ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2016
ÎNSCRIS: 08.07.11
AUG-2015

O zi in New Forest - Hampshire, Anglia

Daca vizitezi Londra si vrei sa vezi ceva altfel, in afara ei, recomand o excursie de o zi in New Forest.

New Forest este o rezervatie naturala aflata in zona Hampshire. Se poate ajunge cu masina, cu trenul, cu autobuzul. Explorarea rezervatiei se poate face pe jos, cu bicicleta, cu masina sau cu autobuzele speciale. Acestea din urma au 3 trasee diferite (ruta albastra, ruta verde si cea rosie).

Eu am luat trenul din gara Waterloo din Londra catre Brockenurst. Am rezervat biletele de tren (pentru South West Trains) de pe site-ul southwesttrains.co.uk si am gasit chiar o oferta. Mentionez ca am facut rezervarea cu cateva saptamani inainte de ziua excursiei. Recomand sa luati un tren cat mai de dimineata, deoarece calatoria cu trenul dureaza in jur de 2 ore.

In New Forest am ales ruta albastra pentru ca iubesc marea.

Inainte de a ajunge la New Forest ar fi indicat sa verificati programul rutelor pe site-ul New Forest (thenewforest.co.uk), statiile de unde puteti sa luati aceste bus-uri si ora la care ajunge ultimul bus la statia de tren. In functie de acest orar, va puteti face rezervarea biletelor de tren.

Si biletele pentru bus-ul le-am rezervat pe site, avand si un discount de 10%.

Un traseu il poti face intr-o zi si cu acelasi tichet poti cobori si urca la oricare dintre statii. Primesti si un orar al cursei pentru a stii cand ajunge bus-ul in fiecare statie.

Recomand sa stati la etaj, veti trai o experienta unica. Bus-ul merge destul de repede si in unele zone sunt chiar curbe foarte stranse …

Pentru orice eventualitate luati si o pelerina cu voi, vremea este schimbatoare, doar suntem in Anglia.

Veti avea multe de fotografiat (case, marea, padurea, caii, magarii, micile magazine etc).

Recomand la statia de la malul marii (Milford-on-Sea) sa luati ferry pana la Hurst Castle si sa va intoarceti pe dig; este ceva de mers si obositor pentru ca digul este de fapt construit din pietris in care te adancesti, dar merita. De-a lungul digului veti intalnii familii care vin special la pescuit de crabi.

In fiecare orasel aflat pe aceasta ruta am gasit locuri unde am luat masa. M-au impresionat prajiturile de casa, mai ales cea cu morcovi.

Peste tot veti vedea cai si magari care se plimba in libertate. Sunt foarte prietenosi si se apropie foarte mult de oameni.

Nu voi spune mai multe, va las sa descoperiti singuri. Pe site veti vedea multe alte moduri de a petrece timpul in New Forest. Sunt si filmulete cu cele trei rute.

Merita sa petreci o vacanta in New Forest, nu doar o zi asa cum am facut eu.

Trimis de PISICAANA in 30.03.16 15:16:46
Validat / Publicat: 30.03.16 20:10:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 2153 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PISICAANA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 casa de pe traseul Blue Route

webmasterX [30.03.16 20:06:33] »

Excelentă recomandarea

Cu ocazia primul review încărcate, @PISICAANA: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Descoperă Southampton şi ţinutul Hampshire, SOUTHAMPTON" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 24&ridAnt=67813

Carmen Ion [30.03.16 20:14:51] »

@PISICAANA - Foarte frumos. Aştept şi alte reviewuri.

mishu [31.03.16 10:29:59] »

Foarte frumos insa foarte scurt. M-as fi bucurat sa citesc mai mult si sunt convinsa ca puteai sa ne povestesti lucruri foarte frumoase deoarece se vede ca ti-a placut. Felicitari, un articol frumos.

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Southampton și ținutul Hampshire:

• pagină generată în 0.051120042800903 sec