ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.04.2016
AUG-2015

încărcat de pe telefon!

Malia Beach resort - un loc excelent

Salutare.

Doresc doar sa confirm review-ul colegei monicutza... in care a cuprins exact si perfect totul despre acest hotel.

Unitatea de cazare Malia beach 4* este un complex asa cum ar trebui sa fie toate cu pretentii de 4*, cu personal super prietenos si amabil, mancarea diversificata, bauturile de la pool bar super ok, tot felul de cocktailuri gratuite, cu gustari la piscina la ora 11:00 si 15:30 - 17:00, cu animatori super hazlii si tot ce trebuie ca sa te simti cu adevarat in concediu. Spa, yoga, sporturi etc etc.

Am inchiriat o masina si am mers pana la Balos - un fel de caraibe european, loc pe care il recomand cu toata increderea.

Malia e un fel de costinesti dar la un nivel muuuuuuult mai inalt. Insa, desi animata statiunea si pe timp de zi si pe timp de noapte, datorita pozitionarii hotelului, nu am fost deranjati absolut deloc de zgomot.

Nu am postat poze, insa va pot spune ca in realitate e si mai frumos decat in poze!

Am fost in august 2015, si cu siguranta ca vom reveni!

Trimis de alex silva in 17.04.16 07:47:36
Validat / Publicat: 17.04.16 09:11:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5202 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex silva); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 caraibe de europa

webmaster95 [17.04.16 08:06:31] »

@alex silva: Cu ocazia scrierii primului articol, la doi ani după înscriere îți urăm bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare - sperăm mai generoase în ce priveşte nivelul de detaliere oferit, pe viitor.

Pentru eventuale completări, adăugiri, corecturi poţi folosi linkul EDIT IMPRESII, afişat sub textul trimis - permanent până la publicarea articolului (şi timp de 30 de minute după publicare). Completări se pot aduce şi ulterior — prin rubrica ECOURI (cea de faţă); eventualele erori se pot corecta prin folosirea funcţiei "Sesizează... ", afişată (cu roşu) dedesubtul textelor sau fotografiilor încărcate.

- pentru a încărca foto din sejur ori minisejur: click aici.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 31&ridAnt=68059

webmaster26 [17.04.16 12:28:57] »

@alex silva - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

ioana74 [18.04.16 13:43:06] »

Wow, de cand asteptam un review despre acest hotel! Am bilete cumparate la acest hotel pentru sfarsitul lunii august si pina acum am citit doar pe un site englezesc recenzii despre el. Am o multime de intrebari, te rog mult ca in masura timpului sa imi clarifici niste detalii:

-cum e plaja si intrarea in mare? (am vazut pe niste recenzii ca intrarea ar fii cu pietre dar daca mergi in stanga 30 m e intrare lina in apa potrivita pt. copii - noi mergem cu 2 copii si intrarea in mare e f. importanta pentru noi)

-de unde ati inchiriat masina, cat a costat si cat ati facut pina la Balos? Si noi vrem sa inchiriem masina 3-4 zile sa mergem la Elafonisi, la Balos, la plaja cu palmieri Vai si in insula Chrissi. Se poate cupla intr-o zi Balos cu Elafonisi? (tinand cont ca distanta fata de Malia e destul de mare).

Ma bucur sa aud ca hotelul e ok, chiar aveam emotii, daca poti pune si ceva poze ar fii grozav.

Felicitari pentru articol, mi-a luat o mare piatra de pe inima!

alex silva [18.04.16 18:00:35] »

@webmaster26 -

1. am mai incercat sa impartasesc din experienta mea de prin diferite locuri pe unde am mai avut (ne) placerea sa ajung, insa am scris de pe telefon si din pricina unei conexiuni la internet deficitara, a dat eroare! sa scriu iar si iar pana cand se valideaza textul... necesita timp!

2. pozitionarea este intocmai!

3. de acum voi fi mai activ

alex silva [18.04.16 18:08:36] »

@ioana74 - am uploadat unele poze!

sunt putinele in care nu aparem vreounul dintre noi

dar pe site-ul oficial al hotelului gasesti mai multe!

intr-adevar e o fasie de 80cm... poate 1m, dar nu sunt pietre, ci mai curand scoici sparte. pe alocuri, mai intalnesti si pietre dar izolat. intrarea e lina, apa e limpede de iti vezi degetele de la picioare cand esti in apa pana la gat! alge nu sunt. intretinerea plajei e permanenta. unicul aspect negativ ar fi ca e cam ingusta, dar noi am stat mai mult la piscina care era cu apa din mare!

am inchiriat un minivan cu 7 locuri caci eram 6 persoane. a costat f putin 20 euro sau 25 euro/zi nu mai retin. am facut vreo 3-4 ore pana la balos. gasesti sa inchiriezi caci sunt parcuri auto la tot pasul. depinde cat timp vrei sa petreci in fiecare loc. noi am preferat sa ne rezervam o zi doar pt balos.

Hotelul chiar e unul superok, nu ai de ce sa iti faci griji! sedere placuta si sa vii sa ne impartasesti parerea ta de dupa!

calatorul [21.04.16 12:17:08] »

@alex silva - Multumim pentru impresiile impartasite si informatiile utile oferite, inclusiv pozele lamuritoare. Stiu zona, complexul si plajele, unde am fost acum 10 ani, desi cazati in alta parte, am umblat ceva prin locurile astea. Felicitari pentru excursia la Balos, unul dintre cele mai frumoase locuri din insula si de aiurea, ca multe alte locuri din Creta, o insula minunata.

@ioana74 - Felicitari pentru alegerea destinatiei si incercarea de a vedea frumoasele locuri din Creta. Noi nu am reusit sa vedem in aceeasi zi si Balos si Elafonissi caci drumul la Balos e mai greu, nu era asfaltat cand am fost noi acum 6 ani iar alexsilva nu ne spune detalii. E distanta mare de la Malia/Hersonissos pana dincolo de Chania si Rethymno, dar pana in vestul extrem sunt sosele bune si semnalizate, si merita tot drumul facut pana acolo. Nu stiu sa va spun de masini inchiriate, desi am vazut peste tot, inclusiv ATVuri si scutere, caci noi am fost cu masina noastra de acasa. Deci va incurajez sa incercati un drum pana acolo si veti decide la fata locului, odata ajunsi in zona, daca faceti dreapta spre Balos ori stanga spre Elafonissi, unde e mai usor de ajuns dar putin mai departe. La plaja din Vai din estul insulei ajungeti mai repede, drumul nu e lung si are portiuni foarte frumoase, soseaua va duce pe asfalt pana in parcarea de langa plaja, am descris ceva pe AFA. Merita efortul, succes si vacanta frumoasa.

alex silva [21.04.16 12:52:30] »

@calatorul: cu privire la starea drumului, era tot neasfaltat si in 2015. Si ca tot ai zis de detalii, un altul ar fi ca, desi drum neasfaltat, am platit o taxa (modica), dar nu pe masina, ci pe persoana. Nu imi amintesc cat, ca am negociat-o oricum, asa, just for fun!

calatorul [21.04.16 13:48:16] »

@alex silva - Multumesc pentru raspuns si informatii. Noi nu am platiti nicio taxa pe drumurile din zona, in schimb am vazut o varianta de acces cu vaporul, de la intrarea in peninsula Gramvoussa, dar nu mergea in ziua aia ca batea vantul prea tare. Cred ca am precizat asta in relatarea mea despre Creta de pe AFA, insa e mult de atunci, si orice informatie proaspata e binevenita. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

fra [25.04.16 10:28:12] »

Ati luat cumva avionul chiar din Iasi?

alex silva [25.04.16 10:34:44] »

Da avionul a decolat din iasi, a facut o escala la craiova si apoi heraklion/creta dupa care transferul s-a facut cu autocarul.

La retur a fost la fel, doar ca in ordine inversa!

fra [25.04.16 12:26:10] »

Multumesc

mulinita [23.06.16 14:25:41] »

Buna ziua! Felicitari pentru articol!

Puteti, va rog sa-mi spuneti:

1. cat ati facut cu masina din Malia pana la Balos?

2. cat ati facut cu masina din Malia pana la plaja cu palmieri Vai?

in km sau ca timp.

Va multumesc si va doresc vacante la fel de frumoase!

calatorul [24.06.16 09:50:43] »

@mulinita - Inteleg ca intrebarea se adreseaza autorului articolului dar raspund si eu: din Hersonissos sau Malia pana la BAlos drumul e lung pe soseaua mare/autostrada, care se termina dupa Chania, langa Kissamos, de unde incepe o sosea obisnuita dar buna. Insa dupa localitatea Kaliviani soseaua este neasfaltata si destul de abrupta, nu orice masina si sofer rezista drumului de cca. 10-15 km si aproape 1 ora dus. Pasagerele mele au renuntat speriate de drumul abrupt pe malul marii fara parapeti si indicatoare. O varianta ar fi sa ajungeti dimineata in portul din zona sa parcati si sa luati vaporul pana la Balos, dar daca sunt valuri nu pleaca pe mare. Daca nu reusisi cotiti pe drumul cu asfalt spre sud la Falassarna sau mai jos pana la Elafonissi, un loc la fel de incantator, dar mai faceti vreo ora pana acolo.

Drumul de la Malia la Vai e tot pe soseaua mare/autostrada prin Aghios Nikolaos, o zona foarte fumoasa, pana la VAi e sosea cu asfalt foarte bun si bine indicata, faceti 1 ora sau 2 depinde de ora si trafic. Noi am oprit sa admiram peisajul si tot am ajuns repede.

mulinita [24.06.16 10:07:56] »

@calatorul - multumesc.

M-am lamurit cu intrebarea nr 2. Mai astept si pentru nr. 1, raspunsuri.

Vacante frumoase!

calatorul [24.06.16 11:26:56] »

@mulinita - Cu placere, dar am raspuns si la intrebarea nr. 1 chiar mai detaliat decat la a 2-a. Succes si vacanta frumoasa!

mulinita [24.06.16 11:54:31] »

@calatorul - ma interesa distanta Malia - Balos in km sau ore. Sau nu vad eu? Multumesc!

calatorul [24.06.16 14:22:58] »

@mulinita - Asa e NU le vezi, regret informatiile incomplete oferite in raspunsuri si lipsa precizarii nr. de km dintre Malia si Balos, o sa caut pe net si o sa le scriu in viitorul ecou.

alex silva [24.06.16 14:40:05] »

@mulinita: buna! Regret ca raspund cu intarziere. Distanta e de aproximativ 220 km... (+/-)

Ca timp... depinde de fiecare sofer in parte si de traficul in care te vei regasi.

Ps: Dar ce mai conteaza timpul cand esti in compania celor dragi, intr-un cadru de vis?!?!

calatorul [24.06.16 14:46:00] »

@alex silva - Multumim pentru completare, e mult de atunci dar imi amintesc parca vreo 3 ore facute pe drum de la Hersonissos la Chania si apoi inca vreo jumatate de ora de drum pe asfalt, dupa Kissamos pana in marginea peninsulei Gramvoussa, la raspantia de unde incepe drumul neasfaltat spre Balos, despre care spuneam ca l/am intrerupt.

alex silva [24.06.16 14:54:50] »

@calatorul: in jur de 3 ore si jumatate am facut si noi, deoarece grecii sunt f disciplinati in trafic si am prins coloane lungi, ca sa nu mai zic de drumul pietruit de care amintesti si dumneata! E off-road in toata splendoarea fara parapeti de protectie sau semne de circulatie. Plus ca pe masura ce te apropii de parcarea de la capatul drumului, vreo 3 km, sensul de retur, devine si el o mare parcare, astfel drumul devenind si mai ingust, circulandu-se de mukte ori alternativ, dupa bunul-simt al fiecaruia si mica intelegere dintre soferi!

calatorul [24.06.16 17:13:34] »

@alex silva - Multumesc pentru raspuns dar el era pentru @mulinita care a pus intrebarea si astepta detalii pe care, iata, le/a primit, sper sa le vada si sa/i fie de folos.

mulinita [24.06.16 22:24:39] »

@alex silva: @calatorul: multumesc frumos. Da, e maricica distanta. Dar cand ajungi la Balos, probabil ca uiti de tot. Vacante cat mai frumoase!

ioana74 [15.08.16 10:28:15] »

@alex silva - Buna din nou. Plecam si nou peste 2 saptamani si deja AMR zilele... Spune-mi te rog :

- sa imi duc prosoape de plaja cu mine sau ni se dau de la hotel si daca exista vreun depozit pentru ele?

- la restaurantele a la carte poti manca de cate ori vrei sau doar o data pe sejur?

- stiu ca plaja din fata hotelului e ingusta dar am inteles ca daca mai mergi putin in stanga daca nu ma insel plaja se largeste si e mai frumoasa (imi poti reconfirma?)

- avand in vedere ca avem camera standard pentru 2 adulti si 2 copii, imi poti sugera in ce corp de cladire sa le cer camera de la receptie pentru a fii mai aproape de mare si unde sa nu auzim zgomotele statiunii?

Iti multumesc anticipat!

alex silva [12.10.16 11:45:27] »

@ioana74: cu scuzele de rigoare, abia acum am vazut ecoul tau! banuiesc ca ai reusit sa te descurci...

astept parerea ta cu privire la experienta petrecuta la malia! multumim si scuze inca o data!

ioana74 [12.10.16 13:19:21] »

@alex silva: Totul a fost superb. Urmeaza articolul. Multumesc pentru toate detaliile oferite, au fost foarte utile.

alex silva, calatorul, fra, ioana74, mulinita
Alte impresii din această RUBRICĂDessole Malia Beach Hotel: