ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2010
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 28.08.09
AUG-2008

Bodrum un oras pitoresc

La mijlocul sejurului in insula Kos am hotarat ca ar fi cazul sa facem o excursie pentru a descoperi lucruri noi si interesante. Astfel cu o zi inainte de plecare am mers in port sa alegem destinatia si tipul de ambarcatiune.

In port am gasit o sumedenie de ambarcatiuni impoptonate cu tot felul de beculete, baloane menite sa te atraga si sa pleci in croaziera cu acestia.

Dupa lungi analize am optat pentru o excursie in Bodrum plecare la 8 dimineata cu ajutorul unui hidrofil.

A doua zi dimineata ne-am prezentat cu totii in port in asteptarea imbarcarii catre Bodrum. In port ghidul care ne insotea a inceput sa faca inventarul la toate persoanele care vor fi prezente pe vas si cu satisfactie a anuntat un numar de 90 de turisti.

Timpul de asteptare pana la imbarcare a fost de 45 de mnute care au trecut foarte greu. In acest timp am observat un episod neplacut care confirma ca si unii dintre barbatii nemti sunt badarani, neciopliti, lipsiti de respect fata de sexul feminin. Pe scurt, doi berbeci stateau tolaniti pe o banca in timp ce sotiile trebuia sa ii admire stand in picioare. Cu 5 minute inainte de imbarcare s-au ridicat probabil ca ii dureau bucile de atata stat pe banca.

In Bodrum am ajuns rapid dupa aproximativ 35 minute care au trecut foarte repede. Din pacate a trebuit sa mai asteptam 15 min pana capitanu de vas a reusit sa il parcheze in portul aglomerat. Ne -am aliniat cu totii si am pornit alaturi de ghid in vizitarea obiectivelor turistice.

Din spusele ghidului in Bodrum s-a nascut parintele istoriei Herodot. Primul obiectiv vizitat a fost castelul Sf Petru construit in secolul XV foarte bine pastrat si intretinut. Castelul Sf Petru a fost loc de refugiu a cavalerilor crestini in vremea cand existau cruciade. Pana sa ajunga muzeu a fost unitate militara, puscarie si baie publica. In fata castelului se afla statuia lui Herodot alaturi de Artemisia si Mausolos.

Artemisia a construit in cinstea sotului Mausolos un mausoleu care facea parte dintre cele sapte minuni ale lumii in perioada antica. Se pare ca si cuvantul de Mausoleu provine de la Mausolos. Ruinele Mausoleului le-am vizitat imediat dupa castelul Sf Petru. In ciuda incercarilor repetate de a fi restaurat din pacate a ramas o gramada de bolovani si pietre.

Dupa o scurta vizita la teatrul antic greco-roman am poposit cu totii la cea mai mare bijuterie din Turcia (asa se laudau ei). Aici am fost intampinati cu freshuri si sampanie din partea casei care au prins foarte bine avand in vedere canicula de afara. In Bodrum temperatura era cu 5 grade mai ridicata fata de insula Kos datorita altitudinii.

Cu greu am reusit sa o scot pe sotie de acolo abia dupa ce i-am cumparat un inel si o bratara a acceptat sa mergem catre microbuz. Totusi am fost scapat de ghid care a strigat adunarea. Urmatoarea oprire a fost in bazarul orasului unde am gasit o multime de lucruri traditionale si cadouri pentru neamuri.

Dupa cumparaturi am facut o baie pe plaja din spatele bazarului care a prins foarte bine. Normal ca dupa baie te apuca ceata in stomac motiv pentru care am mers la un restaurant in apropierea portului. Aici am servit recomandarea casei

un fel de tocanita de vitel cu tot felul de mirodenii pe un platou incins si garnitura de cartofi copti.

Satisfacuti din toate punctele de vedere am pornit spre port unde urma imbarcarea la ora 18.

Cu siguranta voi reveni cu drag in acest loc incarcat de mister unde nu te plictisesti niciodata.

Trimis de david in 10.02.10 10:38:30

VIZUALIZĂRI: 3870 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (david); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Herodot primul din stanga alaturi de Artemisia si Mausolos

webmaster13 [10.02.10 21:02:09] »

david sper sa-ti placa aceasta melodie , daca nu , remediem imediat !

Cristian_h* [10.02.10 21:13:51] »

templul la care face referire david, a ramas in istorie ca fiind una din cele 7 minuni ale antichitatii sub denumirea de "templul din Halicarnas " aceasta fiind denumirea greceasca a orasului Bodrum, Artemisia a fost sotia si... sora lui Mausolos, un lucru des intalnit in familiile domnitoare din acea vreme, obicei preluat probabil de la egipteni!

david [10.02.10 23:21:14] »

Super faina melodia webmaster13 se potriveste de minune .

david [10.02.10 23:33:08] »

cristianh multam pentru completari;

referitor la Artemisia nu am stiut ca a fost si sora pe langa sotie, poate nu am inteles noi engleza ghidului

magdan* [11.02.10 11:15:39] »

draga david, sa inteleg ca nu ai stat in Bodrum din povestioara ta, iti recomand sa iti petreci o vacanta acolo, am fost in 2008 si o sa mai revin e ceva unic in Turcia, ca hotel am stat la 20 de km de oras la Yelken si am ramas impresionata , poti citi comentariile mele despre vacanta din 2008 acolo

david [11.02.10 11:21:08] »

Nu magdan a fost o excursie de o zi,dar cu siguranta voi reveni pt o vacanta mai lunga

Cred ca merita.

magdan* [11.02.10 11:25:02] »

merita sa stii, doar sa nu iti iei hotel de 4* decat daca stai chiar in Bodrum sau Turgutreis, in rest 5* all

biancuta [23.02.10 09:43:41] »

Un review frumos, merita o excursie in acest loc. Pozele sunt superbe, mai ales cele cu casele din Bodrum, panorama portului, teatrul antic greco-roman, pentru care-ti dau un vot.

In legatura cu mausoleul din Harnicarnassus, se pot vedea aici mai multe detalii:

click aici

presario [17.04.10 19:41:17] »

Cat a costat excursia Kos - Bodrum ?

david [17.04.10 21:38:44] »

presario

Pretul a fost 50 de euro /2 persoane. Pretul include transportul pana in Bodrum, iar de acolo cu ajutorul ghidului si a unui microbuz se viziteaza obiectivele descrise in review.

Pentru rezervare recomand o vizita in port unde sunt o multitudine de ambarcatiuni si poti plati excursia mult mai ieftin fata de agentii.

Calatoria dureaza aproximativ 30 de minute

presario [17.04.10 21:57:32] »

Ok, multumesc.

Ma interesa pretul aproximativ, pt ca eu merg la Bodrum, deci voi face aceasta excursie, dar "invers", din Bodrum ( sau Turgutreis ) spre Kos.

david [17.04.10 22:11:10] »

Din Bodrum mai poti vizita insula Rhodos care este aproape.Trebuie sa ai mare grija daca mergi cu sotia in orasul medieval din Rhodos deoarece sunt niste magazine cu imbracaminte de lux pentru consoarte si sa nu ramai cu portofelul gol.

Eventual fixeaza excursia in Rhodos la sfarsitul sejurului cand nu prea mai sunt banuti.

presario [17.04.10 22:35:52] »

Da, sotia va fi atent "monitorizata"

adrian2010 [15.07.10 14:24:42] »

Un review frumos!

Punctaj maxim!

magdalena [17.12.10 22:44:04] »

Inca studiez orasele la care sa ma opresc in Turcia pentru petrecerea unui sejur, asa ca nu pot decat sa ma bucur atunci cand citesc impresii interesante pe aceasta tema.

Cat priveste magazinul cu bijuterii, cine te-a pus sa iti duci sotia acolo?? Apropo, ce preturi sunt?

david [17.12.10 23:42:56] »

@magdalena

Vizita la bijuterie, a fost parte componenta a excursiei, am fost nevoit sa merg acolo.

Preturile sunt acceptabile, pentru toate buzunarele.

adrian2010, biancuta, david, magdalena, magdan*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bodrum și împrejurimile: