ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2016
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.01.12

Un altfel de articol

Dupa cum bine stiti, saptamana trecuta a fost una de “foc”. S-au dat multe comentarii si mi s-au adus multe injurii si acuzatii. La un moment dat am tacut! Am tacut! Si iar am tacut!

Poate va intrebati de ce nu am spus nimic, de ce nu m-am “aparat”? Pentru ca, uneori, tacerea este de aur.

Nu imi plac polemicile, nu imi plac discutiile care s-au iscat.

Acum, cand “apele” s-au mai calmat, am decis ca am si eu dreptul de a-mi expune punctul de vedere. Am si eu dreptul de a va arata ce am gandit, cum am gandit si de ce am actionat asa.

Tin sa mentionez ca nu voi da nume aici, asa cum nu am facut-o nici pe facebook. Nu voi da nici nickname-uri, nici nume, nimic! Eu respect omul, chiar daca nu il cunosc personal. Respect dreptul la intimitate si nu defaimez pe nimeni! O sa urmeze un articol destul de lung, ganduri de-ale mele si o sa va rog, inainte sa ma jigniti sa va ganditi de doua ori inainte de a scrie ceva! Vorbele pot rani!

Se spune sa nu aruncam cu pietre inainte de a sti daca este dusman sau prieten.

Asa ca, mai intai de toate o sa ma prezint.

Cine sunt eu?

O fata, la 25 de ani, care iubeste sa calatoreasca. O fata care, ca oricine, are un job, se respecta pe sine si vreau sa cred ca are cei 7 ani de acasa. O fata care, cu suisuri si coborasuri a ajuns prin propriile forte sa aiba un job pe care sa il iubeasca.

O fata care este obiectiva, care nu are nimic cu nimeni, care iubeste viata.

O fata care crede ca ceva se mai poate schimba in ziua de azi, in bine.

O fata care spera ca ura si invidia nu vor mai exista pe pamant si toti oamenii vor fi buni si se vor ajuta intre ei.

Ce votam pe AFA?

Eu votez articolul, nu persoana! Daca un articol este bun, il votez, indiferent de cine il scrie. Uneori nici nu ma uit la useri, ma uit la ultimele impresii de calatorie adaugate, le citesc si le votez. Fie ca este un membru “chibit” sau un membru “Consul”, votez articolul daca imi place. Daca il consider util. Votez articole chiar daca am vizitat locul/destinatia respectiva sau nu.

Uneori nu am timp sa votez, uneori astept sa fiu “trasa” de maneca sa mi se spuna: ”uite, am postat ceva nou”. Da, uneori chiar sunt lenesa in a citi si am nevoie de un imbold.

Deci, ce votam pe AFA pana la urma? Pentru ca, din ultimele discutii se pare ca se voteaza omul, nu articolul. Voturi peste voturi, peste voturi la ecouri. Asa ce obtin punctele pe afa? La orice ecou dat, fie ca are legatura cu subiectul, fie ca nu, acordam puncte? Votam toate pozele doar pentru a acorda puncte nu doar ptr ca pozele acelea sunt bune si frumoase?

Acordam puncte negative unui articol muncit, “bun”, doar pentru ca nu ne place omul care scrie articolul? Doar pentru ca avem un “cui” impotriva sa? Doar pentru ca nu ne place mutra lui? Doar pentru ca noi consideram ca persoana in cauza nu a procedat bine? Evitam sa votam doar ptr aceste considerente? Sau votam informatia care ni se ofera? Votam faptul ca apreciem ce s-a scris?

Nu votam un articol pentru ca omul nu face parte din cercul nostru de prieteni?

Nu votam un articol pentru ca nu cunoastem personal omul care a scris articolul?

Nu votam un articol pentru ca se supara x si y daca votam persoana respectiva?

Nu votam un articol pentru ca ne e frica sa il votam, altfel ce ar zice x si y?

Cum ne ajutam intre noi?

Eu am primit in nenumarate randuri mesaje si pe facebook (in privat) dar si prin mesaje private pe AFA (care se pare ca nu au fost interceptate de nimeni), in care eram rugata sa votez articole.

Raspunsul meu: ”sigur, cu mare drag!”.

O data am primit un mesaj cand eram plecata din tara in excursie. Persoana in cauza dorea voturi. I-am spus ca nu am acces la un calculator si ca sunt in vacanta si cand voi reveni in tara voi citi mai intai articolele apoi le voi vota! Persoana in cauza chiar a insistat sa i le votez fara sa le citesc pentru ca avea nevoie de voturi.

Chiar si x si y au recunoscut ca au mai fost rugati de z si w sa le fie votate articolele.

Persoanele care au trimis mesaje de genul au cersit?

Eu nu cred acest lucru! Ca si colega pe afa mi se cerea ajutorul! Si eu l-am dat fara sa ma gandesc la alte lucruri si fara sa imi fac diferite scenarii.

Am postat acele mesaje public? Nu! Am spus despre cine era vorba? Am barfit? NU! Si nici nu o voi face! M-a deranjat mesajul respectiv? NU!

Domnul Cornel spunea un lucru adevarat si anume: ”Concursul e un joc, câştigul e mai mult din orgoliu decât "bani" adevăraţi." Toate intamplarile de pe grup nu au facut decat sa ma ambitioneze sa iau ceva ce nu imi doream pana atunci. Postasem articolele ptr ca atunci am considerat eu de cuviinta sa le postez. Premiul nu era anuntat cand eu am inceput postarea articolelor. Dupa anuntarea premiului, vazand ca persoana x sau y insista, am pus o intrebare.

S-a mai spus ca nu trebuiesc trimise mesaje de genul pentru ca ne putem abona la articole de calatorie si chiar la useri. Eu nu am facut acest lucru cu nimeni si ma gandesc ca probabil, majoritatea dintre dvs nu v-ati abonat la articolele mele!

A fost o mobilizare de forte! Dar asta nu m-a descurajat. Ce m-a descurajat au fost oameni in care eu chiar credeam ca imi sunt “prieteni” dar fara sa cunoasca situatia au aruncat cu pietre in mine. Fara sa stie punctul meu de vedere s-au intors la 180 de grade si s-au intors impotriva mea.

M-a descurajat faptul ca oameni care nu ma cunosc personal au fost ironici cu mine. Unii chiar si-au batut joc de mine si de munca mea!

M-a descurajat ca s-a vorbit urat de mine fara ca acei oameni sa ma cunoasca.

Nu va ganditi ca unele cuvinte pot durea? Si ca ce a fost spus nu poate fi luat inapoi?

Nu va ganditi ca suntem oameni si ca avem si noi un suflet?

Nu va ganditi ca prin cuvinte putem rani acei oameni?

Nu va ganditi ca in acceasi situatia in viitor poate o sa va aflati dvs sau copiii dvs sau apropiatii dvs? Cum v-ati simti?

De ce sa luam drept tinta unor atacuri o persoana care nu v-a facut nimic? O persoana care nu are nimic cu dvs, care nu v-a gresit cu nimic, care nu v-a injurat, jignit sau mai stiu eu ce. De ce sa ironizam persoana asta fara sa o cunoastem? De ce sa o luam peste picior fara sa stim ce gandeste sau ce e in sufletul ei? Doar asa, pentru a ne “anima” sau a ne “descreti fruntile”?

De ce sa fim rai? Si eu pot fi rea, si eu pot “intepa” prin cuvinte, si eu pot fi ironica… dar nu o fac pentru ca nu vreau sa ma transform intr-un astfel de om. Sunt o persoana sincera, spun verde in fata dar sunt diplomata! Vreau sa cred ca mai exista si oameni buni, ca putem fi cu totii buni, ca putem avea cu totii o inima buna si un caracter frumos!

Vreau sa cred ca nu mai exista ura si invidie, ca toti suntem intr-un grup mare, unde ne sprijinim si ne ajutam.

Apoi, s-a “intreceptat” un mesaj de-al meu, tot PRIVAT si postat PUBLIC!

In primul rand simt ca am fost violata. Dreptul la intimitate mi-a fost violat. Nu am crezut ca oamenii pot face asa ceva. Nu am crezut ca un mesaj privat va ajunge unul public, citit de toata lumea, infiderent ce ar fi continut acel mesaj! Imaginati-va si dvs, aveti o conversatie privata si vi se posteaza public acea conversatie! Sau alta ipoteza: vorbiti la telefon si telefonul va este ascultat si interceptat de catre “SRI” ca mai apoi sa fiti chemati pentru declaratii! Nu este acelasi lucru? Nu conteaza mesajul, conteaza gestul!

Mesajul meu nu a fost rau intentionat! Persoana careia eu ii trimisesem mesajul o consideram “prietena virtuala”. Mi-am cerut si scuze pentru deranj.

De ce scriu?

In primul rand scriu pentru mine. Nu sunt o persoana egoista dar scriu pentru a retrai momentele petrecute in vacanta. Imi place sa imi expun ideile. Intotdeauna mi-a placut sa scriu, inca din scoala. Scriu cand pot si cand am timp. Uneori, dupa ce vin din vacante ma uit la poze si amintirile inca sunt vii. Scriu cand cred ca amintirea vacantei se “raceste”. Scriu cand vreau sa imi aduc aminte cu drag de vacante.

In al doilea rand scriu pentru oameni, pentru cititori. Scriu pentru a da informatii – utile sper eu. Scriu pentru ca si eu la randul meu citesc.

Ce am urmarit?

Initial, nimic!

V-ati gandit putin cand au fost afisate premiile pentru saptamana trecuta? V-ati uitat?

JOI SEARA!

V-ati uitat putin cand am postat eu primul articol saptamana trecuta?

LUNI - am postat 2 articole

MARTI - un articol

MIERCURI - un articol

JOI - un articol

Deci, pana la afisarea premiului de saptamana trecuta eu scrisesem si publicasem articole. Nu puteam prevedea ce premiu va fi saptamana trecuta ca nu este batut in cuie sa fie bilet de avion!

Am castigat pana acum 2 bilete de avion? Da, corect! Dar de cand sunt inscrisa pe AFA? De mult. Cate premii s-au oferit pana acum pe site? Multe si mult mai substantiale decat un bilet de avion. Dar s-a gandit cineva pana acum ca poate nu doresc biletul de avion? S-a gandit cineva ca mi-as fi dorit sa castig un weekend? Sau s-a gandit cineva ca pur si simplu postez articolele ATUNCI pentru ca ATUNCI am reusit sa le scriu si sa le postez? S-a gandit cineva ca totusi, as avea si eu posibilitatea de a-mi cumpara un bilet de avion? Daca vroiam sa “cersesc” un bilet de avion (pe care mi-l puteam permite si singura) procedam altfel probabil, nici decum asa.

Si NU, nu il doream pana in weekend! Dar ambitia a facut ca sa imi doresc biletul de avion, pentru ca… da, sunt o persoana ambitioasa. Si toate “problemele” aparute m-au ambitionat sa postez in continuare articole si sa imi doresc biletul de avion.

Sunt scorpion ca zodie si cand vad ca anumite persoane sunt impotriva mea ma ambitionez si mai tare.

Saptamana care tocmai a trecut a fost ca lupta intre David si Goliat, doar ca scenariul a fost putin schimbat… m-am simtit ca sunt un outsider, ca fac parte din grupa inadaptaților și ca trebuie sa invat arta luptei cu gigantii.

Un om obisnuit ca mine, a simtit ca trebuie sa dea piept cu „gigantii”. Prin „giganți“ înțeleg adversari puternici de orice fel. Si au fost destui care s-au aliat impotriva mea, fara ca eu sa le gresesc cu ceva personal.

Poate eu nu fac parte din marele grup “AFA”, din “spuma” site-ului.

De ce nu particip la intalniri?

Cand m-am inscris pe AFA nu m-am gandit ca este un grup. M-am gandit ca fiecare isi va expune impresiile de calatorie si atat.

Cand am vazut ca se organizeaza aceste intalniri mi-am dorit sa particip, dar de fiecare data cand se tineau intalnirile eu nu eram in tara!

De ce se merge pe prietenii?

Mi s-a spus ca nu ma pot pune cu x sau y. Mi s-a spus ca x si y sunt in gratiile “ gigantilor” si ca au parte de sustinere, ca se cunosc personal, ca nu se voteaza continutul ci se merge pe prietenii, ca li se voteaza orice.

Vreau sa cred ca aici pe site totul se merge pe seriozitate si nu pe inselaciuni, fraude sau mai stiu eu ce alte practici...

In afara site-ului ne putem cunoaste sau nu dar nu cred ca acest site ar trebui sa funtioneze pe prietenii si pe voturi acordate pe ochi frumosi.

Nu spun ca articolele mele sunt perfecte sau au fost perfecte. Spun doar ca au fost muncite (la fel ca toti dintre noi). Nu am postat articole aiurea doar pentru a fi postate si doar pentru a castiga ceva. Am avut ceva de spus! Am scris despre niste locuri pe care le-am vizitat si care m-au incantat!

Ce este AFA pentru mine si ce a fost AFA pentru mine?

Din 2012 de cand m-am inscris pe site, AFA a fost pentru mine un loc unde ma pot documenta. Inainte de a pleca in concedii cautam si citeam toate articolele existente pe site despre acea destinatie.

AFA a fost un loc unde turistii si viitorii turisti ma contactau si imi cereau informatii despre hotelul pe care il reprezint.

De cand m-am inscris pe site nu am castigat multe premii. Majoritatea se “leaga” de mine ca am “vanat” premiul saptamanal. Le-as sugera sa vada cate articole am postat in total de cand sunt incrisa pe site si cate premii am castigat. Asa veti intelege ca nu am “vanat” premiile afa.

AFA a fost un loc unde am putut sa ma exprim, uneori liber, alteori am fost atacata pentru modul cum scriam. Intr-adevar, de-alungul timpului, articolele mele si-au schimbat forma si continutul. Acum am inceput sa scriu altfel, sa investesc si mai mult timp si mai multa munca in ceea ce scriu.

AFA a fost un site care imi inspira incredere. Nu ma gandeam niciodata sa scriu articolele pe blogul personal sau sa particip in alte parti cu articolele doar ptr SEO si google index si alte treburi legate de IT (la care nu ma prea pricep). Voiam sa le public acolo, pe afa, unde credeam ca lumea apreciaza un articol de calatorie.

In final doresc sa va multumesc pentru timpul acordat, va multumesc daca ati reusit sa cititi macar cateva fraze din lungul articol tocmai scris.

As dori sa imi cer scuze din nou tuturor celor care s-au simtit deranjati de mine.

Va multumesc si pentru sustinere si pentru incurajari dar si pentru critici. Asta ma va face sa fiu si mai buna si mai puternica.

Mi-as dori intr-o zi sa va cunosc personal, pe toti daca as putea. Sa ne distram impreuna, sa calatorim impreuna si sa ma vedeti cum sunt “adevarata” eu.

Trimis de GabrielaG in 03.04.16 18:41:53
Validat / Publicat: 03.04.16 19:23:07

VIZUALIZĂRI: 2094 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 22063 PMA (din 63 voturi)

[03.04.16 19:22:45]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Din viața comunității AmFostAcolo, DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

Jimmy1
[03.04.16 19:44:11]

@GabrielaG: Uite, eu citesc acest articol pentru că sunt abonată la GabrielaG. Și n-aș fi vrut să citesc un asemenea articol. Îl înțeleg, însă: ești foarte tânără. Dar lasă răfuielile și scrie mai departe despre călătorii: mie (si cred că și multor altora) îmi plac postările foarte mult.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
dorgo
[03.04.16 20:15:09]

@Jimmy1 - Zici la un moment dat "Dar lasă răfuielile și scrie mai departe despre călătorii".

E valabil si pentru tine.

@GG. Ziceai ca "ÄFA este un loc unde poti sa te exprimi" si "ca se voteaza pe prietenii nu pe valoare".

Eu cred ca AFA este un sait turistic ce devine uneori un camp de lupta, o arena cu gladiatori, un mini-parlament corupt in care orice lovitura e permisa... in acele momente unii mai sensibili, spun "la revedere"", altii dimpotriva se ambitioneza. Asa e si-n viata. Noroc ca bataliile "live", in aclamatiile sau oprobiul spectatorilor, sunt rare, in rest e liniste si pace si fiecare scoate din el tot ce are turistic mai bun si mai frumos in folosul tuturor. Eu, cand am primit cele mai multe suturi undeva scriam cel mai bine, cand ma laudau toti, ma lasam pe tanjala. De-aia scriu acum atat de rar si prost. N-am mai vazut o eliminare serioasa (3,6 sau 9 luni) demult, webii au cam uitat de mine, si asta ma doare. Pe acest sait, dupa parerea mea, la-nceput, cand esti nou-nout, se voteaza dupa valoare, dupa un timp, dupa ce scrii mult, participi la intalniri, la cate o cafea cu prietenii de pe AFA sau incepi sa-si faci prieteni reali sau virtuali, se voteaza "mai ales pe prietenii" fiecare gandind cam asa... "Vai ce prost a scris acum amicul x dar m-a votat mereu, mi-e prieten, ce sa fac? ia sa-l votez si eu macar asa, cu o jumatate de punct".

Maine scriu mai multe, articolul e foarte interesant.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][18 voturi]
iulian68
[03.04.16 22:35:33]

@GabrielaG: Și mie mi-a placut acest articol dar prea ai fost supusa criticilor! Ulițele doua însă au fost foarte incomplete și chiar laconic... Nici nu știi cum s-au încadrat în cele "cu note"... Oricum nu trebuie să-ți faci complexe, "zeii ți-am zambit" și ai câștigat premiul de săptămâna trecută chiar dacă nu l'ai câștigat! Bravos!

Dar știi ca strămoșii noștri aduceau ofrande zeilor pentru ajutorul primit! ????????????

PS Ultimele doua articole sunt absolut incomplete!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]
papone
[03.04.16 23:06:27]

@GabrielaG - Gabita, putin cam melodramatic totusi, atata tot. Si ti-o spune tot un scorpion...

[03.04.16 23:24:21]

@papone

Ia să vedem, comparativ cu articolul concurentei sale, cum ţi se pare?

a. mai melodramatic

b. la fel de melodramatic

c. mai puţin melodramatic.

Scuze = deformaţie profesională, cre'că :-) = mi's balanţă, io. Şi obişnuiesc să tooot cântăresc, "noapte şi zi"

Dan&Ema
[03.04.16 23:31:53]

Felicitari pentru aceasta luare de pozitie!

DaRKruCS
[04.04.16 00:24:58]

@papone: Hai sa tragem un pic de aer in piept si... sa ne oprim! E spre binele site-ului si, mai ales, al nostru! Se uita cel putin (sper sa nu gresesc, da' citez din memorie) UN MILION de oameni pe luna la ce postam: atât la articole, dar - mai ales - la ecouri.

Noapte usoara tuturor si felicitări autoarei pentru tot ce a dăruit pana acum comunitatii AFA! ????

Prin comparatie, eu n-am oferit nici măcar 10% vizavi de articolele lasate de GG pe site! Vorba lui @dorgo: de la lasatul pe tânjală mi se trage (a se citi "lene") ????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
dorgo
[04.04.16 05:28:54]

@all,

"De pe margine, oricărui "antichibiţ" ii place să critice. Ca orice român, el "ştie mai bine" cum ar trebui făcut. Tot romanul se pricepe fotbal, la a da sfaturi despre iubire si la turism“. Userii ne obliga sa introducem noi reguli, unele coercitive. (citat foarte aproximativ de la Administratie). " Deocamdata astea sunt regulile si trebuie sa ne adaptam la ele… adica… sa ne facem cat mai multi prieteni, sa stam mereu cu ochii pe computer, sa facem liste kilometrice cu cei ce ne-au votat ca sa le intoarcem votul, sa intram macar intr-o bisericuta de pe sait, caci altfel n-avem nici o sansa, catedralele deja formate, ne desfiinteaza, etc. Doar o comisie neutra de roboti ar putea aprecia egal reviurile, dar asta e o utopie. Robotii n-au simtul frumosului, al poeziei, al culorilor, uneori decisive la vot.

Eu cred ca e laudabil cand mai apare cate un caracter puternic si frumos care-si varsa naduful sufletesc, ca @GG, cu toate cele bune sau rele, in mod sincer. Plus ca e un reviu de substanta, pune cu cel putin o intrebare fundamentala. Suntem o natiune extrem de verbala dar mai putin pragmatica si laborioasa. Cu alte cuvinte, suntem latini. Am retinut vorbele unor mari intelepti ai saitului “AFA este o repoducere in miniatura a societatii noastre umane” (Costi). “Pentru a accede in varf, ma folosesc de toate oportunitatile si lacunele saitului” (Valimi). Asadar tema de azi ar fi “To be or not to be”? Adica oamenii te iubesc sincer sau te apreciaza doar din interes? Primesti voturile pentru continut sau pe prietenie? (De ce atunci cand iesi la pensie, nu te mai saluta decat putini oameni?). Nu ma refer acum la tema supravietuirii intr-o comunitate eterogena, uneori blanda, alteori vulcanica, caci asta e stiut, cine e sensibil n-are ce cauta pe nici un sait si chiar si viata il indepartaeaza sau il ignora. “Cei slabi, se plang, se imbufnezaza si in final mor”. Fiecare greseste, fiecare mai barfeste dar e bine sa luam doar ce-i bun de la fiecare iar daca cel ce-a gresit mai si recunoaste, totul e OK. Daca nu, e bine si-asa, caravana trece oricum, apar alte reviuri, daca omul pleaca, e bine si asa, nimeni nu e de inlocuit, insa nu trebuie niciodata sa te urmareasca ranchiunile mici sau mari ale altora adevrate cuie negre infite in cap, care te macina. Si dupa care raman gauri negre. Scoate-le si arunca-le la gunoi si revino iarasi senin. Fa ce-ti face placere, daca asta inseamna a scrie, fa-o si mergi pe calea asta pana departe. Uneori recunoasterea, apare foarte tarziu. Invidia si barfa, sunt eterne, ele nu vor muri niciodata. @GG, faptul ca totusi ai luat 3 premii, doar pe valoare scrisului tau, fara sa mergi la intalniri unde se cimenteza prietenii durabile, e-un semn de apreciere.

Poate ca fiecare user din cei 7-800 mai activi dar care acum tac, ar trebui sa raspunda la intrebarea ”Votez valoarea sau omul? ”sau, macar sa dea un “like”, daca nu, eu cred ca coruptia ce ne caracterizeaza, va sufoca comunitatea AFA.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][21 voturi]
Michaell
[04.04.16 09:05:22]

@GabrielaG - Servus - daca-mi permiti sa te salut in acest fel - asa se obijuia pe vremea mea in Ardeal...

Am si eu o fata, putin mai in virsta decit tine (26 de ani) pe care o iubesc foarte mult si care este cel mai frumos lucru in viata ptr. mine...

Imi premit, in legatura cu aliniatul tau „Cine sunt eu” sa-ti scriu si eu citeva randuri.

- Ura si invidia din pacate cred ca nu v-or disparea nicicand de pe acest pamint - doar, asta daca crezi in Dzeu, numai in paradis va fi cazul.

- Iar schimbari in bine, nu vor avea loc niciodata si nicaieri, doar daca cineva le face, deci in acest caz TU. Nu Johannis pe care am auzit ca il criticati intre timp de cand rasare soarele si pina cand apune, nici NATO in care cu ceva ani in urma sa vrut intrarea cu tot dinadinsul si nici Regele care, asa cum cred uni (monarhistii) ca ar schimba totul. Doar TU poti scimba ceva. Incepe AZI!

Iti doresc, la fel ca si ficei mele, toate cele bune si tot ce-ti doresti.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
turkn
[04.04.16 09:48:34]

Desi nu mai am varsta Gabrielei, nu mi-am dat seama pana saptamana trecuta ca pe acest forum apele nu sunt asa limpezi cum pareau in mintea mea.

Ce insemna AFA pentru mine? Insemna un forum in care intram intotdeauna cu placere, de multe ori in perioade cand eram obosit sau trist si unde gaseama impresii si poze din vacantele altora care, culmea, ma binedispuneau. Am gasit aici oameni de un talent exceptional, uneori le-am votat articolele, alteori nu, dar mereu ii felicitam in gand pentru harul cu care scriu, imbinand talentul literar cu cunostinte de cultura generala, geografie, istorie.

La polul opus am gasit articole care ascund reclama mascata sau articole lungi, continand informatii mai putin utile, persoane care scriau numai de dragul de "a se baga in seama", dar pe toate le-am considerat importante fiindca cineva a depus efort pentru a scrie si, cu totii, scriitori si cititori, juniori sau seniori, dam viata acest forum si il facem sa dureze in timp.

Pe tine, Gabriela, vreau sa te felicit pentru maturitatea de care dai dovada, articolul scris de tine reda cu multa exactitate cele mai adanci ganduri ale tale si faptul ca ai gasit de cuviinta sa le faci publice, insemna cu siguranta ca ai ajuns cumva la limita rabdarii.

Lasa la o parte starea negativa, trebuie sa stii ca aceste animozitati nu vor disparea niciodata, scutura-te de resentimente si mergi mai departe. Continua sa scrii, sa calatoresti, fa toate lucrurile care-ti fac placere si fii sigura ca viata te va rasplati mai mult decat o fac unii oameni.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[04.04.16 10:10:47]

@turkn îmi asum riscul de a fi intrepretat (ca "periuță" etc): - mult bun simţ în intervenţiile tale.

Acelaşi bun simţ, de fapt elementarul "common sense" o să te ajute însă să apreciezi, în timp (care, vba mea preferată, lol, întotdeauna, implacabil clarifică), dacă "tulburările" amintite sunt *predominante* ori sunt doar opera unor "vocali" care doar pare că "dau tonul". Oricât şi-ar dori ei asta .

Dragoș_MD
[04.04.16 10:33:01]

Îmi permit și eu o intervenție scurtă pe marginea subiectului: am luat contact cu internetul de vreo douăzeci de ani, deci consider că experiența atâtor ani de „hoinărit” virtual prin mai multe forumuri și comunități virtuale (dintre care unele azi nici nu mai există) ar trebui să aibă ceva relevanță.

Așadar, în tot acest timp am observat că în orice comunitate virtuală (ca și în cele din „real”) există niște entități mai vocale, din păcate nu dintre membrii cei mai educați și binecrescuți, dar prin „vocalitatea” lor devin în scurt timp printre cei mai audiați în acele comunități. Din fericire, societatea civilizată nu tolerează astfel de „ieșiri în decor” un timp prea îndelungat și, fie prin măsuri coercitive, fie prin simplul oprobriu public se despart de acești membri mai turbulenți (ori le mai taie din „vocalize”).

Așadar, dragii moșului, ceva mai multă răbdare (fără tutun, că nici alea electronice nu mai sunt legale) și lucrurile vor merge pe o cale normală. Totul e să nu hrănim TROLII!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]
turkn
[04.04.16 10:55:43]

@Admin

Sincer sa fiu, pana acum nu am vazut nimic ciudat, dar nici nu m-am chinuit sa observ, multumindu-ma, asa cum am scris si mai sus, sa citesc impresiile de vacanta ale celor care aveau bunavointa sa le impartaseasca si altora.

Dar, ca o parere personala, este riscanta monopolizarea forumului de catre un grup de membri, astfel incat orice aparitie noua sa fie intampinata cu reticenta, determinand persoana respectiva sa renunte.

La fel de periculos mi se pare si atacarea, la modul direct sau indirect, a unor useri, care deranjeaza atat prin talentul lor dar, mai mult, prin modul in care sunt apreciati de ceilalti.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
Carmen Ion
[04.04.16 10:56:56]

@GabrielaG - Dincolo de orice regretabile dispute sau jigniri personale (care au fost şi foarte probabil vor mai fi), eu ţin să vă felicit, pe tine, Gabriela, şi pe "contracandidata" ta la premiul de săptămâna trecută, nu numai pentru articolele postate, ci şi pentru comportamentul civilizat şi matur.

Cred că toţi colegii care scriu cât de cât regulat pe acest site cunosc efortul şi munca depusă pentru fiecare articol. Cu atât mai mult sunt ele de apreciat la un autor care publică 10 reviewuri într-o singură săptămână. Pentru că, la urma urmei, după ce apele se liniştesc, pe site asta rămâne: o colecţie de reviewuri de care vor beneficia pe viitor toţi userii.

Mai e ceva, un lucru pe care l-ai remarcat de fapt şi tu, şi cealaltă colegă implicată în "luptă": îmbunătăţirea calităţii scrisului pe măsură ce postezi mai multe articole. Ai spus-o chiar tu:

Aşa este: cu cât scrii mai mult, cu cât exersezi, cu atât vei deveni mai exigent cu tine însuţi şi vei dori să oferi informaţii mai detaliate şi mai utile, îmbrăcate într-o "haină" cât mai frumoasă.

Şi din asta nu avem cu toţii decât de câştigat!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
[04.04.16 11:13:09]

Va multumesc tuturor pentru ecourile date! Asta inseamna ca v-ati facut putin timp si ati citit ce am scris, ceea ce nu poate decat sa ma bucure!

Va multumesc tuturor pentru ce ati scris! Voi continua sa scriu articole pe afa si nu ma voi lasa descurajata!

giuliani
[04.04.16 11:47:34]

Intotdeauna atunci cand exista premii vor exista si dispute. Sistemul de notare mi se pare ok, dar reactiile unora si mie mi se par deplasate cateodata. Am si eu unele articole, citesc destul si mai raspund cateodata, am persoane care le simpatizez si altele care imi sunt indiferente, cred ca asa e peste tot. Dar nu la modul personal, ci dpdv al modului in care scriu.

Chiar observasem si eu mai demult ca unii useri (in general cei cu punctaje mari) mai trag de urechi uneori pe altii datorita faptului ca primesc punctaje negative. Din moment ce optiunea aia cu "Nu-mi place" apare acolo, trebuie respectata decizia celui care apasa pe acel buton. E chiar foarte simplu.

Pana la urma nu ar trebui sa ne intereseze punctele, nu?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Michaell
[04.04.16 12:28:33]

@giuliani - Recunosc ca in trecut n-am fost intodeuna de parerea ta. Neamtul ar zice „Wir waren nicht immer auf einer Wellenlänge”- am inteles ca traiesti aici, deci nu e nevoie de traducere.

Cu atit mai mult ma simt nevoit sa scriu acest ecou ptr. a-ti spune ca, sunt (aproape) 100 la suta de acord cu randurile tale de mai sus.

O mica contrazicere totusi. Spui la inceput ca

Intodeauna atunci cand exista premii vor exista si dispute

De cand sunt membru acestui site, nu m-a interesat si nu ma interseaza voturile, punctajele si ca atare nici premiile. N-am nevoie de tricouri, Abziehbild-uri sau alte chestii de acest gen. Nici nu stiu si nu ma intereseaza cum functioneaza sistemul de punctare.

In schimb, am avut trista ocazia sa „cunosc” user, la care nici pe departe nu m-as fi asteptat, sa descopar o trasatura de caracter care se numeste „a fi hapsin si nesatul”.

Exista din pacate user care, aparent se dau cei mai inteligenti si studiati, cu maniere slefuite, care stiu unde vine pusa corect virgula si care, aparent sunt de o retinere si o blindete de neinchipuit. Din pacate aparent doar...

In realitate le sclipeste semnul Dolar-ului in pupile.

In special ma gandesc aici la UNUL care este vazut ca un mare star aici pe site si care pentru un vot ar da orice...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
giuliani
[04.04.16 12:42:56]

@Michaell -

Cum spuneam, daca esti sau nu de acord cu parerea altui user treaba asta trebuie sa fie legata strict de modul in care fiecare dintre noi vede un loc turistic, apreciaza un anumit tip de vacanta sau un mod de a scrie. Ce ar fi daca eu (care nu sunt adeptul unei vacante all-inclusive si ma indoiesc ca o sa particip vreodata la asa ceva o sa ma apuc sa jignesc pe toti cei care cauta oferte in Turcia? Fiecare e liber sa faca si sa scrie ce vrea, dar in limita bunului simt).

Si eu am vazut useri pe care nu ii pot citi (aflati si foarte sus in top, si mai jos, in general la descrierea userului nu caut altceva in afara de orasul de provenienta). Trec in revista pe diagonala, cand mi se pare ca textul e scris intr-un mod prea greoi, poate dau un punctaj negativ daca chiar ma pierd in detalii, si atat...

Am luat parte si eu la o urecheala pentru un vot negativ (nu mai stiu daca chiar dadusem eu votul sau nu).

Chestiile astea mi se par infantile, pana la urma intram aici sa aflam lucruri care ne intereseza, ne ajutam reciproc sa ne planificam vacanta, etc. nu dam concurs pe tema "care scrie mai frumos si cu mai multe metafore".

Din punctul meu de vedere nu ar trebui sa existe dispute (ca nu ma intereseaza premiile e drept ca am castigat si eu de 2-3 ori, dar tastatura, tricou... chestii simbolice si marunte), dar unele persoane gandesc altfel si se ajunge la treburi nu tocmai ortodoxe.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Costi
[04.04.16 14:23:18]

@dorgo -

Eu ți-am dat un „like”, adică un vot pozitiv pentru cel de-al doilea ecou și asta nu pentru că m-ai citat (bună memorie!) și nici pentru că în primul ecou recunoști că te simți nebăgat în seamă și duci dorul unei suspendări mai acătării (știi că eu am fost mereu de părerea că suspendările, cel puțin în cazul tău, nu rezolvă problema ).

Ți-am votat ecoul pentru că îl consider cel mai bun ecou al tău de pe acest sait și cel mai bine exprimat.

Asta nu înseamnă să ți-o iei în cap, mai ales că tot trebuie să-ți fac o observație: corect este oprobriu și nu oprobiu, cum ai scris în primul ecou (să nu-mi spui că e greșeală de tastare, că ai mai scris și altă dată așa).

Uite, mai jos, Dragos a scris corect.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
nicole33
[04.04.16 21:09:51]

@GabrielaG -

Zuperbonus!

[04.04.16 21:34:59]

Va multumesc tuturor pentru timpul acordat!

Multumesc si pentru Zuperbonus. Este primul primit de cand sunt inscrisa pe site

[05.04.16 12:54:40]

Offf... şi apropo de merite: review-ul de mai sus chiar nu ar fi meritat asemenea ecouri, aici pe *acest* fir

Voi muta ecourile de azi considerate... "frământări" :-P acolo unde le e locul = la "Frământări".

Cine doreşte, poate continua acolo. Doar acolo!

Mitica49
[05.04.16 14:58:59]

@GabrielaG - Am citit până la final ceea ce mă face să spun: "Felicitări pentru opinia exprimată! ". Unele afirmații din articol (cele legate de votare) mă pun puțin pe gânduri... Aranjamente???

Ești tânără și cred că poți trece peste problemele astea. E bine să scrii pentru plăcerea ta. Restul...

[06.04.16 11:38:23]

@Mitica49 - Va multumesc pentru ca v-ati facut timp si ati citit articolul meu. Care afirmatii va pun pe ganduri? Daca ati putea sa imi dati un citat sau o fraza care v-a pus pe ganduri o sa va explic ce am vrut sa spun.

Aceste lucruri nu le-am considerat probleme. Am dorit doar sa imi expun trairile, sentimentele. Am trecut de mult peste tot si voi continua sa scriu, din placere, cand am timp.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

Carmen Ion, cloverina, Dan&Ema, dorgo, Eugenia55*, GabrielaG, giuliani, hlli, iulian68, Jimmy1, Michaell, Mitica49, turkn
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo: