ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2016
ÎNSCRIS: 31.03.11
MAY-2015
multi ADULȚI

Oscar Hotel

Am eu "talentul" de a gasi mereu doar locatii bune de care ulterior sa scriu la superlativ!

Acu o sa ziceti ca ori sunt lipsita de modestie, ori ma multumeste orice, ori exagerez, ori cine mai stie ce...

Neah, chiar am avut norocul (daca as spune "inspiratia"/"flerul", chiar s-ar spune ca ma laud) asa ca sa ramana treaba cu "norocul", sa ma cazez in niste unitati bune, ca daca as spune "foarte bune", din nou par exagerata...

Bune ca raport calitate -pret, bune ca asezare/pozitie, bune din punctul de vedere al curateniei etc.

Am dovada aici pe site, cu un simplu click descoperiti! Asa a fost si in Lefkada unde am ales sa-mi petrec vacanta de primavara :)) ca cea de vara o petrec intr-o frumoasa statiune si anume Eforie Sud :))

Cel mai ieftin concediu! Ma costa doar intretinerea, adica apa si curentul... transportul fiind pe banii altora :))

Dar sa revin, sau sa-mi revin ca am inceput sa bat campii si nu despre locatia din Eforie am initiat reviewul, ci despre cea din Nidri/Lefkada.

Ori de cate ori creionez o destinatie, am bunul obicei sa "googalesc" pana descopar cam pe unde vine hotelul in care vreau sa ma cazez... ca nu-l vreau in centru, doar in centru-dreapta, sau stanga... dupa posibilitati :)) si distanta fata de acesta. Daca nu-i mai mare de 1km... acolo-i de mine si am sa va argumentez: plec dintr-un capat pana in celalalt si retur... cap de linie! Hmm, asta nu-i un argument prea bun, da' altu' n-am gasit :))

Totusi asa am ales si in Sithonia/Sarti, Vila Clio (vezi impresii) si in Corfu/Sidari, Hotel Paradise (vezi impresii), atunci in Lefkada ce sa caut pe centru??

Si am ales: Hotel Oscar, nu ma intrebati cate stele, ca nu stiu, poate doua, poate una sau niciuna, cert este ca a fost peste asteptari pentru pretul platit: 550/ron cu mic dejun si transport autocar! Acum ma credeti sau nu, dar de aceea's bune "ofertele de primavara" cand vreti la mare!

Localizare

Nidri, centru dreapta daca stai cu fata la mare si stanga daca stai cu spatele la ea... logic!

Moamaaa, a scapat porumbelu'! Si pt a va da pe spate trebuie sa mentionez ca eram vecina cu Madouri si Meganisi... cine-s astea?? Doua insulite pe care le vedeam si de pe terasa hotelului si din balcon si de la pool bar si cam de peste tot din Nidri.

Situat pe faleza statiunii, cu doua iesiri una spre mare si una in artera comerciala- vrei la shopping, iesi in stanga, vrei la plimbare pe aleea de promenada, faci dreapta.

Hotelul fiind asezat perpendicular fata de mare existau aceste doua posibilitati cele doua artere fiind accesibile de pe trotuarul din fata cladirilor.

Cladiri, pt ca "hotel" este cam impropriu spus, fiind trei cladiri identice cu un numar de camere, intrare separata pt fiecare cladire... deci trei corpuri independente!

Camera

Spatioasa si curata... sunt criterii de baza; mobilierul este pe plan secund, cel putin pt mine.

Dintr-un mic hol si zic "mic" pentru ca ar fi fost mare daca nu era dulapul in stanga si intrarea la baie in dreapta, dulapul ocupand ceva spatiu atat timp cat in el am "adapostit" doua geamantane goale, ca hainele erau pe umerase si in rafturi! Concluzia: holul mic, dulapul mare.

In continuarea holului servanta, cu oglinda sus si frigiderul dedesubt, nu racitor ca ma apuca nervii cand dau de asa ceva...

In colt, un fotoliu, pat twin, lenjerie alba, pilote de vara, doua noptiere, mocheta pe jos, ca doar nu pe sus :)) pe sus cativa tantari, da... pentru ca balconul camerei era "imbracat " in iedera, buna rau, balcon umbros, cine nu si-ar dori?! Dar aducatoare de tantari, asta da...

Dar nu am fost deranjata foarte tare, pentru ca m-as contrazice singura vis a vis de locatie... ce stau in loc de 2-3 tantari? Sau notez locatia in functie de numarul lor?!

Pe balcon, o masa si doua scaune din plastic... si uraaaa... aveam si scrumiera si vedere la vecinii de vis a vis pt eram cazata in corpul din mijloc. Vedere laterala la mare pentru ca am refuzat categoric :)) una din cele doua camere ale corpului 1 de cladire, unde aveam sea-view!!

Bine am facut, ce... sa ma bata soarele toata ziua?! Aveam si televizor, da, da si inca LCD dar cu 3 posturi si alea... fara importanta, de zau ca-mi era dor de TVR2!!!

Baia era dotata cu strictul necesar... fara exccese si fara cabina, cu cadita si perdea de nylon, de data asta prinsa in toate inelele de sustinere, pentru ca de cele mai multe ori, se stie ca atarna, ba asta, ba perdeaua de la geam, ba draperia...

Si surpriza... asta sa le fac in necaz unora care au reclamat la Cincis ca n-au avut feon... sac, sac, ca eu am avut! Si daca la Cincis pentru doua nopti se punea problema, eu aici pt sapte nopti faceam chiar o criza daca n-ar fi fost! Sapunele d'alea mici care miroseau mai mult a picioare incinse... dar erau... si cam atat. Pentru cat am platit, era chiar prea bine...

Asa cum am mai spus, trotuarul din fata celor trei corpuri de cladire iti dadeau posibilitatea sa scurtezi din drum, functie de ce-ti doreai si nu ma mai repet.

Cei din ultimul corp venind dinspre mare, sau primul dinspre artera comerciala, erau usor dezavantajati pentru ca era mult zgomot, fie de la automobile, autobuze, fie de la obloanele trase dis de dimineata sau seara tarziu de comerciantii cu magazine in zona. Chiar langa intrarea pe aleea hotelului era un super market, de unde cu multa usurinta ne aprovizionam.

La iesirea spre mare, in continuarea primului corp, era o terasa, unde se servea micul dejun, tip bufet. Nu foarte bogat ca la turci, dar nici saracacios! Normal: o maslina, un mezel, ceva branzeturi, unt, gem, croissante, mini pateuri, suc de portocale intr-o carafa, ceaiuri la pliculete de diferite sortimente si o cafea... proasta... dar proasta...

Placerea de socializare insa era maxima, fiind singurul moment al zilei cand ne "gaseam " cu totii, noi fiind un grup de 37 de persoane, toate de la Marea Neagra :))

Apoi era si o piscina, de dimensiuni normale, cu sectiune pt copii... dar acestia ramasesera acasa... 12-14 sezlonguri, nu se batea nimeni pe ele, atat timp cat marea si plaja pe iarba era la 50m.

Un pool bar, cu bauturi alcoolice si racoritoare (cu ce altceva ar mai putea fi?) si cu o cafea la fel de proasta ca si la micul dejun... de unde am dedus, ca d-aia; s isteata... ca provine din aceeasi sursa!

Nu pot sa nu adaug faptul ca am fost privilegiati in ceea ce priveste locatia, pentru ca ulterior, cand am intalnit celelalte persoane cu care am calatorit in autocar ne-au spus ca sunt cazati intr-o vila nu departe de Oscar, vila aflata in constructie si unde ridicarea a inca unui etaj a disperat turistii cazati... de unde trag concluzia ca se poate si mai rau!

Am omis sa va spun si nu pot sa tac... sa stiti ca in acesti bani, am avut si camerista si... electricitate!! Asta pentru ca am fost intrebata de hatrul meu fiu daca la banii dati avem si curent...

Va doresc vacante placute si daca alegeti Nidri, recomand si Oscar!

Trimis de maria55 † in 06.04.16 22:21:19
Validat / Publicat: 06.04.16 23:29:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5205 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria55 †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 Superb...

webmaster45 [06.04.16 23:27:44] »

Mutat în rubrica "Oscar Hotel [Nidri], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

maria55 † [06.04.16 23:48:01] »

@webmaster45 - da, pozitionarea este corecta! Multumesc si eu!

mogly [07.04.16 12:22:47] »

Maria dragă ne-ai arătat şi ne-ai şi explicat că aveaţi chiar de toate, bravos!

Mi-ai adus aminte de o întâmplare din copilăria mea când eu şi cu încă o fetiţă ne lăudam una alteia ce avem fiecare în cameră ca să demonstrăm cine are camera mai frumoasă. Şi uite aşa, eu aveam pat, ea avea pat, eu aveam cărţi ea avea cărţi, eu aveam jucării ea avea jucării etc, dar până la urmă m-a bătut cu expresia: eu am şi paianja (în traducere pânză de păianjeni pe pereţi), eu cu asta nu mă gândisem să mă laud. Concluzia: am luat bătaie, ea avea camera mai frumoasă!

maria55 † [07.04.16 12:35:36] »

@mogly - ca sa-ti raspund in stilul meu:

"Ba a mea-i mai frumoasa" !

Sper sa gusti gluma, desi la cum te-am cunoscut, asta ar trebui sa fie ultima mea grija!

adryana [07.04.16 16:16:25] »

am asteptat ce am asteptat aceste 2 articole despre Lefkada dar a meritat asteptarea. Bravo Maria si felicitari pentru frumoasa si reusita vacanta.

roth [07.04.16 16:20:27] »

Maria, draga mea, daca nu te-as cunoaste as cam sta in dubiu cum de gasesti tu asa oferte bune/frumoase si bine amplasate. Gasca am inteles... e din copilarie... gradinita deaste... dar locatiile?

De multe ori am spus ca sunt si oameni norocosi, care nu trebuie sa faca prea multe si le cam ies toate.

Felicitari in primul rand pentru vacanta/distractie... si binenteles pentru rw.

Cred ca u sa fac o cerere cu dop (te rog sa spui marca) spre a ma consilia si pe mine...

PS

tricoul din poza 3 e de colectie..te rog sa ai grija de el...!!!

maria55 † [07.04.16 16:22:08] »

@adryana - draga mea, multumesc frumos! Va doresc si voua vacanta placuta! Si alta data sa nu mai renunti la Grecia... prietenii stiiiu!!

maria55 † [07.04.16 16:27:01] »

@roth - draga prietena, "daca nu te-as cunoaste"... e bine ca ma cunosti si recunosti , fie vorba intre noi am si semn distinctiv pe spate, dar tu ai dreptate! Uneori pare incredibil... dar iata ca se poate! Altfel spus, bine si ieftin... desi astea doua nu prea merg mana-n mana!

Sticla, sau mai bine zis dopul, sa fie de la PEPSI, nu @pepsi si gata, sunt multumita!

iulianic [10.04.16 11:01:59] »

@maria55 - Fiindcă s-a cam statornicit obiceiul de a ne lăuda cu așa ceva, iată că mă laud și eu! Am reușit - lucru rar - să prind și eu un Zuperbonus. Cu drag, pentru tine!

maria55 † [10.04.16 15:43:47] »

@iulianic - Doamneeee, multumesc @IULIA!

Mai am putin si schimb culoarea "oului de rata" intr-un verde turbat... ca ce-mi mai place sa fiu senatoooor!

Atat, ca spre alte "zari" nu am pretentii si nici nu ma prinde, adica nici nu stiu cum sa-ti zic... m-as bucura si de chenar cu "consul" nu zic nu... dar mai e mult pana departe

iulianic [10.04.16 15:48:44] »

@maria55 - Dacă scrii continuu, totul vine de la sine.

maria55 † [10.04.16 16:03:26] »

@iulianic - stiu asta! Am sa scriu, am sa scriu, promit! Saptamana viitoare, ca-mi iau vacanta Pleaca nepotica de la Sud la Nord (Eforie) si-am sa am tot timpul din lume!

eddy35700 [30.11.19 19:53:49] »

@maria55: super comentariul, chiar ai talent )

Vara viitoare vrem sa mergem in Nidri si eram interesati de acest hotel... la ce comentariu ai facut deja sunt convins 90% sa merg la Oscar... Multumesc de ajutor!!!

krisstinna [30.11.19 21:57:28] »

@eddy35700: Din păcate, iubita mea Maria55 este acum un înger, Domnul a luat-o la ea, mult prea devreme. Pe 14 Decembrie se împlinesc doi ani de când ne-a părăsit.

Îți mulțumesc in numele ei, îți doresc vacanță plăcută!

Un amănunt sa nu uiți: ea iubea viața și nu era o femeie pretențioasă.

Mulțumesc!

eddy35700 [02.12.19 09:11:01] »

@krisstinna: Imi pare rău de pierderea dvs... o viață liniștită va doresc ????

eddy35700, iulianic, maria55, mogly, roth
Alte impresii din această RUBRICĂOscar Hotel: