ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2016
DE AZE
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12
JUN-2014

Paralia Katerini, o staţiune pentru toate buzunarele

Intram incet in sezonul cald, iar gandurile noastre zboara spre destinatii de vacanta mai mult sau mai putin indepartate de Romania.

Astazi voi scrie despre impresiile mele despre statiunea Paralia Katerini Grecia continentala situata pe litoralul marii Egee denumita si Riviera Olimpica, denumirea provenind din apropierea lantului muntos Olymp, cel mai inalt varf Mytikas (2917m) depasind cu mult Vf Moldovanu (2544m) din Romania.

Statiunea Paralia Katerini cu aproximativ 6500 locuitori se afla in Macedonia centrala, regiunea Pieria la o distanta rutiera aproximativa de 700km de Bucuresti, si la cca 70 km de aeroportul international din Salonic (Salonic este nr. 2 ca marime si locuitori din Grecia dupa Atena).

Pe scurt traseul rutier ar fi Bucuresti - Giurgiu -Ruse - Sofia (centura) - Kulata-Serres - Salonic - Katerini (aici este o iesire de pe autostrada) in directia Paralia se traverseaza Kalithea o localitate mica si ajungem la destinatie. Se poate folosi si un alt drum si anume Bucuresti - Giurgiu - Ruse - VelikoTarnovo - Kardjali - Makaza (vama) si iesim pe acceasi autostrada Egnatia Odos (pret pe segment de autostrada 2,2 eur, sa nu uitam nici de taxa de drum din Bulgaria, si taxa de pod peste Dunare in Giurgiu)

Clima in iunie:caldura mare dar mai suportabila (in medie cca 25 gr C) decat in iulie/august, sa nu uitam ca muntele Olimp este aproape si mai racoreste putin aerul (am vazut zapada in iunie in apropierea varfului Mytikas). Apa marii este suficient de calda in iunie spre deosebire de litoralul romanesc sau bulgaresc unde in iunie apa marii la inceput de iunie nu a ajuns la temperatura chiar optima. Probabilitatea ca ploaia sa strice sejurul este foarte mica.

Denumirea statiunii Paralia Katerini:tradus este plaja orasului Katerini (denumire primita in 1950) asezarea in schimb a fost infiintata in 1923 de catre refugiati turci din Kios in urma tratatului din Lausanne.

Obiective turistice nu prea sint, in afara bisericii din zona centrala Agia Fotini si portul turistic Paralia inseamna plaje cu nisip fin, intrare lina in apa marii, terase, taverne cu mancare si bautura pentru toate gusturile si buzunarele, cumparaturi... din nou pentru toate buzunarele.

Daca in afara de plaja, bai, distractie dorim vizitarea unor obiective turistice putem apela la nenumaratele firme care organizeaza in statiune acestea (de multe ori la preturi mai mici decat cele organizate de agentiile din tara) Fiind multe firme avem de unde alege si... de ce nu chiar negocia... Excursiile cele mai raspandite sint: Salonic, muntele Olimp (aici este vorba despre o excursie in zona montana nu si de organizarea escaladarii varfului Mytikas - acea excursie trebuie facuta pe cont propriu si cu echipament adecvat), manastirile Meteora, Atena, croaziera pe insula Skiathos, Cand am fost eu acolo preturile (cele mai scumpe, in statiune am vazut si preturi mai mici) au fost Meteora 25 adult/20 copil, Olimp-15/10, Skiathos-35/30, Salonic-15/10 (am auzit ca este si Aqua Park aici), Atena-45/35. Ca si o mica paranteza la una din agentiile grecesti am vazut excursia Meteora cu 20 eur (in loc de 25 cat erau la majoritatea). Mai exista multe destinatii dar cele enumerate mai sus sint cele mai raspandite.

Alte posibilitati de distractie, agrement: seara greceasca in nenumarate localuri, restaurante, scufundari, plimbari cu vaporas, inchiriere de bicicleta, motorete, masini, ATV uri, discoteca. Am vazut un parc de distractie in paragina langa portul turistic, nu stiu care este starea lui acum. Se mai poate face o excursie in orasul Katerini (cum am facut eu, urmeaza si un review) care este destul de aproape, autobuzele circula din 30 in 30 de minute. Eu am fost cu autobuzul, am remarcat faptul ca mi s-a controlat biletul si la dus si la intors de catre un controlor care s-a urcat pe traseu. Se mai poate face o plimbare cu bicicleta/motoreta pana in Olimpic Beach(arhitectura cladirilor este la fel ca cea de la Paralia Katerini doar numarul lor este mai mic-si aici exista foarte multe taverne), o statiune mai mica situata la 2km de Paralia, sa nu faceti asta ziua in cea mai mare caldura (asa cum am facut eu-noroc cu apa marii m-am racorit de cateva ori pe drum) Oricum pe la orele amiezii majoritatea magazinelor tavernelor fac o pauza (siesta), si trag obloanele, in schimb viata de noapte este renumita in Paralia (aceasta diferenta intre pustietatea de ziua si strazile animate seara se vor observa in fotografiile atasate)

Experienta personala: Dupa o noapte pe drum destul de obositor cu autocarul (a fost primul si ultimul sejur cu autocarul - mi-a lipsit masina enorm) am ajuns in jurul orelor 15.00 la destinatie locul de cazare in Hotel Yakinthos am descris-o intr-un alt review. Plimbarile in statiune in afara de orele de odihna/plaja/baie/excursiile optionale (vezi impresii Meteora, vezi impresii Katerini, vezi impresii Salonic) au fost destul de dese si placute mai ales plimbarile de seara. Si ca tot romanul care ajunge acolo nu am renuntat nici la cumparaturi, nici la o iesire la o terasa/masa (chiar daca am avut regim de masa AI-nu sint prea multe in statiune si sint mai slabe decat un regim AI pe o insula greceasca)

De ce am dat titlul:statiunea pt toate buzunarele? Pt ca asa este, in autocar am vazut multi pensionari care au cumparat sejur fara masa (foarte convenabile de altfel eu am vazut si cu 15 eur/noapte camera acolo) si cu multe alimente neperisabile in bagaje, inclusiv bauturi. Cele perisabile (alimentele) se pot cumpara de la Lidl din statiune (aranjat exact ca un Lidl din Romania, se pare au standardul lor de dimensiune) Ce-i drept la preturi ceva mai scumpe ca in Romania. Si cum toate camerele au chicineta si unele pensiuni si un gratar in curte-se poate petrece un sejur in Grecia si cu putini bani.(calculati si va convingeti)

Preturile de la terase/restaurante nu le pot enumera acum dar pot spune ca o mancare traditionala greceasca costa cam de la 7 sau 8 eur/pers.. in sus. Dar daca se face rabat de la locatie si 4 sau 5 eur ne ajunge sa ne saturam. Bauturile in general sint cam scumpe (aici mi-a prins bine regimul de masa AI-aveam liber la coniac si alte bauturi...)

In magazine se gasesc de toate, in general foarte multa imbracaminte, incaltaminte, parfumuri, aur, argint, blanuri, piele, obiecte artizanale, souveniruri, ceva electronice. Nu sint un specialist in preturi dar pot spune ca multe am vazut mai ieftine decat in Romania. Plus ca poti negocia,si cumpara si mai convenabil.

In general comerciantii inteleg (sau vorbesc si romaneste) la o pizzerie m-a servit un tanar roman cu contract de munca pe perioada sezonului.

Aspecte negative: ceva alge in mare in zona plajei de langa biserica (dar se vedea ca le aduna), incercarea unor proprietari de hoteluri,pensiuni sa traga inca o piele de pe turisti (exemplul meu - nu am fost prea multumit de regimul AI de la locul de cazare dar mi-am cerut drepturile si le-am si obtinut explicand proprietarului mai in gluma mai in serios (dand exemplu alte locatii) ca NU ASA se procedeaza la un regim de masa AI, cateva zone neconstruite cu gunoaie care da aspectul de neingrijit a statiunii,caini vagabonzi (prietenosi de altfel)

Toata vacanta asta combinata cu excursiile optionale in general a fost placuta si interesanta, destinatia o recomand tuturor celor care inca nu au fost acolo, eu personal nu ma mai intorc din lipsa de timp (eventual sa urc pe varful Mytikas), sint foarte multe destinatii in lume care mai trebuie vazute

Trimis de AZE in 19.04.16 23:12:02
Validat / Publicat: 20.04.16 06:48:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5159 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Plaja Paralia seara

elviramvio [20.04.16 07:45:09] »

@AZE -

Eu chiar ma intorc acolo cateva nopti, statiunea imi aminteste de Mamaia de alta data, plus ca imi place plaja, mergem mereu unde este pustiu. Si de acolo ai cateva locuri frumoase pe care le poti vizita.

Despre comercianti insa nu sunt atat de incantata, sunt ceva mai smecheri decat cei din Thasos, mult mai rodati cu turistii romani.

Dabator [20.04.16 08:29:22] »

@elviramvio: Nu vreau să te superi pe mine, dar chiar nu văd vreo analogie cu Mamaia fie ea de ieri sau de azi. Ca stațiune Mamaia a fost întotdeauna una cu multe tipuri de distracție, discoteci, baruri, chiar dacă la unele accesul era destinat doar străinilor.

Poate doar apa mării să semene, zona Paralia e singura din Grecia unde am gasit apa mării murdară si deloc limpede. Inteleg că nu e tot timpul asa, dar eu asa am găsit-o de vreo 3 ori. Rămân la opinia mea, că Paralia Katerini nu reprezintă Grecia. Sunt de acord că seamănă cu statiunile de pe litoralul românesc, dar nu cu Mamaia care a fost si va fi cel puțin cu o clasă peste...

elviramvio [20.04.16 08:40:57] »

@Dabator -

De ce m-as supara, nu desigur. Ghinionul tau ca ai gasit mereu apa murdara, la mine a fost invers. Eu am iubit Mamaia de dinainte, asa cum era ea, discotecile si barurile nu ma pasioneaza in mod deosebit; am si spus ca la Katerini alegem plaja pustie si de asta nu prea duce lipsa, probabil prin august doar. Iar spiritul Greciei se cam volatilizeaza si chiar grecii isi dau seama de acest fapt, asta este evolutia (in Santorini au inceput sa-si doreasca mai putini turisti, deci si bani mai putini, doar pentru a incerca sa salveze ceva).

Vacante frumoase!

flaviana77 [20.04.16 09:12:05] »

draga sa stii ca mie una chiar imi este dor de Paralia Katerini pentru ca a fost prima mea iesire in Grecia si de atunci m-am indragostit iremediabil de aceasta tara.

Paralia are multe locuri unde poti sa stai la plaja si unde apa marii este chiar curata, nu inseamna doar plaja din fata bisericii, este atat de ofertanta incat mie una imi pare rau ca se vorbeste urat de aceasta statiune.

Chiar ne-am simtit foarte bine acolo am fost si in croaziere cu vaporasul in skiatos, am vazut si muntele Olimp si chiar am amintiti placute din acea zona.

horachira [20.04.16 09:30:58] »

@Dabator - subscriu cu tarie cele spuse de Dvs. in totalitate

Din pacate noi romanii am facut ca Paralia sa piarda stilul grecesc. Pai daca noi (unii) vrem mici si ciorba de burta si acolo, pai grecii, cei mai buni comercianti impreuna cu turcii, clar ca se adapteaza. Am auzit ca unii si-au angajat chiar bucatari romani pentru asta.

Sa nu mai vorbim ca multe retete au gustul adaptat in zona, nu mai e clasic

Dar pentru primul contact cu Grecia si un buget mic clar merita

flaviana77 [20.04.16 09:35:18] »

in ceea ce priveste stilul comercial sunt si eu de acord, adica nu tb sa te deplasezi in Grecia sa mananci mici si ciorba de bburta, daca vrei asa ceva nu are rost sa faci 700 km ci mai bine stai acasa.

in alta ordine de idei eu am ajuns ultima data in zona prin 2009, nu as putea sa ma pronunt cum este in ziua de astazi, insa daca ar fi sa o aleg ca destinatie as alege-o pentru ca de acolo te poti misca in imprejurimi si poti vedea multe locuri frumoase, ca si pozitie este excelenta.

parerea mea.

adrianaglogo [20.04.16 10:38:19] »

Am fost acolo acum 10 ani. As trece in septembrie, la intoarcerea din Lefkada, sa imi iau o haina de blana. Cea de acum 10 ani s-a uzat! . Preturile or mai fi la fel de acceptabile?

Eu am dat atunci pe una scurta 280 E

Dabator [20.04.16 15:47:37] »

@horachira: Suntem de acord până la un punct.

Eu am avut cumva norocul să fiu îndrumat la prima călătorie spre Grecia spre Sithonia de către un prieten grec. Mi-a spus textual: "Ești nebun, Paralia Katerini, mai bine te duci la mare la voi la Eforie. " Aproape luase biletele. Asta se întâmpla acum vreo 10 ani. Poate că dacă aș fi ales Paralia nu m-aș fi îndrăgostit atât de mult Grecia (sau poate mi-ar fi plăcut). Altfel am fost de vreo 3 ori, de 2 ori în tranzit și o dată de Sfânta Maria în Olympic Beach, stațiune lipită oarecum de Paralia Katerini (și care e cam același lucru, poate un pic mai liniștită.

Oricum este o variantă ieftină de vacanță în Grecia, iar unii chiar o apreciază, asta e bine, ce ar fi să ne îmbulzim toți într-un singur loc?

Nu sunt de acord cu sintagma:

Din pacate noi romanii am facut ca Paralia sa piarda stilul grecesc

Or fi fost niște influențe, dar românii ajung des și Halkidiki sau Thassos (cel puțin). Paralia așa a fost dintotdeauna, ăsta e stilul ei. Nu îmi plac generalizările despre români.

horachira [20.04.16 16:09:41] »

@Dabator: imi pare rău dar Thassos urmeaza, mai vb în 2-3 ani

AZE [20.04.16 18:04:19] »

Referitor la aspectele negative am uitat sa scriu ca personal am gasit un singur bancomat ceea ce am si folosit (poate mai sint si alte bancomate dar eu nu le-am vazut) La Lidl am platit fara probleme cu cardul. Totusi in prezent este de recomandat plata cu cash.

calatorul [21.04.16 17:18:25] »

@AZE - INteresante impresii si eu sunt de acord cu opiniile formulate, inclusiv despre autocar, o singura data l/am folosit de nevoie si de atunci ma straduiesc sa merg doar cu masina personala. Cu tot programul de calatorie, poti opri cand si unde vrei, pleci cand si cum vrei, bagajele tale gandurile tale etc. Si sunt la fel de acord cu principiul ca merita sa vedem mereu locuri si lucruri noi, ca sunt destule de vazut, si de cate ori pot aleg mereu alte destinatii de vacanta, noi si necunoscute. Chiar daca asta este mai putin confortabil si comod decat sa mergi pe carari cunoscute, farmecul noilor descoperiri face toti banii si timpul petrecut.

Fac si eu ca rabinul si spun ca in ecouri cam toata lumea are dreptate, si @dabator cand spune ca Grecia nu e Paralia Katerini, unde am oprit doar ca sa dorm cate o noapte pe drum, stiind ca gasesc o camera de hotel la orice ora in furnicarul de acolo.

Dar si @flaviana77 cand apreciaza ca nu merita sa faci atata drum si sa cauti tot mici, carnati si bere, am vazut si eu asta, dar oamenii sunt de toate felurile, ce sa le faci, atata pot, atata stiu. Eu imi salut cu bucurie conationalii intalniti aiurea prin lume, desi unii dintre ei se uita cam piezis, iar altii ma supara cu comportamentul lor necivilizat, dar asa se comporta si acasa si oriunde, nu doar in vacante.

Asa ca multumim pentru sfaturi si comentarii, alegeri inspirate si vacante frumoase tuturor!

adrianaglogo, AZE, calatorul, elviramvio, flaviana77, horachira
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Paralia Katerini: