ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2008
ÎNSCRIS: 03.07.08
AUG-2007
[?] AD. + 1 COPII

O vacanta relaxanta, superba

Daca mergi pentru prima data in Turcia la Pine Bay Holiday Resort, este greu sa nu te atasezi de o asemenea locatie. Noi am petrecut 3 ani consecutiv concediul acolo. Un loc excelent sa-ti incarci bateriile pentru un an intreg de munca... Am intalnit si alte familii care, ca si noi, au revenit ani de zile la Pine Bay, una din ele stiind mai toate hotelurile din zona de 4 sau 5 stele si care a confirmat ca acest resort se afla categoric in primele 3 din Kusadasi din punct de vedere al serviciilor oferite si al raportului calitate-pret. Eu as zice ca ar fi in primele 2, pentru ca am vizitat Sealight Resort care se presupune a fi intre cele 3, dar este mult sub Pine Bay!

Cei care au scris review-uri inaintea mea au descris corect resortul.

Noi am stat in fiecare an la superior bungalow, nefiind fanii camerelor de hotel. In 2007 erau toate renovate, curate, gradinile superbe si bine ingrijite, totul ok, n-am avut de ce sa ne plangem. Si aerul conditionat a mers foarte bine si a facut fata in ambele camere ale bungalow-ului.

Mancare este din belsug peste tot (restaurant principal, piscina, plaja) si e foarte buna!

De la an la an, schimbarile, imbunatatirile, au fost vizibile. In 2007 intrarea la Adaland a fost gratuita, holul si bungalow-urile renovate, au adaugat (de parca mai era cazul) si alte feluri de mancare in meniu (printre care sushi, salate din fructe de mare, etc.), au diversificat activitatea mini-clubului. In 2008 ne vom petrece concediul in alta parte..., dar deja am vazut pe site-ul hotelului alte tobogane (pentru adulti si copii) si piscine in zona mini-clubului care anul trecut nu erau!

Malul marii... Resortul e foarte intins. Exista o plaja de unde se vede Kusadasi-ul langa restaurantul pescaresc (unde in timpul zilei exista fast food si bauturi de toate tipurile, iar seara e a la carte). Aici sunt pietricele la mal si in apa, dar privelistea e superba, sunt niste stanci, e mai restras si mai nimeni nu merge acolo. Prin zona este baza celor cu sporturile nautice si tot acolo poti hrani pestii care sunt cu zecile de mii si care se bat efectiv pe o bucata de paine: o incantare pentru copii! Cui ii plac scufundarile, la Pine Bay isi poate obtine si licenta, doar ca ai multe ore de practica incluse in acel curs, plus ca trebuie sa inveti teorie, apoi examenul, evident... Se mai pot practica si alte sporturi pe apa, cele nemotorizate sunt gratuite.

Urmeaza un ponton, cu sezlonguri, umbrelute, hamace, dar n-am vazut decat foarte putine persoane pe acolo la plaja. Apoi se intinde ditamai plaja cu nisip fin, care are pietricele la mal si in apa. Exista insa o portiune foarte generoasa cu nisip si in apa (acolo se face si aerobic in apa) care e foarte ok. Apa marii este superba, transparenta, numai buna de balaceala. Sezlonguri sunt multe, sunt de lemn (doar aici, pe plaja) si au saltele si mai sunt si niste perne uriase, umbrelute... Exista si un bar, desigur, cu bauturi si mancare, fructe, de toate... Apoi, din nou ponton si locatii mai retrase intre stanci unde poti sa faci plaja. In aceasta parte a resortului se afla si amfiteatrul, mini-clubul cu aqua-park, restaurantul Panorama (a la carte) unde ai o priveliste superba seara...

Despre piscina exterioara... mare, curata, multa verdeata, bar, fast food pe timpul zilei, gogosi, prajituri, fructe, ora de inghetata... Piscina interioara, la fel de curata, gradina interioara absolut superba...

Mai sunt si alte baruri, magazine, coafor, birou rent-a-car, un centru de prelucrare poze... Acolo poti sa-ti pui pozele pe CD. Au si ei fotografi profesionisti care fac poze ziua si seara, le poti vedea pe monitoare si, daca ai ales sa fii fotografiat, le poti cumpara pe cele care-ti plac...

Se pot practica tot felul de sporturi (volei, darts, fotbal, aerobic, etc.), echipa de animatori, destul de numeroasa, si-a facut in fiecare an treaba foarte bine. Sunt foarte prietenosi si zambareti, te recunosc dupa nume daca participi la activitatile de peste zi. Seara – spectacole, unele interactive, copiii avand o seara cam la doua saptamani dedicata doar lor, exceptand mini-discoteca dinainte de spectacole care este in fiecare seara. Discoteca incepe dupa spectacol si tine pana la ora 2 noaptea, pe plaja, in spatiul de la bar special amenajat pentru acest scop. Muzica live este in fiecare seara la Piano Bar.

Pana in 2006, la restaurantul principal se auzea in surdina, foarte placut, muzica de pian. In 2007, au schimbat. Tot in surdina, dar nu mai era pian. Au fost piese din repertoriul international, iar serile, cand erau cine cu diverse specifice nationale, se putea asculta muzica din tara respectiva. N-am vazut pe nimeni nemultumit, nimeni n-a facut scandal. O atmosfera placuta, relaxanta, peste tot.

La aspecte negative n-as prea avea ce sa scriu, poate intinderea resortului, dar pentru noi a fost ok. Ori faptul ca la Piano Bar nu mai cantau live britanicii de acum 2 ani (cate unul in fiecare seara) si pana la 2 noaptea. Canta, tot live, un turc, nu mai stiu cum il chema, noi l-am "alintat" Pepe doar pana la ora 1... Dar canta tot foarte bine. Nu e un aspect negativ, e doar o schimbare din punctul meu de vedere. Poate chelnerii de la bar nu se mai agitau atat de tare, dar era si hotelul plin, erau ocupati pana peste cap...

Recomand Pine Bay Holiday Resort cu caldura, mai ales pentru familiile cu copii si nu numai!

Trimis de Angel-blue in 04.07.08 08:57:34

VIZUALIZĂRI: 2616 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Angel-blue); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ramonav23 [19.02.09 11:09:42] »

Salut. Ma intereseaza si pe mine sa merg cu o gasca mai mare la Pine Bay. Ma poti ajuta cu cateva informatii in plus despre bulgalouri? Am stat in asa ceva la Rixos Premium Belek in Antalya si as vrea sa stau si in Pine Bay, tot in ele. Adresa mea este ramonav23@yahoo.com , putem discuta mai rapid pe email, asta daca e permis. Merci

Angel-blue [23.02.09 14:02:04] »

Putem discuta oriunde vrei tu, insa, de la inceput trebuie sa stii ca Pine Bay NU e Rixos! Superior bungalow are 2 camere pentru 4 persoane. Aerul conditionat este centralizat, dar face fata. Am sa iau adresa ta de e-mail de aici si am sa-ti scriu. La fel de bine se putea si aici si mai vedeau si altii interesati despre ce este vorba... Cum vrei tu.

ramonav23 [26.02.09 09:36:41] »

Sunt de acord sa discutam aici, si mie mi-ar place sa aflu mai multe detalii de la altii. Ma intereseaza deci, daca ai ceva poze din bungalow si daca pot sta 4 persoane comod si lejer intr-un bungalow.

Nu ma astept sa fie Rixos, evident. Nici nu am spus asta. Am adus vorba de Rixos pentru ca am stat in bungalow si era o diferenta uriasa fata de hotel.

Angel-blue [26.02.09 12:14:47] »

Din pacate, n-am poze din bungalow. Sau mai bine zis, ce am nu e relevant. Intra pe site-ul Pine Bay si ai sa vezi poze. Sunt 100% reale. Oricum, bungalow-urile sunt curate, recent renovate si 4 persoane stau cat se poate de lejer: intr-o camera exista pat dublu (noi asa am avut), dar pot fi si doua simple unite, iar in cealalta camera sunt alte doua paturi dispuse de-a lungul peretelui, asa cum vezi in pozele oficiale.

Atentie: noi am stat doar in superior bungalow, cum arata alea simple, nu stiu, iar pozele de pe site (iti dai seama usor care sunt cele din bungalow si care sunt cele de hotel) sunt din superior bungalow!

Acum, cu diferentele hotel-bungalow, din punctul nostru de vedere, noi am fost avantajati. In bungalow ai 2 camere, spatiu sa respiri berechet. Singura chestie ca pe jos ai gresie, nu mocheta, ceea ce iarasi nu ne-a deranjat.

Eu va recomand superior bungalow, nu simplu.

Daca mai ai intrebari, cu mare drag iti raspund.

ramonav23 [26.02.09 13:43:06] »

EU nu reusesc sub nici o forma sa vad vre-o poza pe Pine Bay, pe site. Pur si simplu nu am nici o poza. Am rugat pe cineva sa incerce sa faca un print screen sa le vad, sau ceva similar.

Asta vroiam sa stiu, daca intr-un bungalow pot sta 4 persoane. 1 - mi-e clar ca e mai fain decat in hotel. 2 - suntem la gasca si chiar ne convine sa stam asa.

ramonav23 [26.02.09 13:46:07] »

M-am uitat pe site la Pine Bay, nu reuseam dar.....Evrika!!! Am vazut pozele si mi s-a parut ca celelalte doua paturi sunt pe hol. E doar impresia mea din poze? Sau sunt doua camere separate, astfel incat cei 4 sa nu se deranjeze in nici un fel unii pe celalalti?

Angel-blue [26.02.09 14:31:19] »

Camerele nu sunt "decomandate", dar nici hol nu pot sa spun ca e, pentru ca e destul de marisoara... Intri in acea camera, imediat in partea stanga e usa catre camera cu pat dublu, unde mai e un dulap, TV, aparatul de aer conditionat (care numai acolo este, atentie!) si apoi, tot din "camera-hol", mai incolo pe partea stanga, se intra intr-un holisor unde e alt dulap, seiful, iar de aici se intra in baie. Cu alte cuvinte, camera-hol, cum am denumit-o acum, va fi mereu vizitata, fie ca intri, iesi, mergi la baie, etc., n-are intimitate deloc. Daca sunteti 2 cupluri, e cam dificil...

Cu aerul conditionat n-ar fi o mare problema, cu conditia sa luati camera cu intrare dinspre mare, la parter cum ar veni. Lasi aparatul de aer conditionat sa functioneze si cand pleci, cu usa dintre camere deschisa. Cand vii, e congelator, garantat! In ambele camere! Depinde si de perioada cand mergeti acolo. Noi, la inceput de septembrie nu puteam dormi cu aparatul de AC pornit ca degeram.

Sper ca m-am facut inteleasa cat de cat.

Angel-blue [26.02.09 14:47:09] »

Si inca ceva: noi am cerut de fiecare data la parter. Cea de sus, de deasupra, care are si balcon si care se vede si in poze, nu stiu cum e.

Logic ar fi ca dupa ce intri, pe dreapta sa fie holul si baia si apoi, tot din camera-hol si tot pe dreapta, sa intri in celalalt dormitor. Balconul e in partea opusa intrarii si ai avantajul ca vezi marea. S-ar putea sa fie chiar mai bine la etaj.

clls [08.04.09 14:45:11] »

Buna. Vreau si eu sa ma lamuresc asupra unui aspect: am citit un com negativ referitor la aerul conditionat centralizat. Chiar nu exista control personal al aerului co intr-un hotel de 5 stele? Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine, dc sunteti in masura

Mariposita [20.06.09 13:22:20] »

Vreau si eu sa vorbesc cu cineva care a fost acolo. Daca vreti, imi puteti scrie pe mess, id little.aquamarine Multumesc mult

ramonav23 [20.06.09 13:48:31] »

Salut.

Am revenit de la Pine Bay, ce-i drept de vre-o 2 saptamani... dar acum mi-am propus sa impartasesc si eu impresiile mele cu cei interesati.

Am ajuns acolo obositi toti cei 15, pentru ca mersesem aproape 24 de ore cu masinile. Era 7 dimineata si cei de acolo au fost foarte draguti sa ne dea camerele la ora 12, fata de ora 2 cum era in mod normal.

Prima impresie a fost excelenta. O priveliste superba, multa verdeata, curat.

Camerele au fost ok, cel putin cele ale celor 12 care au stat in camere duble. Eu, am stat intr-o camera tripla, despre care nu pot spune ca se compara cu cele duble, desi platisem aceiasi bani. Dar, pentru ca nu ne-am facut veacul prea mult prin camere, am trecut cu usurinta peste, ba mai mult, am gasit motiv de distractie pe tema asta. (cada nu curgea, nu aveam rafturi la dulap, balconul nu se inchidea, nu aveam TV LCD ci cu tub, nu aveam acelasi tip de mocheta ca ceilalti). Am transformat toate astea in subiect de ras.

Despre restul ce sa va spun? Nu stiu ceva sa ma fi deranjat, dimpotriva: mancarea era super ok si pe toate gusturile. bauturile erau ok, nu erau ele fresh-uri sau cine stie ce, dar nici nu puteam sa avem prea multe pretentii. Ospatarii erau foarte draguti si mereu pe la spatele tau sa vada ce mai ai nevoie.

Pentru plaja aveai nu stiu cate variante: si langa piscina de langa hotel, si la piscina de langa parcul acvatic, si pe plaja de la mare. Excelente.

Parcul acvatic... o nebunie - nu prea aglomerat, numai bine cat o gasca de romani nebuni sa aiba loc pe acolo.

Cafeneaua turceasca EFE CAFE, o nebunie... . faceau acolo niste lipii cu branza si marar, pe loc! Le beau cu ayran, iaurtul de capra... . pana nu mai puteai. Si, o cafeluta turceasca, facuta in stilul lor, te lingeai pe botic.

Sauna si jacuzzi. Inafara de faptul ca... . se uitau cele care aveau grija de ele, intr-un mod mai... . ciudat sa zicem, pentru ca nu serveai si masajele si tratamentele. . contra cost, totul era minunat, divin!

Seara, la amfiteatru, nu puteai sa nu te distrezi pe cinste. Era o gasca de animatori, efectiv dementi. Mustafa era de departe cel mai nebun dintre toti. Se remarca prin lucrurile iesite din obisnuit pe care le facea. Toti insa, te faceau sa te simti bine, fie la micul dejun, fie la piscina de langa hotel unde organizau jocuri si concursuri, fie la amfiteatru sau la discoteca... erau pretutindeni si erau minunati.

Ar fi multe de spus, insa ma rezum la a mai pune cateva fotografii.

Daca ar fi sa dau o nota, raport calitate pret, as da nota 20! Merita!!!!

PS. Am mai vazut cateva hoteluri asa dinafara, se pare ca Pine Bay este cel mai tare.

Mariposita [20.06.09 14:41:42] »

Ramona, ca sa ajungi pe plaja se coboara pe scari?

ramonav23 [20.06.09 14:48:21] »

Ba da. De fapt, tot resortul este intr-o locatie absolut de vis, pentru ca se coboara permanent, incepand cu receptia si terminand cu plaja, Astfel ca, ai o priveliste, cum nu am vazut nici macar la Rixos. Bate Rixos-ul oricand. Nu ma saturam sa privesc marea de sus...

Admin [24.06.09 22:37:14] »

ramonav23,ti-as propune sa muti ecoul intr-un review distinct. Ai avea astfel posibilitatea sa exprimi gradul de satisfactie, distinct, pe cele 5 capitole care masoara "nota" (respectiv media generala) a fiecarui hotel. Daca ai nevoies de orice asistenta tehnica, scrie-mi pe webmaster - @ - amfostacolo.ro

chrys [31.01.11 23:47:41] »

Imi zici si mie unde era portiunea cu nisip fin in apa? plz

ramonav23 [01.02.11 10:26:08] »

Mi-ar fi greu sa iti raspund la aceasta intrebare. Nu am facut decat o singura data baie in mare, si atunci cand am facut putin snorkeling. Mi-au fost suficiente piscinele si parcul acvatic.

Imi pare rau, dar chiar nu stiu care e portiunea cu nisip fin. Oricum, plaja nu e foarte mare, asa ca nu te poti pierde pe acolo ))

chrys [24.03.11 22:47:07] »

Te rog frumos sa imi spui shi mie unde este zona cu nisip in apa.

adryana [06.08.11 17:37:10] »

@angel-blue, esti printre singurii useri care au scris mai bine despre aceasta locatie. Dupa ,,orientarea mea'', daca ai merge tot pe malul marii, pornesti de la Aqua Fantasy, treci de coltul acela de la Efesus Princess 5* si in continuare, mergand tot pe langa mare urmeaza Pine Bay. Gresesc cumva? Eu cred ca nu, caci asa ar reiesi din ce spui tu, mai ales ca zici ca e aproape de Adaland. E destul de draguta locatia, totusi fata de cladirea principala nu e departe aquaparcul? zici ca totusi exista zone in care poti intra in apa linistita, caci nu sunt pietre? Pentru noi, adultii ne intereseaza plaja si marea, intrarea in mare, iar pe copii, aquaparcul, binenteles. Poate imi raspunzi, multumesc.

adryana, Angel-blue, chrys, clls, Mariposita, ramonav23
Alte impresii din această RUBRICĂPine Bay Holiday Resort: