ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2016
DIN: Caracal
ÎNSCRIS: 31.12.09

Membru Gold

Va salut prieteni AFA,

Vreau sa va informez ca aceasta postare nu a fost regizata nici un macar un minut, a fost scrisa sub influenta spiritului AFA. In urma cu cateva minute am fost acceptat, prin sotie, prieten cu doamna Maria 55.

Ideea era alta, cu toate ca sunt membru AFA de mai mul timp, nu verific sa va zic data exacta, v-am urmarit pe toti, inclusiv ecouri, cel putin de la Septimia, Belvedere, Cincis si m-am bucurat alaturi de voi de clipele minunate petrecute acolo.

Am mai intrat in polemica cu unii, i-am adulat pe altii dar sincer imi sunteti toti ca a doua familie.

Va stiu pe toti din postari de la General ,,Admin", trecand pe la Locotenentii lui Dan@Ema, pana la ultimii soldati.

Vreau sa stiti cu totii, cei de sus, din clasament, ca si noi cei de liga a-II-a de la Gold in jos, suntem langa voi si va iubim, chiar daca nu luptam pentru premii.

Apropo am castigat si eu un tricou si 4 abtibilduri care sunt deja lipite pe masina.

Va doresc cat mai multa sanatate din partea celor care va citesc si nu prea scriu!

Daca au fost greseli de ortografie rog un web sa verifice.

Multumesc.

Va rog sa-l postati unde trebuie.

Trimis de banal in 30.03.16 19:41:08
Validat / Publicat: 30.03.16 20:58:17

VIZUALIZĂRI: 1494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2042 PMA (din 42 voturi)

[30.03.16 20:57:48]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări de suflet (mai puţin turistice), DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

Zoazore
[30.03.16 21:17:42]

@banal - Nu ești deloc BANAL!

TOȚI absolut am fost membri GOLD. Și eu, pe vremea GOLD îi admiram pe ”locotenenți”. Nici acum nu mi-a trecut. În continuare-i admir!

Am 7 ani în AFA și șase premii pe care mi le-am dorit, fiindcă-mi trebuiau: două tricouri, două stick-uri, două abțibilduri și-o tastatură. Par mici, dar sunt muncite! De aceea, neprețuite pentru mine!

chiar daca nu luptam pentru premii. =nici eu! Dacă făceam așa, nu câștigam premiile astea! Nu judeca așa. Eu scriu cu drag și muncesc ceva la un articol! Ia încearcă și tu!

banalAUTOR REVIEW
[30.03.16 21:31:46]

@Zoazore - Apropo, am primit si eu o tastatura, de care uitasem. Sa-mi fie rusine

crismis
[30.03.16 21:38:15]

@banal: De acord cu "colegul" Zoazore! Nu toata lumea scrie pt premii. Vezi cei retrasi din concurs. Motivatia fiecaruia e... treaba fiecaruia! Eu, de exemplu, o fac din egoism: imi place sa scriu, am constatat ca astfel imi conserv mai bine amintirile si... imi place sa daruiesc! Ma innebunesc dupa uluirea pe care o citesc pe chipul unui om caruia ii daruiesc ceva din mine, mai ales cand el constata ca nu doresc nimic in schimb, simpla mea bucurie imi e suficienta! Pacat ca nu pot vedea zambetele prietenilor mei de pe AFA cand imi citesc "daruirile", dar mi le pot imagina!

Acesta e premiul meu de fiecare... articol!

PS: Nu exista "liga a 2-a". Nu stii cui ii poate folosi o informatie pe care TU, @banal, o furnizezi! In AFA exista o singura liga: 1!!!

Succes!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]
[30.03.16 21:46:19]

@banal, nici nu stii cata bucurie ai putut sa-mi faci cu aceasta postare... surpriza!

Stiu ca ne urmaresti, useru' tau imi este cunoscut... si cand am gasit articol nou postat de tine, mi-am zis -"ia sa vad"... apoi a urmat surpriza!

Crede-ma, acest articol al tau, scris din suflet, mi-l acord singura, drept premiu!! Maine implinesc 5 ani... de Afa, iar azi, @colega @Krisstinna face 6 ani!

Da-ne voie sa ne autopremiem cu reviewu' tau!

Am sa-l share-uiesc pe fb. nu inainte de a ne desecretiza username-ul sotiei?!!

[30.03.16 21:46:41]

Buna, sunt Mishu si sunt dependenta de AFA iremediabil. Am trecut cu totii prin aceleasi etape, unii mai incet altii mai repede.

Sunt membru AFA din 2009 si la inceputul lui decembrie 2015 aveam 2 articole si sub 10000 puncte, insa am descoperit niste oameni minunati care acum nu mai pot scapa de mine, asa ca aceasta lume nu contine nici generali, nici locotenenti sau aghiotanti si nici soldati, ea este doar o inima mare care strange in ea tot ce inseamna spiritul de calator al fiecaruia pus picatura cu picatura si pe zi ce trece inima devine tot mai mare si mai frumoasa.

Sa ne traiesti suflet calator.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
roth
[30.03.16 22:02:55]

Am sa spun o poveste, este ca nuca in perete cu AFA insa imi place asa de mult incat nu ma pot abtine.

Baiatul meu a facut sport, antrenorul lui, un om inimos dar masiv ca statura era posesorul unui matiz. Nu se supara sa care la concursuri 3-5 copii in masina, barcile si padelele pe masina.

Primea ajutor de cate ori se putea... dar asta e alta treaba.

Intr-un an, de ziua lui ce ne gandim unii asa ca mine... hai sa ii facem un cadou sa il tina minte;

am mers la un centru de ''cadouri"acum sunt la moda prin Mall si vorbesc cu eu sa fac o tablita gen cea de inmatriculare.

Oki... mesajul a fost urmatorul... Cand ma voi face mare o sa fiu JEP...

morala... si o masina viseaza darmite un om... deci draga @banal ce iti doresti sa fi cand o sa fi mare?

[30.03.16 22:04:56]

@banal - ha, ha... acum am descoperit ca nu ai facebook!!!

Mai bine... e suficient sa te tina la curent sotia (am descoperit-o... dupa localitate)

irinad
[30.03.16 22:26:56]

@banal - Foarte frumoase cuvintele de preţuire pentru ceilalţi membri AFA. Cred că ar trebui trase învăţăminte multe de aici! Oricum, îţi admir sinceritea, felicitări!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
doinafil
[30.03.16 22:28:03]

@banal - Bine ai (re)venit!

Dacă tot ai primit o tastatură AFA, foloseşte-o!!!

Hai să scriem cu toţii, măcar noi, cei de pe AFA, corect româneşte!

Cu câtă rapiditate ai scris cele de mai sus, se pare că nu eşti deloc "banal"

Sănătate şi... aştept şi impresii din călătoriile tale!

mogly
[30.03.16 22:56:51]

@banal - Care liga a II-a? Uite ce tare esti, ai castigat 7 premii pana acum!

dorgo
[31.03.16 07:07:52]

@banal - Ai scris bine. Ti-am reprodus ceva din afirmatii... " Hai să scriem cu toţii, măcar noi, cei de pe AFA""... stii, de 3 zile, fiind suspendat, pentru ca de viata cuiva m-am legat, stau si ma gandesc la doua chestii...

1. la ecouri se spun prea multe dulcegarii in public, nu pe PM, e greu de urmarit, parca suntem pe vreamea lui Ceausescu cand se mitraliau osanale, poezii si cantece patriotice in public. Pierdere de timp, timp in care ne-am putea informa despre ceva realmente turistic... poate ca un "like"ar fi de-ajuns... apoi, (asta nu e flatare sau dulcegarie) voi stiti ca in Atena sunt deja 100.000 de stranieri care dorm prin parcuri, strazi, care-ti sparg masinile ca sa-ti fure mancarea din ea, care agaseaza tuiristii. Acesti oameni dorm printre dejectiile lor si primaria nu mai fafa fatza la curatzenie... iar noi poate vrem sa ajungem acolo si nu stim nimic... chestia asta (articolul) apare doar pe canalele straine... eu l-am primit pe FB de doua ori, (pote si voi) cred ca se impune un review practic, daca nimeni nu vrea sa ia taurul de coarne, am s-o fac eu.

2. - Cati scriem pe AFA, cati citim? Am avut un vis matematic, o reverie mai bine zis... am tot pus pe hartie nuemele (nick-name-urile) celor ce voteaza si intra la ecouri si ale celor ce scriu... rezultaul a fost cam asa... vreo 250-300 scriu in mod permanent, cel putin un reviu pe luna... si cam tot atatia sunt chibitzi... Daca cineva a cautat pe google si intrat la "Bran"" sau "Sapantza", cele mai iubite destinatii turistice romanesti ,,(spre exemplu un englez sau un constantean ce nu e pe afa), aia nu inseamna ca e uzer AFA, el conteaza ca vizualizator ocazional (dar apare la vizualizari pe AFA) si asta cred ca umfla gogoasa... Si azi se clicuieste pe google in prostie si unii mai nimeresc si pe AFA (bravo ei c-a ajuns pe google), dar nu citesc, pentru ca vad un Km de text... ei vor ceva in genul 30-40 de poze cometate si atat... sau un videoclip comentat (si subtitrat, par exemple)... asa imi explic acum de ce un reviu de-al meu de-acum 3 ani, despre complexul Week-end din Tg. Mures are 25.000 de vizualizari si doar 30 de voturi... asa ca draga @Banal, treaba cu ""Hai sa scriem e usor de zis, greu de pus in aplicare"", trebuie sa fii un mare iubitor de excursii, gen Nico, care scrie sub plapuma, noaptea, in timp ce sotul ei doarme... In reveria mea, cei 30.000-40.000, mai nou 70.000 de utilizatori AFA, erau in realitate 6-700, AFA e de fapt un blog mai mare, exista in tara, personalitati turistice, care au bloguri cu mai mult de cateva mii de membrii activi. Daca are cineva contraargumente la visul meu, sa le expuna...

Totusi, imbucurator e faptul ca, chiar si daca in total, membrii logati +chibitzi, nu sunt decat putini, sub 1000, ei sunt foarte, foarte activi... si de fapt, asta conteaza...

Lila Mo
[31.03.16 13:32:07]

Dacă tot e trecut articolulu la filozofări, hai să mă bag și eu in seamă! Sunt în AFA doar de o săptămână, dar deja sunt dependentă! Scriu, citesc, urmăresc și încerc să mă integrez. Nu am avut mari așteptări, dar ecourile venite sunt stimulatoare, deci hai să nu renunțăm la ele. Informațiile transmise printr-un articol reușit sunt mai valoroase decât cele seci de pe trip-advisor. Cei care sunt pasionați de scris despre călătorii aici își găsesc familia. Cred că mi-am găsit-o și eu. Și, în nici un caz, nu scriu pentru premii! Premiul suprem e bucuria împărtășită și comunicarea.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[31.03.16 15:01:54]

@Lila Mo - felicitari!

Zoazore
[31.03.16 15:21:53]

@Lila Mo - Felicitari. De-o saptamana si deja GOLD! Ai muncit ceva! Bravo!

doinafil
[31.03.16 17:35:54]

@dorgo - Domnule (ă) @dorgo, Nu @banal a făcut invitaţia de a scrie corect româneşte, ci eu şi, chiar dacă vi se pare că nu este prea important cum scriem ci - în opinia Dvs-tră - doar ce scriem, rămân la părerea că este bine, mai întâi, să scriem corect. Vă invit şi pe Dvs-tră s-o faceţi, indiferent unde, aici, la AFA sau în alte locuri!

(în opinia mea, scrisul corect spune mult despre caracterul şi personalitatea unui om).

Despre "dulcegării", nu mă pronunţ, este percepţia Dvs-tră, nu intru în polemică! (nu-i nici cazul, nici locul).

Despre "home-less"-ii Atenei nu cred că ar trebui să scriem noi, chiar dacă ei sunt şi acolo şi pe întreg mapamondul. Eu nu i-am văzut pentru că ziua am avut ceva mai bun de făcut, iar seara am mers la hotel, am dormit. (n-am maşină, îmi pare rău dacă vi s-a întâmplat să fiţi păgubit cu ceva). De ce-ar fi trebuit să-i urmăresc ce fac seara şi noaptea, ca apoi să scriu despre ei?!

Indiferent ce probleme aveți cu "suspendarea", sincer vă spun, îmi pare rău!!! (sper să fie temporară şi să reveniţi cu relatări despre locurile de vacanţă, şi nu numai!)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]

banal, crismis, doinafil, dorgo, irinad, Lila Mo, maria55, mishu, mogly, roth, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):