ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2016
DIN: Iernut
ÎNSCRIS: 09.06.10
NOV-2015

Barcelona, oraș cu locuitori calmi, prietenoși

Dupa ce l'a vizitat, fiica mea a spus ca toti locuitorii planetei care isi permit sa calatoreasca ar trebui sa viziteze Barcelona. Asa ca mi'am zis sa nu plec dincolo fara sa il vizitez.

Cazarea am contractat'o pe internet la SMART ROOM. Camera cu patru patrui, curat, baie proprie, trei nopti, 100euro de persoana. Statia de metrou la zece minute de hotel.

Petru ca toata vizita a fost intr'un weekend ne'am propus niste tinte de atins Sagrada familia, parcul Guell ,,plaja, bulevardul Rambla, piata Espana.

Pentru simplificare, biletele pentru Sagrada familia le'am cumparat pe net, pentru seniori este reducere, Este impunatoare biserica si mi'am inchipuit ca e contruita intr'un loc mai larg, Intrand mi'am dat seama ca e mai larf in interionr decat in jur. Contructia magnifica, impresionanta, este singura care nu mia dat a intelege cat de mic si nesemnificativ e un om in univers. Pentru mine, care nu pot privi pe Iisus rastignit, aici mi s'a parut cea mai naturala din toate cate le'am vazut pictate ori sculptate. Asa trebuie ca a fost momentul in care sufletul a parasit trupul fizic.

Parcul Guell, amenajat pe o colina imbina natura cu relieful si mostenirea Gaudi. N'am vizitat interioare pentru ca trebuia sa te asezi la o coada luuuuuuuunga pentru bilet, Pe serpentilnele spre cel mai inalt punct al parcului de unde vezi Barcelona la picioarele tale, am intalnit un grup de artisti care cantau divin. In tot parcul sunt vanzatori ambulanti cu suveniruri de la fata locului.

Am cinat la un restaurant aproape de plaja, trebuia gustat ceva specific...

Pentru o plimbare pe bulevardul Rambla am folosit harta Barcelonei si am mers pe jos. Tot ne'am ratacit, dar, intreband un localnic ne'a indrumat si am ajuns usor. Inconfundabile cladiri Gaudi cu liniile dulci, in care se locuieste, magazine de firma, unul langa altul, bulevardul respira lu., Pe alte strazi largi multe magazine cu suveniruri pe toate gusturile.

Pe o alta colina am ajuns la o cetate medievala urcand cu telecabina. Merita privit si in acest fel peisajul, Biletul costa cam 12 euro, telecabina, intrarea e libera. Frumos se vede panorama orasului si de acolo, din cetate. Furandu'ne peisajul am uitat de timp si am pierdut autobuzul stiut spre oras. Am luat unul la intamplare, se facuse seara si trebuia ajuns la fantana, Cu umila mea spaniola, intreband soferul de piata Espana, ne'a spus unde sa coboram si ne'a aratat diractia pe care sa o urmam.

Fantana este incantatoare, Poti s'o privesti la nesfarsit cum isi schimba formele si culorile, Uiti de orice prvind'o in liniste. Daca nu ma insel in partea opusa fantanii s'a apris flacara olimpica la Jocurile din Barcelona.

La capatul opus fantanii se afla o cladire circulara, un mall, care candva a fost o arena de corrida. In seara aceea era un spectacol flamenco. Am intrat la spectacolul de 45 de minute. Nu sunt cuvinte pentru a descrie un asemenea spectacol pe viu. Imbinarea muzica -dans, este o traire la mazimum, aproape o transa. Castanietele au fost singurele cumparate de acolo. Frumoasa amintire.

Va imbratisez si nu uitati... Barcelona este un oras de neuitar. Vizitati'l sau revizitati'l

Trimis de dganea in 19.04.16 11:58:49
Validat / Publicat: 19.04.16 15:50:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2134 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dganea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.04.16 15:49:50]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Barcelona, BARCELONA" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 99&ridAnt=68090

Cazarea am contractat'o pe internet la SMART ROOM

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Michi
[20.04.16 13:06:05]

Colina pe care ai urcat se numeşte Montjuic şi are o înălţime de aproape 200m. Noi am vizitat-o pe seară şi aşa cum spui, vederea asupra Barcelonei a fost încântătoare. Castelul a fost construit în 1640 şi cea mai mare parte a timpului a fost închisoare. Franco a executat aici 173 revoluţionari în timpul războiului civil. De ce am vizitat seara colina? Pentru că la ora 21 începea programul fântânilor magice de pe Montjuic. Am mers cu autocarul cu grupul de seniori şi într-o mare de oameni am asistat la un spectacol feeric în care coloanele de apă de 4 m înălţime de cele mai neînchipuite culori, efectiv dansau pe muzică modernă sau clasică. Intrarea e liberă dar de unul singur, chiar în doi este destul de dificil să ajungi. Mulţumesc Dganea că prin reviewul tău am rememorat această frumoasă parte a Barcelonei.

Michi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: