ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2016
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
AUG-2015

Zile fermecătoare la Haus Farmer

Un mic sat de poveste – Sankt Martin am Tennengebirge. Îl găsești în inima Austriei, în sudul landului Salzburg, districtul Pongau, la 10 kilometri depărtare de autostrada A10. Este o destinație mai puțin cunoscută. Un sat liniștit, ciudat de liniștit, comunitatea numărând doar vreo 1600 de locuitori, dar cu un farmec aparte, împrejmuit de culmile munților Tennengebirge, Gosaukamm și Dachstein.

Orașe mai cunoscute în apropiere – Abtenau la 7 kilometri, Radstadt la 12, Ramsau/ Dachstein la 28 kilometri.

Localitatea este situată pe un platou însorit, la altitudinea cea mai mare din Lammertal –1000 metri.

Sankt Martin am Tennengebirge a fost cea de-a cincea și ultima destinație aleasă pentru vacanța austriacă a verii din 2015. Una mai frumoasă decât cealaltă…

Uneori, refuzând luxul, îmi doresc doar cazare într-un loc curat, fără să-i număr stelele sau margaretele. Haus Farmer, în afara acestui criteriu primordial îndeplinit, ne-a oferit ”la pachet” liniștea și starea de bine, dar și o panoramă pe care nu mă mai săturam s-o admir din balcon… Să nu mai pomenesc de confort, servicii și ospitalitatea gazdelor – impecabile și discrete.

Pensiunea se află la cinci minute de mers pe jos de centrul înfloritului Sankt Martin.

Dintre cele opt camere standard și apartamente oferite pentru cazare, am ales un apartament mare – 30 mp – dormitor și bucătărie separată. Sunt și apartamente de 45 mp, cu două dormitoare, pentru familii mai numeroase.

La parterul pensiunii – ea are două etaje – există o sală unde se asigură micul dejun sau pensiune completă. Noi, având o bucătărie dotată cu tot ce gândești că ai avea nevoie, n-am apelat la acest serviciu. Și dacă mă simt în largul meu într-o astfel de bucătărie și mâncarea pe care-o pregătesc pare mai apetisantă!

Ce cuprindea bucătăria? În zona de luat masa se găsea o masă extensibilă îmbrățișată de un colțar de băncuțe și scaune, apoi o plită cu inducție 4 ochiuri, cuptor, frigider, mașină de spălat vase, cuptor cu microunde, fierbător electric, espressor, prăjitor de pâine, cafetieră, un televizor cu ecran plat, cântar, detergent … până la cele mai mici detalii – în sertare am găsit bec de rezervă, brichetă, pixuri și scotch, o punguță cu elastice, mai multe lumânări decorative… Deci, bucătăria a fost un bonus bine definit!

Atât bucătăria, cât și dormitorul au avut acces la un balcon foarte mare, de la înălțimea căruia poți savura vederea panoramică spre munți. Acesta era garnisit cu nelipsitele rigole cu flori ce-ți încântau și ele privirea. O măsuță cu două scaune te invitau oricând la clipe de relaxare.

Bucătăria este conectată la dormitor printr-un mic hol unde se găsea un dulap încăpător, cu trei uși și mai multe sertare. A fost o idee inspirată a gazdelor de a-l instala acolo, neacaparând din spațiul dormitorului.

Dormitorul spațios și scăldat în lumină era alt loc îmbietor al apartamentului. Farmecul și confortul acestei camere n-ar lăsa pe nimeni indiferent. Primele raze ce aprindeau dimineața, mă invitau frumos să părăsesc odihnitorul king-size pat…

Decorul dulce și lucrat, fără artificii pompoase, mici tablouri ce-ți atrag privirea, te fac să te simți ca acasă și te binedispun.

Grădina mare, îngrijită, însorită și ea, asigura loc suficient pentru zburdatul celor mici. Un loc de joacă, o terasă, dar și un grătar pentru serile calde de vară, întregesc dorințele celor care se cazează aici.

Locuri de parcare sunt asigurate fără nici o problemă, iar accesul la internet este de asemenea gratuit.

Proprietarul pensiunii vorbește doar germana, dar soția și fiica acestuia vorbesc fluent limba engleză. Foarte amabile și apropiate, acestea ne-au dat numeroase sfaturi pentru excursiile pe care le-am întreprins. În cele cinci zile petrecute în Sankt Martin și care încheiau vacanța noastră în Austria, am vizitat din nou Salzburgul, am făcut drumeții la două dintre cele opt cabane montane răspândite nu la foarte mare distanță pe colinele ce împrejmuiesc acest sătuc, o incursiune în ținutul Lammertal, supranumit ”jungla Lammertal”, unde cresc copaci de dimensiuni extraordinare, Water Park-ul din St. Martin.

Cu ”Card Premium”, pe care-l primiți din partea gazdelor dacă aveți o cazare de cel puțin două zile, beneficiați de nenumărate reduceri și gratuități la atracțiile turistice din împrejurimi.

Sankt Martin am Tennengebirge, unul dintre cele mai idilice sate din zonă vă așteaptă să-l descoperiți și în timpul iernii, iar Haus Farmer a fost pentru noi un loc de care cu greu ne-am despărțit…

Trimis de Alina53 in 14.04.16 17:34:21
Validat / Publicat: 14.04.16 18:50:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2201 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Dimineață, aer curat de munte, ne pregătim de drumeție
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 58.50 EUR pe cameră

[14.04.16 17:50:44]

Webmaster, te rog să atașezi clipul: youtube

Mulțumesc!

[14.04.16 18:49:35]

Mutat în rubrica "Haus Farmer Pension [St. Martin am Tennengebirge], FLACHAU-ALTENMARKT-RADSTADT" (nou-creată pe sait)

=====

=====

[14.04.16 20:46:51]

@webmasterX - Da, poziționarea este corectă.

[14.04.16 20:55:59]

Am citit si votat cu foarte mare placere un articol desprins din povesti parca si de abia astept sa vad si pozele care din cate citesc asteapta validarea. Sunt convinsa ca imi vor oferi adevarate momente de bucurie.

Felicitari pentru un sejur reusit.

[15.04.16 07:46:52]

@mishu - Mulțumesc frumos pentru aprecieri. Nu știu de ce întârzie validarea fotografiilor...

liviu49
    [21.04.16 19:13:48]

@Alina53 - Daca as fi (dar nu sunt) carcotas, dupa ce am citit acest articol, as putea spune : ce mare lucru descrieti si ce mare lucru este in pozele atasate! Dar nu sunt si nu pot decat sa-mi scot palaria si va aplaud pentru cele scrise si pentru pozele atasate. Si o fac cu bucurie pentru ca am reusit sa fac un concediu de 7 zile in Austria, din care 5 intr-o zona apropiata de cea descrisa de dvs. zona Lofer, Salzburg. Si citind descrierea pensiunii in care ati locuit, revad pensiunea Sonneck unde am fost cazati intr-un apartament cu doua camere, bucatarie, sufragerie, balcon. Si culmea ca de la balcon vedeam (ghiciti ce?) ceea ce se vedea si de la balconul dvs, adica muntii. Si bucataria noastra era foarte bine dotata si am gatit si noi, in fiecare zi, ce ne-am dorit, am mancat cand ne-am dorit. Si ca sa nu ziceti ca erau deosebiri intre cele doua pensiuni, aveam si noi o gradina cu o iarba care ne facea sa vrem sa ne tolanim pe iarba, dar baiatul meu nu ne-a lasat si ne-a purtat prin multe locuri deosebite. Si asta nu e totul! Si Lofer-ul este un sat mic (circa 1900 de locuitori), inconjurat de munti, ca in orice directie te uitai vedeai munte. Si proprietarii pensiunii Sonneck vorbeau numai germana, dar cu ce stia nora mea, cu ce am uitat eu din liceu, ne-am inteles si am comunicat fara probleme. Si noi, ca si dvs., am primit carduri de gratuitate la piscina si reducere de 50% la transportul cu telecabina. Si la noi erau locuri de parcare suficiente iar internetul functiona foarte bine si era (ati ghicit!) tot gratuit. Daca ma refer la aspectul exterior al pensiunilor, care seamana foarte mult, pline de flori la ferestre si balcoane, la decoratiile interioare, la frumusetea si mai ales la curatenia localitatilor care ne-au facut bucuria de a ne avea oaspeti, chiar ca nu stiu ce sa mai zic. Ba da! As zice ca ei, austriecii, stiu ca din doua pensiuni, care par identice, oricum foarte asemanatoare, sa faca doua unitati turistice de mare interes. Si cazul acestor doua pensiuni se cam repeta cam prin toata Austria montana si atrag milioane de turisti din toata lumea. Am fost, in 2014, prima data in Austria si de atunci ce stiam eu despre turismul montan, care mi-a fost si imi este foarte aproape, ma face sa cred ca oamenii, daca stiu sa respecte si sa ingrijeasca natura, pot face ca turismul montan sa se dezvolte si fara defrisarea padurilor, fara comaltarea raurilor si lacurilor cu peturi, rumegus si alte gunoaie. Dar incep sa devin rautacios. Asa ca numai bine si calatorii placute!

[21.04.16 19:48:27]

@liviu49 - Of, mi-ai luat o piatră de pe inimă - bine că nu ești cârcotaș! Este posibil ca lucrurile descrise de mine, precum și imaginile atașate să nu impresioneze pe cineva, eu încerc să redau cât mai fidel și în amănunțime realitatea frumoasă pe care o întâlnești ca turist în Austria. Prin localitatea Lofer am trecut și eu, chiar de mai multe ori, având cazare în Sankt Johann in Tirol și Maria Alm de lângă Saalfelden.

[21.04.16 22:53:56]

Am vazut si pozele si mi-au placut si acestea.

Alina53, liviu49, mishu