ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2010
JUL-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Italia de Nord si un pic Elvetia

Vara trecuta, imnpreuna cu inca o pereche am plecat intr-o minivacanta de 10 zile in Italia.

Am avut cazare la niste prieteni in zona Sondrio, apropae de granita cu Elvetia, asa ca gps-ul ne-a dus prin Ungaria, Austria, Elvetia. La intrarea in Elvetia vamesii au fost foarte amabili, insa la iesirea din tara la granita cu Italia au fost foarte nesimtiti, au vazut numerele de Romania si au sarit efectiv in fata noastra pentru a ne opri, in conditiile in care nicionu opreau nicio alta masina. Ne-au verificat si bagajele, ne-au tinuta actele cam 20 minute iar in momemtul in care am inceput sa ne revoltam ni le-au inapoiat. Vecinii italieni, vazand ca elvetienii ne-au verificat, au facut si ei acelasi lucru insa au fost mult mai rapizi.

Asadar am ajuns in zona Sondrio, mai precis in Tresivio. De aici o zi am urcat cu masina la Pasul Stelvio, la 2790 m iar de aici am urcat pe jos pana la primul punct al telecabinei care ajungea la 3450 m si anume la 3000m.

Peisaje superbe. La intoarcere am mers la Livigno, o zona libera, fara taxe si alte accize unde poti face cumparaturi mai ieftine decat in celelalte zone, insa si acestea sunt limitate. Motorina 0, 60 eur dar nu poti face decat plinul plus 10 litri, ciocolata din Elvetia mai ieftina, parfumuri, bautura, totul cam cu 50% mai ieftin, dar la intrarea trebuie sa cereti de la vames o lista cu cantitatile de produse pe care le putei cumpara.

Livigno este o statiune foarte cocheta, cu pensiuni dragute, este de altfel o statiune de ski, am vazut foarte multe partii atat pt. incepatori cat si pt. avansati.

In alta zi am mers in Elvetia la St. Morits iar pe drum ne-am oprit la o telecabina care urca pe vf. Diavolitta (2973 m). Aici am platit in euro si am primit restul in franci (la 50 euro am primit 7 franci care ne-au fost utili la parcarea din St. Moritz. ). La st. Moritz in afara de vizitat statiunea poti urca cu trenuletele electrice pe diferite vf. In rest, totul f. scump, mai ales ciocolata care intr-adevar este si foarte buna. Pe o bucatica am dat 4, 5 euro dar a fost cea mai buna ciocolata pe care am mancat-o vreodata. (era vrac).

Intr-o alta zi am mers la Milano pt. ca era la doar 100 km de locul unde am stat noi. Desi nu prea ai ce sa vezi acolo, il recomand cu caldura numai si pt. Dom si San Siro care este absolut superb. Pt. cei care vor sa mearga la manastirea St. Maria Gratie (parca) unde se afla pictura Cina cea de taina a lui Da Vinci este necesara o programare cu cateva zile inainte, chiar o saptamana. Noi cand am fost locurile erau ocupate pt. 1 sapt. Referitor la Domul din Milano am aflat ulterior ca se poate urca si pe el. Vizitarea lui este gratuita. In rest, foarte multe reduceri la cumparaturi.

Intr-o alta zi am mers pe un munte unde am facut un gratar si de unde se zarea foarte bine un ghetar, nu stiu cum se numeste vf. respectiv. , apoi am plecat spre o alta zona, la alti prieteni in Oderrtzo la 60 km de Venezia. Am preferat drumurile nationale prin munti intrucat oricum ziua era pierduta si drumul este mai scurt.

Trimis de dalumian in 10.02.10 08:58:25
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 12270 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dalumian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 Aici am facut gratarul.

[10.02.10 11:21:26]

Bravo rick! O impresie "de urmat"!

O intrebare: pe unde ai trecut din Elvetia in Italia (de te-au controlat aia la cearceafuri)?

[10.02.10 11:31:07]

La intrarea in Elvetia dinspre Austria nu ne-au urat decat Drum Bun, iar la iesire, desi granita nu era decat de intrare in Elvetia dinspre Italia, au sarit efectiv in fata masinii, probabil au vazut pe camera nr. de Romania.

Este un punct vamal foarte mic, indicatorul de vama era agatat pe o casa cu 200 m inaite de pct. de frontiera. Stiu ca am trecut prin pasul Brusio. Este pe drumul dinspre Sondrio catre St. Moritz.

[10.02.10 11:45:16]

...ca eu am trecut, tot astavara, prin pasul Saint-Bernard (2500m) (nu prin tunel) si culmea este ca au oprit un italian, iar noua ne-au facut semn sa trecem!

biancuta
    [10.02.10 12:18:53]

Foarte interesant, program lejer pentru fiecare zi! meriri un vot pentru idei!

Cristian_h*
    [10.02.10 13:41:43]

Rick poti sa-mi spui te rog, rovigneta se ia tot pentru un an, sau se poate lua si pe o perioada mai scurta? Multumesc! ma refer la Elvetia

[10.02.10 14:04:34]

in vara 2009 se lua pe un an = 40 franci!

[10.02.10 15:07:49]

Eu nu am intrat pe autostrada, tocmai pentru ca era 30 sau 40 franci pentru un an.

[10.02.10 20:35:15]

rick propun aceata coloana sonora ca acompaniament pentru impresiile tale, daca nu esti de acord, e de ajuns un semn!

pepsi70ro
    [10.02.10 20:57:33]

Un vot de superbonus! Felicitari!

[10.02.10 21:21:04]

Multumesc webmaster.

Vacanta a fost in 2009 si nu in 2010 cum din eroare am scris.

[11.02.10 07:22:13]

interesant & util review-ul, bravo si din partea mea, rick.

am corectat anul.

biancuta, dalumian, gushpi