ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2016
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
JUN-2015

Rustic, curat şi ieftin

De-a lungul timpului am vizitat de mai multe ori satul pitoresc Arbanasi, dar de fiecare dată pe fugă. Anul trecut, la venirea din Thassos, m-am hotărât să fac o rezervare de o noapte în această localitate, pentru a avea timp mai mult la dispoziţie să o parcurg în totalitate. Şi pentru că avea note bune pe Booking.com şi reviewurile de pe pe AFA o recomandau, am ales Vila Geranium de trei stele.

Amplasament

Pensiunea Geranium este o clădire cu un etaj şi mansardă (nu cu trei etaje cum scrie în site-ul Booking.com), cu o poziţie centrală, un pic mai sus de centrul satului. Este un loc ideal de unde se pot vizita principalele puncte de atracţie din Arbanasi. Chiar în faţă se află un frumos parc amenajat pentru odihnă şi promenadă, iar mai jos zona cu restaurante.

În partea de est a pensiunii se află un alt parc mai mare, unde sunt câteva hoteluri de lux şi de unde avem imagini foarte frumoase asupra oraşului Veliko Târnovo. Foarte aproape, în partea de vest, se află un minimarket cu produse alimentare. Casa Brâncoveanu se află cam la 500 de metri de Geranium.

Prezentare

Clădirea este înconjurată de un zid lat din piatră, acoperit cu ţiglă roşie veche de tip olan, iar accesul în curte se face printr-o poartă mare,din lemn masiv (acoperită tot cu olane), care este tot timpul încuiată. Curtea interioară se află la intrarea în vilă (nu în spate cum scrie pe site), este micuţă, dar foarte frumoasă. Este pavată cu piatră şlefuită de culoare roşie.

La intrare se află o terasă pavată cu gresie, iar în jur sunt ghivece de flori, arbuşti ornamentali şi câteva tufe cu nişte flori ce seamăna cu trandafirul (hortensii?). În dreapta se află grătarul şi o masă cu scaune şi umbrelă.

Recepţia

Se află la parter, în partea dreaptă, într-un fel de living rustic, amenajat în stil tradiţional bulgăresc, cu şemineu din cărămidă. Aici se află o masă lungă, două canapele, scaune confortabile şi se poate fi un loc de relaxare.

În stânga, tot la parter, se află o bucătărie rustică mare şi o sală de mese, dar pe care noi nu am folosit-o. Micul dejun l-am servit pe terasa de afară şi a fost unul destul de consistent la preţul pe care l-am plătit. Am avut un mic dejun care a constat din salam, brânză, ouă, cascaval, rosie, unt, gem, cafea şi suc din fructe.

Camera

Destul de spaţioasă şi curată. Are un pat dublu, confortabil, lenjerie nouă, perdele curate şi mochetă pe jos. La etajul unu, unde am stat noi, nu are aer condiţionat, în schimb are un ventilator fixat în tavanul camerei. La mansardă am vizitat o cameră triplă şi acolo, fiind mai cald, era montat un aparat de aer condiţionat. Mobilierul este din lemn şi prelucrat manual în stil tradiţional bulgăresc. Camera nu are frigider, acesta se află la parter, este destul de mare, ceva în genul celor aflate la marile magazine alimentare. Pensiunea nu are acces la internet.

Baia

Nu este chiar mare, dar este curată şi dotată cu articolele de toaletă necesare. Cabina de duş este din sticlă şi asigură o bună funcţionalitate. Baia este căptuşită cu gresie şi faianţă maro până la înălţimea de un metru, iar în rest tapet din material plastic. Instalaţiile sanitare în bună stare de funcţionare.

Parcarea

Pensiunea nu are o parcare amenajată, însă în faţa porţii este un loc viran suficient pentru toţi turiştii parcaţi la Geranium şi chiar şi pentru cei cazaţi la pensiunea vecină. Cum satul este unul liniştit şi sigur,nu sunt probleme cu securitatea parcării.

Personalul

Formalităţile de cazare ne-au fost făcute de către o femeie în vârstă, care fără să fie din cale afară de amabilă s-a străduit să fie politicoasă şi să ne simţim bine. Am sesizat totuşi o atitudine mai distantă, mai rece între noi, poate şi pentru faptul că nu vorbeam aceeaşi limbă. După ce ne-am cazat şi ne-a dat cheile de la poartă a plecat la altă adresă, dar a venit la timp să ne servească micul dejun.

Ca o concluzie, recomand această pensiune având în vedere poziţia centrală şi mai ales raportul calitate-preţ.

Vacanţe cât mai frumoase!

Trimis de traian.leuca † in 15.04.16 19:57:41
Validat / Publicat: 15.04.16 21:24:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2452 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Vila Geranium din satul Arbanasi. Veliko Târnovo, Bulgaria.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

FlorinAndrei [16.04.16 13:01:24] »

Salut,

Din descriere si din poze este clar că pensiunea asta poate fi cel mult una de tranzit...

Nu mă văd stând acolo mai mult de 2 zile.

Iar pe fiul meu nici atât: "Pensiunea nu are acces la internet"

Când mai treceți prin Arbanasi încearcă să ajungi si pe pe la "Debar Guest House", pentru comparație.

Multe sănătate si excursii reușite

FlorinAndrei

Zoazore [16.04.16 18:00:29] »

@traian. leuca - Daca va referiti la florile din P07, da, sunt hortensii!

Nu are internet! Asa, si? Merg in vacanta doar undei-wi-fi? Mie-mi place vila asta. Imi inspira liniste, relaxare, destindere!

Ati fost in ianuarie 2015, totusi pozele-s "de vara", cu flori, verdeata, alea-alea! Corectati datele sejurului, ca ma bagarati in ceata, mai rau decat sunt!

mishu [16.04.16 19:36:11] »

Un articol foarte placut insotit de cuvintele placute ale povestitorului. Prin Arbanasi am trecut si eu in urma cu ceva ani si mi-a placut chiar daca mi s-a parut oarecum si o combinatie intre istoric si comercial si asta din dorinta lor de a scoate banul dintr-un loc mult vizitat prin ceea ce reprezinta.

Nu pot spune insa ca locurile nu sunt minunate. Cat despre locul de cazare " eroarea" privind numarul de etaje provine din formularea din limba engleza "storey" pe care am intalnit-o si eu destul de mult si care semnifica de fapt nivel, asa incat daca le numaram precum stagurile de la primarie ???? nivel zero (parter), etaj 1 si mansarda ies la numar.

Felicitari, votat cu foarte mare placere.

traian.leuca † [18.04.16 11:42:43] »

@FlorinAndrei -

este clar că pensiunea asta poate fi cel mult una de tranzit...

Acesta a fost şi scopul pentru care am făcut o rezervare ieftină la această pensiune. Cunosc şi eu câteva hoteluri în Arbanasi "cu de toate", dar pentru o zi nu avea nici un rost.

@Zoazore -Într-adevăr vila se află într-un loc liniştit şi ne-am odihnit excelent după escapada noastră în Grecia. Mulţumesc pentru precizare cu hortensiile (nu prea le am cu florile

@mishu-Mulţumesc pentru precizarea cu "storey". Habar nu aveam.

All-Vă mulţumesc pentru vizită şi apreciere!

FlorinAndrei, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Geranium: