez; ce nu agreez si m-a deranjat cumplit a fost faptul ca in Mall-uri toaletele pt barbati de f multe ori nu sunt nici macar in apropierea celor de femei... de ce eu nu pot urina decat la 200 m de sotia mea in conditiile in care semnalul gsm pe roaming se pierde des... mi-e greu sa-nteleg logica..

Tot pe traseul lui 5 puteti vizita (free) QASR AL HOSN (castelul, expo+video), EMIRATES PALACE (fostul palat regal tranformat in hotel, liber pt vizitatori curtea si parterul, atentie obligatoriu tinuta decenta).

Pt cei interasati de preparate din porc si de pui la rotisor 15 AED/buc cu gust european (identic cu gustul de la Billa) recomand Spinneys (supermarket, pe traseul lui 5, imediat ce acesta intra pe cornisa).

Alta recomandare pt cei ce merg la Abu Dhabi : sa nu ratati sa mancati porumb fiert (e nemaipomenit si nu are nimic comun cu al nostru... e dulce).

La capatul lui 5 este Marina Mall, in mall exista un Carrefour de unde am cumparat printe altele carne de camila. Plecasem din Romania cu gandul sa beau si lapte de camila. Noua ne-au adus lapte de camila de la ferma in pet de 2 l, exact ca la noi la tara; l-am baut nefiert si n-am avut prob cu stomacul ceea ce-nsemna pt arabi ca suntem sanatosi...

Inainte sa inchei vreau sa spun ca trebuie vizitat YAS MALL cca 30 km de Abu Dhabi cu taxiul 42 AED la dus si 53 AED la intoarcere (diferenta este data de marimea Yas Mall care se continua cu FERARI WORLD (recomand sa mergeti de dimineata ca sa aveti timp). Pt noi a ramas un obiectiv viitor Ferari, ca si vizitarea izvoarelor termale de la Al Ain.

Trimis de hasdrubal in 23.04.16 13:30:58
Validat / Publicat: 23.04.16 15:05:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU. A mai fost în/la: Emirate, Abu Dhabi, locatie identica cu aceasta

VIZUALIZĂRI: 4740 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hasdrubal); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Vedere din Burj Kalifa

[23.04.16 13:38:23]

@hasdrubal - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 02&ridAnt=68136

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[23.04.16 15:14:49]

M-as fi asteptat sa vad si niste poze si aici am fost usor dezamagita, si asta pentru ca in rest ne-ai oferti o multime de informatii cat se poate de utile. Felicitari, votat cu placere.

[23.04.16 15:46:44]

nicole33
[23.04.16 19:07:50]

@hasdrubal -

Destul de greu de crezut. Sigur nu s-a strecurat o greşeală în textul citat mai sus?

Poza P07 este legată tot de acest sejur?

[23.04.16 22:01:50]

Scuze, dar la momentul la care am citit eu articolul era doar prima poza, acum ma bucur si de celelalte.

hasdrubalAUTOR REVIEW
[23.04.16 22:19:45]

@mishu - am cateva mii de poze si f multe filmari scurte din care cand voi avea timp voi selecta si voi sterge pe cele cu calitate slaba; voi mai adauga poze care cred eu ca vor fi utile pt intelegerea vietii de acolo.

hasdrubalAUTOR REVIEW
[23.04.16 22:49:54]

@nicole33 - poza de la Kalifa este din acest sejur. Am scris despre marketul acesta deoarece este singurul market in care am vazut carne si preparate de porc.

Exista un corp al magazinului izolat cu usi glisante la intrarea caruia este scris ceva de genul ,,for non-muslim "", iar dincolo de aceste usi exista carne de porc la casserole, salamuri germane intregi sau la plic de 100-200 g...

In corpul principal al magazinului la produse preparate am luat pt acasa 2 pui la rotisor (15 AED bucata) si 3 casserole marime medie cu garnituri, acestea se cantaresc si se etcheteaza separate. Pretul la pui este super ok, iar gustul este cel de la noi. Recomand celor care nu merg acolo cu All Inclusiv.

Ca sa revin la carnea de porc poate mai exista si alte locuri de unde se poate lua pt acasa dar eu in alte marketuri nu am vazut. Am cumparat frecvent de la KM Hypermarket, de la GEAMIA (COOP... in Abhu Dhabi Mall), Carrefour (Marina Mall) si AlbertAbela langa Khalidiya (Paris Gallery)

nicole33
[24.04.16 02:03:43]

@hasdrubal -

Am fost surprinsă să citesc despre carnea de porc. Informaţia ta este cu atât mai utilă celor interesaţi. În Abu Dhabi nu am avut timpul necesar colindării supermarketurilor şi nici nu aveam posibilitatea de a găti.

Poza de care te întrebasem era cea din avion spre Iordania.

hasdrubal, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Abu Dhabi - Orașul Ideal: