ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2016
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 09.09.15
    AUG-2013

O zi la Whipsnade Zoo

Gradina Zoologica din Whipsnade este cea mai mare gradina zoologica din UK si se intinde pe 600 de acrii, fiind casa a mai mult de 2500 de animale (unele dintre ele fiind pe cale de disparitie).

Whipsnade Zoo este situata in nordul Londrei in Dunstable (Bedfordshire) si este accesibila cu masina proprie, trenul si Centrebus ruta X31 care leaga Luton cu Dunstable si Hemel Hempstead.

Pretul unui bilet este de 23.50£ la intrare si 17£ pentru copii intre 3-15 ani. Gradina Zoologica isi deschide portile la ora 10 si se inchide la ora 18. Aveti nevoie de o zi intreaga pentru a vizita gradina zoologica, nu se merita sa o vizitati pe fuga.

Unele dintre animalele pe care le puteti vedea aici sunt: canguri, aardvark, furnicar, armadillo, lemuri, lenes, aye-aye, maimute, porc spinos, serval, tigrii, kinkajou, lama, alpaca, camile, reni, girafe, okapi si gheparzi, panda rosu, elefanti, hipopotami si rinoceri.

Gradina zoologica are si o mica ferma de animale, un reptilariu, o incapere tematica pentru pasari si una pentru fluturi unde puteti obseva peste 30 de specii de fluturi din toata lumea si cum se hranesc. Gradina zoologica are si un magazin de suveniruri si diferite restaurante unde se poate lua masa. In fiecare zi au loc diverse activitati cum ar fi hranitul lemurilor, pasari ale lumii si demonstratii acrobatice cu leii de mare. Inainte de plecare nu uitati sa vizitati si acvariul, casa a diferitelor specii de pesti din intreaga lume.

Whipsnade Zoo este cea mai completa gradina zoologica pe care am vazut o pana acum si in mare poti vedea aici cam tot ce ti-ai dori. Nu pot exprima in cuvinte incantarea noastra cand am vazut cum fluturii zboara pe langa noi sau frustrarea noastra ca nu stateau locului sa le facem poze. La fel si cu locul special amenajat pentru pasari cat de frumoase erau si cum unele dintre ele se miscau in voie pe langa noi. Ce am observat vizitand gradinile zoologice din Anglia este faptul ca unele dintre animale sunt lasate libere cum ar fi cangurii, Iepurele de Patagonia (Mara) si paunii. Ne-am oprit chiar si la mica lor ferma cu animale unde erau foarte multi copii.

Am incheiat vizita noastra cu regret ca trebuie sa plecam, am mai fi stat aici inca o zi.

Trimis de Silvia30* in 08.04.16 16:20:22
    Validat / Publicat: 08.04.16 17:32:01
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 3161 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Silvia30*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 paun

webmasterX [08.04.16 17:31:51] »

Mutat în rubrica "Zoo Whipsnade [Dunstable, Bedfordshire], LONDRA" (nou-creată pe sait)

Silvia30* [08.04.16 17:47:13] »

@webmasterX - acolo te opreste autobuzul, este bine avand in vedere ca nu toata lumea vine cu masina proprie.

Silvia30*